Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:00

  daljen e poezive tė mia nė njė vėllim si ky,nuk e ka ushqyer ndonjė moderacion – mode i caktuar.Ndoshta pak mė shumė se njė njeri i zakonshėm,mua mė kanė shqetėsuar dhimbjet njerėzore,tė

  shėndrruara nė poezi,tė “kondenzuara” nė vlugje tė nxehta … Kam pasur dhe kam besim nė popullin tim,sepse edhe i dėbuar,i sunduar nuk diti dhe nuk din tė urrej.
  Pikėsynim i tij ėshtė lufta,gjatė kėsaj pėrpjekje e mban shpresa,punon,lufton dhe shpreson.
  Poezia pėr mendimin tim,duhet tė pėrcjell porosinė e mirėkuptimit dhe shpresės tek tė gjithė brezat,tek tė gjitha moshat.
  Tė jetosh ėshtė luftė-tė ketė luftė don tė thotė shpresė…”
  Autori

  Vehbi Klaiqi

  LOTI IM

  Botues
  Klubi letrar Nositi-Dardanė

  Redaktor
  Sinan Sadiku

  Recenzentė
  Nexhat Buzuku
  Ganimet Klaiqi

  Lektor:
  Prof.Sinan Dėrmaku

  Ballina
  Piktura e Ahmet Ibrahimit

  AUTOPORTRET FAMILJAR

  Diku rrėzė Pusta Rekės
  Lėshonte shtat fshati malor
  “Karafilja shqiptare”
  Lėshoi kushtrimin .
  Fisit iu shtua edhe njė burrė
  Njė pushkė mė shumė
  Dhe njė rend nė mulli

  Rritet shtati i Klaiqit
  Edhe shtohet shpresa e fisit

  Nga Karpatet fryjnė stuhitė
  Prej torturės dhe gazepit
  Na u dėbua krejt mileti

  Fiken zjarret
  Shuhen shpresat
  Karvanet t’lodhura
  Shpėtim kėrkojnė

  Si ēdo herė nė ēaste tė vėshtira
  Nėna mendon pėr ditė tė mira
  Kryeplaku mblodhi nahinė
  Muhagjerėve t’ua bėjnė shtėpinė

  Nė luftė me turq
  E n’luftė me shkja
  Nė Llovqen trimat kanė ra
  Na premtuan bashkėjetesė
  Po a i zihet qenit besė?

  Tivari e Vardari
  Lahen me gjak t’parit
  Bjeshkėt dėshmojnė pėr tirani
  Varre t’humbura
  Pa lavdi.

  Shėnim:”karajfilja shqiptare”,pushkė qė e prodhuan armėtarėt shqiptarė e sistemit “Martin-Henri”me kalibėr 11.43 mm qė shkurtė i thonin “martina”dhe mė vonė e pagėzuan “Huta e Popullit”.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:00

  PIKĖ UJI

  Qė na ndanė
  A bashkon

  Pikė uji
  E madhe sa oqeani
  E domosdoshme
  Si spango gėrshete
  E largėt sa venera
  E afėrt sa marsi

  Nė njė pikė
  Sa lot
  Aq gėzime

  Vetėm njė pikė
  Si tė notosh

  Nėse lėkundemi shumė
  Zhbėhen kontinentet
  Zhdukem plotėsisht
  Dhe po tė vazhdoi kaosi
  Do tė fundosemi

  Do tė notojmė
  Me velon e caktuar
  Nė drejtim tė caktuar
  Dhe era do t’na shpie
  Dė drejtim tė shpėrtimit

  Njė pikė
  Dhe aq tė lagur

  Nganjėherė tė spėrkatur
  Tė larė mė shpesh
  Asnjėherė tė terur

  Nė njė pikė-dy pole
  Plus dhe minus
  Mashkullore dhe femėrore
  Veriore dhe jugore

