Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  MĖ LINDI NĖNA SHQIPTARE-MIRADIJE ZYMBERI

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  MĖ LINDI NĖNA SHQIPTARE-MIRADIJE ZYMBERI Empty MĖ LINDI NĖNA SHQIPTARE-MIRADIJE ZYMBERI

  Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 15 Dec 2009, 04:08

  tag, 14. Dezember 2009
  MĖ LINDI NĖNA SHQIPTARE;MIRADIJE ZYMBERI
  MĖ LINDI NĖNA SHQIPTARE-MIRADIJE ZYMBERI -miradije+zymberi+e+re
  MĖ LINDI NĖNA SHQIPTARE;MIRADIJE ZYMBERI

  ME LINDI NENA SHQIPTARE

  Mė preu rrugėn njė djall,
  nuk munda tė shtegėtoj,
  Sot, nuk ndalem dot,
  jetės do t’i kėndoj!

  Isha gurrė, derdhesha lumė,
  shndėrrohesha nė ujėvarė,
  Sėrish jam rrugė pafund,
  hapin kush s’mundtet ta ndalė.

  E pamposhtur - plot fuqi,
  si mal i lart me shkėmbgur,
  Do tė bėhem pėrjetėsi,
  Si Shqiponjė nė Flamur.

  Mė lindi nėna Shqiptare,
  Mirėsinė ajo mė mėsoj,
  Tė ruaj nderin, tė jem krenare,
  ballėlartė tė qėndroj. miradije-zymberi.jpg

  E
  Lindur mė 31 tetor tė vitit 1965 nė Kapit tė Medvegjės,aty ku pushtuesi
  po mundohej tė shuaj gjuhė kulturė me anė tė dhunės sė hekurt,vėshtirė
  ishte tė shkolloheshin vashat shqiptare.P o prindėrit e Miradijes si
  atdhetarė qė ishin,si dashamirė tė arsimit u shpėrngulėn nė Fushė
  Kosovė ku Miradija kreu pesė vjet tė shkollės fillore,pastaj nė
  Prishtinė kreu shkollėn e mesme tė daktilografisė dhe vazhdoi
  studimet.Miradija filloj tė mirret me shkrime qysh si fėmijė nė bankat
  shkollore.Ajo shkruan poezi dhe publicistikė,shkrimet e saja i hasim nė
  shumė gazeta dhe revista si dhe nė faqet shqiptare nė net.

  Miradije
  Zymberi kishte disa pėrmbledhje poetike qė po i ruante me kujdesė pėr
  tė i hedhur nė dritėn e botimit,por nė kohėt e pa kohė iu
  konfiskuan.Ajo nuk u ndal pėr asnjė qast,ka filluar me tė madhe punėn e
  saj nė poezi dhe po hapėron tejet bukurnė fushėn e poezisė.Si shumė
  krijues tė tjerė edhe zonja Miradije vepron dhe krijon nė mėrgim.Ajo ka
  tema mjaft tė begatshme nga mėrgimi,pėr
  vendlindjen,mallin,atdheun,kombin,njerėzit e dashur tė
  vendlindjes,shkollėn….

  Ne po ju japim kėtu njė cikėl poetik nga znj.Miradije Zymberi.

  UNE TE DUA

  Pranvera - me blerim,
  lulet , lulezojne,
  nje shprese e nje premtim,
  ne qiell, fluturojne.

  Fjalet i bartė era,
  shkresat i djeg flaka,
  ditet - berė te zeza,
  netet shume te gjata.

  Ne fytyren shoh,
  buzeqeshjen magjike,
  ne syte e tu gezime,
  Gezuae pra mike!

  Vazhdo, pa vese,
  mė nuk tė trazoj,
  se ti je rrezeshprese,
  nuk dua te lendoj.

  Une te dua shume,
  dua te me besosh,
  me kėtė rrjedhe lumė
  gjithkah tė blerosh.

  Nganjehere

  Nganjehere -
  dua te kuptoj, at qe Ti do,
  tė permbush me nomėsi deshirėn tėnde!

  Nganjehere -
  me duket, fare s’te kuptoj,
  tė spikas domethenien e mendimit me frymėzim!

  Nganjehere -
  pyes cfare po ndodh ?
  tė hap shtigje per zgjidhje!

