Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ... Empty Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 30 Oct 2008, 03:35

  Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ...


  E dinit qė sa herė jemi tė zemėruara ose tė shqetėsuar, duart skuqen, ndėrsa kur jemi tė trishtuar ato zverdhen? Ndoshta jo. Pėr shumė nga ne duart janė thjesht "mjete pune", pėr tė tjerė, jo. Denis Fairchild, njė astrolog profesionist, di se ēfarė tė na thotė pėr pėllėmbėn e dorės.
  Si tė lexojmė vijat e dorės. Njė udhėrrėfyes praktik nga profesionistė tė fushės. "Leximi" i tre vijave kryesore tė dorės dhe lidhja e tyre simbolike me mėnyrėn tonė tė jetesės

  SHĖNIM I REDAKTORIT:
  - E dinit qė sa herė jemi tė zemėruara ose tė shqetėsuar, duart skuqen, ndėrsa kur jemi tė trishtuar ato zverdhen? Ndoshta jo. Pėr shumė nga ne duart janė thjesht "mjete pune", pėr tė tjerė, jo. Denis Fairchild, njė astrolog profesionist, di se ēfarė tė na thotė pėr pėllėmbėn e dorės.
  Duar me shumė pak vija? Flasin mė shumė pėr njė shpirt fizik, praktik dhe tė organizuar, ju qė e keni kėtė veēori ju pėlqen ushqimi i mirė dhe kėnaqėsitė seksuale. Kur nė dorėn tuaj gjenden vija tė holla dhe tė bukura, tregon se jeni tė menēur dhe krijues. Nuk jeni shumė tė aftė tė ruani sekrete dhe reagoni menjėherė ndaj zhgėnjimeve. Gjithsesi, shumė vija tė bukura, tregojnė nervozizėm dhe energji tė shpėrndarė.

  Vija tė thella, tė gjera dhe tė gdhendura mirė? Tregojnė se keni ndjenja tė forta dhe e keni tė qartė se ēfarė ju pėlqen dhe ēfarė jo. Jeni tė duruar dhe tė pėrpiktė. Nuk ėndėrroni si nėpėr libra dhe dini tė pėrballeni me situatat. Ju prisni qė tė dashurit dhe familjarėt tuaj tė jenė tė pėrsosur. E keni mjaft tė vėshtirė t’i pranoni dėshtimet apo tė metat e tė tjerėve.

  Vijat nė dorėn tuaj kanė formėn e zinxhirit, tė pendėve , ose janė tė thyera? Kjo tregon se keni vullnet tė dobėt, trishtoheni shpejt, jeni paranojak dhe prireni tė tėrhiqeni nga bota fizike. Nuk ju pėlqen tė mbeteni vetėm. Jeni i brishtė, nė njėfarė mėnyre si kukullat kineze. E keni tė vėshtirė tė hyni nė bisedė me ēdokėnd ose ta kėrkoni atė qė ju intereson nė mėnyrė agresive ose tė vendosur.

  Duart e gjata e tė holla kanė mė shumė vija se ato tė vogla dhe katrore.

  Tri vijat kryesore quhen: 1)Vija e Jetės, 2.)Vija e Kokės dhe 3)Vija e Zemrės


  ________________________________
  Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ... Empty Re: Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 30 Oct 2008, 03:35

  1. VIJA E JETĖS:

  - Vija e jetės nuk tregon sa gjatė do tė jetoni, por tregon pėr entuziazmin dhe vullnetin pėr ta shijuar jetėn, si dhe pėr pėrpjekjet pėr tė arritur ato qė doni.

  Nėse vija e jetės ėshtė e qartė dhe e thellė, pa shkėputje, tregon se do tė keni njė jetė tė shėndetshme dhe tė mirė. Gjithashtu tregon se jeni plot energji tė pashtershme, qė pėrqafoni ēdo sfidė dhe mundėsi qė ju paraqitet. Duke qenė se jeni shumė i/e dashur dhe e shprehni kėtė, ju pėlqen gjithēka. Dalloheni pėr kurajėn, energjinė dhe dėshirėn pėr tė jetuar.

  Ndėrprerje ose humbje tė vijės sė jetės gjatė rrugės, tregon se jeni tip qė shqetėsoheni shumė dhe i lejoni tė tjerėt tė ndėrhyjnė nė jetėn tuaj. Jeni shumė xheloz, posesiv dhe shumė emotiv. Lidhjet tuaja janė tė destinuara tė jenė plot dramė dhe ndryshime emocionale. Asgjė s’ėshtė e lehtė pėr ju.

