Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008 Empty 25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008

  Mesazh nga Scarface Sun 14 Dec 2008, 01:46

  Revista “The Christian Science Monitor” ka botuar listėn e 25 romaneve mė tė mira dhe mė tė njohura pėr vitin 2008. Kjo listė pėrfshin librat e publikuara vitet e fundit disa prej tė cilave kanė fituar ēmime tė ndryshme kombėtare e ndėrkombėtare. Gjithashtu nė listėn e librave mė tė mirė prej vitit 1923 janė pėrfshirė vetėm librat e shkruar nė gjuhėn angleze. Listės sė romaneve mė tė suksesshme i bashkėngjitet numri i faqeve tė secilit roman dhe ēmimi i tyre. Pjesa mė e madhe e romaneve mund tė bėhen pjesė e bibliotekės sė gjithkujt vetėm pėr 24 dhe 25 dollarė. Ndėrkohė dhe ēmimin mė tė lartė e ka romani “Njeriu mė i kėrkuar” i cili kushton 28 dollarė. Spiunime, terrori i luftės, dhe dėshtime personaliteti, nė romanin mė tė fundit triller tė shkrimtarit John Le Carre. Ngjarjet vendosen nė Hamburg dhe flitet pėr vėrshimin e refugjatėve ēeēenė nė qytet dhe rrethanat e vėshtira tė krijuara nė atė kohė.
  Ndėrsa romani mė ēmimin mė tė ulėt prej 15-dollarėsh, por me njė vlerė tė madhe emocionale ėshtė “Eleganca e iriqit” ku flitet pėr njė vajzė tė vogėl, e cila mendon pėr jetesėn e pasur dhe tė begatė nė apartamentet e ndėrtuara Parisiene. Vepra origjinale e autorit Muriel Barbery, publikua nė Francė vitin e shkuar. Ky libėr u prit si njė fenomen nė Francė dhe fitoi ēmimin “French Booksellers Prize”.

  Pėrzgjedhja:
  Kritikėt e revistės “The Christian Science Monitor”, kanė bėrė njė listė tė romaneve mė tė suksesshme, mė tė mira dhe mė tė vlerėsuara pėr vitin 2008. Disa autorė janė tė njohur, shkrimtarė tė njė sėrė romanesh tė njohura, tė njohur si bestseller, dhe qė kėtė vit vijnė me publikime tė reja surpizuese. Kėshtu vjen
  pas gati tre dekadash tė kaluara nė heshtje, David Rhodes, me njė nga surprizat mė tė mėdha tė prezantuara. Nė romanin “Lėvizshmėri” tė sjellė mė sė fundmi Rhodes flet pėr historinė e gati gjysmės sė banorėve tė njė qyteti tė vogėl, portretizime dhe ngjarje interesante.

  Qėllimi i listės:
  Lista si kjo kanė gjithmonė dy qėllime, gjithnjė sipas kritikėve, tė “The Christian Science Monitor”. Njėri ėshtė informimi. Tjetri, pa dyshim, qė ėshtė nxija e shkrimtarėve pėr vepra tė paharrueshme. Tė njihesh me autorėt mė tė vlerėsuar tė vitit dhe veprat mė tė suksesshme, padyshim qė ėshtė diēka shumė interesante pėr lexuesin. Kėsaj liste i bashkėngjiten njė sėrė romanesh me tematikė tė ndryshme, ku ndėrthuren ndryshimet e personalitetit, ndjenjat, katastrofat natyrore, lufta, sėmundjet dhe ekzistenca.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008 Empty Re: 25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008

  Mesazh nga Scarface Sun 14 Dec 2008, 01:50

  1.Mosha e Artė
  Numri i faqeve: 288
  Ēmimi 24.95 dollarė

  Mosha e artė
  Romani i autorit nga Bangladeshi Tahmima Anam. Nė roman flitet pėr njė grua tė ve, e cila pėrpiqet t’i mbrojė fėmijėt e saj gjatė luftės pėr pavarėsi nė Bangladesh. Pjesėt mė tė bukura i pėrshkon dashuria e Anamit pėr atdheun.

