Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Violeta Manushi.

  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Violeta Manushi. Empty Violeta Manushi.

  Mesazh nga Odeta Thu 13 Nov 2008, 00:38

  Violeta Manushi:

  Violeta Manushi lindi mė 6 mars 1926 nė Tiranė. Vdiq me 27 Korrik 2007 ne Tirane. Ajo ishte njė nga ikonat e Teatrit Kombėtar tė Tiranės, aktive edhe pas 48 vjetėsh! Aktore e madhe, qė ka shkėlqyer njėsoj si nė komedi (Ollga tek “Zonja nga qyteti”) ashtu edhe nė dramė (Nica tek “Gjenerali i ushtrisė sė vdekur”). Numėron mbi 100 role nė teatėr dhe 16 nė kinema. Nė maj 2004 u rikthye me sukses nė skenėn e Teatrit Kombėtar, me tragjikomedinė “Streha e tė harruarve”.

  Ish-punėtorja e tipografisė, vetėm 20 vjeēe u regjistrua nė shkollėn e parė dramatike, tė hapur pranė Teatrit tė Shtetit (sot TK), mė 1946. U shqua menjėherė pėr vėrtetėsi, spontanitet e natyrshmėri tė rrallė, por edhe disiplinė e vullnet tė hekurt. Nė dramėn “Orėt e Kremlinit” (1957) ajo luajti njėherėsh tre role, duke shėnuar kėshtu njė rekord origjinal, ende nė fuqi.

  Mė pas shkėlqeu nė rolet protagoniste nė komeditė “Gratė gazmore tė Uindsorit” (1959) dhe “Morali i zonjės Dulska” (1958). Nga dramaturgjia kombėtare interpretoi me shumė sukses Olimbinė te “Karnavalet e Korēės” (1964), Zyhranė te “Fytyra e dytė” (1968), Nicėn te “Gjenerali i ushtrisė sė vdekur” (1971), Ollgėn te “Zonja nga qyteti” (1975) dhe teton te “Pallati 176” (1985), duke u transformuar tėrėsisht nė secilin prej tyre.

  Ka luajtur edhe nė 16 filma, qė nga “Tana” (1958) e deri tek “Rrethimi i vogėl” (1989) dhe njė teledramė “Gjenerali i ushtrisė sė vdekur” (1976). Pėr rolin e teto Ollgės tek “Zonja nga qyteti” fitoi Medaljonin e Festivalit tė Filmit mė 1977.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Violeta Manushi. Empty Re: Violeta Manushi.

  Mesazh nga Odeta Thu 13 Nov 2008, 00:39

  Filmat qe mori pjese:


  - Trishtimi i zonjės Shnajder - (2008)
  - Eja! - (1987)
  - Rrethimi i vogėl - (1986)
  - Pallati 176 - (1985)
  - Taulanti kėrkon njė motėr - (1984)
  - Njė shoqe nga fshati - (1980)
  - Pėrtej mureve tė gurta - (1979)
  - Zemrat qė nuk plaken - (1977)
  - Zonja nga qyteti - (1976)
  - Mimoza llastica - (1973)
  - Vitet e para - (1965)
  - Debatik - (1961)
  - Tana - (1958)

   Ora ėshtė Tue 16 Jul 2024, 07:14