Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  KULTURA SHQIPTARE DHE BASTARDUESIT E SAJ

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  KULTURA SHQIPTARE DHE BASTARDUESIT E SAJ Empty KULTURA SHQIPTARE DHE BASTARDUESIT E SAJ

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 10 Oct 2008, 23:33

  KULTURA SHQIPTARE DHE BASTARDUESIT E SAJ
  Shkruan:Shaban Cakolli

  Shundi,kiēi,pseudovlera nė artin tonė ėshtė nė atė masė qė kalon ēdo kufi.Ajo pseudovlerė ka futur rrėnjė nė shumė lėmi tė artit,nė letėrsi,shtyp,por veēmas nė kulturėn muzikore.
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Populli shqiptar,si njė popull i lashtė i e i shumėvuajtur ėshtė dashur tė rrijė i zgjuar,sepse ka qenė i tėri i rrethuar me armiq kalimtarė,qė nė ēdo ēast donin ta gllabėronin,tķa sshpėrfillnin traditė e kulturė dhe me anė tė kėtyre shpėrfilljeve tė dėpėrtonin nė jetėn tonė,qė mė pas tė na i impononin doket dhe zakonet e tyre joshqiptare.Nėpėr ato momente mjaft tė vėshtira,populli ynė asnjėherė nuk iu nėnshtrua pushtuesve,kurrė nuk pushuan rrėpatjet pėr tė u ēliruar dhe ia doli me sukses tė ruaj traditė e kulturė,tė cilat shumė popuj nuk arritėn ti ruajnė dhe u shuan nė tėrėsi.Studiues tė ndryshėm tė botės kanė bėrė stėrvitje tė shumta pėr tė njohur kulturėn tonė,disa nga ndjenjat miqėsore hulumtuan drejt ēėshtjen dhe kulturėn tonė,siē ishte gruaja angleze Edit Durham,e cila pati shkruaraq shumė pėr kulturėn tonė tė begatshme,vetitė e mira tė karakterit e traditės sonė shqiptare.Vallė,a nuk ėshtė kjo diēka pėr tė u mburrur?Po,dhe mburrje mė tė madhe nuk ka,por a do tė guxojmė qė gjitha kėto tė mira tė i lėmė nėn hijen e kohės,duke i konsideruar ato si gjėra tė vjetruara kinse nuk i pėrshtaten jetės sė sotme moderne?!Themi jo,por fatkeqėsisht po ndodh qė kėto tradita tė ēmuara po shkojnė njė rruge tė huajėsimit!!!Mė e keqja ėshtė qė neato po i tėhuajėsojmė vet,dhe ato pėrmes vet punės tonė tė artit.Vėrtetė arti ėshtė mjet lidhės,qė lidh njerėzit profesionist,talentėt me talentė,pėrmes tė cilit mund tė tregojmė tė bukurėn,pėr tė treguar menēurinė tonė tė kulturės,duke e civilizuar atė e duke ngritur lart civilizimin tonė me botėn.Se arti ėshtė urė qė lidh kulturat ndėrmjet popujve tė ndryshėm,kjo ėshtė e vėrtetė,por kulturėn tonė mė tė begatshme nuk mund tė e civilizojmė duke i shtuar asaj elemente tė huaja.Vėrtetė nė art nuk dihet ēka mund tė sjell e ardhmja dhe ne bekojmė tė na sjell art tė ndritshėm e tė mirėfilltė,por rruga qė ka zėnė sot arti ynė ėshtė jashtė binaresh dhe tė lė tė brengosesh.Shundi,kiēi,pseudovlera nė artin tonė ėshtė nė atė masė qė kalon ēdo kufi.Ajo pseudovlerė ka futur rrėnjė nė shumė lėmi tė artit,letėrsi,gazeta,por mė sė shumėti nė kulturėn muzikore.Sot flitet pėr poet tė moderuar qė vėrtetė janė tė rrallė,por ėshtė mbushur fusha me tėashtuquajturit modernistė,qė nuk i kuptojnė vargjet qė i kanė shkruar vetė,e tė mos flasim si mund tė i kuptojnė tė tjerėt.Pėr tė mos u futur nė analiza tė thella
