Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:36

  Nga Lediana Kapaj :

  DIELLZĖ, YLL I PASHUAR

  Pėrse vallė kaq shumė dhimbje,
  kush e dėnoj njerėzimin,
  pse parajsėn e krijuan
  pse disa morėn ndėshkimin?!

  Nuk e di moj vogėlushe,
  nuk e di dot si tė them,
  ti me pyetje mė mbulon
  dhe nė shpirt loti mė vjen....

  S'jam e zonja te shpjegoj,
  padrejtėsitė qe i mban bota,
  di tė them qė shumė tė dua,
  nuk i kam fjalėt te kota...

  Diellzė e vogėl mė jep dorėn,
  te ta puth, te ta lėmoj,
  vėrtetė gjera plot nuk di,
  plot tė tjera dot s'tregoj....

  Ti mė pyet e mė pyet,
  pse kjo ndodhė, pse kaq mė dhėmb,
  ēfarė tė them ty vogėlushe,
  do tė doja tė isha shkėmb...!!

  Para teje s'mund tė qaj,
  nuk e di si nuk shpėrthej,
  nuk e di pse kaq durojmė
  nuk e di...pse te gėnjej!

  Dhe nė veshin tėnd ngadalė,
  befas pėshpėris ca fjalė,
  "do shėrohesh vogėlushe
  dhe ne krahė do te tė marr".

  Ti moj hije e mallkuar,
  afėr shtratit mos qėndro,
  miken time mė tė shtrenjtė,
  nga kėto pranga ma liro....

  Zot i madh qė mė shikon,
  sot dėgjoje lutjen time,
  falja jetėn kėtij engjėlli,
  mos na jep vetėm hidhėrime...

  Lere zemrėn fort ti rrahė,
  lere botėn ta shijojė,
  lere tė qesh e mos tė qajė,
  lere dritėn ta shikojė...

  Lere tė rritet ngadalė,
  jo, nuk mundesh dot ta marrėsh,
  te ty at i madh besoj,
  dhe tė lutem tė mė falėsh...

  Por jeta nuk pyet dhe na merr edhe ata qė na
  janė aq tė shtrenjtė nė zemėr!!!!
  Sa i fortė ėshtė njeriu....Jeton mes tė gjallėve duke
  duruar dhimbjen por nė tė vėrtetė ndjehet i vdekur!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:36

  Nga Lediana Kapaj:

  AH, VOGLUSHE DIELLZĖ...

  Ati im sa shumė tu luta,
  por ti s'munde tė dėgjoje,
  para teje gjunjėt vura,
  qe njė lule tė shėroje....

  A nuk je kaq i fuqishėm,
  a nuk komandon ti vallė,
  pse harrove lutjen time,
  pse le hijen qė ta marrė?!

  A mos vallė e bėre yll,
  qė nė mes tė natės ndriēojnė,
  a mos vallė e bėre engjėll,
  ta dinė prindėrit qė sot vajtojnė?!

  At i madh tė kam besuar,
  tė jam lutur, pėrgjėruar,
  pse pėr Diellzen nuk veprove,
  pse ti vdekjen se ndėrshkove?!

  Lot po derdh moj bukuroshe,
  sa shumė zemra po mė dhėmb,
  pse duruaka kaq njeriu,
  pse nuk shndėrrohemi nė shkėmb?!

  Do tė doja Diellze e vogėl,
  flokėt e tu tė puthja lehtė,
  mu betove qė s'do ikje,
  pse mė le te rri unė vet?

  Do tė doja mikja vogėl,
  te tė jepja ditėt e mia,
  nuk janė fjale tė thėna koti,
  janė nga zemra, vet dashuria!


  I nderuar Zoti dhe Miku im i Madh Adem Berisha!
  Ju lutem tė pranoni kėto vargje nė shenjė respekti,
  dashurie dhe dhimbjeje pėr mbesėn tuaj....Pėr Njė Yll
  Tė Pashuar nė gjithėsinė e Parajsės.

  Me shumė respekt nga
  Lediana Kapaj
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:36

  Arjola Ziu, Elbasan /SIHANA/ pėr DIELLZEN
  Titulli: 28 Qershori Njėvjetori i vdekjes se me te dashurės
  sonė Diellza Berisha Wed Jun 27, 2007 2:17 pm

  PĖR TY OJ MOTĖR DIELLZA

  Pėr ty oj motėr qė tani mė nuk je
  edhe lulet petalet po i lėshojnė njė e nga njė.
  Kanė kaluar vite e ty s’tė kam harruar,
  buzėqeshja jote akoma mė rri ndėr sy.

