Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:41

  Thėnie te Muhammedit a.s.

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu


  HADITH 1

  Nga emiri i besimtareve Ebu Hafse Umer ibn-ul-Hattabit, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thėnė:

  "E kam dėgjuar te Derguarin e All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sal-lem, duke thėnė:

  'Veprat janė sipas qėllimit dhe ēdokujt i takon ajo qe e ka pėr qėllim. Prandaj, kush shperngulet (bėn hixhret) pėr shkak te All-llahut dhe te derguarit te Tij, shperngulja (hixhreti ) e tij ėshtė pėr All-llahun dhe te derguarin e Tij. Ndėrsa, shperngulja e kujt ėshtė te fitoje disa te mira te kėsaj botė ose te martohet me ndonjė femėr, i atilli nuk do tė fitoje tjetėr perveē ēka ka pasur pėr qėllim '."

  (Kėtė e trasmetojne dy imame muhaddithe: Ebu Abdullah Muhammed ibn Ismail ibn Ibrahim ibn el-Mugire ibn Berdize el Buhari dhe Ebul Husejn Muslim ib el-Haxhaxh ibn Muslim el-Kusherij el-Nesjaburi ne dy sahihet e tyre, te cilat konsiderohen dy pėrmbledhje me te sakta te shkruara te haditheve.)


  Edituar pėr herė tė fundit nga Gurabardhesi nė Sat 27 Sep 2008, 23:45, edituar 2 herė gjithsej
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:41

  HADITHI 2

  Nga Umeri, radijall-llahu anhu, gjthashtu trasmetohet se ka thėnė:

  "Njė ditė ishim duke ndenjur te i Derguari I All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, kur u duk njė njeri me rroba shumė te bardha dhe floke shumė te zeza. Ne te nuk hetohej shenja e udhetimit dhe askush prej nesh nuk e njohem. U ul pranė te Dėrguarit, sal-lall-llah alejhi ue sel-lem, duke i mbeshtetur gjunjet e vet mbi gjunjet e tij, i vendosi duart e veta ne kofshen e tij dhe tha:

  'O Muhammed, mė trego ē'ėshtė Islami?' I Derguari, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė: ' Islami ėshtė qe tė dėshmosh qe nuk ka Zot tjetėr perveē All-llahut dhe se Muhammedi ėshtė i derguari i Zotit, ta kryesh namazin, ta ndash zekatin, ta argjerosh Ramadanin, ta vizitosh Ka'bėn nėse ke mundėsi ta besh kėtė!' Ai tha: 'Tė vėrtetėn e the!' Ne u ēuditem: po e pyet dhe po ia verteton. Ai tha: 'Me trego ē'ėshtė imani?' ( Pejgamberi )tha: 'Ta besosh Zotin, Engjujt e Tij, Librat e Tij, te Dėrguarit e Tij, Ditėn e fundit dhe tė besosh ne te caktuarit e Tij te te mirės dhe te keqes.' Tha:'Tė vėrtetėn e the.' Tha : 'Me trego ē'ėshtė ihsani?'( Pejgamberi ) tha: 'Ta adhurosh Zotin sikur e sheh Atė, sepse edhe pse ti nuk e sheh Atė, Ai vėrtetė te sheh ty.' Tha: 'Me trego ē'ėshtė ēasti (i fundit, dita e shkaterrimit)?' (Pejgamberi) tha: 'Pėr kėtė i pyeturi nuk di me shumė nga ai i cili pyet.' 'Me trego mbi shenjat e tij?' Tha: 'Kur roberesh t'i lindi vetes zonjushe, kur te shihen barinjte kembezbathur, te zhveshur e te mjerė se si garojne nendertimin e godinave te mbedha.' Pastaj shkoi, kurse unė mbeta i habitur. Pastaj ( I Derguari ) tha: 'O Umer, a e njeh atė qe me pyeti?' Thashe: 'All-llahu dhe i Derguari i Tij me sė miri e di.' Tha: 'Vėrtetė ky qe Xhibrili, erdhi t'ua mesoje fenė tuaj '."

