Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj...

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj... - Faqe 2 Empty Re: Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:42

  ADN i njeriut ėshtė poashtu i ngjashėm me atė tė krimbit, mushkonjės dhe pulės!
  Pėr mė tepėr, proteinat bazike tė sipėr pėrmendura janė molekula vitale tė zakonshme prezente edhe tek qeniet e tjera tė ndryshme tė gjalla. Struktura e llojit tė njėjtė tė proteinave prezente jo vetėm te shimpanza, por gjithashtu edhe tek krijesa tjera tė gjalla krejtėsisht tė ndryshme, ėshtė shumė e ngjashme me atė tė njerut.

  Pėr shembull analizat gjenetike tė publikuara nė New Scientist kanė zbuluar 75% ngjashmėri midis ADN-sė sė krimbave nematode dhe njeriut..21 Kjo definitivisht nuk do tė thotė se ekziston vetėm 25% dallim midis njeriut dhe kėtyre krimbave! Sipas trungut familjar tė bėrė nga evolucionistėt, tipi Chordata ku ėshtė i pėrfshirė njeriu, dhe tipi Nematoda ishin shumė tė ndryshėm nga njėri tjetri qysh para 530 milion vitesh.
  Pastaj njė zbulim tjetėr i cili poashtu u paraqit nė media, thotė se krahasimet e bėra midis gjeneve tė Drosophila sp. dhe gjeneve tė njeriut tregojnė njė ngjashmėri prej 60%.22
  Nė njė rast tjetėr, analizat e bėra nė proteinat e caktuara e paraqesin njeriun poaq afėr tė lidhur me qenie tė tjera tė gjalla tė ndryshme. Nė njė hulumtim tė kryer nga hulumtuesit e Universitetit tė Kembrigjit janė krahasuar disa proteina tė kafshėve tokėsore. Quditėrisht, nė gati tė gjithė shembujt, qeniet njerėzore dhe pulat janė qiftėzuar si kushėrinjtė mė tė afėrt. Kushėriri tjetėr mė i afėrt ishte krokodili.23
  Njė shembull tjetėr i pėrdorur nga evolucionistėt lidhur me "ngjashmėrinė gjenetike midis njeritu dhe majmunit", ėshtė prezenca e 48 kromozomeve tek shimpanzat dhe gorillat krahas 46 kromozomeve tek njeriu. Evolucionistėt e konsiderojnė afėrsinė e numrit tė kromozomeve si indikacion tė lidhjes evolutive. Por, nėse logjika e tillė e pėrdorur nga evolucionistėt do tė ishte valide, atėherė njeriu do ta kishte njė kusheri edhe mė tė afėrt se sa shimpanza: "pataten"! Pėr arsye se numri i kromozomeve tek patatja ėshtė i njėjtė me atė tek njeriu: 46
  Kėta shembuj konfirmojnė se koncepti i ngjashmėrisė gjenetike nuk pėrbėn evidencė pėr teorinė e evolucionit. Kjo pėr arsyen se ngjashmėritė gjenetike nuk janė nė linjė me skemat e supozuara evolucioniste, dhe pėrkundrazi, kėto tregojnė rezultate krejtėsisht tė kundėrta.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj... - Faqe 2 Empty Re: Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:43

  Ngjashmėritė gjenetike e shqetėsojnė "Skemėn Evolucioniste" e cila kėrkohet tė Konstituohet:


  Nuk ėshtė aspak befasi se kur kjo qėshtje vlerėsohet si e tėrė, shihet se tema e "ngjashmėrisė biokimike" nuk konstituon evidencė pėr evolucionin por e hudhė kėtė teori nė greminė. Dr. Christian Schwabe, hulumtues biokimist nga Fakulteti i Mjekėsisė nė Universitetin e South Carolina, ėshtė njė shkencėtar evolucionist i cili ka kaluar vite tė tėra duke kėrkuar evidencė pėr evolucionin nė fushėn molekulare. Nė veqanti ai ka kryer hulumtime nė proteinat e tipit tė insulinės dhe relaksinės dhe ka tentuar qė tė krijojė njė afėrsi evolutive midis qenieve tė gjalla. Mirėpo, atij i ėshtė dashur tė pranojė shumė here se ai nuk ka mundur tė gjejė ndonjė evidencė pėr evolucionin nė ndonjė pikė tė studimeve tė tij. Nė njė artikull tė publikuar nė njė revistė shkencore, ai thotė:
  Evolucioni molekular ėshtė duke u pranuar si metodė mė superiore ndaj asaj paleontologjike pėr zbulimin e afėrsive evolutive. Si evolucionist molekular unė do tė duhej tė isha i ngazėllyer. Nė vend tė kėsaj duket turbullues fakti se ekzistojnė shumė pėrjashtime nė progresionin e renditur tė specieve pėrcaktuar sipas homologjisė molekulare: kėto janė aq tė shumta nė tė vėrtetė sa qė unė mendoj se pėrjashtimi mund tė bartė ne vete porosi mė tė rėndėsishme.
  Bazuar nė zbulimet e vonshme nė fushėn e biologjisė molekulare, biokimisti i famshėm Prof. Michael Denton ka dhėnė kėto komente:
  Secila klasė e nivelit molekular ėshtė unike, e izoluar dhe e palidhur me ndėrmjetėsues. Kėshtuqė, molekulat, njėsoj sikur fosilet kanė dėshtuar tė sigurojnė ndėrmjetėsuesit e pakapshėm tė kėrkuar aq gjatė nga biologjia evolucioniste…Nė nivelin molekular asnjė organizėm nuk ėshtė "mė i vjetėr" ose "mė primitiv" apo "mė i avancuar" krahasuar me tė afėrmit e tij…Ka pak dyshim se sikur kėto fakte molekulare tė ishin tė pranishme para njė shekulli…ideja e evolucionit organik mund tė mos ishte pranuar kurrė.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj... - Faqe 2 Empty Re: Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:44

  Ngjashmėritė nuk janė vėrtetim pėr evolucionin por pėr krijimin:

  Sigurisht se ėshtė e natyrshme pėr trupin e njeriut qė tė ketė disa ngjashmėri molekulare me qeniet e tjera tė gjalla, pėr arsye se tė gjitha kėto janė tė ndėrtuara nga qelizat e njėjta, tė gjitha pėrdorin ujin dhe atmosferėn e njėjtė, tė gjitha konsumojnė ushqimin e pėrbėrė nga molekulat e njėjta. Sigurisht se metabolizmi i tyre dhe me kėtė edhe ndėrtimi i tyre gjenetik do ti pėrgjasojė njėrti tjetrit. Megjithatė, ky nuk ėshtė vėrtetim se ato kanė evoluar nga paraardhės tė pėrbashkėt.
  Ky "material i njėjtė" nuk ėshtė rezultat i evolucionit por i "dizajnit tė njėjtė", qė do tė thotė se ato janė krijuar sipas planit tė njėjtė.
  Ėshtė e mundur tė sqarohet kjo qėshtje me njė shembull: tė gjitha konstruksionet nė botė janė tė ndėrtuara me material tė ngjashėm (tulla, hekur, qimento, etj). Por kjo nuk do tė thotė se kėto ndėrtesa kanė "evoluar" nga njėra tjetra. Ato janė ndėrtuar ndaras duke pėrdorur materialin e rėndomtė. E njėjta gjė vlen edhe pėr qeniet e gjalla poashtu.
  Jeta nuk ka filluar si rezultat i rastėsive tė pavetėdijshme siē pohon evolucioni, por si rezultat i krijimit nga Perėndia, i Gjithėfuqishmi, Poseduesi i diturisė dhe menqurisė tė pafund.

  Ai (All-llahu) ėshtė qė krijoi (pa kurrfarė shembulli) qiejt dhe tokėn, e si mund tė ketė Ai fėmijė kur nuk pati bashkėshorte? ēdo send e krijoi Ai, dhe ėshtė mė i dijshmi pėr tė gjitha sendet e krijuara. Ky ėshtė All-llahu, Zoti juaj, nuk ka tė adhuruar pėrveē Tij, Krijues i ēdo sendi, pra adhuronie Atė; Ai ėshtė mbikėqyrės ndaj ēdo sendi. (Kur'ani, 6:101-102)
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj... - Faqe 2 Empty Re: Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:44

