Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar... Empty Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:13

  Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar...

  KĖNGA E PARĖ:

  QĖNDRIMI

  Jam shqiptar
  e kosovar:
  Zot e krenar,
  -Zot e bujar-
  mbi kėtė Dhe,
  qė e kam fe
  e pėrmbi fe:
  e kam Vatan!
  E kam Atdhe!
  Qė gjysh stėrgjysh,
  qė brez pas brez,
  qė gjithėmonė!
  Ti shkja thėrret
  ti shkja bėrtet,
  deri lart nė retė:
  se jam barbar.
  Jo, s'jam!
  si bėrtet ti,
  si buēet ti,
  ti, Mal i Zi.

  Po Vendin tim e dua,
  lirinė e dua,-
  e s'dua
  zot
  mbi mua.
  Se jam kėtu kur s'kish njeri,
  kur s'kish kufi
  as fqinjėri,
  as shkja tė zi.
  Se jam kėtu kur Mal i Zi
  ish Iliri:
  kur nga njė det nė tjatrin det
  isha zot vetė!
  Unė jam kėtu nga moti
  kur vetė Zoti
  e bėri fushėn fushė
  e malin mal.
  Unė jam kėtu e do tė jem
  -dem baba dem-
  sa mali tė bėhet hi
  e hiri mal pėrsėri
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar... Empty Re: Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:14

  KĖNGA E DYTĖ:
  DURIMI

  Ma thonė emrin Asim Qerim
  mbetur jetim
  qė nė vogėli.
  Jam si mė sheh
  e si mė njeh:
  kėsulėbardhė e kryelidhė,
  kryelidhė me njė shami,
  me tri shami:
  pėr trimėri!
  Jam eshtėrmadh
  i vrazhdėt jam
  e bojalli-
  dhe sytė e mi:
  janė plot shkėndi,
  si batėrdi.
  Dhe kam uri
  si s'ka njeri
  pėr Drejtėsi
  e pėr Liri
  si gjithė asimėt
  e gjithė qerimėt
  e Vendit tim.
  Ma thonė emrin Asim Qerim,
  mbetur jetim
  qė nė vogėli.
  Se babėn tim ma vranė
  naēallnikėt,
  podporuēnikėt.
  Ma vranė,
  se urdhėr dha Vojvoda
  e Krali- vetė:
  Tė vritet.
  Se ish Kosovar!
  Dhe se ish zot
  mbi kėtė Dhe!
  Dhe tokėn qė kisha nga Baba
  nga gjyshi
  rrėnjė pas rrėnje
  prej qindra vjet,
  prej mijėra vjet
  ma muar.
  Ah!
  Ma muar Vatanin
  qė e desha
  si xhanin!
  Ma muar
  me armė nė duar
  me gjak nėpėr duar
  Agrarėt!
  Xhandarėt
  Tuxharėt!
  Tė gjithė tok
  u bėnė shok:
  si sorrat!
  pėr kėrme.
  Oborrin ma muar
  deri nė shtėpi
  dhe ngrehe pėr vete shtėpi
  nė sytė e mi.
  Dhe unė,
  ja, unė!
  qė isha zot
  qė qėmot:
  mbeta pa dhe,
  bujk pa dhe
  bari pa kope
  kėtu,
  nė dherin tim.
  Dhe plori m'u ndryshk,
  Hambari m'u myshk...
  Po shpresa s'm'u vyshk!
  Durova,
  durova,
  Sa nuk duron njeri,
  as Perėndi!
  Mė thanė tė shkruhem vojnik
  e mynafik
  i kombit tim.
  Mė dhanė armė tė vras
  vėllanė,
  sipas kanunit
  tė gjakut...
  Po s'desha!
  Dhe nė e bėra ma falni,
  se jam gjaknxehtė.
  Mė thanė tė ngrihem tė ik
  ku qielli puthet me dhenė;
  Stamboll,
  Anadoll,
  e mė tej.
  Se vetėm andej
  paska pėr ne
  popull pa zot -
  vend boll...
  Po malli i tokės s'mė la,
  po malli i fushės s'mė la,
  as gjaku i babės s'mė la.
  Dhe mbeta kėtu,
  i huaj,
  si qen,
  nė vendin tim,
  tė babės tim...
  Mbeta rajį,
  e ndėr rajį,
  si pėr hatį;
  nė uri,
  nė qesėndi,
  nė skllavėri
  tė shqaut tė zi.
  Mė thanė tė ik nė Allbani,
  vatan i ri
  i kombit tim,
  si shkoi Selmani,
  Hasani
  e Dani.
  Po dot nga toka s'u ndava
  dhe mbeta tė jem
  ku jam
  e ku do tė jem.
  Mė thanė tė shkoj nė sheher
  tė shqahut tė madh,
  me sharrėn nė krah,
  me kryet pėrdhé,
  jaban
  e beter;
  portė mė portė,
  derė mė derė,
  i mjerė
  e zemėr sterrė,
  pėr njė kotherrė
  bukė.
  Po malli i vendit s'mė la.
  Ah, malli i gjakut s'mė la
  e mbeta kėtu,
  rajį.
  ndėnė raja
  tė ha njė bukė – zehėr
  lagur me lot,
  njomur me vrer
  dhe tė pres, po tė pres!
  Njė tjatėr mėngjes.
  E dit pėr dit,
  E net pėr net, e vjet pas vjet
  rrojta
  e vojta
  kaba
  ndėnė shkjah:
  raja
  ndėnė raja,
  si nė hata
  si tjatėr s’ka!
  Po prita
  Dhe prita
  Tė vijė dhe pėr mua
  Drita!
  Tani
  Tani,
  Liri!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar... Empty Re: Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:15

