Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Ē'farė ėshtė FTP-ja ?!

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Ē'farė ėshtė FTP-ja ?! Empty Ē'farė ėshtė FTP-ja ?!

  Mesazh nga Scarface Mon 27 Oct 2008, 05:11

  - Ē'farė ėshtė FTP-ja ?!

  FTP ėshtė shėrbim nė internet qė ėshtė i specializuar pėr shkarkimin (Download) dhe bartjen (Uploade) e regjistrave dhe tė dhėnave. Pėrparėsia e tij ndaj shėrbimeve tjera ėshtė qė me futjen (Loging) e kompjuterit personal nė atė llogaritėsin shėrbyes (Server) prezantohet e gjithė amėza e llogaritėsit nga aty shpejtė mund tė barten ose tė shkarkohen regjistra tė tėra. Pėrpos kėsaj ky shėrbim ofron edhe protokollin FTP i cili e bene tė mundshėm prezantimin e amėzės dhe pėrdorimin e saj nga njė kompjuter i largėt, sikur tė ishte ajo amzė nė vetė kompjuterin e perdoruesit.
  Pėr futjen nė llogaritėsit shėrbyes FTP janė dy mėnyra, ajo e quajtur "normale" FTP dhe "anonime" FTP.
  Futja normale ėshtė pas futjes nė llogaritėsin duke pėrdorur emrin e pėrdoruesit dhe fjalėn kalimtare, tė dhėna tė cilat janė pranuar mė parė nga administratori i llogaritėsit. Me kontrollimin e tė dhėnave tė futura, pėrdoruesit i epet e drejta e pėrdorimit tė llogaritėsit.
  Futja anonime nė llogaritėsit shėrbyes FTP bėhet tek llogaritėsit publikė. Pėr kėtė nuk ju nevojitet leja nga administratori. Nė vend tė emrit tė pėrdoruesit shkruhet emri anonymous dhe si fjalė kalimtare njė kombinacion shkronjash e numrash sipas dėshirės. Nė kohėrat e kaluara pėr fjalė kalimtare pėrdorej adresa E-Mail, por me kalimin e kohės pėr shkak tė anonimiteti nuk praktikohet kjo.
  Nė rrjetin e internetit ka njė numėr tė madh llogaritėsish FTP qė janė tė hapur pėr pėrdoruesit e rrjeti. Nga kėta llogaritės pa kompensim mund tė barten programe (Software), literaturė pėr ndihmė, galeri figurash etj.
  Pėr shėrbyesit FTP tė hapur pėr opinionin ka disa rregulla. Kėto rregulla mund tė pėrmblidhen me njė fjalė "je mysafir i mirėpritur deri sa ..."
  Bartja e tė dhėnave nga shėrbyesit FTP tani ėshtė e mundshme edhe me shfletuesit e versioneve tė reja pėr rrjetin WWW si p.sh. Netscape,Internet Explorer. Nė kėta shfletues, regjistrat e amzės sė shėrbyesit FTP interpretohet si listė e nyejve dhe varėsisht nga lloji i tė dhėnės edhe interpretohet nė dritaren prezantuese tė shfletuesit.
  Pėr administrimin e projekteve personale tė prezantuar nė rrjetė, duhet tė merren programet FTP. Programe FTP ka pėr tė gjitha llojet e sistemeve operative, pėr Unix dhe gjitha degėt e tij, pėr OS/2 tė cilat kanė tė integruar programet FTP klientė.


  ________________________________
  Ē'farė ėshtė FTP-ja ?! Scarfa10

   Ora ėshtė Thu 04 Mar 2021, 01:15