Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Johan Volfgang Gete

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:06


  Poeti


  Liro pragun tė hyj brenda,
  Mos mė tall mos mė mundo!
  Derisa njeri kam qenė,
  Kam luftuar domosdo!

  Shihmja plagėt kraharorit,-
  As qė numurohen dot,-
  Ca nga brengat dashurore,
  Ca nga jeta derte plot.

  Por gjithnjė kam ėndėrruar
  Pėr tė shenjtėn drejtėsi;
  Mirėsia, kam kėnduar,
  Mbetet nė pėrjetėsi.

  Hoqa keq e mora plagė.
  Po te njerėzit pa pushim
  Dashurinė ndezi flakė
  Zjarr’ i thellė i shpirtit tim.

  Nėm pra dorėn, hyri drite
  Le ti numurojmė tok
  Tė pavdekėsisė vite,
  Me gishtėrinjtė e tu ngamot!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:07


  Qetėsia  Permi cdo maje mali
  Ka qetesi:
  Mi asnje maje mali
  Asgje s'levis,
  As pipetin;
  Ne pyllin zoqt' e vegjel po pushojne:
  Prit pak, se shpejt a vone
  Gjen qetesi dhe ti.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:07


  Kenga e Nates  Qe nga jasteku i bute i qendisur
  Degjo-me pak, kur enderronj
  Kur los vjoline i zhuritur:
  Fli! Tjater gje, mor xhan, c'kerkon?

  Kur los vjoline i zhuritur,
  Tabor' i yjve m'a bekon
  Cdo ndjenje lart nga qjelli i zbritur:
  Fli! Tjater gje, mor xhan c'kerkon?

  Cdo ndjenje lart nga qjelli zbritur
  Me ngre perpjet'e me shpeton
  Nga zhurm' e dheut e merzitur
  Fli! Tjater gje, mor xhan c'kerkon?

  Nga zhurm' e dheut e merzitur
  Me shqit edhe me lumeron,
  Me fal mengjsen' e alladitur,
  Fli! Tjater gje, mor xhan c'kerkon?

  Me fal mengjsen' e alladitur,
  Per gjume n'enderr me degjon
  Ah, nga jasteku i bute i qendisur:
  Fli! Tjater gje, mor xhan c'kerkon?


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:08


  Lamtumire  Lermja syrit lamtumiren,
  qe me goje s'e them dot!
  Lamtumira nuk durohet
  dhe nje burre une jam sot.

  Ne kete ore te trishtuar
  dashuria s'embelson;
  eshte e ftohte puthja jote,
  dora jote s'me shtrengon.

  Oh,dikur nje puthje e fshehte
  c'me defrente vetvetiu!
  C'na gezonin manushaqet
  qe ne mars i mbledh njeriu!

  Sot per ty s'po bej kurore,
  s'keput trendafil te ri.
  Pranvere eshte Franciske,
  por per mua vjeshte e shi.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:08


  Kam dashur, po dua tani...  Kam dashur, po dua tani me me zjarr,
  Kam qene sherbyes, tani jam nje skllav,
  Me c’zell kam sherbyer kedo!
  Por befas me ndezi kjo mike besnike,
  Dhe nis ma shperblen cdo dhimbje fisnike,
  Per mua s’ka tjeter si kjo!

  Besova, tani besoj me pasion!
  Ne shkon jeta mbare a barra ngarkon,
  Besimi prej eje s’mergohet!
  Po ngryset kaq shpesh, po erret e nxin,
  Shtrengon kaq brenga, rreziku arrin,
  Por qielli nis prap kthjellohet!

  Kam ngrene, tani po ha sa per tre,
  Me ndriti krejt shpirti e zemra me rreh,
  Gjithcka e harroj mes defrimi!
  Rinia me zjen bertas e gajas,
  Kam mall qe te shtrohem nder vene plot gas,
  Ngjeroj, me shijo fort ushqimi!

  Kam pire me pare, tani s’le sapllak,
  Dhe vera na ngre, na ben me cakmak,
  Dhe gjuhen na gjidh nga zinxhirat!
  Nga vozat po zbrazet e rrjedh me rrembim,
  Na ndez kaq deshira, na ngjall kaq besim,
  S’na ndalin hendeqet, rrepirat!