  Tė gjithė tė kujtojnė me lot nė sy,
  kujtojnė momentet qė kaluan me ty.
  Ke lėnė shumė njerėz qe tė kanė dashur e akoma tė duan,
  ke hapur plagė nė zemėr e lotėt nuk kanė shteruar.

  Pėr jetė e mot do tė kujtojnė gjithnjė
  derisa edhe ne tė mos vijmė tek ti
  E paharruar do tė mbesėsh gjithmonė,
  Ti oj e dashura Diellza e jonė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:36

  Pėr Diellzen nga Arjola Ziu, Elbasan /SIHANA/
  Titulli: DIELLZUSHA E MOTRĖS Today at 11:00 am

  DIELLZUSHA E MOTRĖS

  Drita e syve tu si rreze dielli
  Jeton akoma nė shpirtrat tanė
  Erėn tėnde akoma s’e kemi harruar
  Llokume e ėmbėlsirė je si gjithmonė,
  Zambak i bardhė nė zemrat tona
  Ashtu e bukur siē ishe gjithmonė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:37

  Arjola Ziu – Elbasan:

  KA VITE

  Ka vite qė nė bankėn tėnde janė vendosur lule
  e ēanta jote ma librat nuk i ndėrron,
  ka vite qė nė karrigen tėnde mė nuk u ule
  atė, me lot nė sy mėsuesja e shikon.

  Ka vite, ditari emrin tėnd nuk mbanė,
  mėsueses mė nuk i pėrgjigjesh nė mėsim,
  shoqeve pėrreth pėrherė ti iu mungon
  vragė tė pashlyer ke lėnė, thellė nė shpirtin tim.

  Ka vite, lotėt nė fytyrė nuk na janė tharė
  pėr dy engjėj qė tashmė nuk janė,
  oj Diellzė, oj Erė, ishe vajzė e mbarė
  jeta pa juve, na ėshtė bėrė e rėndė.

  Kaluan vite, por kujtimin pėr ju tė freskėt e mbaj
  Ani pse pa ju, tė rėndė jetėn e kam,
  e tash, unė sė shkruari kurrė nuk do tė pushoj

  pėr Diellzen dhe Erėn, qė gjithmonė i ndiej pranė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:37

  nga jam_buli :
  Re: DIELLZA NESER KA DITĖLINDJEN
  prej Tu 01 Jan. 2008, 01:15

  TĖ FESTOJMĖ PA LOT NĖ SY

  Shkrimin tim tė parė
  tė shkruar nė 2008,
  e nisa me poezinė nė radhė
  pėr njė mik tė vėrtetė.

  Ai ėshtė Adem Berisha,
  njė poet bashkėkohorė,
  kėtė vit me tė dhe pėr tė e nisa
  kjo ėshtė e tėra qė unė kam nė dorė.

  Vėlla Adem, lot tek ti nuk dua tė shoh
  por as pikėllimin qė ata i sjell,
  ti je gjyshi mė krenar qė njoh
  Diellza, edhe mua para sysh mė del.

  Tė ruajmė kujtimin pėr kėtė engjėll
  por jo me lot nė sy
  se Diellza vetėm jetė ka ndėrruar
  ajo ėshtė engjėll, gjallon nė pėrjetėsi.

  Sintagma qė ju theksoni
  shumė realiste tingėllon,
  vėrtetė sa kujtimi pėr tė
  aq edhe vetė njeriu jeton.

  pra, ajo jeton me ne, me ju, me tė gjithė....
  __________________________________________________
  "Njeriu jeton pėr aq sa do tė jetojė kujtimi pėr te"
  (Adem Berisha)

  me shumė respekt pėr poetin
  vėllain dhe mikun e nderuar
  Adem Berisha
  nga
  jam_buli
  1.janar 2008
  ora 01.12 minuta!
  =========================
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:37

  Agim METBALA:
  Dje, 03:20 PM #7
  Anėtarėsuar: Sep 2008
  Postime: 2,317

  Mik i nderuar Adem BERISHA, nė vend se t'Ju
  uroj ditėlindjen egjėllushes suaj, ashtu e deshi Zoti
  i madh, qė nė ditėlindjen e Saj tė katėrmbėdhjetė,
  t'Ju shpreh ngushėllimet e mija tė thella e tė pastra
  tė pėrzier me lot dhembjeje...
  Paqit forcė e ta pėrballoni humbjen e madhe
  dhe dhembjen e pashėrueshme...

