Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Sulejman Pitarka.

  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Sulejman Pitarka. Empty Sulejman Pitarka.

  Mesazh nga Odeta Thu 13 Nov 2008, 00:31

  Sulejman Pitarka:

  Sulejman Pitarka, lindi mė 2 shkurt tė vitit 1924 nė Dibėr dhe vdiq nė Tiranė mė 24 mars tė vitit 2007, ishte nje aktor shqiptar i gjysmės sė dytė tė shekullit XX.

  Sulejman Pitarka ka luajtur me sukses rreth 50 role nė Teatrin Kombėtar tė Tiranės dhe 20 tė tjerė nė kinema. Ka hyrė nė historinė e dramės shqipe si autor i dramės “Familja e peshkatarit”. Mė 1927, kur ai ishte nė moshėn tre vjeēare familja e tij u vendos nė Durrės. Kėtu kaloi fėmijėrinė. Pas mbarimit tė shkollės sė mesme, filloi punė nė bankė.

  Disa pėrvoja skenike, pothuaj rastėsore, gjatė shėrbimit ushtarak (1945 – ’47) e shtynė tė interesohej mė shumė pėr teatrin dhe tė pėrfshihej nė lėvizjen amatore tė Durrėsit.

  Mė 1951, u pėrzgjodh pėr t’iu bashkangjitur trupės, ende nė formim, tė Teatrit Popullor (sot Kombėtar) nė Tiranė, ku u bė menjėherė margaritari i kurorės. Luajti rreth 50 role, duke shkėlqyer njėsoj, si nė dramė, ashtu edhe nė komedi.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Sulejman Pitarka. Empty Re: Sulejman Pitarka.

  Mesazh nga Odeta Thu 13 Nov 2008, 00:32

  Skenat Teatrale qe mori pjese:

  - Familja e peshkatarit
  - Shtatė shaljanėt
  - Vajza nga fshati
  - Trimi i mirė me shokė shumė
  - Doktor Aleksi
  - Besa e madhe
  - Epoka para gjyqit
  - Prefekti
  - Toka jonė (teatėr)
  - Revizori
  - Otello
  - Gratė gazmore tė Uinsdorit
  - Hamleti
  - Borgjezit fisnik
  - Arturo Ui
  - Pjata e drurit
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Sulejman Pitarka. Empty Re: Sulejman Pitarka.

  Mesazh nga Odeta Thu 13 Nov 2008, 00:35

  Filmat ne te cilet luajti:

  - Loin des barbares - (1994)
  - Vdekja e burrit - (1991)
  - Historiani dhe kameleoni - (1989)
  - Rrethimi i vogėl - (1986)
  - Nata e parė e lirisė - (1984)
  - Nė prag tė lirisė - (1981)
  - Shtėpia jonė e pėrbashkėt - (1981)
  - Goditja (1980)
  - Ballė pėr ballė - (1979)
  - Gjeneral gramafoni - (1978)
  - Pas gjurmėve - (1978)
  - Gunat mbi tela - (1977)
  - Tinguj lufte - (1976)
  - Horizonte tė hapura - (1968)
  - Debatik - (1961)

  Sponsored content


  Sulejman Pitarka. Empty Re: Sulejman Pitarka.

  Mesazh nga Sponsored content

   Similar topics

   -

   Ora ėshtė Tue 16 Jul 2024, 08:01