  Ne valle jam hedhur, ne valle marr zjarr,
  Asnje shilarthar dhe asnje valltar
  S’erdh rrotull ne valle si flutur!
  Dhe kush shume lule ia doli te thure,
  Dhe kurre s’i ndau, s’i shkeli ne turr,
  I mbeti kurora e bukur!

  Ta thurim kuroren! Mos kini ngurrime!
  Kush merr trendaflin plot vese e shkelqime
  E cjerr vec pak gjemi i mprehte.
  Si dje edhe sot shkelqejne fort yjet,
  Por larg mjaft i rrijne kujt frikshem ul kryet
  Dhe ngrys po gjithnje po ne jete!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:09


  Pleshti  Dikur nje mbret na ishte
  Dhe thuhet kish nje plesht,
  Te cilin si ferishte
  Me zemer fort e desht.
  Nje rrobaqepes solli
  Per pleshtin zoteri
  Dhe hijshem e mbeshtolli
  Me rrobe si flori

  N’atllas edhe kadife
  U vesh ky trim serbes:
  Kordhele n’rrobe I shihje
  Dhe kryqin mu ne mes.
  Ministri erdh I ntrashur,
  I beri ndere plot,
  Dhe fare e fis I dashur
  Iu fal me gas e lot.

  Keshtu fisniket vajten
  N’oborrin mbreteror;
  U ndezen dhe u krojten
  Princeshe e sherbetor:
  Se ligjin s’e leshuan
  Qe pleshtin e denon,
  Ndersa ne krejt e shuajme
  Ate qe na pickon.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:09


  Si, erdhe ti?!  Si, erdhe ti?! Plot mall syte s’i ngrita
  Dhe s’te dallova, kur u ktheve, jo!
  O ēast i lumtur e qe s’kthehesh! Ē’prita?
  Mos jam i verber? Si me ndodhi kjo?

  Ti mua do me japesh pak te drejte
  Ne do mundohem te te ngushulloj
  Kur afer je nga syte me shket lehte
  Kur ndodhesh larg me shfaqesh para, moj!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:10


  Suprize e fuqishme  Shperthen me vrull qe lart permbi gremine
  Dhe shikon drejt detit lumi i shkumezuar
  E kqyrin brigjet duke u pasqyruar
  Po ai s’ndal e zbret neper lugine

  Veē ne nje ēast demonerisht rrezohet
  E ndjekin mal e pyll me votromete*
  Dhe mbushet oreēast me gezim jete
  Duke e shtrenguar lumin te ngushtohet

  Shkon vala praptas, ngrihet qe nga shtrati
  Dhe e fryre, e eger, gumezhin perpjete
  Iu ndal drejtimi e s’vete dot tek ati

  Ajo ben pellg, ben nje liqen te qete
  Ia ndritin fundin yjet plot hare
  Ndaj rreh me vrull mbi shkemb nje jete e re


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:11


  Merzia


  Mėrzia se ē’mė vrau shumė
  Kur vasha mė la nė pabesi
  Dhe shkova unė tek njė lumė
  Po lumi rridhte krejt qetasi

  Pa fjalė rrija me shpirt tė helmuar
  Dhe mendja mė vinte vėrdall
  Mu duk se bota mu pėrmbys
  Thashė pse nuk mbytem nė ujė vall’

  Dhe kur isha gati tė hidhesha
  Njė zė mė erdhi nė vesh
  Ai zė plot melodi mė tha
  I thellė ėshtė lumi, ki kujdes

  Ktheva kokėn me nxitim
  Dhe pashė njė vashėz porsi flutur
  Kush je, si quhesh i thashe unė
  …….mė tha vajza e bukur

  nga vdekja me shkėpute
  dhe jetėn ma shpėtove sot
  por shumė pakėz mė dhurove
  me fal pak lumturi ti dot

  pėrdhe i uli sytė e pėrmalluar
  kur i tregova ē’mė mundon
  dhe vdekja tani ka ik tutje
  tė mė ofrohet mė s’guxon


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:11


  Gjeja me e mire  Kur koke e zemer te gjemon
  Me mire c'te ka enda?
  Kush me s'gabon, me s'dashuron
  Ne varr le t'hyje brenda


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:11


  Mall  C’ma prek keshtu zemren?
  C’me ben qe te ziej?
  C’me shtyn te largohem
  Prej dhomes pertej?
  Po ndrit cip’ e reve
  Rreth shkembit ajte!
  Atje do te vete,
  Atje n’ate dhe!