  Kur vija e jetės merr njė kthesė tė gjerė nė dorė, tregon se jeni njeri shpirtgjerė, pozitiv dhe shumė bujar (ndonėse pak dramatik). Krijoni lidhje tė mira me fėmijėt dhe ju pėlqen tė ndihmoni njerėzit qė kanė nevojė. Pėr ju, tė luash rolin e viktimės nuk ėshtė zgjidhja e duhur. Ju pėlqen kur ju dėgjojnė, kur ju respektojnė, kur ju duan dhe kur ju shohin si njė person tė fortė dhe tė besueshėm. Jeni bujar me kohėn dhe paratė tuaja. I gėzoni ēdo ditė dhe doni tė zbuloni horizonte pafund e tė pėrqafoni ide te reja.

  Nėse vija e jetės suaj fillon mjaft poshtė gishtit tregues kjo tregon se keni nevojė pėr njohuri. Jeni individualist dhe nuk duroni dot qė dikush t’ju thotė ēfarė apo si ta kryeni diēka. Keni shpirt luftarak dhe jeni energjik. E megjithatė nuk ju mungojnė problemet me disiplinėn dhe pėrqendrimin. Ju pėlqejnė lėvdatat dhe ėshtė pothuajse e pamundur qė t’i pranoni gabimet tuaja.

  Kur vija e jetės mbaron pranė gishtit tė madh, do tė thotė se rrallėherė ngrini zėrin dhe jeni pak i ndrojtur. Ndiheni mė rehat kur qėndroni nė njė qoshe, sesa kur jeni nė qendėr tė vėmendjes. Ju pėlqen t’i ndihmoni tė tjerėt dhe t’ju pėrgjigjeni nevojave tė tyre. Zakonisht mendoni mė shumė pėr ta sesa pėr veten tuaj. Ndonėse ju mungon vullneti pėr ta ngritur zėrin pėr veten tuaj, e bėni shpesh kėtė pėr tė tjerėt. Duke qenė se keni mė shumė aftėsi mendore sesa fizike, nuk jeni shumė energjikė dhe kėrkoni shumė pushim kur jeni sėmurė.


  ________________________________
  Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ... Empty Re: Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 30 Oct 2008, 03:36

  2. VIJA E KOKĖS:

  - Ndonėse aftėsitė tuaja nuk dalin shumė nė pah, aftėsitė tuaja mendore dhe dėshira juaj pėr dije shfaqet mė sė miri nė vijėn e kokės. Ajo fillon nė pjesėn e gishtit tė madh, nė zonėn poshtė gishtit tregues dhe vijės sė jetės dhe kalon nėpėr dorė drejt gishtit tė vogėl.

  Zakonisht, njė vijė koke e shkurtėr qė nuk kalon pėrmes dorės, tregon njė njeri jo largpamės, tė cilit i mungon perceptimi i gjėrave tė reja. Jeni tė fiksuar pas rregullit, jeni shumė tė kujdesshėm dhe mendoni vetėm pėr vete. Ēėshtjet e pushtetit dhe tė kontrollit luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė jetėn tuaj. E merrni lehtė pushtetin dhe ndiheni mirė nė rolin e vendimmarrėsit.

  Sa mė e gjatė tė jetė vija e kokės, aq mė i madh ėshtė qėllimi i perceptimeve tuaja dhe kėmbėngulja pėr tė mėsuar. Keni respekt pėr njohuritė, barazinė dhe tė drejtat e njeriut. Si kokėfortė qė jeni, nuk lodheni kurrė duke mėsuar gjėra tė reja. Ju pėlqen shoqėria dhe ndoshta keni dhe shumė miq. E mbivlerėsoni veten. Vullneti juaj pėr tė mėsuar dhe shkathtėsia e tė menduarit ju ēon larg. Tė shkruarit, mėsimdhėnia, marrėdhėniet publike ose fjalimet mund tė jenė profesione tė mira pėr ju.

  Kur vija e kokės ėshtė e zbehtė ose e thyer, ose ngjan me njė zinxhir, do tė thotė se nuk jeni tip i organizuar, keni mendime tė shpėrndara dhe e keni tė vėshtirė tė pėrqendroheni. Ju mungon organizimi dhe kėmbėngulja pėr t’i parė projektet deri nė realizimin e plotė tė tyre. E megjithatė i mirėprisni idetė e reja. Kėmbėngulni t’i kryeni gjėrat sipas mendjes suaj. Zakonisht veēoheni nga miqtė ose kolegėt tuaj.

  Sa mė e thellė tė jetė vija e kokės, aq mė shumė e shfrytėzoni menēurinė dhe aftėsitė tuaja. Jeni optimist dhe idealist. Gjithmonė mendoni se gjėrat do tė kenė rezultat pozitiv.