  nė ēdo lėmi tė pseudovlerės,bėjmė sot fjalė pak pėr muzikėn.Dikush mund tė pyes:Pėrse pėr muzikėn?Sepse bota qė sot po na rrethon ėshtė mbushur pėrplotė kėngėtarė,tė gjithė kėndojnė,tė gjithė bėjnė estrada,grupe muzikore,pop grupe,hit grupe,SHKA.........E keqja nuk ėshtė pse kėndojmė,por njė e keqe qė na dėmton rėndė po na vjen pikėrisht nga kėto turma kėngėtarėsh.Ata kulturėn tonė e kanė mbushur fund e krye vlera tė dyshimta.Nė kėtė fushė janė mbledhur njerėz tė pandėrgjegjshėm,ata adaptojnė kėngėn tonė me tekst banal,me melodi tė huaj,orkestrim tejet amatoresk,qesharak dhe pėr qudi kanė guxim tė dalin para auditorit me kokėn lart se kinse kanė krijuar vlera artistike,vlera kėto qė janė stėrvjedhur,e janė mbushur me elemente tė huaja turke,serbo-sllave,ēergare qė tė shtojnė neverinė.Edhe nė veshje e sjellje kanė kopjime tė elementeve tė huaja.E keqja mė e madhe ėshtė se ata mbijetojnė duke mashtruar masėn,duke tjetėrsuar shpirtin e njerėzve tė rėndomtė,duke ia zhveshur gjepat,duke ia imponuar kulturat e huaja.Pse ne heshtim dhe e lėmė tė kalojė kjo dukuri negative nė heshtje?!Nuk ka popull nė botė qė rri indiferent nė kėso rrethanash.Te ne etėra kjo po kalon pa pengesa,sepse rininė tonė e ka kapluar njė realitet i zymtė.Pasojat qė ua solli lufta e pushtuesit,e kanė lėnė rininė tonė nė lloz,ka mbetur e luhatshme dhe nuk di nga tė orientohet.Megjithatė ata duan tė e gjejnė vetėn dikund,me qė as vet ende nuk e kanė tė qartė ēka duhet tė jenė dhe ku duhet tė jenė.Nė mesin e rrugėve qė nuk kanė zgjidhje,ata mund tė futen edhe kafeneve,ku muzika antivlerė tė bėnė tė shurdhėr,muzikė e cila bėnė krim mbi kulturėn tonė kombėtare pėr pak paga,e pėr tė pėrballuar kėtė patjetėr duhesh tė joshesh me ndonjė pije tė fortė,e cila tė trullos e tė nxitė tė i thuash vetės:Ja edhe unė jam diku,ku dėgjohet muzikė shqip!!!Paramendo edhe ajo muzikė qė u ngjanė krrokatjeve tė korbave duhet tė thirret muzikė shqipe!Njė e keqe e madhe ėshtė se tė rinjėt kanė prirje tė adaptohen mė shpejt dhe mė lehtė ndaj asaj qė ėshtė e dėmshme,dhe pak ngapak ajo vjen duke shtėnė rrėnjė nė kokė e deri thell nė zemėr.Asimilimi vjen qetė dhe padiktueshėm,por dalngadalė e bėnė tė vetėn.Kėsaj dukurie tė shėmtuar ėshtė dashur tėn ia ndalim hovin,pėr hirrė tė shpėtimit tė rinisė tonė nga ky infektim.Po,dhe sot %shtė nė dorėn tonė tė e zhbėjmė,sa nuk ėshtė bėrė vonė.Kjo bėhet edhe pse jo lehtė,sepse ka futur rrėnjė!Si mund tė ndalet ky hov qoroditės?Ja se si:Tė mos e mbėshtesim asesi kėtė ēoroditje!Asnjė art nuk mund tė krijohet pa mbėshtetje kombėtare.Bizneso-patriotizmi i cili ka ndėrtuar binarėt e palogjikshėm vjen nga njerėz tė pandėrgjegjshėm qė nuk qajnė kokėn pėr kulturė kombėtare,por synojnė biznes me krrokatje dhe ulurima,kurse ne na lėnė tė varfur nė kulturėn tonė kombėtare dhe pagat e djersės tė hargjuara pėr antivlerė!Pse po i japim krah vetė me paratė tona tė djersės tė blejmė vlera tė kulturės tė huaj,dhe po ndihmojmė tė zbehim kulturėn tonė tė mirėfilltė kombėtare?!Ėshtė mbushur pseudovlera nė ēdo shtėpi,nė televizionin tonė kombėtar,shtėpi kulture,,kaseta e dasma!Kėshtu kemi humbur orientimin,nuk dijmė mė tė zgjedhim dhe as tė dallojmė cila ėshtė kultura jonė!Ēka na duhen neve shqiptarėve shundi ekiēi,qė nuk paraqesin asgjė tjetėr,pos disa jovlerave tė kopjuara tė pėrziera me elemente sllave?Ato i pėlqejnė vetėm ata qė nuk kanė nivel tė duhur tė kulturės kombėtare.A jemi vėrtetė ne shqiptarėt nė atė nivel?Asesi,pėrkundrazi ne kemishumė njerėz tė aftėsuar tė artit tė mirėfilltė.Ėshtė dobėsi e institucioneve tona qė nuk i tubojnė artistėt e mirėfilltė,aq sa edhe ėshtėdetyrė e shoqėrisė sonė tė luftojnė bastardimin ekulturės sonė kombėtare.Tė hedhim dhe tė mos pėrfillim tregun e komercializmit qė pėr tė u pasuruar i ofrojnė tregut vlera edhe serbo-sllave nė emėr tė kulturės tonė.Ti kthehemi kulturės institucionale,atėhere tregtarėt detyrohen tė na ofrojnė vlera tė mirėfillta tė kulturės sonė kombėtare tė tė gjitha sferave tė artit.

   Ora ėshtė Fri 25 Jun 2021, 11:10