Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Johan Volfgang Gete

  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:29


  Kupidi dhe Psikja


  Muzat menduan te provonin
  Psiken me metode ta mesonin
  Te bente poezi, por me kot!
  Shpirti prozaik s'i bente dot
  S'e prekte zeri i lires qiellore
  As ne me te bukuren nate verore
  Por, ja, erdhi Kupidi i zjarrte:
  Dhe kursi u krye per nje nate

  Perktheu P. Kruja


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:30


  Te zgjedhures


  Dora dorėn, buza buzėn,
  Vajzė e dashur, mbamė besė!
  Lamtumirė! Ndaj shkėmbinjve
  Dashurori shkon me shpresė,
  Po nė prektė pas fortunės
  Skelėn qe shikon ndėr sy,
  Perenditė e ndėshkofshin,
  Nė shijoftė gjė pa ty.

  Kush guxon, po ka fituar,
  Gjysma do te thotė fundi!
  Yjet unė i kam si diell,
  Vec frikaci s’sheh gjėkundi.
  Sikur t’isha pranė teje,
  Do tė ndieja shqetėsim;
  Po kjo largėsi e madhe
  Vec pėr ty mė jep guxim.

  E kam gjetur dhe luginėn,
  Ku sė bashku do shtegtojmė;
  Lumėthin ne mbrėmėherė,
  Se si shket do ta shikojmė.
  Kėta plepa mbi livadhe.
  Kėta lisa nė blerim!
  Ah! pas tyre do tė gjenim
  Njė kasolle pėr shtrehim.

  Perktheu: L. Poradeci


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:31


  Te damunit


  Len qe syt` t`thone lamtumire
  Mbasi goja s`ka guxim!
  Ah, durimi asht i veshtire
  E un` prap sot thirrem trim.

  Ma e keqe kohe mos qofte!...
  Qe dhe goja m`asht e pite;…
  Der e puthna asht e ftohte…
  Dora yte asht e ngrite

  Sa perpara m`knaqte shqim
  Nji e puthun dhane me te shpejte!
  Sa n`mars vjollcat t`gjith` blerim
  Ne na ndezshin zemrat krejt!

  Por mbas tashit, si i mjere,
  Lule s`mbledhi ma per ty!
  Ndonse pra njitash asht vere,
  Vjeshte me duket mue nder sy!

  Perktheu: Hil Mosi


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:32


  Mbreti i Tules


  Deri n`deke besnik ke s`thohet
  Ishte n`Tule `j padisha,
  Vdiq e dashtna mbas do kohet
  E`j got` arit shej i la.

  Sa at gote arit gja nuk donte
  E gjithmone me tene piu;
  Por ka j`lot per faqe i shkonte
  Gjith` sa here pinte fatziu.

  Kur pa vendin tue mbarue
  Njehe qytetet, e gjithcka
  Trashigimtarit i la shkrue,
  Por putirin nuk ia la.

  N`ndeje t`parve, n`buze te detit
  Gjith` parsin n`nji gost` e thrret;
  Ulet n`gost` e ka rreth vedit
  Mbledhun bashke parsin` e vet.

  E t`ksaj t`kandshmes jete deshirin
  Piu ma t`mbramin e lumnoj
  Pijsi plak, mandej putirin
  Nder val` t`detit e flakroj.

  Tuj u zhyt` e pa n`fund t`zallit,
  Tuj kercye nalt,tuj hupe me turr;
  E n`at cas i rane prej ballit
  Fikun syt` e s`piu ma kurr!

  Perktheu: Ndre Mjeda


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:33


  Vallja e vdekjes  Rojtari nė mesnatė vėshtron
  varret aty poshtė pėrhapur;
  Hėna gjithēka e ndriēon;
  Oborr i kishės si ditėn - zbardhur.
  Kur, njė varr hapet dhe njė tjetėr, dhe:
  ata dalin, njė grua kėtu, njė burrė atje,
  me qefinėt e bardhė tė zhgryer.