  Valė,shkėmbinj
  Akullnaja
  Dhe shira monsunik

  S’na duhet ajri
  E as toka
  As zjarri
  Vetėm njė pikė ujė dhe dashuria

  Si organizėm dyqelizor
  Nė solucionin dashuri
  Njė pikė
  Si hapėsirė pėr osmozė
  Domosdoshmėri pėr simbiozė

  Njė pikė ujė
  Mjafton pėr jetė
  Dhe ē’ėshtė pėr kozmosin njė pikė ujė
  Ē’mė duhet ai pa tė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:01

  BASHKĖSHORTES

  Tė falem nderit
  Qė nė mesin e shumė zogjėve
  Mė njohe
  Gjersa
  Mblidhja krėnde
  Pėr
  Ta bėrė
  Folenė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:02

  ENDE TĖ DUA

  Sodis qiellin
  Pėrplot yje
  Mendimet e mia kėtė natė
  Udhėtojnė kah ti
  Tė kėrkojnė
  Nė tė gjitha ėndrrat e mia
  Ti je njė dhe e vetmja
  Por ti kėtė nuk e di
  Nuk e di se njė lule
  Pėr ty po vyshket
  Njė palė sy tė vetmuar
  Po zhyten nė vorbullėn e lotėve
  Mė shikon me sy tė zjarrtė
  Dhe lėndon shpirtin tim
  Vėrtetė asgjė s’po ndien?
  Ishe dhe mbete
  Ylli i vetėm inatės sime
  E vetmja shpresė nė jetė
  Nė tė cilėn
  Unė jam
  Vetėm kalimtar rasti!
  Nuk kėrkoj asgjė prej teje
  Vetėm dua tė tregoj
  Se tė dua
  Nėse tani i lexon kėta rreshta
  Tė dalė nga thellėsi e shpirtit
  Tė shkruar
  Pėr
  Ty
  Lėsho vetėm njė lot
  Mbase edhe tė rremė
  Tė bie nė shuplakėn time
  Tė shtrirė
  Sepse
  Ai
  Do tė jetė i vetmi
  Prej teje
  Lėsho njė lot
  Dhe
  Pastaj
  Shko kah je nisur
  Kush e di
  Ndoshta rrugėt e jetės
  Diku do t’na bashkojnė…
  …Mbase nė amshim
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:02

  BASHKUDHĖTIMI

  Bashkudhėtuan:

  Fisi, e
  Plisi
  Hėna, e
  Dielli-
  Yjet, e
  Qielli-
  Shqipja, e
  Flamuri-
  Toka, e
  Guri.

  Bashkudhėtuan:

  Besa, e
  Qėndresa-
  Lufta, e
  Paqa
  Errėsira, e
  Drita-
  Robėria, e
  Liria!

  Mbijetuan:

  E,bashkudhėtojnė
  Nė pafundėsi-
  Besa e Plisi
  Dielli e Qielli
  Flamuri e Guri
  Paqa,Drita
  Liria …!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:03

  DHE PASTAJ

  (I.K,nga Drenasi,i cili ra nė altarin e lirisė mė ’99)

  Njė trim
  Njė shikim
  Njė buzėqeshje
  Njė betim

  Dhe pastaj …

  Njė fjalė
  Njė zjarr
  Njė lot
  Njė ndarje
  Njė kėngė …

  Dhe pastaj …

  Njė kujtim.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:03

  ZGJIMI

  Zgjohu
  Eja nė vete
  Harroji
  Tė gjitha fjalėt
  Qė i ke thėnė
  Kujtim tė mbetėn
  Mėkatet tua
  Hesht
  Dil nga lėvozhga
  E guacės
  Dhe bėhu
  Jo e djeshmja
  Jo se jo
  Zgjidh lindjen
  Rilindjen
  Zgjimin
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:03