  2.Konkanėt
  Numri i faqeve: 320
  Ēmimi 25 dollarė

  Konkanėt
  Romani mė i fundit i Tony D’Souza. Biondja Denise, pėrkthyese nė njė korporatė pėr paqen, martohet me njė fshatar indian, pasi ajo ėshtė dashuruar me kėtė vend. Por ata kthehen nė USA, duke krijuar probleme identiteti pėr fėmijėt e tyre. Histori tė viteve 1960 dhe 1970, nė Indi dhe Chikago.

  3."Jim the Boy"
  Numri i faqeve: 304
  Ēmimi 23.99 dollarė

  Nė kėtė roman Tony Earley, flet pėr njė adoleshent tė njohur ne nofkėn “Jim the boy”, njė adoleshent i cili ėshtė rritur me dashuri nga nėna e tij e ve dhe tre xhaxhallarėt, nė prag tė Luftės sė Dytė Botėrore. Njė roman i rrallė pėr vlerat qė pėrcjell.

  4
  Numri i faqeve: 266
  Ēmimi 21.95 dollarė

  Gjithēka do tė jetė mirė; dhe gjithēka do tė jetė mirė; tė gjithė stilet e rrobave do tė jenė mė mirė
  Romani i Tod Wodicka flet pėr Bert Hecker njė 60-vjeēar, i cili pyet vazhdimisht pėr rrobat dhe kėpucėt, refuzon tė konsumojė kafenė, apo ēokollatėn, sepse janė jashtė mode. Njė roman me nota komike, ku Bert Hecker kėrkon tė fitojė dashurinė e fėmijėve.

  5.Kaq i fuqishėm, i ri dhe i pashėm
  Numri i faqeve: 285
  Ēmimi 24 dollarė

  Kaq i fuqishėm, i ri dhe i pashėm
  Ėshtė ky titulli i romanit tė cilėsuar ndėr mė tė suksesshmit pėr vitin 208, i shkrimtarit Leif Enger. Romani flet pėr njė kriminel tė arratisur dhe nė kėrkim. Gjithēka flet pėr sharmin dhe simpatinė e tij. rrėfimet e shpejta fillojnė nė Amerikėn perėndimore nė vitet 1900.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008 Empty Re: 25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008

  Mesazh nga Scarface Sun 14 Dec 2008, 01:52

  6.Murtaja e pėllumbave.
  Numri i faqeve: 311
  Ēmimi 25.95 dollarė

  Murtaja e pėllumbave
  E shkuara dhe e tashmja, pafajėsia dhe gabimi, ndėrthuren nė romanin mė tė fundit tė Louise Erdrich. Ngjarje tė vendosura nė njė qytet tė trilluar, ku gjithēka flet pėr dhunėn dhe rrugėt e mundshme tė shpėtimit prej saj pėrgjatė tre gjeneratave.

  7.Historia e Edgar Sawtelle.
  Numri i faqeve: 566
  Ēmimi 25.95 dollarė

  Historia e Edgar Sawtelle
  Jehona e Hamletit ndihet nė kėtė roman tė shkruar nga David Wroblewski. Nė tė flitet pėr njė djalė shurdhmemec dhe qenin e tij. Ngjarjet e kėtij romani tė vendosura nė fshatin Wisconsin, tė bėjnė ta lexosh kėtė libėr si njė njohje tė historisė sė jetės.

  8.Amerika, Amerika.
  Numri i faqeve: 458
  Ēmimi 27 dollarė

  Amerika, Amerika
  Romani i Ethan Canin, i cilėsuar si mė i pėrkryeri, flet pėr qytetet e vogla amerikane. Historia e njė djaloshi provincial tė verbuar nga politika, tė krijon pėrshtypjen se e njė dyshe saga-baladė dhe njė vėshtrim melankolik pėr epokėn idealiste.

  9.Hollanda.
  Numri i faqeve: 256
  Ēmimi 23.95 dollarė

  Hollanda
  Nė kėtė roman Josef O’Neill, na shfaqet mė trishtueshėm, por gjithsesi zemėrgjerė dhe me njė libėr nganjėherė komik, lidhur me sportin kriket pėr afėrsinė e karaktereve. Romani “Hollanda” analizon dhe shpjegon ndikim e tragjedisė dhe rrjedhojat nė jetėn njerėzore.