  Shtriqen, tė drejtojnė kokallė e koskė,
  Vallėzojnė nė rreth, rrotullohen,
  i varfėr dhe i ri, i pasur dhe rrozgė;
  qefinėt ndėr koska ju ngatėrrohen
  dhe meqė s'ka mė turp qė ti mbajė,
  shkunden tė gjithė, dhe majė mė majė
  qefinėt hidhen nėpėr kodra.

  Kėrkėllet kur ngrihet kokalla, kėrciri,
  me gjeste ata pėrpara nė valle;
  trokėllimė dhe poterė ka qimitiri
  si e rėnė drurėve me ngadale.
  Rojtari nga e gjithė kjo qesh;
  kur Tunduesi i poshtėr i pėshpėrit nė vesh:
  Shko! dhe rrėmbe njė qefin.

  E bėn sa mendimi! shpejt dhe vrapon
  mbas portės sė kishės mbyllur.
  Hėna tė ndriēojė njėlloj vazhdon,
  vallen qė ata heqin pa u tutur.
  Por mė nė fund ky dhe ai humbet,
  njė vidhet, mė pas njė vishet
  dhe vrap, gjendet nėn lėndinė.

  Por njė, pengohet dhe zvarritet
  dhe bie dhe ngrihet varr mė varr;
  asnjė nga shokėt aq keq s'vritet,
  kur ja, ai nuhat veshjen nė ajėr.
  Godet portėn e qelės qė e zmbraps,
  stolisur dhe bekuar kjo qelė me fat
  vezullon me kryqe metalike.

  I duhet qefini ndryshe s'e merr dheu,
  Pėr tu menduar kohė mė nuk mbetet,
  Ndaj stolitė gothike me forcė mbėrtheu
  nga e dala nė tė dalė kacavirret.
  Po i sillet tė shkretit rojtar, medet!
  Ngjitet nga nyja nė nyje pėrpjetė,
  si merimagė, ndjekėsi i tmerrshėm.

  Rojtarin e shkund, rojtari meit,
  por ai kėnaqet qė qefinin rifiton.
  Vjen fundi, ai pėrgjatė u vėrtit,
  Njė dhėmb i hekurt e kafshon.
  Hėna mbas resh i dha vetes lejėkalim,
  Kėmbana fuqishėm dha njė kumbim
  dhe skeleti pėrdhe u shkėrmoq.


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:33


  Shpejt dhe ngadale  Mos u nxito, mos u vono !Duro
  Nje kryefjale shkruaj posi kjo
  Vare ne gjoks posi hajmali
  Ruaje ne diell dhe ne shi
  Me lule rotull teje mos u merr
  Dhe i pa trembur gjer ne varr e shpjerr

  Mos u nxito! Pa mend mos u vono!
  Kur shpirti sulet ti mos u vono
  Mejtohu mire udhen drejt e nis
  Dhe sul tutje me mish dhe me shpirt
  Ngadale! Kurre s'ndreēet nje lajthim
  I bere pa hesap dhe pa peshim

  Mos u vono! Se tutje sulet jeta
  Kalo si trim guxo pa ardhur vdekja
  Nje pune bej te larte dhe te forte
  Te cilen koha kurre s'mund ta mposht
  Mbi dhene nam te mire ler perjete
  S'prish pune qe si shoket vdes dhe vete

  Mos u nxito! Mos u vono! Mejto
  Guret e fatit qetazi duro
  Detyren kij si prijes kryesisht
  Bej gjithnje te drejten burerisht
  Mos u nxito! Mos u vono! Pa fjale
  Zoti ne fund te nxjere faqebardhe


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:34


  Prometheu


  Mbuloje qiellin tėnd o Zeus,
  Me avull Resh.
  Dhe bėj porsi Djaloshi
  Qė kėput kokat e cinxujve,
  Me vėshtrimet e tua
  Mbi pisha dhe maja mali.