  Ja, korbat ne ere
  Flatrojne me gaz;
  Perzihem mes tyre,
  Mes tufes humbas
  Dhe malit e murit
  I vijme perqark;
  Ajo eshte atje poshte,
  Ajo eshte atje larg

  Ajo vjen e endet,
  Une ik, fluturoj,
  Ne pyllin e dendur
  Si zog po kendoj
  Dhe e ndal ajo hapin
  E qesh e pergjon:
  "Ai kendon embel,
  Per mua kendon"

  Po i lan perendimi
  Kodrinat me ar;
  Sodit bukuroshja
  Me shpirt mendimtar
  Dhe shkon buze lumit
  Mbi bar e stoli
  Dha hapat i zhduken
  Ne terrin e zi

  Sakaq une shfaqem
  Si yll shkelqimtar
  "Kaq afer, kaq larg,
  C’ndricon posi zjarr?"
  Ti fort e mahnitur
  Shkelqimin e pe;
  Por mua te lumtur
  Nder kembe me ke


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:12


  Mbane lumit  Rridhni drejt detit te harrimit,
  O vargje t’embla dashurie!
  Asnje djalosh mos ju kendofte
  Dhe asnje goje vajzerie

  Ju folet vetem per nje vajze
  Qe sot po qesh me zjarrin tim
  Ju pata shkruar permbi uje
  Pra, shkoni n’uje dhe n’harrim!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:12


  Shpresa  Gjithnje beni papertuar
  Me gezim punen, o duar!
  Lodhje s'ndiej e s'ndiej te plakur
  Se nuk eshte enderr e zbrazur
  Keto peme e dege hardhie
  Do te japin frut e hije!


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:13


  Vija


  "Moj vij' e kthjellt' e qart' argjend
  Ngahere rend nga vend ne vend
  Ne breg qendroj dhe po mendoj:
  "Nga po me vjen, ku po me shkon?"

  "Vij prej nje burgu shkemb gremine
  Rrjedh neper lule dhe lendine
  Qiellin e kalter bukuri
  E pasqyroj me dashuri"


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:13


  Shoqeri  Po kthehej nga nje shoqeri
  Nje dijetar per ne shtepi,
  Dhe kur e pyeten si pat shkuar?
  Tha: "Si nje liber i pakuptuar..."


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Tigri prej Sun 08 Feb 2009, 01:13


  Hyrja  Jam rojtarja e xhenetit,
  Ndaj qėndroj kėtu nė prag;
  A s’mė thua ku po vete
  Ti qė po na vjen nga larg?

  Ke luftuar pėr Kuranin?
  Je dėshmor i tij vėrtetė?
  Apo kot nga an’ e anės
  Vjen tė futesh nė xhenet!

  Po tė jesh dėshmor, ahere
  Xhvishu plagėt mi rrėfe
  Sepse ndryshe, te kjo dere
  As t’afrohesh nuk tė le


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:21

  Pershendetje Tigri dhe urime per temen.

  Edhe mua me pelqejne shume vargjet dhe veprat e Getes.

  Duke qene se nuk qenkan postuar akoma ne kete teme, po i sjell edhe une disa poezi te Getes.


  Si i vdekur


  Vajtoni, vajza, Amorin permbi varr
  Se prej asgjeje vdiq ketu papritur
  Ne vdiq vertet, s'e them dot me karar
  Se ngallet shpesh pa pritur e pa ditur

  Perktheu: L.Poradeci


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:21


  Me nje gjerdan te arte  Kjo flete ty te sjell gjerdhanken
  Qe, duke e hapur mire e mire,
  Me njeqind hallkeza te ngjitet
  Rreth qafes sate ka deshire

  Ti merrja mendjevogelcakut,
  Se me gjith’ shpirt vjen te ta jape;
  Nje gje stolie eshte diten,
  Ne mbremje mund ta hedhesh prape

  Po ne te sjellte ndonje tjeter
  Gjerdhan te rende qe kushton
  S’ta marr per keq, o moj Lizete
  Kur te te shoh se po nguron…

  perktheu: L. Poradeci


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:22


  Nate e bukur


  La kasollen e vetmuar
  Miken qė mė ndjen nė gji
  Bredh ēaplehtė dhe i menduar
  Nėpėr pyll e shkretėti
  Hėna shket mbi lis e plepa
  Fryn zefiri qė mė deh
  Dhe baloshet ulin lehtė
  Degė e fletė gjer pėrdhe!