  Konkluzion:

  Si shtesė e krejt informatave qė i kemi shqyrtuar deri mė tash, ne mendojmė se do ishte ndihmesė theksimi i njė fakti tjetėr.
  Pėrveq ngjashmėrisė sipėrfaqėsore midis tyre, majmunėt nuk janė mė tė afėrt me qeniet njerėzore se sa ndonjė shtazė tjetėr. Pėr mė tepėr, kur pėrdoret intelegjenca si mjet i krahasimit, bleta e cila prodhon mrekullinė gjeometrike tė huallit, apo merimanga e cila e prodhon mrekullinė inxhinierike tė rrjetės, janė mė tė afėrta me njeruin se sa majmuni. Ne bile edhe mund tė themi se ato janė mė superiore nė disa aspekte.
  Sidoqoftė, midis njeriut dhe majmunit ekziston njė zbraztėsirė marramendėse e cila kurrė nuk mund tė mbyllet me trille e pėrralla. Fundja, majmuni ėshtė njė shtazė pa asnjė dallim me kalin apo qenin nė aspektin e vetėdijes. Njeriu, nė anėn tjetėr ėshtė qenie me vetėdije dhe vullnet, e cila mund tė mendojė, arsyetojė, vendosė dhe gjykojė. Tė gjitha kėto kualitete janė funksione tė 'shpirtit' qė ai posedon. Dallimi mė i rėndėsishėm qė e shkakton kėtė zbraztėsirė gjigante midis njeriut dhe qenieve tjera tė gjalla ėshtė ky "shpirt". Asnjė ngjshmėri fizike nuk mund ta afrojė kėtė zbraztėsirė midis njeriut dhe qenieve tjera tė gjalla. E vetmja krijesė nė natyrė qė ka "shpirt" ėshtė njeriu.
  Ky kualitet superior tė cilin e posedon njeriu dhe i cili e dallon atė nga qenie e tjera tė gjalla, nė Kur'an referohet si:

  Mandej, Ai e formėson atė (nė barkun e nėnės) dhe nga ana e vet i jep shpirt atij dhe Ai ėshtė qė juve ju pajis edhe me dėgjim, me tė parit dhe me zemėr, e pak send ėshtė ajo qė ju falėnderoni. (Kur'ani 32:9)
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj... - Faqe 2 Empty Re: Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:46

  Idetė e gabuara Darvino-Materialiste rreth projektit tė Gjenomit njerėzor:

  Me bėrjen tė njohur tė tė arriturave tė fundit nė Projektin e Gjenomit Njerėzor, disa institucione publikuese kanė filluar tė pėrhapin mesazhe ēorientuese duke e keqinformuar publikun, ashtuqė rruga pa krye ku ka mbėrrirė evolucioni tė mos bėhet e ditur edhe mė tutje.
  Mė herėt, ne pėrmendėm mesazhet mashtruese tė evolucionistėve rreth "ngjashmėrive gjenetike" dhe e bėmė tė qartė se kėto janė interpretime subjektive tė cilat nuk sjellin ndonjė fakt pėr teorinė e evolucionit. Njė temė tjetėr e cila po promovohet dhe po theksohet me tė madhe nėn sllogane e tituj tė ndryshėm nga shtypi Darvinsto-Materialist, ėshtė pohimi se zbulimi i hartės sė gjeneve sugjeron se fati i caktuar nga Perėndia mund tė sfidohet.
  Ky ėshtė njė keqkuptim dhe mashtrim i madh i trumbetura nga qarqe tė ndryshme. Titujt qė po paraqiten tash vonė nė shtypin e shkruar dhe deklaratat e bėra nė diskutime nė programet televizive japin impresionin e njė indoktrinimi tinzar. Ėshtė njė gabim i madh prezentimi i informatave nga projekti i gjenomit njerėzor, i shoqėruar nga mesazhe si "Njeriu mė nuk do tė jetė i mundur nga fati i tij". Sepse nė fakt, hartimi i gjenomit njerėzor nuk ka kurrfarė rėndėsie nė rrjedhjen e fatit tė njeriut. Prodhimi i hartės sė gjeneve tė njeriut nė asnjė mėnyrė nuk do ta ndėrrojė formėn e fatit tė njeriut, pėr arsye se ai gjithashtu ėshtė i parapėrcaktuar. Rrjedhja e Fatit nuk mund tė ndėrrojė
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj... - Faqe 2 Empty Re: Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:46

