Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Sulejman Dibra

  D€NADA
  D€NADA
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 26
  Mosha : 42
  Vendndodhja : diku larg
  Profesioni : gjeografe
  Pikėt : 108
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 06/02/2009
  Humor : Nini portokallise

  Sulejman Dibra Empty Sulejman Dibra

  Mesazh nga D€NADA Sat 19 Jun 2010, 12:36

  Sulejman Dibra
  (Urdhri "Naim Frashri i Artė")


  Sulejman Dibra ka lindur mė 9 Shtator tė vitit 1943 nė qytetin e Shkodrės. Pas mbarimit tė studimeve tė lartė nė Shkollėn e Lartė pėr Aktor “Aleksandėr Mojsiu” nė Tiranė,nė vitin 1966 rikthehet nė qytetin e Shkodrės pėr tė punuar si aktor profesionist nė Teatrin “Migjeni” tė kėtij qyteti. Nė vitin 1969 do tė transferohet nė Teatrin Popullor (sot Teatri Kombėtar) nė Tiranė. Me kėtė teatėr ka interpretuar nė shumė pjesė si “Arturo Ui” e Bertold Brehtit, “Toka jonė” e Kolė Jakovės, “Prefekti” e Besim Lėvonjės etj.
  Nė kinematografi ka interpretuar nė 13 role. Roli i tij i parė do tė jetė ai Partizanit tė plagosur nė filmin “Komisari i Dritės”. Mė tej do tė interpretonte nė rolin e Kiēos,agjentit 13 nė filmin “Njėsiti “Guerril” , rolin e Sotir Filipit “Kasketa” nė filmin “Operacioni “Zjarri””, rolin e Drejtorit tė shkollės nė filmin “Tinguj Lufte”, roline Gjeneralit turk nė filmin “Nėntori i dytė” etj.
  Roli i tij mė i fundit do tė jet’ nė vitin 2009,ai i Myrtezait nė filmin “Ne dhe Lenini”.
  Ka dhėnė mėsim nė Institutin e Lartė tė Arteve (sot Akademia e Arteve) nė degėn e Aktrimit.
  I martuar me pianisten Anita Tartari.Kanė njė vajzė Enin,e cila duke ndjekur rrugėn e artit ėshtė sot njė pianiste e talentuar dhe e njohur nė botė.
  Pėr meritat e tij artistike nė vitin 2006, Sulejman Dibra ėshtė vlerėsuar me Urdhrin "Naim Frashri i Artė"

   Similar topics

   -

   Ora ėshtė Tue 16 Jul 2024, 07:01