  VESĖ MĖNGJESORE

  Drita shkėlqeu mbi ballin tėnd
  Ishe e njomė si vesa mėngjesore
  Elegante si flutura pikaloshe mbi lule
  Llastuar me maturi tė skajshme
  Zi, blozė zemra e tė dashurve Tu
  Ani, vet Zoti tė deshti engjėllushė e shkruar

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:38

  xheladin HAMZA :
  02-10-2008, 03:57 #55
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar: 16-09-2005
  Vendndodhja: Rahovec - Kosovė
  Postime: 147

  AROMA E DIELLZĖS

  Njė trėndafil i kuq
  I kėputur nė rrėnjė
  Me petale tė lagura
  Me lotėt e nxėnėsve
  Ri nė bankėn e zbrazėt
  Bash aty ku dikur Diellza ulej...

  Aromėn e ndjejnė
  Nxėnėsit dhe mėsuesit
  Tė shkollės sė Diellzės...

  Gjatė orarit tė mėsimeve
  Nė klasėn e saj me lot nė sy
  Shpirti i saj vije ēdo ditė
  Shoqeve dhe shokėve u thotė:
  “JA EDHE UNĖ JAM KĖTU, ME JU!”
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:38

  shkruan: xheladin hamza
  /Kushtuar mbesės sė Adem Berishės, Diellzės sė ndjerė/

  ZĖRIN TA DĖGJOJ VETĖM NĖ ĖNDRRAT

  Deti akoma do tė mbushet me lot nga sytė e mi
  I lėshoj mendimet tė vrapojnė njėri pas tjetrit
  E mua kėmbėt mė dridhen e ngadalė mė lėshojnė
  Llamba mbanė dritėn e ndezur si shpirti qė ndritė
  Ėėė nuk dua tė vajtoj, por zemra dhe shpirti mė qanė
  Zėrin ta dėgjoj vetėm nė ėndrrat e rėnda pambarim
  Ah, sikur tė ishte kjo jetė vetėm njė ėndėrr e pavėrtetė...

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:38

  Naser Gashi – Naki:

  DIELLZA, SHPIRTI I SHPIRTIT

  Ti ike udhės sė pafundme
  ku zverdhin drurėt gjetherėnės,
  mbi gjokse pellgjesh tani tundet
  i arti medaljon i hėnės.

  Na harrove??
  mbase nga mbrėmja e kripur buzė detit,
  mos vallė fole me sirenėn e mbrėmjes
  u bere xheloze??

  Lejlekėt ikėn
  fill pas teje.
  Si stof i keq u zbeh blerimi,
  dhe toka, pylli, reja... ngjajnė
  me negativin e njė filmi.

  Unė jam kėtu
  muzg i trisht pa ty.
  Ti, heshtja ime
  pa forcė te fshije tek ty
  harresėn e pluhurit.

  C' te bėj, po them me veten time
  ne kėtė orė tė vonė tė muzgut,
  kur zemra ime bėn shkrime,
  tė lashta sa tė Gjon Buzukut?

  Do tė shkoj tė ulem tek kopshti,
  tė ndiej aromėn e luleve qė ti doje shumė,
  nė grykė e di qe do tė mė ngelet
  I ftohtė medaljoni i hėnės.

  Bacė,kėtė poezi ia kushtova Diellzės dhe tė kerkoj falje baca
  Adem ty dhe tėrė familjes suaj sepse ndoshta ju kam bėrė tė
  nxirrni lot por tė tilla porosi sot po na japin edhe shumė Diellėza
  anembanė Kosovės...
  Bacė, unė ty tė lutem mos pusho kurrė, vazhdo bacė tė shkruash
  pėr kėtė ENGJĖLL tė quajtur DIELLEZA, vazhdo... bacė tė lutem.
  I juaji Naki
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:40

  Ferit RAMADANI :

  ĒKA TĖ THEM

  Unė nuk kam ēka tė them ty Adem Berisha
  se qershorin qyshkur e ndjej edhe unė si ti,
  kam parė se shumė njerėz janė tė egėr si bisha
  e nuk mendojnė qė krijojnė gjįmė e zi!

  Unė nuk kam ēka tė them ty Adem Berisha
  por “Pirgut tė dhimbjes” iu shtua njė kaptinė
  aty nis e gufon dhimbja dhe malli pėr Diellzėn
  aty ku unė e ti me mall e dhimbje netėt i gdhijmė!

  Unė nuk kam ēka tė them Adem Berisha
  trembėdhjetė vite nuk dola dot nga lėkura
  edhe bonjakė rrita nė sofrėn e zbrazėt tė agimeve
  por mbijetova kur flisja me burra!