  Fati ėshtė njohuria e pėrsosur e Perėndisė pėr tė gjitha ngjarjet, tė tashmet apo tė ardhmet, sikur njė moment i vetėm. Zoti veqse i di ngjarjet tė cilat akoma nuk kanė ndodhur. Njė numėr i madh i njerėzve nuk mund tė kuptojnė se si Perėndia mund tė dijė se ēfarė do tė ndodhė nė tė ardhmen, me fjalė tė tjera se mund ta dijė realitetin e fatit. Sidoqoftė "ngjarjet tė cilat akoma nuk kanė ndodhur" janė tė tilla vetėm pėr neve. Tė gjitha ato ngjarje rezultatin e tė cilave ne e pėrshkruajmė si tė "panjohur" janė "tė panjohura" vetėm pėr neve. Zoti i cili e posedon njohurinė e pafundme nuk ėshtė i kufizuar nga koha dhe hapėsira. Nė asnjė mėnyrė, sepse ishte Ai qė e krijoi kohėn dhe hapėsirėn. Pėr kėtė arsye e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja janė qė tė gjitha njėsoj pėr Zotin; pėr Tė ēdo gjė veqse ka ndodhur dhe ėshtė kryer. Ēdo gjė qė neve na ndodhė tani dhe qė do tė na ndodhė nė tė ardhmen, ėshtė veqse e mbaruar dhe e kryer nė shikimin e Perėndisė. Nė kohėn e duhur tė gjithė njerėzit e takojnė fatin qė Perėndia e ka pėrgatitur pėr ta.
  Ashtu sikur dikush qė e ka nė dorė shiritin e njė filmi dhe qė mund ta shohė fillimin, fundin dhe gjithqka qė ėshtė nė mes si njė tėrėsi tė vetme, njėsoj Zoti di ēdo gjė rreth qenieve njerėzore qė Ai i ka krijuar. Zoti i cili di gjithqka si nė njė moment tė vetėm, e ka shpallur Fuqinė e tij ndaj nesh duke e krijuar pafundėsinė, ose kohėn pafundėsisht tė gjatė, nė njė moment tė vetėm, e kjo do tė thotė, nė njė kohė pafundėsisht tė shkurtėr.
  Perėndia ka krijuar ēdo njeri tė nė kaluarėn dhe tė tashmen duke e ditur ēdo detaj tė jetės sė tyre. Qfarėdo qė do ti ndodhė dikuj, qoftė kjo e mirė apo e keqe nė sytė e tij, ndodhė mbrenda dijes sė Perėdnisė. Sura An'am zbulon se gjithqka qė ndodhė nė kėtė botė, qoftė kjo e vogėl apo e madhe ndodhė me vullnetin e Perėndisė:

  ēelėsat e fshehtėsive janė vetėm tek Ai, atė (fshehtėsinė) nuk e di kush pos Tij. Ai e di ēka ka nė tokė dhe nė det, Ai e di pėr ēdo gjeth qė bie dhe s'ka kokėrr nė thellėsi tė tokės, s'ka tė njomė dhe s'ka tė thatė qė nuk ėshtė (shėnuar) nė librin e qartė. (Kur'ani 6:59)
  Qfarėdo qė ndodhė nė jetėn e dikuj: aksidente tė papritura, sėmundje, trajtim mjekėsor dhe kurim, gjithqka qė duket e mirė apo e keqe, ndodhė nė kontekstin e fatit tė caktuar nga Perėndia. Se a do tė shėrohet apo jo personi nga fotografia ėshtė e paracaktuar qysh nė momentin kur ai sėmuret. Nė tė njėjtėn mėnyrė, spitali ku ai do tė trajtohet, kohėzgjatja e qėndrimit tė tij aty dhe lloji i trajtimit tė cilit ai do ti nėnshtrohet janė tė parapėrcaktuara nė vėshtrimin e Perėndisė. Se a do tė kurohet ky person njė ditė nėpėrmes teknologjisė sė re, ėshtė gjithashtu fati i tij. Ėshtė Zoti ai i cili ka krijuar gjithqka dhe ai qė di gjithqka.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj... - Faqe 2 Empty Re: Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:46