  ZGJIDH RRUGĖN

  Nė rrugėn pėr lart
  Rregullat janė tė qarta
  Me bėrryla duhet ta depėrtosh turmėn
  Me thonj tė mbahesh duke kėrcitur dhėmbėt
  Duhet t’i pėrijsh therrat
  Tė vraposh as qerreve
  Dhe t’i rrėosh urat mbrapa
  Tė kesh kjdes ēka flet
  Kokėn ta mbajsh lart
  Dhe t’ju ruhesh goitjeve nė ballė
  Tė kesh sy nė shpinė
  Dhe vesh qė gjitēka dėgjojnė
  Duhet tė kesh shtatė jetė
  Dhe suksesin tė vetmin qėllim.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:04

  KAM PASUR

  Kam pasur
  Kam pasur baba
  Nėnėn ende e kam
  Nganjėherė kam pasur mjaft para
  Pėr ta blerė mėngjezin
  Dhe tė ha para atyre
  Qė tė uritur mė shikonin

  Kam pasur kėpucėt mė tė mira nė qytet
  Atė verė
  Ēdo herė kam pasur sy ėndrrimtar
  Vashėzat binin nė ta
  Mua asgjė s,mė kushtonte
  Dhe kam doktoruar nė rėnje
  Dhe ikje nga pėrgjigjet
  Kam pasur edhe vajzė
  Ka qenė kjo kaherė
  Tani kam mjaft kohė pėr ta humbur

  Kam pasur ditėlindje
  Biletė autobusi
  Dhe
  Detyra t’shtėpis
  Cigare tė huaja dhe shpoti tė mira

  Kam pasur ēastet e mia tė ndritshme
  Dhe ēastet totalisht tė errėta
  Botėn e kisha nė shuplakė
  Por mik tė vėrtetė
  Asnjėherė s’kam pasur
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:04

  VJESHTA

  Prap erdhi
  Qetė perms gishtėrinjve
  Hyri nė shpirtin tim,vargjet e mia
  E mbėshtjellur me mjegull
  Vjeshta
  Lojė ngjyrash
  Gjethet tė skuqura nė brezin malor
  Pika shiu nė fytyrėn time
  Aromat qė nė ty mė pėrngjajnė
  Hapat tonė shushuritje gjethesh
  Duart tua tė nxehta,buzėt
  Desha tė ēirrem
  Qė tė mė dėgjosh,dhe tė kthehesh…
  Vjeshtė ėshtė
  Kohė mallėngjimi
  Kujtimet qė nė mua rrojnė
  Klithjet e mia qė s’dėgjohen mė
  Sepse nuk ka kohė harrese
  E cila mund tė mė marrė
  Dhe nga ti tė mė ndajė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:05

  DETEKTIVI

  Unė jam detektiv i dyfishtė
  Fluturave iu zbuloj sekretin tėnd
  Ty tė flas gjithėēka
  Pėr shtegtimet e tyre.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:05

  VJEDHĖSIT E KOHĖS

  Urrej ēdo gjė
  Qė ma vodhi
  Kohėn time
  Akrrepat
  Nė orėn e jetės
  Qė nxitojnė nė pakthim

  Tinėzisht
  Mi vodhėn
  Ninullat
  Cicrrimat e zogjve
  Dhe
  Lehjet e qenėve

  Netėve pa gjumė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:05

  LOTI IM

  Tė dua i thash detit
  Shterroj
  Tė dua i thash diellit
  S’agoi
  Tė dua i thashė vjollcės
  Era e rrėzoi
  Tė dua i thash zogut
  Lart fluturoi
  Tė dua i thashė vajzės
  Iku nga ėndrra ime
  Dhe
  Nga gjumi mė zgjoi
  Thashė me vete “ē’zhgėnjim”
  Mbeta veē me lotin tim.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:06

  JU FALEM

  Ndoshta do tė duhej faleminderuar
  Ata qė mė ndihmuan
  T’i kaloj
  Tė gjitha
  Qė duhej kjaluar
  Nė jetė