  KĖNGA E TRETĖ:
  SULMI

  Ta shemba shkjah kufirin
  qė ngrite ti
  nė vendin tim e pėrmbi varr
  tė babės tim.
  Ta shemba,
  ta dogja,
  me zjarrin e shpirtit,
  tė vuajtjes
  dhe tė urrejtjes.
  Me zemėrim,
  me vrull tė madh,
  e bubullimė
  qė s'ka mbarim
  Se vjete ti mė ēave,
  mė ndave,
  mė vrave,
  armik - lugat,
  armik -xhelat!
  Ti bėre azape:- s'u tremba.
  Ti ngrite kufire me gjemba,
  fortesa ti ngrite:
  t'i shemba!
  Tani!
  Tani!
  Atje ku ti
  o Mal i Zi
  ngrite kufi
  qė ndanin,
  e ēanin
  vėllazėri:
  Hej!
  Sot,
  shkon
  e valon,
  parmenda!
  T'i bėra tė gjitha rrėmujė
  dhe ty
  gjyrma t'u ēduk
  si nė ujė.
  Ta shemba armik kufinė
  --derė burgu--
  dhe ėshtė tani
  si ish!
  --si do tė jetė--
  pėrjetė:
  Lėndinė!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar... Empty Re: Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:15

  KĖNGA E KATĖRT:
  NDĖRTIMI

  I bie arės mes-pėr-mes
  e deri nė brez
  e pėrmbi brez
  humbas
  me gas
  nė grurin tim,
  tė Dheut tim,
  tė babės tim,
  tė birit tim:
  sot e pėrjetė,
  jetė pas jete!
  Dhe ndje qysh flet
  me zė tė qetė
  im-Atė vetė
  nga balta poshtė:
  Ta mbroni Dhenė
  ku eshtrat kam
  ku hi e tokė
  e pluhur jam...
  Ta mbroni Dhenė
  qė e yshqe
  dhe sot si dje:
  me kurmin tim...
  Ta mbroni Dhenė,
  me zjarr ta mbroni,
  me gjak ta mbroni.
  Tė derdhni gjakun
  me grushte plot
  po kurrė lot,
  as sot, as mot!...
  Se loti ėshtė robėri,
  Gjaku: Liri!
  Jam eshtėrmadh
  e bojalli
  e me japi,
  si mė sheh ti,
  si mė njeh ti.
  Po kam njė zemėr
  nė gjoksin tim
  qė pa pushim
  me rreh
  si Drim.
  Dhe Babėn tim kur e kujtoj
  Lotoj...
  Tė pashė tė vrarė, or Baba,
  e pa qefin si pėr hata,
  rreth e pėrqark me xhanderma.
  Desha tė qaj e s'qava dot,
  e tė bėrtas, s’bėrtita dot,
  pa asnjė lot, pa asnjė lot.
  Dhe prita sot tė derdh njė lot
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar... Empty Re: Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:16

  KĖNGA E PESTĖ:
  QĖNDRIMI

  Tani!
  Tani!
  Unė jam gati
  tė vdes qė sot -
  se rroj pėrmot;
  mbytur me gjak
  po jo me lot,
  pėr kėtė Dhe
  qė e kam si fe
  e pėrmbi fe.
  E kam Vatan!
  E kam Atdhe!
  Hej!
  po buēas me zė kaba
  sa tė dėgjohet nė qiell la
  sa tė dėgjojė fund e kryej
  kush gjak shqiptari ka nė dej.
  Shaban- vėlla!
  Destan- baba!
  Hej!
  Komb i lirė kosovar,
  ti komb shqiptar,
  ti Zot krenar
  ti djalėri- ti pleqėri
  bėju gati!
  Bėju gati
  pėr vrull tė ri;
  ta djegėsh botėn
  ta bėsh hi:
  pėr Liri'
  Pėr Shqipėri!
  Tani,
  tani!
  - O Mal i Zi
  ja unė
  ja ti!
  Po unė - jo ti,
  se jam kėtu kur s'kish njeri
  dhe as kufi
  as fqinjėri...
  Unė jam kėtu kur Mali i Zi
  Me Shumadi,
  Me Dallmati -
  Sa mban e gjitha Shqehėri
  Ish ILIRI!
  Kur nga njė det nė tjetrin det
  isha Zot vetė.
  Se jam kėtu nga moti
  kur vetė zoti
  e bėri fushėn- fushė
  e malin mal!
  Unė jam kėtu
  e do tė jem
  - dem baba dem -
  Sa mali tė bėhet hi
  E hiri mal pėrsėri.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar... Empty Re: Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar...

  Mesazh nga Administratori Sat 30 Jul 2011, 23:18

  Kete poem te mrekullueshem dhe te te madhit Mitrush Kuteli, mundeni qe ta degjoni edhe te recituar nga zeri i mrekullueshem i artistit te popullit, Mirush Kabashit...

  https://www.youtube.com/watch?v=EsOoAy3ZSeo

  Sponsored content


  Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar... Empty Re: Mitrush Kuteli - Poemi Kosovar...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 04 Dec 2022, 06:47