  Kjo ėshtė e vėrtetė pėr secilin njeri dhe pėr secilėn ngjarje. As nuk ėshtė e mundur qė qė dikush ta ndėrrojė fatin qė Perėndia e ka pėrgatitur pėr tė, e as qė ėshtė e mundur qė tė bėhet tė ngjajė ndonjė ndryshim nė rrjedhjen e ngjarjeve. Perėndia e ka krijuar secilin me jetėzgjatje tė caktuar dhe momenti i vdekjes ėshtė caktuar (vendi, koha dhe forma) nė vėshtrimin e Perėndisė. Pėr shembull, sėmundja nga e cila do tė vuajė ndonjė person ėshtė paracaktuar me biliona vite para lindjes sė tij. Se a do tė shėrohet apo jo ai njeri nga ajo sėmundje ėshtė vendosur nga Zoti nė fatin e tij. Edhe mjekėt, infermierėt, spitalet dhe metodat e trajtimit qė do tė jenė motor i shėrimit tė tij janė tė shkruara qė mė pare nė vėshtrimin e Perėndisė. Pėr kėtė arsye, fakti qė dikush shėrohet nga ndonjė sėmundje nuk do tė thotė se ai ka mashtruar fatin e tij, por kjo do tė thotė se shėrimi i tij ėshtė pjesė e fatit tė njėjtė.
  Nėse, nė vitet qė vijnė, jeta e dikuj zgjatet me intervenime kohore nė gjene, kjo nuk do tė thotė se kjo ngjarje e ka mposhtur fatin e atij personi. Kjo, thjeshtė, do tė thotė kėshtu: Perėndia i ka dhėnė kėtij personi jetė tė gjatė dhe se Ai e ka bėrė pėrfundimin e hartės sė gjeneve si mjet qė jeta e tij tė jetė e gjatė. Zbulimi i hartės sė gjeneve, tė jetuarit e atij personi nė atė kohė dhe zgjatje e jetės sė tij me metoda shkencore janė qė tė gjitha fati i tij. Krejt kjo ėshtė pėrcaktuar nė sytė e Perėndisė para se ai person tė vinte nė kėtė botė.
  Njėsoj, dikush sėmundja fatale e tė cilit ėshtė kuruar nėpėrmjet zbulimeve tė bėra nė spektrin e kėtij projekti, prapė nuk e ka ndėrruar fatin e tij. Kjo pėr arsye se ėshtė fati i atij personi qė tė shėrohet nga ajo sėmundje nėpėrmes mjeteve tė kėtij projekti.
  Rrjedhimisht, kompletimi i projektit tė gjenomit njerėzor dhe fakti se ai njeri do tė mund tė intervenojė nė ndėrtimin gjenetik, nuk do tė thotė konfrontim i fatit tė krijuar nga Perėndia. Pėrkundrazi, nė kėtė mėnyrė njerėzimi i pėrcjell zhvillimet e krijuara pėr tė nga Perėndia, dhe gjurmon e pėrfiton nga informatat e krijuara nga Perėndia. Nėse njeri jeton 120 vite falė kėtyre zhvillimeve shkencore, kjo sigurisht ėshtė jetėzgjatje e dekretuar pėr tė nga Zoti, dhe pėr kėtė arsye ai ka jetuar aq gjatė.
  Zoti ka shpallur nė njė ajet se jeta e secilit njeri ėshtė e paraqitur nė njė libėr nė sytė e Tij:

  All-llahu ju krijoi prej dheu, mandej prej njė pike uji, e pastaj ju bėri ēift. E asnjė femėr nuk bart e as nuk lind ndryshe, vetėm se me dijen e Tij, dhe nuk i jepet kujt tė jetojė gjatė ose t'i shkurtohet jeta e tij, vetėm se ajo ėshtė e shėnuar nė Libėr, e kjo pėr All-llahun ėshtė e lehtė. (Kur'ani 35:11)
  Studenti i cili bie nga provimi pranues nė universitet pėr disa vite para se tė pranohet nė degėn ku ai dėshiron, biznismeni i cili e shpėton kompaninė e tij nga bankrotimi, njerėzit tė cili i ikin nė momentin e fundit njė rrėmbimi tė aeroplanit, dhe tė tjerėt qė bėjnė gjėra tė njėjta, qė tė gjithė vetėm janė duke e jetuar fatin e tyre. Askush nga ta nuk mund ta ndėrrojė atė fat, e as qė dikush tjetėr ka fuqi pėr ta ndėrruar fatin e tyre pėr ta.
  Shkurtimisht thėnė, shprehjet si "E kam mashtruar fatin", "E kam ndėrruar fatin" apo "Kam intervenuar nė fatin tim" janė si pasojė e injorancės tė shkaktuar nga mosnjohja e fakteve rreth fatit. Nė anėn tjetėr, edhe personi qė i pėrdorė kėto shprehje gjithashtu ėshtė i parapėrcaktuar: kur, si dhe nėn qfarė kushtesh ai do ti thotė kėto gjėra, janė qė tė gjitha tė pėrcaktuara nė sytė e Perėndisė. Ėshtė Zoti Ai qė i di tė gjitha.
  Perėndia na ka informuar se ēdo gjė ėshtė e regjistruar nė njė libėr tė qartė nė sytė e Tij. Ne jetojmė atė qė ėshtė e shkruar nė atė libėr, as mė shumė as mė pak.

  E ata qė nuk besuan thanė: "Nuk do tė na vijė neve kijameti!" Thuaj: "Po. pasha Zotin tim qė e di tė fshehtėn, pa tjetėr do t'ju vijė ai juve. Atij nuk mund t'i fshihet as nė qiell as nė tokė sendi sa grimca, e as mė i vogėl, e as mė i madh, vetėm se janė tė regjistruar nė librin e qartė". (Kur'ani 34:3)

  Nuk ndodh asnjė fatkeqėsi nė tokė e as nė trupin tuaj, e qė tė mos jetė nė shėnime para se tė ngjajė ajo, e kjo pėr All-llahun ėshtė e lehtė. (Kur'ani 57:22)
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj... - Faqe 2 Empty Re: Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:47

  Klonimi i qenieve njerėzore apo gjallesave tjera nuk ėshtė krijim:

  Nė disa publikime ėshtė pohuar se me pėrparimin e shkencės sė gjenetikės, qeniet njerėzore do tė klonohen dhe kėshtu njerėzit do tė krijojnė njerėz. Kjo gjithashtu ėshtė njė pjesė shume e shtrembėruar dhe e panatyrshme e logjikės. Tė krijosh do tė thotė tė sjellėsh diqka nė jetė nga asgjėja, dhe ky veprim ėshtė privilegj vetėm i Perėndisė. Formimi i kopjes identike sė qenies sė gjallė duke kopjuar informatat gjenetike nuk do tė thotė se ajo qenie e gjallė ėshtė krijuar. Kur njė njeri apo ndonjė qenie tjetėr e gjallė ėshtė klonuar, qelizat e qenies sė gjallė janė marrė dhe kopjuar. Sidoqoftė, njeriu kurrė nuk e ka krijuar nga asgjėja as edhe njė qelizė e vetme. Hulumtimet e kryera nė kėtė drejtim janė stopuar: qė tė gjitha ishin fare jobindėse.
  Rrjedhimisht, zbulimi i ndėrtimit gjenetik tė njeriut nė asnjė mėnyrė nuk implikon sfidim tė njeriut ndaj fatit tė tij, dhe kjo kurrė nuk do tė mund tė ndodhė. Ēdo incident, ēdo akt i tė folurit dhe tė zhvilluarit ėshtė i paracaktuar nė sytė e Perėndisė sipas fatit pėrkatės. Njėsoj vlen edhe pėr pėrparimet teknologjike, zhvillimet shkencore dhe inovacionet qė ato do tė sjellin. Zoti ėshtė i Gjithėdijshėm dhe Gjithėpėrfshirės. Fakti se ēdo gjė,e madhe apo e vogėl, ndodhė brenda njohurisė sė Perėndisė ėshtė pėrmendur nė Kur'an:

  Ti nuk angazhohesh me asnjė ēėshtje, nuk lexon pjesė nga Kur'ani dhe nuk bėni ndonjė vepėr, vetėm se ne jemi prezentuesit tuaj, kur ju ndėrmerrni atė. Zotit tėnd nuk mund t'i fshihet as nė tokė e as nė qiell as sa grimca e as mė e vogėl se ajo e as mė e madhe, por vetėm sa ėshtė evidentuar nė librin e sigurtė. (Kur'ani 10:61)
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj... - Faqe 2 Empty Re: Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:49

  Pohimet e fundit lidhur me mbėshtetjen fosile tė teorisė sė evolucionit gjithashtu, tashmė janė histori:

  Teoria e evolucionit ka pėsuar disfatė tė zhurmshme nė paleontologji sikur edhe nė fushat e biokimisė siē janė gjenet, ADN dhe sistemi qelizor. Fosilet demonstrojnė se speciet e gjalla nuk kanė evoluar nga njėra tjetra, por janė krijuar ndaras me karakteristikat e tyre specifike individuale.
  Sipas teorisė sė evolucionit qė tė gjitha speciet e gjalla kanė evoluar nga njėra tjetra. Speciet e mėhershme ekzistuese me kohė u shėndėrruan nė specie tjera dhe qė tė gjitha speciet u krijuan nė tė njėjtėn mėnyrė. Sipas kėsaj teorie, ky transformim ka ndodhur brenda njė periudhe tė gjatė prej qindra miliona vitesh dhe ėshtė zhvilluar gradualisht.

  Nė atė rast, "specie tė ndėrmjetme" tė shumta, do tė duhej tė ishin krijuar dhe do tė kishin jetuar brenda kėsaj periode tė gjatė tė supozuar tė transformimit.

  Pėr shembull, disa krijesa gjysėm-peshk/gjysėm-zvarranik do tė duhej tė kishin jetuar nė tė kaluarėn gjė qė do tė kuptonte shtim tė disa tipareve tė zvarranikėve nė tiparet ekzistuese tė peshqve tek kėto krijesa. Ose disa zvarranikė-shpendė do tė duhej tė kishin ekzistuar gjė qė do tė kėrkonte shtim tė disa tipareve tė shpendve nė tiparet ekzistuese tė zvarranikėve tė cilat kėto krijesa veqse i kishin. Duke qenė se kėto krijesa ishin nė periodė tranzitore, ato do tė duhej tė ishin tė gjymta, tė mangėta dhe defektive. Evolucionistėt u referohen kėtyre krijesave teorike, pėr tė cilat besojnė qė tė kenė jetuar nė tė kaluarėn, si "forma tranzitore".
  Nėse shtazėt e tilla do tė kishin ekzistuar me tė vėrtetė nė tė kaluarėn, tash do tė kishim miliona e bile edhe biliona sosh nė numėr dhe varietet.
  Darvinizmi po shpartallohet mu nė kėtė pike, pėr arsye se nuk ekziston as edhe njė gjurmė e vetme e kėtyre "formave tė ndėrmjetme tranzitore" imagjinative.
  Ky fakt ka qenė i njohur pėr njė kohė tė gjatė. Megjithatė evolucionistėt akoma spekulojnė rreth disa fosileve, duke tentuar qė ti prezantojnė ato si "forma tė ndėrmjetme tranzitore" dhe e ngushėllojnė vetveten duke thenė se "vetėm disa forma tė ndėrmjetme janė gjetur deri mė tash por nė tė ardhmen tė gjitha ato do tė zhgroposen". Fosili mė i rėndėsishėm i paraqitur si formė e ndėrmjetme ka qenė fosili 150 milion vite i vjetėr i shpendit tė vdekur i quajtur Archaeopteryx. Evolucionistėt pohonin se ky shpend kishte tipare tė zvarranikėve. Megjithė faktin se pohimet e tyre janė pėrgėnjeshtuar njė nga njė dhe se ėshtė vėrtetuar se Archaepteryx-i nuk ishte njė formė e ndėrmjetme tranzitore por njė specie shpendi qė fluturonte, ata dėshpėrueshėm kapen pėr kėtė fosil tė fundit qė e kanė.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj... - Faqe 2 Empty Re: Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:49

  "Zbulimi fosil kėrcėnon teorinė e evolucionit tė shpendėve"
  Njė fosil i zbuluar gjatė viteve tė fundit definitivisht i pėrmbysi pohimet e evolucionistėve. Cituar nga burime evolucioniste, ėshtė gjetur njė fosil i cili zbuloi se paraardhėsi i lashtė i shpendėve nuk ishte dinosaur apo ndonjė qenie tjetėr e gjallė por shpend.

