Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  NGA THESARI POPULLOR

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  NGA THESARI POPULLOR Empty NGA THESARI POPULLOR

  Mesazh nga shaban cakolli Tue 27 Jan 2009, 04:49

  Nga thesari popullor:

  KUNGJ E LAKNUR

  Njė malėsor i Karadakut , kishte shkuar mesit (shkues) pėr t’ ia kėrkuara vajzėn pėr nuse , njė malėsori nga njė fshat tjetėr , pėr njė mik tė vetin .

  Kur shkoi mesiti te ai malėsori pėr t’ ia kėrkuar vajzėn , thirri te dyert e oborrit sipas zakoneve malėsore . Zoti i shtėpisė doli e pėrcolli dhe e shtyri brenda nė odė .

  Pasi qė i pinė kafet dhe i ndėrruan kutitė e duhanit “kaēak” , nė bisedė e sipėr , zoti i shtėpisė duke e ditur se ky njeri ka ardhur pėr ndonjė zor , e pyeti mysafirin :

  o Po ēka e mira tė solli kėndej , or dashamiri im ?

  Mysafiri , pak si i turpėruar , iu pėrgjigj :

  -Kam ardhė mesit “Allah nemrile “(arab. Nė emėr tė Zotit ). Filan Filani e ka djalin nė rend tė martesės dhe asht ba shumė marak me u nxanė mik me ty! Ai, Juve ju ka ba kabull (arab. Ju ka pranua) pėr miq , e Juve s’e di se ēka po jav merr mendja pėr kėtė punė?!

  Pra, pėr ēka tė ju interesojnė, Ju pyetni e unė ju kallėzoj drejt pėr ēdo gja !

  Zoti i shtėpisė , pak si i habitur dhe i befasuar pėr kėtė, ia ktheu mesitit :

  -Po hajrli (turq. Me fat ) koftė , o dashamirė !

  Ēikėn , masi ta kiesh – 99 e lypin e nja e merr ! Pra, qaj qi e ka kismet ! Pra, n’ koftė kismet – s’ del qi e pret ! Po, mos koftė hajr – larg e ma larg !...

  -Po ēfarė djali asht ai, Allahile (Pashė Zotin)? A asht i zoti? A asht i hijshėm? A punon diku? A ka shkollė ? A ka zanat ???...

  Mesiti iu pėrgjigj :

  -Djali asht shumė i zoti . Shoq tė gjallė kun nuk ka . E ka krye shkollėn e plotė!...Asht shumė i marrueshėm ,se hala ku rrinė burrat nė odė – ai ngushtohet me hy !

  Asht merakli i gjave , qi me mujtė tu kamtė e gjave ju des , se ai asht zemra e gjave !

  Nė vetsh pėr tokė e punė tė bujqėsisė – ai asht zemra e tokės !Po, ai bre, des tu rraja e kallamboqit !

  Po, si n’ vetsh pėr marifet – ai asht qaq marifetli , sa qi n’ jetė t’ vet , qito vjet i ka ba , e hala krahėn , as pasqyre n’ xhep t’ vetin nuk ka shti ! Po, ai nuk di qysh krehen flokėt bre, as qysh dredhohen , sikur qi poj shohim sot disa tė rinj , qi po bajnė turli farė frizurash, e gjithė ditėn po rrinė veē para pasqyrės !

  Sa pėr punė – ai, aq asht punėtor , sa ēka t’ ia shohin sytė – duert ja punojnė ! Bile, aq asht i zoti , sa krejt katuni e thėrrasin:”Kungj e Laknur”!

  Zoti i shtėpisė , u bind nga kėto lėvdata dhe u ēua e ia bėri ēikėn pėr hajr – mesitit!

  Pas njė kohe qė e pėrcolli ēikėn pėr nuse – vendosi qė tė shkoj e ta vizitoj ēikėn dhe dhėndrin , pėr t’ i parė se si po jetojnė !

  Babai , e pyeti ēikėn e vet:

  -Bijo, si po jetoni dhe si po kaloni me burrin?

  Vajza iu pėrgjigj:

  -Paj, more babė, si tė jetojmė?!... Ky burri i jem , nuk po dike kurrgja me punue ! Pėr ēdo punė, po jitke muhasere ! Beso qė , ni kungj saji nuk po ditke me e ngulė vet !

  Ni ditė, ju thye ni kamzė e shkamit, e ju dashtė me shkue e me e thirrėn ni kojshi , pėr me ja ngjitė kamzėn e shkamit !

  Kur erdh kojshija me ja ngjitė kamzėn e shkamit, i tha:

  -Unė po ta ndreqi kamzėn e shkamit, por duhet me ma qitė ni laknur!

  Ni ditė tjetėr, doli me e thurė ni gardh e nuk ditke me i marue as hujtė e gardhit! Shkoj apet e thirri atė kojshin, me ja marue hujt e gardhit, e mue mu dashtė apet mej qitė laknur !

  Valla, bre babė, nime ky burri i jem ish kanė i zoti , bash qysh ka thanė mesiti:

  “Kungj e laknur”!

  Tregoi:

  Refik Haliti, nga fshati Dobrosin, komuna e Bujanocit, mė 1995.

  Shėnoi:

  Demir KRASNIQI
  shpirti_omel
  shpirti_omel
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 220
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne planetin Toke
  Profesioni : Student akoma
  Pikėt : 343
  Vlersuar : 8
  Data e Regjistrimit : 14/11/2008
  Humor : Me pelqen

  NGA THESARI POPULLOR Empty Re: NGA THESARI POPULLOR

  Mesazh nga shpirti_omel Tue 01 Dec 2009, 02:16

  E lezetshme.


  ________________________________
  Te semurin dhe mikun, ku ti prekesh i'u dhemb !!!...

   Ora ėshtė Tue 11 May 2021, 12:20