  Ē’mė gėzon ky fresk, kjo verė
  Dhe kjo natė plot magji!
  Gaz si ky mjaft rrallė herė
  Mė vėrshoi brenda nė gji!
  Natė e bukur si perrallė
  Po njė mijė si kėtė
  Mbaj, qiell, veē tė mė falė
  Vasha ime, vetėm njė!

  perktheu P. Jorgoni


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:23


  Vjollca


  Ne nje lugine me blerim
  Kish celur plot freski n'agim
  Nje vjollce e urte, e drojtur
  Papritur na kalon atje
  Si flutur, nje bareshe e re
  Gjith' shend e gaz
  E kenge plot hare

  "Ah, sikur t'isha - vjollca tha, -
  Mes luleve m'e bukura
  Nje cast, nje cast te vetem
  Do me kepuste domosdo
  Ne gji do me shtrengonte ajo
  Nje cast, nje cast
  Te pakten, per nje cast!"

  Por shkon aty baresha e re
  Dhe neper bar as e ve re
  E shkel te shkreten vjollce
  "S'ka gje, - tha lulez' e pafaj-
  Te bukures meri s'i mbaj,
  Se ne po vdes
  Po vdes nga kemba e saj!"

  Perktheu: L. Poradeci


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:24


  Perendishmi


  Vetem njeriu ka ne dore
  Te benje te pamunduren;
  E ndan te bardhen nga e zeza,
  Zgjedh e gjykon;
  Di dhe zgjeron,
  Castin e vogel e madhon.

  Vetem aty ka zotesi
  Te mirin t'a ēperblenje
  Te ligun t'a denonje;
  Te sheronj' e te shpetonje,
  Te bashkonje per sherbim
  Te lajthiturit e t'arratisurit.

  Keshtu pra, i nderojme
  Ata qe jane te pavdekur
  Sikur te ishin njeres,
  Sikur te kene bere madherisht
  Ate qe me i miri vogelisht
  Ka bere e ka desheruar.

  Burri bujar duhet te jete
  Gati per ndihme dhe i mire
  Duhet te jete i palodhur
  Per sherbim e per te drejte;
  Duhet te jete nje pasqyre
  E shpetimtarit qe po enderojme.

  Perktheu: F. S. Noli


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:25


  Amadisi i ri


  Kur isha cun camarrok
  Me mbyllen, per dreq,
  Dhe me shkuan shume mot
  Si ne cark, sa keq,
  Pa gezim, plot lot!

  Larg s’me ndejte ti aspak,
  O moj fantazi!
  Isha si hero plot fat,
  Si princ i madh Pipi
  Boten brodha qark!

  Dhe keshtjella ngrita lart,
  I shemba perdhe.
  Vrava spirja e lugat
  Ne vrull e hare,
  Me c’guxim, c’inat!

  Dhe princeshen peshk, perri,
  Munda ta shpetoj,
  Ne tryezen plot stoli
  Bujarisht me ftoi.
  Oh, c’kenaqesi!

  Mjalte puthjet qe me dha,
  Vere si rubin!
  Ah, e desha sa me s’ka,
  Dielli plot shkelqim
  Derdhej drejt prej saj!

  Kush ma mori, c’tinezar!
  Si nuk e pengoi,
  Lidhje e shpiritit ndezur zjarr?
  Thomeni nga shkoi?
  C’rruge, pra, te marr?


  Perktheu: P. Jorgoni


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:26


  Mbreti i pyllit


  Kush sulet me kale neper terr e stuhi?
  Eshte babai me djalin e tij
  Foshnjen nder krahe fort e shtrengon
  E mban me kujdes, nga era e mbron

  - O bir, fytyren me frike pse e fsheh?
  - Mbretin e pyllit, babush, a s'e sheh,
  me kuroren mbi koke e bishtin e gjate?
  - Eshte mjegull ajo, o bir, eshte nate!