  Unė nuk kam ēka tė them Adem Berisha
  syri m'u pėrlot e fjalėt malli mi ndali!
  E di sa tė dhemb Diellza - ylli i agimit!
  Unė dėgjoj pa pra zėrin qė mė vjen nga gruaja e djali ...!
  ------------------------------------------------------------------------------------------------
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:42

  nga Ahmet OSMANI alias Sofra prej Sat Jun 28, 2008 1:15pm
  Dy vjet pa mė tė dashurėn Diellzė
  Nė kėtė moment jemi disa anėtarė nga forumi i jonė 'Bashkimi Kombėtarė nė vizitė tek familja e Bacės Adem Berisha pėr ta ndarė dhimbjen bashkėrisht pėr Diellzėn.
  Le tė mbetet kjo njė poezi pėr engjėllin Diellzė e qė i kushtohet nga Stafi i forumit bashkimi kombėtar nė shenjė nderi, dhimbje dhe pėrkujtimi ...

  Ahmet Osmani:

  TĖ ECET PA TY?!

  Ike nga kopshti ynė gjelbrosh
  kur nė lulėkuqe pritej buzėqeshja
  t'u bėnė me mijėra lutje tė rrosh
  nga shoqet, oborri, familja...

  Ike nga ne, nga shkolla, klasa
  kujtim neve na le librezėn me pesa
  Kullėn e familjes e le nė kujtime
  kur ishe mes nesh e ėmbėl ishte jeta

  E shtunė sot, familja tė pėrkujton
  tė ecim pa ty zemra nuk duron.
  Sikur tė ktheheshe ndėr ne Diellzė
  asgjė pa bėrė nuk do tė linim nė jetė

  Rrugėt e jetės na presin neve tok
  Cicėrima e zogjve nė vendlindje tė pret,
  Nė kėtė tė shtunė ti ndjehesh mes nesh
  drejt gurthemelit ku i le kujtimet.

  Vitet do kalonin, si ditėt pranverore
  njė ditė do bėheshe nuse nė katund
  njė dasmė do fillonte me valle prore
  me krushq lirie si lum i pafund

  Sot ndėr ne dallojnė karakteret,
  ka njerėz tė gjymtė, pa sy qė pėrpėliten
  Edhe pa Diellzėn duhet mėsuar tė ecet
  Pa Diellzėn - dritė
  me kujtimin- vullkan.
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Ėshtė diēka qė vlen...
  mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:42

  Yesterday, 11:36 PM #14
  Agim GASHI - Dremica Francė
  Junior Member
  Join Date: Nov 2009
  Posts: 15

  AJO IKU NE PAVDEKĖSI

  E di qė zemra e zemrės te iku,
  - po ti qėndro lum miku !

  E di qė drita e syve te iku
  - po ti qendro lum miku.

  E di qė lulja e pranverės te iku
  - po ti qendro lum miku !

  I fortė qendro or mik ti
  se Djellėza iku nė pavdekėsi !
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:42

  LETER NGA JOE U.S.A

  Mr. Adem Berisha
  nga Joe Yesterday at 12:03
  Mr Adem,
  I proudly served in Kosovo. I'm so happy. I actually cried (don't tell my son, daddy never cries!).
  I feel like my service is making a difference. I love Kosovo, I love the Albanian people, the culture. Having learned a lot while serving there and the years since.
  I have been informed by Naki about your niece and really when i saw those peoms and lot of words by other I actually cried too.
  Mr Adem, your niece and every citizen of Kosovo is a participant in this big day for all of you Independence of Kosovo. I know i am father too and i feel the same like you this celebration has a pain too you because Diellza fisically wasn't there in streets to celebrate too, but your niece was with all this people and brothers saying those great words Kosove Gezuar Pavaresine..
  PS/ naki please be so kind and translate this post into albanian language for Mr Adem Berisha and let him know that Joe is with you in happy days and sad days

  PS/ Naki te lutem pėrkthe kėtė postimin tim ne gjuhen shqipe pėr z. Adem Berisha dhe i bej me dije atij se Joe ėshtė me ty ne ditėt e gėzuara dhe te hidhura.

  Joe USA
  Guest

  Z. Adem,
  Me krenari kam shėrbyer nė Kosovė. Jam shumė i lumtur. Kam qarė ( Mos thuaj biri im , babi kurrė nuk qanė!).Po ndihem sikur shėrbimi im ka bere njė ndryshim. E dua Kosovėn, e dua popullin shqiptar, kulturėn. Kam mėsuar shumė pėrderisa kam shėrbyer atje nė vitet e kaluara.
  Kam qenė i informuar nga Naki pėr mbesėn tuaj dhe sinqerisht kur pashė kėto poezi dhe shumė fjalė te tė tjerėve, kam qarė dhe unė.
  Z. Adem, mbesa juaj dhe ēdo qytetar i Kosovės ėshtė njė pjesėmarrės pėr kėtė ditė tė madhe pėr tė gjithė juve, Pavarėsinė e Kosovės. Unė e di, se edhe unė jam baba dhe ndjej njėsoj si ju, kjo kremte pėr ju ka pasur njė dhimbje sepse mbesa juaj fizikisht ka munguar tė jetė nė rrugė e tė festojė por mbesa juaj ėshtė me te gjithė kėta njerėz dhe vėllezėrit e saj duke thėnė fjalėt e mėdha: Kosovė Gėzuar Pavarėsinė...