  10.Telex nga Kuba.
  Numri i faqeve: 336
  Ēmimi 25 dollarė

  Telex nga Kuba
  Romani i Rachel Kushner tregon pėr perspektivat e dy adoleshenteve, tė pėr pėrfshira nė fushėn e infermierisė, dhe njė kėrcim ekzotik nė krahėt e dashurive tė tyre. Flitet pėr jetėn e amerikanėve nė Kuba nė kohėn kur filloi revolucioni.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008 Empty Re: 25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008

  Mesazh nga Scarface Sun 14 Dec 2008, 01:54

  11.Guernesy letrare dhe shoqėria me lėkurėn e patates.
  Numri i faqeve: 274
  Ēmimi 22 dollarė

  Guernesy letrare dhe shoqėria me lėkurėn e patates
  Ky ėshtė romani i Mary Ann Shaffer dhe Annie Barrows, ku flitet pėr librin e Jane Austen. Nė tė flitet pėr aktivitetin e njė grupi tė vogėl islandezesh e britanikėsh, dhe mėnyrėn sesi ata ndėrtojnė jetėt e tyre gjatė pesė viteve tė vėshtira tė pushtimit nazist.

  12.Ngjashmėria.
  Numri i faqeve: 480
  Ēmimi 25.95 dollarė

  Ngjashmėria
  Njė detektive i thirrur nė njė vendngjarje vrasjeje shokohet. Viktima ėshtė njė studente, ngjan plotėsisht me tė dhe mbante njė nga pseudonimet e saj tė vjetra. Kėshtu kėshilli i policisė dhe detektivja vihen nė kėrkim tė vrasėsit. Ky ėshtė romani i Tana French.


  13.Kulla e zezė.
  Numri i faqeve: 368
  Ēmimi 24.95 dollarė
  Kulla e zezė
  Nė kėtė roman triller, i cili ngjan me Alexandre Dumsa dhe pak nga Conan Doyle, shkrimtari Louis Bayard huazon modele nga Edgar Allen Poe. Flitet pėr historinė e njė krimineli i cili u bė njė detektiv privat dhe drejtori i parė Sigurisė Kombėtare nė Francė.

  14.Qyteti i strehimit.
  Numri i faqeve: 403
  Ēmimi 24.95 dollarė

  Qyteti i strehimit
  Tom Piazza, njė gazetar dhe shkrimtar i cili jeton nė New Orleans pėr gati njė dekade ka mbledhur detaje pėr historinė e dy familjeve, pėr mbijetesėn pas uraganeve dhe stuhive. Njė roman triller, ku natyra tė rrėmben nė pasionin dhe egėrsinė e saj.


  15.Kur do vijnė lajme tė mira?
  Numri i faqeve: 400
  Ēmimi 24.99 dollarė

  Kur do vijnė lajme tė mira?
  Autorja skoceze Kate Atkinson fitoi ēmim me romanin e tretė dhe mė tė fundit tė serive misterioze tė fokusuara nė jetėn e detektivit Jackson Brodie. Kėtu, Brodie investigon pėr zhdukjen nė mėnyrė misterioze tė doktor Edinburgh-ut dhe vogėlushes sė tij.
  Numri i faqeve: 288
  Ēmimi 24.95 dollarė
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008 Empty Re: 25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008

  Mesazh nga Scarface Sun 14 Dec 2008, 01:56

  16.Shtėpia.
  Numri i faqeve: 325
  Ēmimi 25 dollarė

  Shtėpia
  Fituese e ēmimit Pulitzer Prize, autorja Marilynne Robinson kthehet nė qytetin Iowa dhe flet pėr historinė e njė djali dorėlėshuar, ku sė pari ka shkruar rreth Gilead. Kėtė herė, gjithsesi, ajo pėrshkruan Jack Boughton nga syri i familjarėve tė tij.

  17.Dita e caktuar.
  Numri i faqeve: 720
  Ēmimi 27.95 dollarė

  Dita e caktuar
  Dennis Lehane kthehet sėrish nė Boston, nė kohėn e fundit tė Luftės sė Parė Botėrore, pėr ndėrthurjen e goditjeve policore, izolimin, basketbollin, udhėtimet, dhe klasat shoqėrore nė njė roman ambicioz, i cili evokon njė periudhė tė errėt nė historinė amerikane.