  ( Muslimi )
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:42

  HADITHI 3

  Nga Ebu Abdurrahman Abdullah ibn Umer el-Hattabi, radijall-llahu anhuma, Trasmetohet se ka thėnė: "E kam dėgjuar te Derguarin e All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, duke thėnė:

  ' Islami ngrihet mbi pesė ( shtylla ): ne te deshmuarit se nuk ka zot tjetėr, perveē All-llahut dhe se Muhammedi ėshtė i dėrguar i Zotit, ne kryerjen e namazit, ne dhenien e zekatit, ne te vizituarit e Ka'bes dhe ne argjerimin e Ramadanit '."

  ( Buhariu dhe Muslimi )
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:42

  HADITHI 4

  Nga Abdurrahman Abdullah ibn Mes'udi, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thėnė: "Mė ka treguar i Derguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, kurse ai ėshtė ai i cili e fliste te vėrtetėn dhe te cilit i besohet:

  ' Vėrtetė ēdo njeri nga ju formohet ne brendesinee nenes se tij katerdhjete ditė si pikė ( nutfetun ), pastaj bėhet e varur ( alekatun ) ngjashem me kėtė periode,pastaj, bėhet cope mishi ngjashem me kėtė periode, pastaj i dergohet meleku dhe e frymezon ne te shpirtin ( ruh ), dhe kėtij meleku i urdherohen dy gjėra: ta shkruaje nafken ( rizkun ) ( e femijes ), exhelin ( sa do tė jetoje ), veprat dhe ( ne pikėpamje te jetės ) a ėshtė i fatshem apo i pafatshem. Pasha All-llahun, perveē te cilit nuk ka zot tjetėr, disa nga ju do tė punojnė pune si njerėz te xhennetit deri atėherė kur ndermjet tij dhe xhennetit te jetė njė kute hapėsirė dhe do tė arrije dhe le pas ajo qe ėshtė shkruar, dhe do tė vazhdoje te punoje vepra te njerzve te zjarrit deri dhe do tė hyjė ne te. E disa nga ju do tė punojnė pune te njerzve te zjarrit deri atėherė kur ndermjet tij dhe zjarrit te jetė njė kut hapėsirė, dhe do tė arrije dhe le pas ajo qe ėshtė shkruar, dhe do tė punoje pune te njerzve te xhennetit dhe do tė hyjė ne te '."

  ( Buhariu dhe Muslimi )
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:42

  HADITHI 5

  Nga nėna e besimdrejteve Ummi Abdullah Aisha, radijall-llahu anha, trsasmetohet se ka thėnė: " I Derguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  'Kush vepron pėr kėtė ēeshtjen tonė atė qe nuk ėshtė nga ajo, ajo ėshtė e refuzuar'."

  ( Buahriu dhe Muslimi )

  Sipas transmetimit te Muslimit:

  'Kush vepron diē qe nuk ėshtė ne pajtim me ēeshtjen tonė, ajo (vepėr ) ėshtė e refuzuar'."
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:43

  HADITHI 6

  Nga Ebu Abdullah en-Nu'man ibn Beshiri, radijall-llahu anhuma, trasmetohet se ka thėnė: " E kam dėgjuar te Derguarin e All-llahut, sal-lall-lahu alejhi ue sel-lem, duke thėnė:

  ' Vėrtetė e lejuara ( hallalli ) ėshtė e qartė, por edhe e ndaluara ( harami ) ėshtė e qartė. Ndermjet tyre janė gjėrat e dyshimta, te cilat shumė njerėz nuk i dinė. Kush mbrohet nga gjėrat e dyshimta, e ka siguruar ne pikėpamje te besimit dhe te nderit, ndėrsa kush bie ne gjėrat e dyshimta, ka rėnė ne te ndaluaren, ngjashem sikurse bariu i cili e ruan kopene rreth vendit ( kullotes ) te ndaluar, ne ēast kopeja mund t'i ike dhe te kullose ne te. Ēdo sundues e ka vendin ( kulloten ) pėr te tjerėt te ndaluar, kurse vendi i ndaluar i All-llahut janė ndalesat ( haramet ) e Tij. A nuk ėshtė ne trup njė organ, kurse ai ėshtė mirė ( i shėndoshė ) - i shėndoshė ėshtė tėrė trupi, kur prishet, prishet tėrė trupi. E ajo ėshtė zemra!' "
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:43

