Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Meditimi e shuan dhimbjen.

  Genta
  Genta
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 96
  Mosha : 32
  Pikėt : 322
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 31/03/2009

  Meditimi e shuan dhimbjen. Empty Meditimi e shuan dhimbjen.

  Mesazh nga Genta prej Sat 12 Jun 2010, 22:11

  Meditimi ndryshon strukturen e kores celebrale deri ne piken qe e ben te pandjeshme dhimbjen fizike.

  Ne kete perfundim ka dale studimi i kryer nga Universiteti i Montreal. Ekipi i studimit vleresoi ndjeshmerine e dhimbjes se shkaktuar nga nxehtesia, duke analizuar te dhenat nga truri nepermjet rezonances manjetike.

  “Kemi zbuluar lidhjen mes meditimit dhe disa zonave te kores se trurit, te ndjeshme ndaj dhimbjes”, shprehet nje prej studiuesve. Rezultati me interesant i studimit eshte se lekura e njerezve qe meditojne, e ka duruar temperaturen 53 grade.

  Ne total, njerezit qe meditojne jane 18 % me te predispozuar per ta mposhtur dhimbjen, ne krahasim me njerezit qe nuk e kryejne kete praktike.

   Ora ėshtė Tue 14 Jul 2020, 01:59