  (Ata nė uri
  Qė mė ushqyen
  Dhe e tjen ma shuan
  Tė pastrehė mė strehuan)

  Ata ndoshta nuk e dinė
  Por
  Pa ndihmėn e tyre
  Me siguri sot nuk do t’isha
  Dhe nuk do ta kėndoja
  Kėngėn pėr ta.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:06

  RINJOHJA

  (Nė shenjė respekti dhe malli tė pashuar Fitnete Klaiqit-Tiēos,aktore nė Teatrin Kombėtar nė Tiranė)
  Atje pas shtatė brigjesh
  Fle e qetė Kosova
  Tė cilėn kurr se kam parė
  Edhe pse nė damar mė rrjedh gjaku i saj.

  Ksovė,ėndrra ime e ndrydhur
  Shpresa ime e venitur
  Mos m’dalt shpirti
  Pa shijuar ngrohtėsinė e buzėve tua
  Dhe pėrqafimin atėror.

  Malet e larta
  Kurorė rreth qafe
  Gjoksin ta stolisin
  Bashkėt e reve
  Shtėllungat nė ty
  I shprishin
  Dhe nėpėr cikole
  Lėnuren e krihen
  Ju bjeshkė krenare
  Mburojė qėndroni pėrherė
  Kur kabareja nė fyell
  Ua gudulis shpirtin
  Mustakėt i dredhni n’erė
  Blerimi ua stolis gushėn
  Fushat nė gjelbrimin tend
  E ngjyejnė brushėn

  Pejsazhi yt-bukuri epike
  Rrojtja nė ty-poemė idilike
  Ku dashuria rritet
  E ngrohtėsi dielli deri nė pėrjetėsi
  Arat bukanike
  Pjellin gjallėrim
  Me begati shumė
  Pemėt kanė pėr rimė
  Dielli ua ngroh faqet
  Hėna i vė nė gjumė
  Lagjet pėr lakmi
  Gjymtyrė dinamike
  Nė besnikėri rriten
  Damarėt e tu
  Kroje tė ftohta
  E shpėrbėjnė zhuritjen
  Era qetė i miklon
  Puhia ua ndjell gjumin
  S’kanė gur kufiri
  Sinor kanė lumin

  Nxito pra o rreze,e ngrohe atė vend
  Silli paqėn e lirinė
  Epju shpresė ėndrrave,e gėzo vegjėlinė.

  Pas 62 vitesh pritje e ankthi
  Te karburanti 1 nė Tiranė
  Rinjoha-netin,aktoren e vogėl por zemėrmadhe.

  Shpesh nodhin befasira e tė papritura
  Ndjenjadhėmbje e malli tė pėrshkojnė
  AromėDHEU tė ruajtur me fanatizėm
  Nė shrvetėn e bardhė tė nxirė prej vitesh
  Mbi hartėn e Robėruar tė Kosovės-
  Tė gudulisė hudėt dhe tė zė frymėn

  Fillon shpjegimii historiesė sė dhembshme
  Tė kombit dhe fsit tim!…

  Nė vitin e largėt tė 28-ė
  Me njė shervete DHE ėn sqetull

  Nisi rrugėtimin e shptimit
  Ibrahim Kosova
  Nisi se s’kish k tė rrinte
  Vrau nė pikė t ditės oficerė armiku
  Dhe u nis pėr t’u mos kthyer mė
  Horizonteve ė pafund tė kėrkoi shpėtim.

  Dhe vazhdoi marshuta
  Pesėmbėdhjetė ditė nėpėr acar
  Drejt “kepit tė shpresės sė mirė”,
  -Gjeti nė Elbasan,
  Nė prehėrin e nėnės,
  Ku urrejtja dhe pezmi hakmarrės
  S’arriti dot.
  Me mallin e vendlindjes
  E jetoj jetėn
  Me aromėn gudulisėse tė dheut
  Tė ruajtur nė shervetėn e bardhė.