  Nėse vija juaj e kokės kalon poshtė pėllėmbės sė dorės, do tė thotė se bazoheni mbi fakte dhe jeni shumė i logjikshėm. Parapėlqeni tė flisni vetėm me ata qė i njihni mirė. Nė pėrgjithėsi u qėndroni besnik vendimeve tuaja, pavarėsisht nga ajo qė mendojnė tė tjerėt. Jeni praktik dhe i kujdesshėm. Motoja juaj ėshtė "Pėr njė mendje tė shėndoshė". Jeni serioz, ndonjėherė pesimist dhe mund tė bėheni shumė kritik ndaj ideve abstrakte ose revolucionare.

  Kur vija juaj e kokės merr njė kthesė drejt gishtit tė vogėl, tregon se ju e pėrdorni menēurinė tuaj pėr tė fituar para. Rrallė ndodh tė thoni diēka dhe mė pas tė pendoheni. Pėr ju koha ėshtė shumė e shenjtė. U pėrkisni atyre njerėzve qė u pėlqen tė veprojnė, teksa tė tjerėt ėndėrrojnė. Kjo sjellje ju ndihmon nė ēdo fushė. Kur vija e kokės merr kthesė drejt kyēit tė dorės, tregon se ju keni mjaft imagjinatė. Nuk keni interes pėr gjėrat e pėrditshme. Mendja juaj duket se ėshtė gjithnjė e zėnė me diēka tjetėr. Mos i lini fantazitė tuaja t’ju pėrfshijnė tė tėrin.

  Njė vijė koke qė kthehet e tėra drejt kyēit tė dorės. Nė njė kthesė tė fortė, ėshtė shenjė arratie dhe ose depresioni. Jeni simpatik dhe i besueshėm, por shumė dyshues ndaj historive fatkeqe. Gėnjeheni lehtė. Egoja juaj nuk ėshtė e fortė, madje shpesh i ndihmoni tė tjerėt edhe mbi kurrizin tuaj. Tregoni kujdes tė veēantė nė vendimet financiare dhe ato personale. Jeni shumė idealist. Tė jetoni nė botėn fizike dhe tė pėrballeni me realitetet tė ashpra, ėshtė mjaft e vėshtirė pėr ju.

  Kur vija e kokės dhe ajo e jetės bashkohen pranė gishtit tė madh, tregon se jeni njeri i kujdesshėm, i matur dhe i pėrqendruar. Burimi kryesor i sigurisė suaj ėshtė tė jeni i lumtur dhe i plotėsuar nė punėn tuaj. Jeni praktik dhe i parashikueshėm. Dhuntia juaj mė e madhe ėshtė struktura dhe qėndrueshmėria qė i siguron familjes dhe kolegėve tuaj.

  Kur vija e kokės pėrfundon nė formė piruni, qė njihet ndryshe si "piruni i shkrimtarit", tregon se keni dhunti, jeni kureshtarė dhe krijues. Sa mė i gjerė tė jetė piruni, aq mė i pėrshtatshėm dhe krijues jeni. Madje keni aftėsi tė sillni shkėndija zgjidhjeje edhe nė situatat mė tė ndera.


  ________________________________
  Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ... Empty Re: Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 30 Oct 2008, 03:36

  3. VIJA E ZEMRĖS:

  Vija e zemrės ėshtė barometri juaj emocional dhe tregon dashurinė jo vetėm pėr tė dashurit tuaj, por edhe pėr njerėzit e tjerė. Ajo fillon nė zonėn poshtė gishtit tė vogėl dhe lėviz drejt pjesės sė sipėrme tė dorės, duke pėrfunduar poshtė bazės sė gishtit tregues, tė mesit ose tė gishtit tė unazės.

  Nėse vija juaj e zemrės ėshtė shumė e thellė, tregon se ju vazhdimisht luani rolin e paqeruajtėsit. Edhe pse nuk keni ndonjė talent tė veēantė, ju pėlqejnė arti dhe format e tij. I kushtoni shumė rėndėsi shtėpisė dhe familjes. Pavarėsisht nėse eksperiencat me familjarėt tuaj kanė qenė tė mira ose jo, jeni shumė tė lidhur me ta. Gjithēka qė thuhet e merrni si personale dhe shumė mendime ndaj jush i interpretoni si sulme dhe kritika. Dėshira juaj ėshtė qė tė gjithė tė mirėkuptohen.

  Njė vijė e zemrės e dobėt dhe e zbehtė, do tė thotė se ju kėrkoni vėmendje tė veēantė dhe ju pėlqen t“ju llastojnė. Ju drejtoheni nga zemra dhe jo nga mendimet tuaja. Tė gjitha idetė dhe mendimet tuaja kanė ngjyra ndjenjash dhe lidhjesh emocionale. Nuk ju pėlqen tė jeni vetėm dhe jepni mė tė mirėn tuaj kur jeni nė shoqėri. Doni qė tė gjitha lidhjet tuaja tė shkojnė mirė, gjatė gjithė kohės sė zgjatjes sė tyre. Nuk e pranoni zemėrimin ose zėnkat.