  Por ti, mua je i detyruar
  Qė tokėn time tė ma lėsh.
  Dhe kasollėn time,
  Qė nuk ma ndėrtove ti.
  Dhe vatrėn time,
  Pėr prushin e sė cilės ma ke zili.

  Unė nuk di gjė mė tė mjeruar nėn diell,
  Pėrveē jush, O Zotėr!
  Ju varfėrisht ushqeni
  Me therorira dhe frymė lutjesh,
  Madhėrinė tuaj.

  Dhe do tė vdisnit urije
  Sikur t'mos kish tė lutur e lypsa
  Budallenjė plot me shpresė.

  Kur unė isha ēunak
  Dhe sdinja si e qysh t'ja bėj,
  Ktheja sytė e mijė tė arratisur
  Drejt Diellit, sikur atje lart tė ishte
  Ndonjė vesh qė tė ma dėgjonte ankesėn time.
  A ndonjė zemėr si kjo e imja
  Qė tė mishėrohet pėr shpresė humburin.

  Kush mė ndihmoj
  Kundėr mburrjes sė titanve?
  Kush mė shpėtoj prej vdekjes,
  Prej skllavėrisė?

  Nuk e pėrmbushe ēdo gjė ti vetė
  Moj zemėr shėnjtėrisht e pėrvėluar
  Dhe ti pėrvloheshe rinisht e shpirtvrarė,
  Shpirtgėnjyer, nė falenderim shpėtimi
  Pėr tė fjeturin atje lart.

  Unė tė tė falenderoj ty? Pėrse?
  Ke lehtėsuar ti ndonjėherė dhėmbjet
  E tė shumė munduarit?
  Ke tharė ti ndonjėherė lotėt
  E njeriut shpirtvrarė?
  Nuk me farkėtoj mua dhe mė bėri burrė
  E plotfuqishmja kohė
  Dhe fati i pėrjetshėm,
  Zotrit e mijė dhe tė tu ?

  Kujtonje ti vallė se unė jetėn do ta urreja,
  E do tė iknja nėpėr shkretėtira
  Sepse jo tė gjitha ėndrrat e lulėzuara
  Mu pėrmbushėn…

  Kėtu rri unė dhe krijoj njerėz
  Sipas ftyrės time,
  Njė brez qė tė jetė i njėjtė me mua.
  Tė vujaė, tė qajė, tė shijojė,
  E tė gėzohet ashtu si unė.

  Dhe ty, tė mos ta vari veshin kurrė,
  Si unė, si unė.


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sat 28 Mar 2009, 01:03


  Amadisi i ri


  Kur isha cun camarrok
  Me mbyllen, per dreq,
  Dhe me shkuan shume mot
  Si ne cark, sa keq,
  Pa gezim, plot lot!

  Larg s’me ndejte ti aspak,
  O moj fantazi!
  Isha si hero plot fat,
  Si princ i madh Pipi
  Boten brodha qark!

  Dhe keshtjella ngrita lart,
  I shemba perdhe.
  Vrava spirja e lugat
  Ne vrull e hare,
  Me c’guxim, c’inat!

  Dhe princeshen peshk, perri,
  Munda ta shpetoj,
  Ne tryezen plot stoli
  Bujarisht me ftoi.
  Oh, c’kenaqesi!

  Mjalte puthjet qe me dha,
  Vere si rubin!
  Ah, e desha sa me s’ka,
  Dielli plot shkelqim
  Derdhej drejt prej saj!

  Kush ma mori, c’tinezar!
  Si nuk e pengoi,
  Lidhje e shpiritit ndezur zjarr?
  Thomeni nga shkoi?
  C’rruge, pra, te marr?


  Perkthyer nga: P.Jorgoni


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!

  Sponsored content

  Johan Volfgang Gete - Faqe 2 Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 27 May 2020, 03:26