  Pėrktheu Naser Gashi, NAKI
  =======================
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:43

  Dardan Gashi – Wien :

  MOS TĖ LODHĖ VUAJTJA, ...

  Pse po tretem as vetė nuk e di,
  pse po vuaj prore nė jetė?
  a thua siē isha, mund tė jem pėrsėri,
  apo kot po e ushqej kėtė shpresė.

  Marr nė dorė kitarėn time,
  mundohem tė mposhtė vetminė,
  mendja mė tretė nė Kosovėn trime
  dhe mbarė nėnė Shqipėrinė.

  Posa gjeta qetėsinė e nė kėngė unė u treta
  mu ringjall kujtimi pėr njė engjėll tė rrallė,
  pėr njė hyjneshė me emrin e saj Diellza
  mė mbushi dhimbje, mė mbushi plot me mall.

  Unė, nuk e njoha Diellzen as fėmijėrinė e sajė,
  pėr te mėsova pikėrisht nė njė forum.
  Lexova pėr fatkeqėsinė e ndodhur, pse vallė!
  ah..., jeta rėndom, sjell tė papritura shumė.

  Kjo “botė e rrejshme" vėrtetė shumė e ndytė,
  pse tė merr Diellzen nė fėmijėri tė sajė?!!!
  pse vallė tė jetė kaq e pamėshirė e fare e pashpirt?!!!
  e ne plot njė jetė ta kujtojmė me lot e me vajė.

  Kur fotot e saj i shikoj nė forum,
  parafytyroj kėtė qenie engjėllore,
  pranė gjyshit tė vet duket e bukur edhe mė shumė
  pėr Diellzen, xhaxhi Adem s’pushon sė shkruari prore...

  Me strofėn e fundit tė kėtyre vargjeve tė mia,
  i drejtohem xhaxhit Adem me plot respekt,
  tė mos e lodhė vuajtja, tė mos e lodhė mėrzia
  nga thellėsia e zemrės, i dėshiroj shėndet.

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:43

  Dardan Gashi – Wien :

  MOS TĖ LODHĖ VUAJTJA, ...

  Pse po tretem as vetė nuk e di,
  pse po vuaj prore nė jetė?
  a thua siē isha, mund tė jem pėrsėri,
  apo kot po e ushqej kėtė shpresė.

  Marr nė dorė kitarėn time,
  mundohem tė mposhtė vetminė,
  mendja mė tretė nė Kosovėn trime
  dhe mbarė nėnė Shqipėrinė.

  Posa gjeta qetėsinė e nė kėngė unė u treta
  mu ringjall kujtimi pėr njė engjėll tė rrallė,
  pėr njė hyjneshė me emrin e saj Diellza
  mė mbushi dhimbje, mė mbushi plot me mall.

  Unė, nuk e njoha Diellzen as fėmijėrinė e sajė,
  pėr te mėsova pikėrisht nė njė forum.
  Lexova pėr fatkeqėsinė e ndodhur, pse vallė!
  ah..., jeta rėndom, sjell tė papritura shumė.

  Kjo “botė e rrejshme" vėrtetė shumė e ndytė,
  pse tė merr Diellzen nė fėmijėri tė sajė?!!!
  pse vallė tė jetė kaq e pamėshirė e fare e pashpirt?!!!
  e ne plot njė jetė ta kujtojmė me lot e me vajė.

  Kur fotot e saj i shikoj nė forum,
  parafytyroj kėtė qenie engjėllore,
  pranė gjyshit tė vet duket e bukur edhe mė shumė
  pėr Diellzen, xhaxhi Adem s’pushon sė shkruari prore...

  Me strofėn e fundit tė kėtyre vargjeve tė mia,
  i drejtohem xhaxhit Adem me plot respekt,
  tė mos e lodhė vuajtja, tė mos e lodhė mėrzia
  nga thellėsia e zemrės, i dėshiroj shėndet.

