Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  thenie nga fan noli per krahinat e shqiperis

  fabian
  fabian
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 104
  Mosha : 42
  Pikėt : 389
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 06/11/2009

  thenie nga fan noli per krahinat e shqiperis Empty thenie nga fan noli per krahinat e shqiperis

  Mesazh nga fabian prej Thu 12 Nov 2009, 09:58

  FAN NOLI – MERR E ZGJIDH (1924)
  A te duhen luftetare?
  Dhe arratine armiku te marre?
  A do botes ti vesh zjarre?
  Merr nja dhjete kosovare.
   
  A do male me debore
  Trima te forte e malesore
  Fort bujar e burrerore
  Shkon ne kukes i ken ne dore
   
  Ate duhen sharlatane
  Qe lepihen ne cdo sahane
  Qe te percajne vatane
  Ke sa te duash tropojane
   

  A do njerez per aheng
  Per tryeza e e per kuvend
  Burra e gra kercejne me loder
  Keta i gjen vec ne shkoder
   
   
  Njerez te zgjuar me lezet
  Qe i gjen ne cdo ane
  qe te bejne muhabet
  Keta jane mjeshterit dibrane.
   
   
  A te duhen budallenj
  Ca gomere e ca kopuk
  Hajdut kacak e batakcinje
  Shko e merri mu ne Puke
   
   
  A do trima sejmene?
  Kapardisur kudo vene
  Gjumi pa i zene t mos flene
  Per tre mirditore bej bene
   
   
  Keta matjane burra te zote
  Qe dikur kane bere barot
  Se i njeh gjithe vendi mbarre
  Nuk bejne tjeter vec per xhandar
   
   
  A te duhen genjeshtar?
  Matrapaz e koke thare?
  Kripen ta shesin per fare
  Mer krutane dhe je i lare
   
   
  Do dembele per Stamboll?
  Mos u lodh e mos hic hall
  te rreshtosh nja tri tabor
  Tiranasit ti zgjedhesh me dore
   
   
  Po qejflinj a te duhen,
  qe me jevga dine te kruhen
  Zonja qe pjellin cdo vit,
  vec Elbasani i rrit
   
   
  Ne do burra llafezane,
  qe cudisin gjithe dynjane
  Qe rrine tere diten rruges
  Nga keta gjen plot ne Durres
   
   
  Po kerkove koke palare
  Kryengrites dhe gomare
  Qe punet te shkojne vaj
  shko e merri ne Kavaje
   
   
  Kerkon hoxhe e kerkone prift
  mos bridh e mos u ngjit
  Se si keta qe bejne mekat
  i gjen vetem ne Berat
   
   
  A do urte njerezite te rine
  Nen komande te kesh ushtrine
  ne tabjate te kesh njerezine
  Merre te gjithe Laberine
   
   
  Do per pune,nje korcar?
  i ke bujq e ustallare,
  me gra bashke e hapin varre
  krah e koke su ka te share
   
   
  Do budallenj qe vec hane?
  Me dy kembe do hajvane?
  pasuri qe sdin te vene
  Merr shetit gjithe Myzeqene.
   
   
  A do te ruash florine?
  katandine e shtepine?
  Me dy qofte mbush sinine
  Ec e mere Gjirokastrine
   
   
  A do te hash e te besh qejf?
  Sofra e shtruar si per mbret
  pasterti e per yzmet,
  te tille gjen vec ne Permet
   
   
  Do ministra kolonjare?
  Se mbahen burra per mend
  Duan kudo te jene te pare,
  ne mexhlis e ne kuvend.
   
   
  Hall i madh me skrapallinj
  Ka rrezik te hash dhe dru
  Dy ministra le te rrine
  se na duhen dhe pa tru
   
   
  Ore te gjore,harruam Vloren
  Se kjo pune lahet me gjak,
  Dy shirit e nje medalje
  kesaj pune i vene kapak.

   Ora ėshtė Wed 27 May 2020, 03:10