  "Femije e dashur, eja me mua
  kam lodra te bukura, si thua?
  Do te te coj mes lulesh perrallore,
  do te te vesh me rroba princerore!"

  -Babush, babush, a nuk po e degjon
  Mbreti i pyllit cfare me premton?
  - Qetesohu, o bir, askush nuk te flet
  eshte era ne pyll, qe klith e bertet -

  "Femije e dashur, a s'po vjen me mua?
  Cupat e mia do jene shoqet e tua;
  Vallen do heqin e do kendojne
  me ty gjithe diten, do lodrojne"

  - Babush, babush, a s'te ngjan se jane
  ēupat e mbretit atje matane?
  - O bir, o bir une dalloj fort mire
  jane vetem livadhet ne erresire -

  "Te dua shume, pamja jote me terheq!
  Dhe ne mos ardhsh me dashje, do te vish me te keq!"
  - Babush, babush, ai po me kap e po me merr
  Mbreti i pyllit me kall frike e tmerr!

  Babai rrenqethet, me vrap kalin e nget
  Fort djalin shtrengon, qe regetin e s'flet
  Me ankth e llahtar arrin ne shtepi
  Por i vdekur ish djali ne krahet e tij

  Perktheu: L. Poradeci


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:27


  Kushtimi


  Mengjezi erdh, dhe hapi i tij i lehte
  Ma ngriti gjumin qe me kish ne gji,
  Une ika malit nga kasoll` e qete,
  Duke u endur me nje shpirt te ri;
  Ma mbushte zemren me defrim e jete
  Lulja e vesuar gjithe njomeshti;
  Nje drite hareje befas niste e ndrinte
  Perterinte boten qe te me perterinte.

  Dhe si po ngjitesha nga lumi i delire
  Pluskonte larg nje mjegull pa pushim.
  Ajo me futi ne nje mugetire,
  Ma vrenjti rretheqark veshtrimin tim:
  S`do ta shijoja pamjen aq me hire,
  Ngaqe u mblodh nje muzg,nje turbullim;
  Pastaj prej resh u gjenda si i sulmuar,
  I vetem e mes territ i mbuluar.

  Menj`here dielli u duk te depertoje,
  Ne mjegull u nderpa nje qartesi,
  Ketej zu muzgu tatepjete te shkoje;
  Andej te ngjite pyll e lartesi.
  Si desh ky syri im qe ta veshtroje,
  Pas territ diellin, me me bukuri!
  Lufte e tejdukshme s`kishte perfunduar,
  Erdh nje shkelqim, dhe mbeta i verbuar.

  Nuk ta them emrin.Shumekush mbi toke
  Ta thote shpesh,te quan si te tij,
  Sikush per shenje ty te ka ne koke,
  Po drita jote i sjell veshtiresi.
  Ah, kur gaboja, kisha shume shoke,
  Sot qe te njoh, jetoj krejt ne vetmi;
  Se lumturine e ndiej vetem fare,
  S`ia shfaq asnjerit driten magjistare.

  Ajo po qeshte, e tha:--Tani kupton
  Pse ta zbulova aq pak kete pelhure!
  Sapo shikon qe rende me s`gabon,
  Sapo me s`je cunak ti, si moskurre,
  Dhe nuk permbush detyren posi burre!
  Sa shquhesh ti ngado per ndonje vlere?
  Kupto, jeto ne paqe me te tjere!

  Me fal, bertita, s`kisha keqmendim;
  T`i hap se koti syte e mi perhere?
  Vullnet gazmor jeton ne gjakun tim,
  E njoh dhuraten tende plot me vlere!
  Te tjeret do t`i mbush me ate bekim;
  Me s`do ta fsheh talentin asnjehere!
  Kerkova rrugen aq me dashuri,
  Dhe mos t`ua them vellezerve t emi?