  HADITHI 7

  Nga Ebu Rukajje Temmim ibn Evs ad-Darijje, radijall-llahu anhu, trasmetohet se Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem , ka thėnė:

  " ' Feja ėshtė kshille.' Thame: Pėr ke ( o i Derguar i Zotit )? ' Tha: ' Pėr All-llahun, Librin e Tij, pėr imamėt ( kreret ) e muslimaneve dhe njerėzitė e rendomte prej tyre'. "

  ( Muslimi )
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:43

  HADITHI 8

  Nga Ibn Umeri, radijall-lahu anhuma, trasmetohet se i Derguari i All-llahut, sal-lall-llahu alajhi ue sel-lem, ka thėnė:

  "Me ėshtė urdhėruar t'i luftoj njerėzitė derisa te dėshmojnė se nuk ka zot tjetėr, pėrveē All-llauht, te falin namazin dhe te japin zekat. Kur ta bėjnė kėtė do ta fitojne nga unė sigurine pėr jetėn dhe pasurinė e tyre, nėse janė ne pajtim me Islamin, dhe llogarine e tyre do ta japin para All-llahut te madheruar. "

  (Buhariu dhe Muslimi )
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:44

  HADITHI 9

  Nga Ebu Hurejre Abdurrahman ibn Sahri, radijall-llahu nahu, trasmetohet se ka thėnė: " E kam dėgjuar te Derguarin e All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, duke thėnė:

  'C'u kam ndaluar, largohuni nga ajo, kurse c'u kam urdhėruar, punoni nga to sa te mundeni, sepse asgjė nuk i ka shkaterruar ata qe kanė qenė para jush, pervrec shumė pyetje te teperta tė tyre dhe mosnenshtrimi i tyre ndaj pejgambereve tė tyre'."

  ( Buhariu dhe Muslimi )
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:44

  HADITHI 10

  Nga Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thėnė: ' I Derguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  ' Vėrtetė All-llahu i madheruar ėshtė i mirė dhe nuk pranon pėrveē mirė, dhe vėrtetė All-llahu u ka urdhėruar besimtareve atė qe u ka urdhėruar te derguarve. I madheruari ka thėnė: ' O ju te dėrguar, hani gjėrat e mira dhe punoni mirė.' I madheruari ka thėnė: ' O ju besimdrejte, hani gjėrat e mira me te cilat u kemi furnizuar.' Pastaj e permendi njeriun , i cili ka udhetuar gjateme floke te shpupurituradhe te pluhurosura dhe i cili shtriu duart e tij kah qielli: ' O Krijues, o Krijues! Kurse ushqimi i tij ėshtė haram, dhe pija e tij haram, dhe veshmbathja e tij haram, dhe ėshtė ushqyer me haram. E si do tė pranohet lutja e tij!' "

  ( Muslimi )
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:45

  HADITHI 11

  Nga Ebu Muhammed el-Hasan ibn Alijj ibn Ebi Talibi, nipit te te Dėrguarit te All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, dhe rejhanit (lule erekendese ) te tij, radijall-llahu anhuma, trasmetohet se ka thėnė: " Kam mbajtur ne mend nga i Derguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem:

  ' Lere atė qe te duket e dyshimte, kurse pranoje atė qe nuk te nuk te duket e dyshimte'. "

  ( Tirmidhiu dhe Nesaiu )

  ( Tirmidhiu ka thėnė: " Ky ėshtė hadith hasen sahih." )
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:46

