Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

3 posters

  Lufte qe duhet luftuar deri ne sherimin e plote-plaga e merg

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 64
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Lufte qe duhet luftuar deri ne sherimin e plote-plaga e merg Empty Lufte qe duhet luftuar deri ne sherimin e plote-plaga e merg

  Mesazh nga shaban cakolli Sun 26 Aug 2007, 21:43

  PLAGA E MĖRGIMIT SHĖROHET;DUKE EVITUAR SHKAQET QE
  QUAN DREJT KESAJ RRUGE

  Plaga e mergimit te shqiptareve,eshte shume e vjeter.Faktoret qe e kane nxitur jane,pushtimi i te huajve mbi ne,perndjekejet dhe varferia e skajshme.Mergimi plage qe nuk shihet,po qe te djeg ne heshtje,burim dhembjesh qe askush nuk e kupton mire,pa e provuar ne lekuren e vet.Per te njohur kete plage,ka shkruar shkrimtari dhe historiani shqiptar,ka kenduar rrapsodi shqiptar,por ne sikur nuk i kemi kushtuar rendesi sa duhet!

  Keshtu kendonte nje rrapsod i yni:
  Une kur shkova ne gurbet
  atje ndeja njezet vjet
  moj dunja,dunjaja e shkrete
  larg na humbe ,na ke trete,
  kurre su kenaqem,ne kete jete.

  Me kujtohet si te rinjeqe ishim,komunikonim rreth kesaj kenge,disi nuk e merrnim si serioze,thonim se kengetari ka hiperbolizuar kengen,per tee ndertuar me mire etj...!!DIkur kjo u be pjese reale eplages tone,te cilen po e perjetojme neper dekada.Te jeshe i merguar ke te besh me dhimbjen,mallin,dashurine perte shejtin Atdhe,dashuri te cilen askush nuk e njehdrejt,pa qene larg tij.
  Tejesh i merguardo te thote,je i huaj,ne vend te huaj,ne veshtrim te syrit te huaj,detyrohesh te kryash punet me te te renda,per te ndihmuar Atdheun,veten,familjen,nevojtaret me varferi te skajshme,duke mbajtur plagen ne dore,dukeshtrenguar dhimbjetme dhembe,per dashurine e vendit,per mallin per miqet e te afermit,...........
  Kjo plage nuk sherohet vetem me debimin e pushtuesit nga vatra,porduke formua shtetin ligjor,ku qdo person do te ndjehet i lire ne vendin e vet,te jetoj me punen dhe pagen nga djersa e vet,ne atdheun e vet,ku korupcionit te i shkulen rrenjet,qe te mos kete mundesi dikush te majet e dikush te vuajne nga uria........
  Pra si po shihni,ka mbetur edhe nje rruge e gjate,per te gjetur barin sherues te kesaj plage,atehere kur portat e mergimit te mbyllen,dhe emri kurbet te shlyhet nga fjalori shqiptar.

  Urojme ashtu te behet.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Lufte qe duhet luftuar deri ne sherimin e plote-plaga e merg Empty Re: Lufte qe duhet luftuar deri ne sherimin e plote-plaga e merg

  Mesazh nga Administratori Mon 27 Aug 2007, 02:20

  Urime pėr kėtė temė kaq rrėnqethėse dhe domethėnėse
  (pėr ata qė e kuptojnė) Shaban.
  Unė personalishtė jetoj vetė nė mėrgim, ndaj e kuptoj dhe e ndjej
  plagėn e rėndė tė mėrgimit.
  Ėshtė mėse e vėrtetė ajo qė ti pėrmende pak mė lart, se pa
  e pėrjetuar nė lėkurėn e vet, asnjeri nuk i'a beson dhimbjet
  kėsaj plage shumė shekullore dhe tepėr djegėse tė popullit
  Shqiptar.

  Gjithsesi jam plotėsishtė mbėshtetės i mendimeve dhe konkluzioneve tuaja,
  qė ju parashtruat mė lart, se si mund t'ė evitojmė kėtė
  plagė tė egėr, nė tė ardhmen, dhe mė duhet qė ta ritheksoj edhe njėherė
  atė ē'ka ti lartpėrmende:
  Tejesh i merguardo te thote,je i huaj,ne vend te huaj,ne veshtrim te syrit te huaj,detyrohesh te kryash punet me te te renda,per te ndihmuar Atdheun,veten,familjen,nevojtaret me varferi te skajshme,duke mbajtur plagen ne dore,dukeshtrenguar dhimbjetme dhembe,per dashurine e vendit,per mallin per miqet e te afermit,...........
  Kjo plage nuk sherohet vetem me debimin e pushtuesit nga vatra,porduke formua shtetin ligjor,ku qdo person do te ndjehet i lire ne vendin e vet,te jetoj me punen dhe pagen nga djersa e vet,ne atdheun e vet,ku korupcionit te i shkulen rrenjet,qe te mos kete mundesi dikush te majet e dikush te vuajne nga uria........

  Pra si po shihni,ka mbetur edhe nje rruge e gjate,per te gjetur barin sherues te kesaj plage,atehere kur portat e mergimit te mbyllen,dhe emri kurbet te shlyhet nga fjalori shqiptar.

  Urojmė qė Zoti na ndihmoftė, pėr ti'a arritur kėtij qėllimi...


  Gjithė tė mirat:
  Saimiri...
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 71
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Lufte qe duhet luftuar deri ne sherimin e plote-plaga e merg Empty Re: Lufte qe duhet luftuar deri ne sherimin e plote-plaga e merg

  Mesazh nga myvela dervishaj Sun 25 Apr 2010, 14:08

  ENDER

  Ender e trishte
  ne shtratin e mergimit
  mbushur kellefi
  me mashtrime.

  E trasheguar
  ikja e mergimit
  vargun e trajsave
  mallin varur ne gjoks.

  Si far e humbur
  mbarset shpirti
  largesi e pafund
  mbushur me etje.

  Shiu lan lotet
  vetetima kercet xhamin
  ne shtratin e mergimit
  rreth vetes mbledh dhimbjet.

  Sponsored content


  Lufte qe duhet luftuar deri ne sherimin e plote-plaga e merg Empty Re: Lufte qe duhet luftuar deri ne sherimin e plote-plaga e merg

  Mesazh nga Sponsored content

   Similar topics

   -

   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 13:24