  Nganjehere -
  Me behet, se s’tė njof !
  Dhe meditoj nė vetmi, pa lidhje

  KOSOVĖ-DASHURIA

  Njė ditė tė takohemi
  ta plotėsojmė atė shpresė,
  aty do tė pėrbetohemi
  vepra kurrė mos vdese!

  Eshte qėllim dinjiteti
  mė shumė se pėrmallimi,
  kohė me thellėsi deti,
  si ndjenjat - pėrqafimi.

  Kjo deshirė do tė zgjasė
  le tė bėhet jeta ime,
  armiku le tė plasė
  ne krijojmė kuptime .

  Sa e fuqishme ndjesia
  nuk na mposht furtuna
  ėshtė Kosovė - dashuria
  qė s’e mposhti dhuna!

  LARGOHESH

  Me buzeqeshje, ashtu si kam miresinė
  t’u afrova te nis kuvendimin
  mė pelqeu pritja me thjeshtesine,
  e nisa perzemėrsisht rrėfimin!

  Pastaj, gjithmonė tė kisha pranė
  e ndjeva sa shume te dua,
  frynė stuhi sa herė me murlanė
  s’me largonin prej teja kurre mua!

  Nisie fillimi , tė mbarojė kurrė
  ta nderpres jo, s’ka kuptim,
  mė ndez diēka ne brendi si furrė
  se ēdo nate te kam nė ėndėrrim !

  Kjo ishte e tera, ja si ec jeta
  mendova endėrra u bė realitet,
  por doli nė shesh e vėrteta
  ndaj , zemra ime tė pret !

  NJE KOMB JEMI-NJE FLAMUR KEMI

  Shtat ‘i kuq i juaj i larė nė gjak
  janė bijtė qė ranė u ngritėn n’altar
  Marigona shqipes n’qėndismė i dha hak
  Kur valoj nė Vlorė - simbol Kombtar.

  Atje u mblodhen shqipet
  Tė shpallin Pavarėsinė,
  Ismail Qemali me trimat
  ringjallėn Shqipėrinė !

  Te bashkuar rreth Flamurit,
  Ma tė fortė se celiku,
  Jemi shkemb i Arberit,
  Nuk na then armiku.

  Trojet e ndara nė copa
  Do t’i bashkojme - tė bejmė fuqi,
  Tė bindet gjithė Evropa,
  Mos bėjė padrejtėsi !

  Jemi tė gjithė Shqiptarė,
  Flamur me shkabe nė mes
  Fusha e kuqe ėshtė gjaku
  i trimave qė kurrė s’vdes!

  Ende jam e gjalle

  Ja! Mė prek ne faqe,
  Unė ,ende jam e gjalle.
  Jam si manushaqe,
  dua, ere t’mė marre.

  Dua ! Po ēfare dua?
  As vete nuk di!
  Shpresa ime ndizet,
  tė ndriēojė n’lartesi.

  Jeta ime ngjallet
  fiton njė kuptim
  Jam shqipe qe s’mposhtem,
  fitoj ne dyluftim!

  TY

  Leter tė shkruaj,
  Tani shumė kujtoj,
  Nje fjale e jotja,
  Mė bėri tė mendoj.

  S’ kam nevojė tė mbytem,
  Mė krijoj Perėndia,
  Nė jetė nėse vyshkem,
  janė ndjenjat e mia.

  Por, fjalet e tua,
  Sa mė ngjallėn shpresė,
  Me vrragė kam luftuar
  shpresa mos tė vdese.

  Sa kohė jam menduar,
  I forte je! Ke zemer !
  Vargje tė kam shkruar
  Te mbesish me emėr

  Me fal zhgenjim

  Brigjeve te detit,
  M’shetisin mendimet,
  Seē’ m’u keput shpresa,
  Mbaruan dhe enderrimet.

  Kaltersine e qiellit,
  Erresira e perpiu,
  Lulja ne kopsht,
  u tha, e nuk biu.

  Si do t’me zbardh agimi,
  Drite me s’vjen pr mua,
  Ndalet dhe burimi,
  Larg te nje krua.

  Me pranveren me ike,
  Nuk e shof gjelberimin,
  S’me deshe as per mike,
  Me fale zhgenjimin.

   Ora ėshtė Fri 10 Jul 2020, 11:31