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:43

  Verė PEJA (Berisha) komentoi ne fotografinė tuaj :
  Kushtuar mbesės sė vogėl, te xhaxhi Adem Berishės
  (ėshtė shumė pak kjo qė kam thėnė, nė krahasim me atė qė ndiej)

  LOTI I SHPIRTIT

  Tė lotoj s'dua,
  por s'e ndaloj dot lotin e shpirtit...
  S'dua t'a trazoj qetėsinė,
  mision tėnd prej engjėlli..

  Ike nga e pėrkohshmja,
  tė jetosh nė pėrjetėsi...
  Ike tė engjėjt,
  te dielli,te hėna,te yjet...

  Diku nė mesin e tyre hedhė valle,
  ndriēon, farfurinė...
  I vė veshin puhisė pranverore,
  luleve shumėngjyrash emrin Diellza peshpėrijnė...

  Pusho nė paqe,engjėllushe!

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:44

  Skender BRAKA :
  ME VINI MBI KOKE NJE LULE SHQIPERIE - POEZI:
  Zemėrbardha ime...( Mbesės sė bacė Adem Berishės, mikut tim te shtrenjtė e cila mbylli sytė qė tė prehet e qetė . Qoftė i pėrjetshėm kujtimi i saj.)

  ZEMĖRBARDHA IME...

  Kush ia kėputi lulen kopshtit?
  kush ia piu ujin burimit?
  kush ia thau ...pikėn e lotit?
  pėr “Zemėrbardhėn” kėtij gjyshit?

  Nga dhimbja syri sa s'pėlcet
  dhe zemra dridhet plotė trishtim.
  O det, o valė me lerė tė qetė,
  nė qiell kam ngjitur shpirtin tim.

  Diellza ime me dritė dielli
  engjėll drite krahė shkruar,
  si mė ike oj manushaqe?
  pse mė le kėshtu tė vetmuar?

  Eja njė herė tė prek nė ballė
  tė puth dy syēkat plotė shkėlqim.
  Pa tė tregoj edhe njė pėrrallė
  e qetė tė flesh o shpirti tim.

  Tė pres me mall qė tė takoj,
  tė puth njė herė doēkėn e zjarrtė,
  mė pas zoti vet ku tė dojė
  tė mė shpjerė nė ferr a nė parajsė
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:44

  SKĖNDER BRAKA :
  Njė lule nė pėrjetėsi...... [HQ]
  nga Skender Braka (videot) 06 shtator 2010.
  3:11
  Dedikuar mbesės sė mikut tonė tė madh
  Adem Berisha.
  Ju lutem gjithė miqve te mi ta shpėrndajnė kėtė video.

  NJĖ LULE NĖ PĖRJETĖSI

  Mbi gonxhe lulesh heshtja ra
  dhe vesa ngriu mbi bar tė njomė,
  shteroi burimi tek njė krua
  njė dhimbje shpirti me zė rėnkon.

  Nga dhimbja syri sa s'pėlcet
  zemra dridhet me plotė trishtim,
  o det! o valė! mė lerė tė qetė,
  nė qiell kam ngjitur shpirtin tim.

  Mė iku engjėll i zėmrės sime
  mes lulesh lartė diku m'u tret,
  nga pėrjetėsia me njė zė qiellor
  shpenguar qesh dhe mė thėrret.

  E bukura ime zemėrbardha
  si lule mu kthe nė agim,
  tė puth njė herė sytė e kristaltė,
  me zėrin tėnd, ngroh shpirtin tim.

  Mes lulesh eja cicėro,
  aromėn tėnde mbill ndėr male
  me njė tufė librash nė dorė fluturo
  bukuroshja ime, eja si sorkadhe.

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:45

  RIZA ĒATO :
  25-09-2010, 13:49 #116
  E dua letėrsinė
  Anėtarėsuar: 17-05-2008
  Postime: 2,098
  forumishqiptar.com
  I pa harruar kujtimii Diellzės...

  AH, SHTATOR .........

  Ah, shtator tė lutem bėre gjėmė,
  Ē'qe kjo vjeshtė e zezė qė solli zi.
  Diellza ishte yll e ishte hėnė
  Ishte foshnjė e larė me flori.

  Si s'mendove pak pėr tė tjerė,
  Nėnė, babė, gjysh e kushėri.
  Ah, moj Diellzė ti mbylle ēdo derė
  Edhe pranvera na duket stuhi.

  Ah, shtator ēfarė pate veē ma thua,
  Vėrtetė vjeshtė qė gjethet zė e rrėzon.
  Diellza ishte si njė kokėrr ftua
  Edhe nė varr aromė kundėrmon....