  HADITHI 12

  Nga Ebu Hurejre, radijall-lahu anhu, trasmetohet se ka thėnė: " I derguari i Zotit, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  'Nga Islami i mirė i njė njeriu ėshtė largimi nga ajo qe nuk i intereson'. "

  ( Tirmidhiu dhe te tjerėt trasmetojne se ky ėshtė hadith hasen.)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:46

  HADITHI 13

  Nga Ebu Hamza Enes ibn Maliku, radijall-llahu anhu, sherbyesi i te Dėrguarit, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, trasmeton se Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  " Nuk do tė jetė besimitar ( mu'min ) askush nga ju, derisa nuk i deshiron vellaut te tij atė ēka i deshiron vetes. "

  ( Buhariu dhe Muslimi )
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:46

  HADITHI 14

  Nga ibn Mes'udi, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thėnė: " I Derguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  ' Nuk ėshtė e lejuar derdhja e gjakut te njė muslimani, pėrveē ne tri raste: prostitucion i vonshem (person njė here i martuar), shpirti pėr shpirt(koka pėr kokė) dhe ai i cili e le fenė (e tij) dhe e le bashkesine e tij '."

  (Buhariu dhe Muslimi)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:47

  HADITHI 15

  Nga Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, trasmetohet se i Derguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  " Kush e beson All-llahun she ditėn e Mbrame, le tė flasė mirė ose te heshte, dhe kush beson ne All-llahun dhe ditėn e Mbrame, le ta nderoje fqiun e tij dhe kush beson ne All-llahun dhe ditėn e Mbrame, le ta nderoje musafirin e tij."

  ( Buhariu dhe Muslimi )
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:47

  HADITHI 16

  Nga Ebu Hurejre radijall-llahu anhu, trasmetohet: " Njė njeri i tha te Dėrguarit te All--llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem:

  ' Me keshillo.' I Derguari tha:' Mos u zemero!' Ky e perseriti pyetjen disa here. I Derguari pėrsėri tha: 'Mos u zemero! ' "

  ( Buhariu )
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:51

  HADITHI 17

  Nga Ebu Ja'la Sheddadibn Eusi, radijall-llahu anhu, trasmetohet se i Derguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  "Vėrtetė All-llahue ka bėrė obligim miresjelljen ndaj ēdo gjeje: Kur te mbytni ( p.sh. armikun ), mbyteni ne mėnyrėn me te mirė; kur te therni, therni ne mėnyrėn me te mirė; mprehni thikat qe t'ia lehtėsoni sakrifices tuaj. "

  ( Muslimi )
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:52

  HADITHI 18

  Nga Ebu Dharr Xhundub ibn Zhunadeh dhe Abdurrahman Muadh ibn Xhebeli, radijall-llahu anhuma, trasmetohet se i Derguari i Zotit, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  "Kije ndėrmend All-llahun kudo qe tė jesh. Pas te keqes pason e mira, ajo do ta fshije te keqen. dhe edukoj njerzit me moral te mirė. "

  ( Trasmeton Tirmidhiu, i cili thotė: Ky ėshtė hadith hasen, kurse ne disa pėrmbledhje te tjera ėshtė hadith sashih.)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:52

  HADITHI 19

  Nga Ebu'l Abbas Abdullah ibn Abbasi, radijall-llahu anhuma, trasmetohet se ka thėnė: "Njė ditė kam qenė pas te derguarit te All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, dhe mė tha:

  ' O djalosh, do t'i mesoj disa fjale: Kije ndėrmend All-llahun, All-llahu do tė te ruaje ty. Kije nder mend All-llahun, All-llahun do ta gjesh para teje. Kur tė kėrkosh, kėrko prej All-llahut. Nėse kėrkon ndihmė, kėrko prej All-llahut. Dije, sikur tėrė populli te tubohejqe te te ndihmoje ne diē, nuk do tė te ndihmonin, pėrveē atė ēka te ka caktuar All-llahu. E nėse do tė tuboheshin qe ne diē te te bėjnė dem, nuk do tė te demtonin, pėrveē ne atė ēka All-llahu tash me te ka caktuar. Janė ngriturlart pendat dhe janė thare faqet ( d.m.th. ēdo gjė ėshtė caktuar dhe mbaruar )