  Sot,Neti rrėfen me ėndje
  Ato ēaste dhembje e pritje
  Malli e shprese.

  Kur gjiroja nė Pogradec
  Zgjatnja kokėn
  N’kėrkim t’pejzazhit hyjnor tė Kosovės
  E shoqet mė tallnin:
  “Neti,koncentrohu nė rol
  S’duket Kosova nga kėtu”!

  Pėr kujtim tė trungut tė ndarė
  Nga babai
  Ruaj njė grusht DHE malli
  Dhe vendlindje
  Dhe njė pasaportė nė gjuhė tė huaj.

  Kundėrmon aromė shprese dheu i vendlindjes
  Dhe shpirtin ma kėputė
  Ofshama e babait tė ndjerė:
  -Ah,Kosovė
  Malli im i pashuar”!.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:07

  LARGIMI

  Nisu nėpėr kohė
  Dhe kėrko gjurmėt e mia kėmbėzbathur
  Tragje
  Me kėmbėzbathur
  Do gjesh
  Ato janė gjurmėt e largimit
  Vizato
  Hartėn e atyre largimeve
  Me bashkimin e kuotave
  Do tė gjesh
  Burimin tim
  Vatrėn stėrgjyshore
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:07

  NGANJĖHERĖ

  Ėshtė marrėzi fatale tė shkruash vargje tė zbrazta
  Sepse edhe ato tė rėndėsishmet asgjė nuk thonė
  Ėshtė budallallėk tė mendosh se mund ta ndryshosh jetėn
  Shumė para teje janė pėrpjekur por mė kot
  Pikėlluese ėshtė ta fillosh ditėn me buzėqeshje
  Dhe aq mė tepėr kur dikush mund ta rrėmbejė atė
  Poashtu trishtim ėshtė tė kalosh pranė dashurisė
  Sepse ajo s’ekziston ėshtė vetėm vegulli nė ajėr
  Nganjėherė ėshtė gėnjeshtėr tė jesh i drejtė dhe ta thuash atė
  Sepse tė thyejnė kur iu bie ndėr mend…
  Kur iu bie ndėr mend.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:07

  KUR

  Kur mali fle
  E s’ka stuhi
  Poeti
  Shkruan
  Poezi

  Kur errėsohet
  E
  Hėna bėn roje
  Ėndrrat zgjohen
  Dhe
  Magjepsen
  Me vallet e yjeve

  Kur poeti shqetėsohet
  Yjet s’dijnė tė vallėzojnė
  Ėndrrat zbehen
  E hėna s’ndriqon

  Mos trazoni
  Zemrėn e poetit
  Se harlisen stuhitė
  Hėna lodhet
  E s’na bėn dritė
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:07

  RRETHI MBYLLET

  Njihemi gjatė
  Me sy tė njejtė shikojmė
  Ndajmė tė mirėn e tė keqen
  Por tash pėr ēdo gjė ėshtė vonė

  Sepse
  Ti mė tradhtove
  Fjalėn tėnde e shkele
  Dashurinė tonė e hudhe
  Ėndrrat e mia i ndeze
  Pėr kėtė
  Sonte mbyllet rrethi
  Tė pėrqafoj pėr herė tė fundit
  Dhe tė gjitha t’i fali
  Vetėm shko e mos u kthe mė.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:08

  LUFTA

  Ulur jam
  Dėgjoj vetėm lotėt
  Tė cilėt pika-pika
  Rrjedhin nė faqet e mia
  Pėrnjėherė,pa ndonjė shkak
  Jam thyer
  Ėshtė thyer qėndrimi im i fortė pėr jetėn
  Fjalia e cila tingėllon:
  Jeta ėshtė luftė,pranoje!
  Mė duket se
  E kam humbur atė luftė
  Jetėn e cila nė tė vėrtetė ėshtė luftė
  Por jeta prap ėshtė aty
  Domethėnė,nuk jam nė dhe
  Diēka mė mbanė,por nuk di ēka …
  Dhe lotėt ende rrjedhin
  Sytė qajnė pėr mua
  Dhe ajo luftė tė cilėn do tė duhej fituar
  Mė tėrheq kah fundi
  Sepse nuk jam edhe aq i fortė
  Dhe nganjėherė pyes pse lufta vazhdon
  Pse jeta ėshtė e tillė ēfarė ėshtė
  Dhe e tillė ėshtė pėrshkak teje.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:10