  I pa harruar kujtimi i Diellzės nė shekuj.
  U preftė i qetė shpirti i saj i kristaltė.....
  --------------------------------------------------------------------

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:45

  MIFTAR KRYEZIU :
  nė mes Ti dhe Miftar Kryeziu
  Qershor 27 nė orėn 4:06.PD

  S'JAM HESHTJE JETE

  (Diellzės - qė magjepsi Kopshtin e Edenit)

  GJYSHI !
  Ai mėngjes pa formė kur fėrkoi sytė
  horizonti se ē‘pėsoi rrudhje

  Nga buzėt m'u shkėput
  nektar i blertė pranvere

  Kornizave tė anshme
  lulet rreth meje ulėn kokėn

  Nė imazhin e njė udhėkryqi
  dukej se pėrdridhej deti

  Mėshirohej, njollosej, vruktohej
  pėrplasej, pėrmbysej, reflektohej

  Nė mes valėve tė shkapėrderdhura
  S'kuptuam GJYSHI as Unė as Ti

  Kur zure vajin atė stinė
  Mua mė plasaritėn buzėt

  Tani sa herė m’pėrgjėron sypėrlotur
  dora ime kėrkon ndjesė nga ti

  Se jam shndėrruar nė njė rreze DIELLI
  Dhe pėrherė ndriēoj njė copė QIELLI
  I shtrenjti im - GJYSHI !!!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:45

  BAFTIJE Idriz KUPA - Tiranė

  ENGJĖLLI FLET

  Linda e vetme
  Pėr te jetuar me njerėz
  Fati im kishte qenė ndryshe
  Zoti tash mė ka bėrė engjėll.

  E di, …………..
  Shumė njerėz zemrėn kanė tė vrarė,
  Nuk janė mė siē ishin dikur,
  Janė plakur, flokėt ‘u janė zbardhė borė
  Duke mė njomur, duke mė kujtuar
  Nė ēdo pėrvjetor.

  Mė kanė kujtuar mbi mermerin tim
  Ku gjyshi me afsh mė ka shkruar:
  “O Dielleza ime! shumė jam pėrmalluar”.

  Mbi varr sot
  Dėgjoj me mijėra fjalė
  ………………………………….
  Nėpėrmjet tyre
  Vezullimin e diellit kam pėrballė.
  “O Miq tė dashur! unė tash jam shehid
  Dhe pėr ju do tė ndėrmjetėsoj njė ditė”.

  O Diellza! Mė lejo tė qaj sot mbi varr
  Se ty tė kisha mė tė bukurin engjėll!
  Tash i gjithė trupi mė ka marr zjarr
  Njė thikė tė helmuar, tė ngulitur kam nė zemėr.

  Bati Kupa, Sauk - Tiranė
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Nov 2010, 01:46

  Adem Berisha:
  Titulli: FALENDERIM PUBLIK PĖR SHKRUESIT RRETH DIELLZĖS Today at 11:13 am