  18.Njeriu mė i kėrkuar
  Numri i faqeve: 322
  Ēmimi 28 dollarė

  Njeriu mė i kėrkuar
  Spiunime, terrori i luftė, dhe dėshtime personaliteti, nė romanin mė tė fundit triller tė shkrimtarit John Le Carre. Ngjarjet vendosen nė Hamburg dhe flitet pėr vėrshimin e refugjatėve ēeēenė nė qytet dhe rrethanat e vėshtira tė krijuara nė atė kohė.

  19.Porta e muzikės
  Numri i faqeve: 432
  Ēmimi 24.99 dollarė

  Porta e muzikės
  Romani qė mban kėtė titull, i shkrimtarit Ian Rankin, ėshtė cilėsuar ndėr mė tė mirėt pėr vitin 2008. Rankin na prezanton heroin e ti, njė muzikant xhazi, me kėngėn e mjellmės dhe karakterin e tij studioz e tė qetė, ku herė-herė vėrehen trishtime tė vogla.

  20.Lėvizshmėri
  Numri i faqeve: 429
  Ēmimi 24 dollarė

  Lėvizshmėri
  Pas gati tre dekadash tė kaluara nė heshtje, David Rhodes vjen me njė nga surprizat mė tė mėdha tė prezantuara. Nė kėtė roman tė sjellė mė sė fundmi Rhodes flet pėr historinė e gati gjysmės sė banorėve tė njė qyteti tė vogėl, portretizime dhe ngjarje interesante.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 36
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008 Empty Re: 25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008

  Mesazh nga Scarface Sun 14 Dec 2008, 01:57

  21.Eleganca e iriqit
  Numri i faqeve: 325
  Ēmimi 15 dollarė

  Eleganca e iriqit
  Njė vajzė e vogėl mendon pėr jetesėn e pasur dhe tė begatė nė apartamentet e ndėrtuara Parisiene. Vepra origjinale e autorit Muriel Barbery, publikua nė Francė vitin e shkuar. Ky libėr u prit si njė fenomen nė Francė dhe fitoi ēmimin “French Booksellers Prize”.

  22.Deti i lulėkuqeve
  Numri i faqeve: 515
  Ēmimi 26 dollarė
  Deti i lulėkuqeve
  Autori mė i pėlqyer Amitav Ghosh, vjen kėtė herė mė njė rrėfenjė shumė tėrheqėse, tė pasur nė detaje dhe pėrshkrime. Nė kėtė roman flitet pėr grumbullimin e ekuipazhit qė kishte hipur nė anijen “British” nė shekullin e nėntėmbėdhjetė. Njė roman tepėr interesant.

  23.A Mercy
  Numri i faqeve: 176
  Ēmimi 23.95 dollarė
  A Mercy
  Toni Morrison fitoi ēmimin e romanit me botimin e tij mė tė fundit. Ky ėshtė romani qė mban titullin “A Mercy”, i cili flet pėr historitė jetėsore tė katėr grave amerikane, tė cilat janė nė kėrkim tė rritjes sė vlerave tė trashėgimisė kulturore.

  24.Serena
  Numri i faqeve: 384
  Ēmimi 24.95 dollarė

  Serena
  Ledi Makbeth nuk pėrcjell asgjė tek Serena, por protagonizmi i saj pėrcjell ēmenduri. Nė romanin e Ron Rash pėrcillet ideja e njė historie njerėzore ku zė vend “epoka e depresionit”. Njė roman intrigant dhe tepėr tėrheqės, i cili ngjall emocione dhe kureshtje.

  25.Tė shoh kudo
  Numri i faqeve: 304
  Ēmimi 24.95 dollarė

  Tė shoh kudo
  Julia Glass me publikimin e romanit tė saj mė tė fundit u shpall fituese e ēmimit “National Book Award”. Nė kėtė triller flitet pėr ndjenjat, komplektistetin dhe ndryshueshmėrinė e tyre. Dashurinė midis motrave dhe njė seri ngjarjesh tėrheqėse dhe mbresėlėnėse.

  Sponsored content


  25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008 Empty Re: 25 romanet mė tė mirė nė botė tė vitit 2008

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 09 Dec 2022, 13:58