Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

+3
Scarface
Odeta
Tigri
7 posters

  Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!!

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!! Empty Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!!

  Mesazh nga Tigri Fri 10 Apr 2009, 02:33

  Ne nje autobuz gjenden 7 femije.
  C'do femije ka 7 canta me vehte..
  Ne sejcilen prej cantave ndodhen 7 mace...
  Sejcila nga macet ka edhe 7 kotele me vete....
  Te gjitha macet dhe kotelet kane nga 4 kembe....

  Tani gjejeni se sa kembe ndodhen ne Autobuz ???!!!


  Hajt te shohim se kush do te jete me i sakti ne pergjigje.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!! Empty Re: Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!!

  Mesazh nga Odeta Fri 10 Apr 2009, 23:35

  Ok atehere le t'ia fillojme punes per zgjidhjen e kesaj probleme.

  Kemi 7 femije me nga 2 kembe sejcili (7 x 2 = 14)
  7 femijet me nga 7 canta (7 x 7 = 49)
  Kemi 49 canta me nga 7 mace sejcila (49 x 7 = 343)
  kemi 343 mace me nga 7 kotele sejcila (343 x 7 = 2401)
  Tani 343 mece me nga 4 kembe = 1372
  2401 kotele me nga 4 kembe = 9604
  1372 + 9604 = 10976 + 14 = 10990

  Sipas ketyre llogaritjeve, sikurse e shihni edhe ju vete, del qe gjithsej ne autobuz gjenden 10990 kembe...
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!! Empty Re: Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!!

  Mesazh nga Scarface Sat 11 Apr 2009, 23:29

  Ndersa mua me del 8950 kembe.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!! Empty Re: Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!!

  Mesazh nga Tigri Mon 13 Apr 2009, 23:49

  Me vjen keq por as ti Odeta dhe as ti Scarface nuk e keni gjetur rezultatin e sakte, te problemes se mesiperme.
  Mundohuni edhe pak. Po ju te tjeret ku mbetet apo nuk keni qene te mire ne matematike?!
  Hahahahahahaaaaaaa. thjesht shaka.
  shpirti_omel
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!! Empty Re: Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!!

  Mesazh nga shpirti_omel Sun 19 Apr 2009, 09:53

  Ne autobuz gjenden 9618 kembe...
  Djal~Matjan
  Djal~Matjan
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 111
  Mosha : 41
  Pikėt : 296
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 28/03/2009

  Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!! Empty Re: Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!!

  Mesazh nga Djal~Matjan Thu 23 Apr 2009, 02:03

  Mos eshte gje 7254 pergjigja e sakte?
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!! Empty Re: Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!!

  Mesazh nga Tigri Sat 25 Apr 2009, 22:38

  Pergjigja e sakte eshte ajo e shpitit_omel (9618 kembe), por vetem me nje gabim te vockel pasi ka harruar te llogarise edhe 2 kembet qe ka shoferi i autobuzit me te cilat pergjigja do te dilte 9620, por gjithsesi edhe ajo qe ka dhene ne fillim shpirti_omel, pranohet si e sakte.

  Kalofshi sa me mire.
  shpirti_omel
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 38
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!! Empty Re: Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!!

  Mesazh nga shpirti_omel Thu 30 Jul 2009, 01:55

  E di qe i mire ne matematike e di, po shko e mbushja mendjen ish profesorit te matematikes te gjimnaz, i cili me thoshte:
  Vetem llogari vajzash di te besh ti o uruar! hahahahahaa
  dinipress
  dinipress
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 7
  Mosha : 36
  Pikėt : 21
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 15/02/2010

  Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!! Empty Re: Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!!

  Mesazh nga dinipress Mon 15 Feb 2010, 13:01

  Tiger Kjo Detyr nuk eshte e veshtir ka pak Logjike,, 7*7=49*7=343*7=2401 Maca jan gjithsej. 2401*4=9604+14=9618 Kemb... kete Pytje e kam pas ne teste dhe e kam kryh per pak minuta tung tung
  Klajdid12
  Klajdid12
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 1
  Mosha : 32
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 30/04/2010

  Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!! Empty Re: Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!!

  Mesazh nga Klajdid12 Fri 30 Apr 2010, 23:39

  e keni gabim.

  7 * 7 * 7 * 7 = 9604 / 4 (KOTELE) => 9604 KEMBE KOTELESH
  7 * 7 * 7 = 1372 / 4 (MACE) => 1372 KEMBE MACESH
  7 = 14 / 2 (NJERES) => 14 KEMBE NJEREZISH

  pra kemi 9604 + 1372 + 14 = 10990 KEMBE GJITHSEJ

  pergj. : ne autobus ndodhen 10990 kembe.

  persa i perket shoferit, nuk zihen ne llogaritje sepse ti ne ushtrim duhet ta permendje, m.q.se nuk e ke bere do te thote qe ne autobus jane vetem kta te 7 dhe asnje person tjeter.

  Sponsored content


  Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!! Empty Re: Probleme Matematikore (Sa kembe gjenden) ???!!!

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 04 Dec 2022, 07:14