  FALĖNDERIM PUBLIK

  Unė si gjysh i Diellzės, emri i tė cilės tashmė ėshtė bėrė i njohur pėr lexuesit e faqeve shqiptare tė internetit falė shkrimeve, poezive dhe publikimeve tjera tė vėllezėrve dhe motrave shqiptare nga Kosova, Shqipėria dhe mėrgata shqiptare anė e kėnd Evropės e Amerikės, sot karshi gjithė atyre shkrimeve lexova edhe poezi mjaft impresionuese nga fėmijė 12-13 vjeēar, moshatarė tė Diellzės : Arlind Gashi nga Lipjani, Edona nga Prishtina, Erėmira Masha nga Bristoli nė Angli, Mirzana nė SHBA etj, etj. Veēanėrisht mė bėri pėrshtypje letra e humanistit amerikan JOE nga SHBA i cili ishte interesuar pėr engjėllushen tonė dhe nga tė njohurit ka kėrkuar sqarime e pastaj mė ėshtė drejtuar me letrėn e tij. Unė kėtė e kuptoj jo vetėm si ndjenjė tė z. JOE por edhe si kulturė, virtyt dhe humanizėm tė popullit tė Madh amerikan tė cilin pėr tė gjitha, nga zemra e falėnderoj.
  Edhe shkrimet e tė rriturve si Besnik Ahmeti, zonja e nderuar Kėze (Kozeta) Zylo nga New Yorku, Alma Papamihali e mėrguar nė Gjermani, Dardan Gashi, Loresa Berisha, Naser Gashi, Shaban Cakolli, Arjola Ziu, Mirjeta Shala, Xheladin Hmza, Agim Metbala, Irena Haska, Sonila Memoci, Ferit Ramadani, Lediana Kapaj nga Franca etj etj, tė bėjnė qė qartė tė kuptosh ndjenjėn e madhe tė dashurisė, solidaritetit e humanizmit tė shqiptarėve, ndjenjėn e dhimbjes dhe bashkndjesisė sė tyre kur dikush ėshtė nė hall. Kėto, si edhe shumė tė tjera, janė virtyte tė larta njerėzore qė stolisin popullin tim prej shekujsh.
  Llava vullkanike e emocioneve tė shkruesve pėr Diellzen, karakterizon shpirtmadhėsinė e kėtyre vėllezėrve dhe motrave tė nderuara.
  Diellza jonė, tashmė e pėrbashkėt, ėshtė bėrė synonim edhe pėr humbjet e shumė diejve dhe diellzave tjera shqiptare pėr tė cilėt/at unė lutem qe tė kenė tė lehtė dheun e tokės sė tyre amnore dhe i pėrmotshėm tė jenė kujtimi pėr ata/to ndėrsa tė dashurit e tyre sa mė lehtė tė pėrballojnė dhimbjet.
  Nė dorėn time tė vockėl e tė stėrlodhur nga mosha, sėmundja por pėr mė tepėr nga dhimbja, ėshtė vetėm mundėsia qe tė bėjė kėtė falėnderim publik pėr tė gjithė ata qė bashkėndjen dhe nė ēfarėdo forme mė ngushėlluan mua dhe familjen time.
  Sot nė prag tė pėrkujtimit me rastin e trevjetorit tė ikjes sė engjėllushes Diellza nga kjo botė, nė prag tė 28 qershorit fatal, unė nuk kam tjetėr mundėsi qė shokėve, miqve e gjithė dashamirėve tua shpėrblej gjithė atė qė kanė bėrė dhe po bėjnė nė vazhdimėsi por, vetėm do tė lutem qė zoti i madh me gjithė fuqinė dhe tė mirat qė ka, tė gjithė t'i shpėrblejė.
  Shkrimet e gjithė shkruesve pėr Diellzen tė cilat janė bėrė pjesė e shkrimeve tė mia nė pėrmbledhjen "Lulja la lulishten", si dhe ky falėnderim publik, le tė mbesin njė kujtim i pėrmotshėm pėr tėrė kohen sa edhe do tė jetojė kujtimi pėr Diellzen.
  Ju falem nderit dhe zoti ju bekoftė tė gjithėve, i juaji Adem Berisha.


  SHĖNIME BIOGRAFIKE

  Adem Berisha u lind mė 03. 05. 1948. nė fshatin Gjurgjevik i Madh tė komunės sė Klinės,
  Rrjedh nga njė familje e varfėr fshatare por tė pastėr pėr nga ideali dhe pėrcaktimi kombėtar ndėrsa si bonjak qysh nga fėmijėria e hershme, u pėrball me vėshtirėsitė dhe sfidat qė sillnin rrethanat e kohės..
  Aktualisht jeton dhe punon nė Rahovec si punėtor i administratės komunale nė komunė.
  Shkrimet e tija, kryesisht poezi, i botoi nė pėrmbledhjen “Krenaria dhe pikėllimi” dhe nėpėr faqe tė ndryshme shqiptare tė internetit ndėrsa ky ėshtė libri i tij i dytė. Nė dorėshkrim ka pėrmbledhjen e tretė “Pėrballje”.


  Katalogimi nė botim – (CIP)
  Biblioteka Kombėtare dhe Universitare e Kosovės
  821.18-93-143
  Berisha, Adem
  Lulja la lulishten : vrushkuj elegjikė / Adem Berisha. - Prizren : Berati, 2010. - 135 f. ; 21 cm.
  Parathėnie e autorit : f. 5-9. – Shėnime biografike : f. 130

  ISBN 978-9951-565-08-0


  Nė kopėrtinėn e fundit:

  Lulet qe mbi varr tė vendosa sot
  plotė mall i putha sa e sa herė,
  tė tėrat mė parė i bėra qull me lot
  ty, nuk munda tė puthja si ngaherė.
  Rahovec, mė 28. 06. 2009.
  (Ē’kuptim ka jeta pa ty?!)


  Jo! Dua tė jetoj me gjithė tė dashurit e mi,
  ata qė mė duan e unė qė i dua shumė,
  ndonėse do tė shkruaj, kėndoj e lotoj pėr ty
  nė fund, tek ty nė parajsė do tė vij edhe unė.
  (. . . Zgjidhje)

  Sponsored content

  "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA - Faqe 3 Empty Re: "LULJA LA LULISHTEN"ADEM BERISHA

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 14 Jul 2020, 01:25