  Lajmet rreth kėtij zbulimi sė pari u paraqitėn nė mediat botėrore mė 23 Qershor 2002. Nė New York Times u paraqit titulli "Zbulimi fosil kėrcėnon teorinė e evolucionit tė shpendėve". Ishte ky njė artikull rreth njė shpendi tė zhgroposur kohėve tė fundit nė Lindjen e Mesme. Revistat shkencore prominente si Science dhe Nature sikur dhe rrjeti i famshėm televiziv BBC shpallėn zhvilimet e fundit si vijon: "ėshtė zbuluar se fosili i zhgroposur nė Lindjen e Mesme i cili llogaritet tė ketė jetuar para 120 milion vitesh, ėshtė i mbuluar me pupla, e ka shporin (parmėzėn) mu sikur Archaeopteryx-i dhe shpendtė e tjerė tė kohės sė sotme, dhe se ka boshte tė zbrazėta nė puplat e tij. KJO I BĖN JOVALIDE POHIMET SE ARCHAEOPTERYX-I ĖSHTĖ PARAARDHĖS I SHPENDVE, pėr arsye se fosili i zbuluar ėshtė 75 miliona vite mė i vjetėr se Archaeopteryx-i. Kjo do tė thotė se SHPENDI I VĖRTETĖ ME TĖ GJITHA TIPARET E TIJ KARAKTERISTIKE VEQSE KA EKZISTUAR 75 MILION VITE PARA KRIJESĖS E CILA SUPOZOHEJ TĖ JETĖ PARAARDHĖS I SHPENDVE."
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 37
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj... - Faqe 2 Empty Re: Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:50

  Njė moment gjigand nė historinė e Paleontologjisės:

  Pranimi nga vetė evolucionistėt se Arheopterixi nuk ėshtė 'formė e ndėrmjetme tranzitore' qė do tė shėrbente si evidencė pėr evolucionin ėshtė njė kthesė e madhe e rendėsishme nė historinė e paleontologjisė. Kjo pėr arsyen se pėr afėr 150 vite Archaeopteryx-i vazhdonte tė ishte mė prominenti midis shumė pak tė tė ashtuquajturave 'forma tė ndėrmjetme tranzitore', tė cilat evolucionistėt kishin mundur ti zhvillojnė. Sidoqoftė, kjo derė e shpėtimit tashmė ėshtė e mbyllur gjihashtu dhe bota e paleontologjisė duhet tė ballafaqohet me tė vėrtetėn e thjeshtė se nuk ekziston as edhe njė fosil i vetėm i cili do tė sillte ndonjė evidencė pėr evolucionin.
  Rezultati ėshtė evident. The New York Times gjithashtu ka pranuar faktin dhe e ka vėnė nė faqen e parė titullin "Zbulimi fosil kėrcėnon teorinė e evolucionit tė shpendėve". Kjo ėshtė e vėrtetė. Paraardhėsi i shpendve ishte shpend. Paraardhėsi i peshqve ishte peshk, paraardhėsi i kuajve ishte kali, paraardhėsi i kengurėve ishte kengur dhe paraardhėsi i njerėzve ishte njeri. Me fjalė tė tjera, qė tė gjitha klasėt e ndryshme tė qenieve tė gjalla u shfaqėn nė formėn e pėrsosur dhe specifike qė e kanė sod. Thėnė ndryshe, ato u krijuan nga Perėndia.
  Rezistenca konzervative qė evolucionistėt e tregojnė ndaj kėtij fakti evident tani e ka humbur edhe gurin e fundit tė themelit.

  Sponsored content

  Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj... - Faqe 2 Empty Re: Krijimi i ADN-sė dhe Mrekullitė e saj...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 07 Jul 2020, 13:59