Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Emocionet dhe klasifikimi i tyre

  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Emocionet dhe klasifikimi i tyre Empty Emocionet dhe klasifikimi i tyre

  Mesazh nga Desperado Wed 02 Dec 2009, 03:36

  Emocionet dhe klasifikimi i tyre...

  Sot ne psikologji nuk ekziston ende nje klasifikim i qendrueshem dhe pergjithsisht i pranuar i emocioneve.
  Sipas nje klasifikimi te dhene nga Lazarus(1993),emocionet klasifikohen ne 3 grupe kryesore:

  1.Emocionet Negative - zemerimi, ankthi(frika), turpi, pikellimi, xhelozia, ne veria;
  2.Emocionet e Perziera - shpresa, keqardhja;
  3.Emocionet Pozitive - lumturia, mburrja, qetesimi, dashuria.

  Njera prej ndjenjave paresore eshte FRIKA.Kjo ndjenje paraqitet relativisht heret.Zakonisht shfaqet ne situata te cilat inividi i vlereson si te rrezikshme per ekzistencen e vet.Te femijet shkaktojne frike situatat e reja dhe te panjohura.
  Nje lloj tjeter e frikes eshte Fobia-me c'rast individi frikesohet prej disa objekteve dhe sitautave si p.sh Ujit,rruges.dhomes se mbyllur etj)ndonese ato objekte dhe situata,ne te vertete nuk paraqesin ndonje rrezik.

  ZEMERIMI mund te perjetohet si nje pakenaqesi e zakonshme deri tek terbimi,me c'rast individi nuk eshte ne gjendje ta kontrrolloj veten. Mund te ndodhe qe ne raste te tilla individi t'i kercenohet ndonje te afermi te vet,i cili ne fakt nuk eshte aspak fajtor per situaten e shkatuar.

  GEZIMI Njeriu zakonisht eshte i gezuar kur arrin suksese ne realizimin e qellimeve te veta,kur e kryen punen e tij me kenaqesi,kur eshte shendosh,kur dashuron dhe i ktheht dashuria nga personi perkates etj.

  HIDHERIMI paraqitet atehere kur humbim dicka te rendesishme per ne.Bie fjala femija hidherohet nese e humb lodren e tij.Ndersa nje i rritur hidherohet nese e humb nje te aferm.Hidherimi shpesh shkrehet ne vaj nganjehere shpreh edhe gezim ose ndonje tronditje.

  XHELOZIA Ne thelb eshte pasiguri personale.Xhelozia lind ne ato raste kur personi,te cilin e dashurojme,kujdesin dhe dashurin nuk e drejton ndaj nesh por ndaj ndonje personi tjeter.

  DISPONIMI eshte gjendje emocionale te kendeshme ose te pakendeshme te cilat zgjasin relativisht shume ,por nuk jane intensive.Disponimet tona nuk kane te bejne me dicka konkrete dhe te caktuar,mirepo ndikojne ne ne qe te marrim nje qendrim te caktuar ndaj njerezve dhe realitetit ne pergjithesi.

  PASIONI Jane shprehi te formuara gjate jetes te cilat percillen gjithmone me emocione intensive.Ato ndikojne dukshem ne sjelljen dhe veprimet e njerevze p.sh dikush ka pasion shkencen,diturine,sportin qe jane pasione Pozitive.Ekzistojne edhe pasione Negative si bixhozi,pija,duhani etj.

   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 14:54