  Vehbi Klaiqi

  LOTI IM

  NXITIM

  Urrej shiun pranveror
  Nxiton faqeve dhe mė shqetėson
  Urrej pėrroin kur fryhet
  Baltėn,llucėn qė zhysin
  Pas cdo hapi tim
  Mbetėn gjurmėt e kėpucėve
  Por nė sekondė zhduken
  Secila pikė si mendim
  Pėr fjalėn dhe veprėn e mirė
  Ēdo gjurmė nė baltė
  Pėr tė keqen qė ekziston
  Dhe mė duket
  Nė atė shumėsi pikash
  Se tė shoh
  Por kjo ėshtė vetėm dritėmashtrim
  Fizikė e pastėr
  Dhe unė humb arsyen.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:11

  NJERI I PA FAT

  Unė nuk jam unė
  Jam vetėm pjesė e hijes sime …
  Nuk di kah t’ja mbaj
  Askush s’mė kujton …

  Dikur isha i lumtur
  Doja diellin,hėnėn dhe shiun
  Sot jam njeri i pa rendėsishėm
  Qė qetė-qetė frymon …

  Askund fund nuk ka pėr mua
  Tė mė ndihmoj sadopak
  Se askujt s,i ha palla
  Dhe nuk …

  Do humbas nė heshtje
  Dhe pas meje asgjė s’do mbetet
  Sikur tė mos kisha qenė nė jetė
  Se isha njeri i pa fat.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:11

  UNĖ DUA

  unė dua
  dritė
  diell
  dua unė
  s kėrkoj
  lėmoshė
  dhe as
  shpėtim
  dua
  rimat
  nė pėrqafim
  dua
  tė jem i ri
  i dashuruar
  unė
  dhe vargjet e gjata
  tė rrjedhin
  si lum
  para dyerve tė jetės
  jam
  njė lypsar
  dhe nga ajo
  s kėrkoj mė shumė
  vetėm pak
  dritė
  dhe vargjet
  si lum
  kthema
  kohėn
  time tė moēme
  miku
  im i panjohur
  krenarinė
  dhe yjet
  qė s shkėlqejnė dot
  hapi
  derėn horizontit
  qė edhe vargjet e mija
  tė kalitura nė zjarr
  tė marrin udhė tė mbarė
  kthema kohėn
  qė pamėshirshėm mi vodhi
  tė gjitha
  ėndrrat
  shpresat
  pak dritė miku im
  ėndrrat e kohės sė shkuar
  ti kem nė pėrqafim.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:11

  PORTI I ĖNRRAVE TĖ THYERA

  Nga porti shkojnė
  Nė port vijnė
  Me ėndrra rinore
  Pėr jetė pėrrallore
  Ikin
  Tė pastra si biluri
  Kthehen zemėrthyera por si guri
  Ikin princesha
  Kthehen murgesha
  Shkojnė pėr para
  Kthehen me marre

  Rrugėve tė botės
  “Mish pėr top”
  Jeta e jonė gjithmonė me lot.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 01 Mar 2010, 22:12

  APOKALIPSA

  Dhe gjithēka qė ishte dje …
  Dhe gjithēka qė ėshtė sot …
  Dhe gjithēka qė do tė jetė nesėr …
  - Nuk do tė jetė mė !

  Sponsored content

  "LOTI IM"VEHBI KLAIQI Empty Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Jun 2020, 06:47