  Dhe siq po flisja,qenia e mrekulluar
  Me pa me zemer dhe me meshirim;
  Ne syte e saj sakaq pata lexuar
  Cfare kisha bere drejt e cfare gabim.
  Me qeshi, e ndjeva veten te sheruar,
  Per gaz te ri m`u ngrit mendimi im;
  Tani, pra, mundja, me besim pa ane,
  Ti qasesha, ta shihja me nga prane.

  Ajo e zgjati doren qe ta kape
  Te lehte si dhe pahun avullor;
  Dhe duk`e prekur fillmendafshten nape
  Kjo shkriu, u zhduk rrethimi mjegullor.
  E shtija syrin mbi lugine prape,
  Mund ta sodisja qiellin madheshtor;
  Asaj i derdhej cipa m`e kulluar
  Rreth shtatit t`hijshem duke valezuar.

  Te njoh, ta di cdo dobesi te kote,
  T`i di te mirat qe ti ke gjithenje,--
  Me tha keshtu, perjete e ndiej si thote,--
  Pra, merr c`te taksa prej qekuri: asgje
  Nuk i mungon te lumturit ne bote,
  Qe merr kete dhurate qe u perbe
  Me muzg mengjesi e diell qartesie :
  Prej se vertetes- cipe poezie.

  Kur ti dhe miqte ndieni zagushi
  Ne mes te dites, hidheni ne ere!
  Sakaq ju mvesh me ledha nje freski,
  Nje afsh e duf prej lulesh plot me ere,
  Pushon t`ju shqetesoje dheu i zi,
  Si shtrat i bute behet varri i mjere,
  Qetohet vala e jetes se terbuar
  Dhe dita e nata ndritin pa pushuar.

  Pra, eni shoke, kur duke renduar
  Ngarkese e jetes shume ju mundon ,
  Kur udhen tuaj fati i mrekulluar
  Me lule e peme t`arta jua bekon,
  Drejt dites s`ardhme shkojme te bashkuar!
  Ajo ne jeten vjen na lumturon
  Dhe niperve, kur t`ikim pergjithmone,
  Iu befte gaz kjo dashuria jone!

  Perktheu: L. Poradeci


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Daniela prej Tue 24 Feb 2009, 06:28


  Kengetari


  "Te porta jashte, ē’behet ashtu,
  Ē’eshte ajo kenge, valle!
  Pa shkoni vrap – e dua ketu
  Le ta degjojme ne salle!"
  Keshtu tha mbreti – e pazhi doli
  U kthye sakaq – prape mbreti foli:
  "Ma futni plakun brenda!"

  "Ju pershendes te gjithe sa jeni
  Fisnike e dama, mbushur me inxhi!
  Si yje qenki, por me ndjeni
  Qe emrat s’jua di!
  Ne kete vend qe s’ka te dyte
  Do bej me mire t’i mbyll syte
  Sesa t’i zgurdulloj"

  Dhe kengetari syte i fiku
  Me harpe kengen e filloi’
  I ndriti syri ēdo kreshniku
  E damat malli i pushtoi
  Dhe mbreti vete zemra iu shkri
  E nje gjerdan safi flori
  Desh plakut t’ia blatonte

  "Ah, mos ma jep mua gjerdanin
  Por jepua trimave qe ke!
  Ata tmerr jane per dushmanin
  Kur sulen si rrufe!
  Ose ta marre kancelari
  Ta mbaje si nje barrė ari
  Tok me te tjera barrė

  Se une jam si zog i lire
  Dhe si ai kendoj
  Mbi kengen qe me del e delire
  Tjeter shperblim s’lakmoj!...
  Por ti, ne daē, me shtjer sapak
  Nga vera jote kuq si gjak
  Ne kupe prej floriri!"

  Dhe plaku kupen ēoi ne buze
  Dhe ėndjeplot e zbrazi
  Dhe piu zjarr e flake e shpuze
  Me shpirtin afsh nga gazi!
  "Ju pershendes – dhe me kujtoni!
  Ju falenderoj – dhe, po te doni
  Mbajeni mend, ē’ju thashe!"

  Perktheu: P. Jorgoni


  ________________________________
  Johan Volfgang Gete 478f843eb50393eb697b0b8

  Sponsored content

  Johan Volfgang Gete Empty Re: Johan Volfgang Gete

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 27 May 2020, 04:23