  Njė hapėsirė e gjerė midis vijės sė zemrės dhe asaj tė kokės, tregon se jeni i pavarur dhe veproni me kokėn tuaj. E doni jetėn, por jeni disi agresivė, madje merrni dhe iniciativa qė shumė tė tjerė nuk do tė guxonin t“i merrnin. Nuk ju pėlqejnė njerėzit dembelė, tė dobėt dhe ata qė tė ngjiten e s“tė shqiten. Sa mė e gjerė tė jetė kjo hapėsirė, aq mė e madhe ėshtė nevoja juaj pėr liri dhe individualitet.

  Vija e zemrės quhet e gjatė kur ajo pėrfundon poshtė gishtit tregues. Tė gjithė ju qė keni kėtė veēori jeni romantikė. Ju jeni njerėz qė i mbroni, i mbėshtesni dhe qė u pėrkushtoheni miqve dhe tė dashurve tuaj. Nuk ju pėlqen vetmia. Ju i kushtoni shumė kohė ndjekjes dhe ruajtjes sė miqėsive tė ndryshme. Keni prirje tė idealizoni ēdo lidhje dashurie dhe zakonisht mendoni se partneri/ja juaj ėshtė mė i/e mirė nga tė gjithė.

  Njė vijė e shkurtėr zemre mbėrrin deri nė mes tė dorės. Kjo do tė thotė se askush mė shumė se ju, nuk i merr seriozisht dashurinė, seksin dhe lidhjet e dashurisė. Jeni plot pasion, jeni lozonjarė, tė ndjeshėm por edhe me logjikė. Nuk jeni nga ata qė dashuroni verbėrisht. Megjithatė kur bini nė dashuri, synimi juaj ėshtė tė bashkoheni pėrjetėsisht me tė dashurin tuaj.

  Kur vija juaj e zemrės ėshtė nė formėn e njė zinxhiri ose e shkėputur, tregon se jeni tip i paqėndrueshėm ose tė prirė pėr tė patur dashuri tė ndryshme. Shumė nga lidhjet tuaja dallohen pėr ndryshimet e tyre emocionale. Ju pėlqen mė shumė tė keni histori kalimtare, sesa bashkime tė vėrteta.

  Kur vija e zemrės kalon drejt, si njė vizore nėpėr dorė nė vend qė tė marrė ndonjė kthesė tė vogėl, tregon se nuk ju intereson aspak ajo qė mendojnė tė tjerėt pėr ju. Romanca pėr ju kalon nė vend tė dytė, pasi nė ēdo lidhje bėni pyetjen: "Ēfarė fitoj unė nga kjo?".

  Pėr ju dashuria ėshtė si njė marrėveshje e duhur biznesi. Jeni shumė sipėrfaqėsorė dhe i ėmbėl nė ēėshtjet e dashurisė. Nėse vijėn e zemrės dhe tė kokės i ndan njė hapėsirė e gjerė, do tė thotė se ju keni njė dėshirė tė jashtėzakonshme pėr tė qenė i pavarur; e keni mjaft tė vėshtirė tė pėrkushtoheni emocionalisht. Jeni shumė individualistė, kėshtu nuk duroni dot qė tė tjerėt t“ju drejtojnė. Jeni shumė i shoqėrueshėm, ju pėlqen tė njiheni me njerėz tė rinj dhe shpreheni shumė dhe nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė.

  Kur vija e zemrės dhe ajo e kokės bashkohen nė njė tė vetme, qė quhet vija e Simianit, do tė thotė se e keni tė vėshtirė tė merrni vendime. Jeni shumė tė vėmendshėm dhe keni shumė interesa, ndaj shpesh nisni tė kryeni shumė gjėra njėherėsh, por nuk ēoni nė fund asnjė prej tyre. Gjithashtu, ndodh qė tė premtoni mė shumė nga ē’keni mundėsi tė bėni. Shqetėsoheni menjėherė dhe jeni shumė tė ndjeshėm ndaj atyre qė i shihni si armiq. Zakonisht, kaloni menjėherė nė mbrojtje kur mendoni se dikush kėrkon t“ju sfidojė. Kėrkoni t“ju mbajnė gjithnjė me tė mira. Nuk i refuzoni kėshillat e miqve, tė tė dashurit dhe tė familjarėve, qė vlejnė pėr t“jua ngritur moralin.


  ________________________________
  Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ... Scarfa10

  Sponsored content

  Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ... Empty Re: Ē'farė n'a tregon pėllėmba e dorės?! ...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 07 Jul 2020, 14:14