  ( Tirmidhiu, i cili thotė: hadith hasen sahih )

  Ne trasmetimet e tjera, pėrveē te Tirmidhiut, qėndron:

  " Kije ndėrmend All-llahun, do ta gjesh para vetes. Njihe All-llahun ( kur je ) ne bollek, All-llahu do tė njeh ty ne veshtiresi. Dhe dije, ajo qe nuk te ka goditur, as qe ka mundur te te godase, kurse ajo qe te ka goditur, nuk ka mundur tė mos te godase. Dije se verte ndihma ėshtė me durim, gezimi me deshperim, kurse ne ēdo veshtiresi ka lehtesi."
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:52

  HADITHI 20

  Nga Ebu Mes'ud Ukbe Amr el-Ensarij el-Bedrij, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thėnė:

  ' Vėrtetė, nga fjalėt (urtėsitė) qe bota i ka mbajtur mend nga predikimet e pejgambereve te meparshem ėshtė: 'Kur nuk turperohesh, atėherė vepro c'tė duash'. "

  (Buhariu)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:53

  HADITHI 21

  Nga Ebu Amri - e sipas disave Ebu Amrete, Sufjan ibn Abdullahu, radijall-llahu anhuma, trasmetohet se ka thėnė:

  "Thashe : 'O i Resulull-llah! Me thuaj pėr Islamin atė pėr ēka nuk do tė kem nevojė te pyes askėnd pėrveē teje."

  Tha: ' Thuaj, e besoj All-llahun , pastaj vazhdo me ngulm (ne kėtė)'."

  ( Muslimi )
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:53

  HADITHI 22

  Nga Ebu Abdullah Xhabiri ibn Abdullah el-Ensarij, radijall-llahu anhuma, trasmetohet:

  " Njė njeri e pyeti Resulullahin, sal-lall-llahu slejhi ue sel-lem, dhe tha: 'C'mendon nėse i fal namazet e obliguara, e argjeroj Ramadanin, u permbahem te lejaurave kurse braktisi te ndaluarat dhe nuk bėj asgjė me shumė nga kjo, a do tė hyj ne xhennet?' I Derguari, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, tha: 'Po'! "

  (Muslimi)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:54

  HADITHI 23

  Nga Ebu Malik al-Harith ibn Asim el-Esh'arij, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thėnė:

  'Pastertia ėshtė gjysma e besimit. Falenderimi All-llahun ( el-hamdu lil-lah ) e permbush matesen ( mizanin ). Lavderimi dhe falnderimi All-llahun ( subhanall-llahi ue-l-elhamdu lil-lahi ) e permbushin hapėsirėn ndermjet qiellit dhe tokes. Namazi ėshtė drite. Sadaka ėshtė deshmi. Durimi ėshtė shkelqim. Kurse Kur' ani ėshtė deshmi e sigurt pėr ty apo kundėr teje. Cdokush e fillon ditėn e tij dhe ēdonjėri ėshtė tregetar i shpirtit te tij; mund ta cliroje apo ta sjelle ne shkaterrim'. "

  (Muslimi)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:54

  HADITHI 24

  Nga Ebu Dharr al-Gafariu, radijall-llahu anhu, transmetohet se Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, i ėshtė trasmetuar nga Krijuesi i tij, i Fuqishmi dhe i Madherishmi, i cili ka thėnė:

  " O robet e Mi! Unė ia kam ndaluar dhunen Vetes dhe e kam ndaluar edhe nder ju, prandaj mos i bėni dhunė njeri-tjetrit.

  O robet e Mi! Tė gjithė ju jeni te lajthuar, pėrveē atij qe e perudhi Unė, prandaj kerkoni udhezim nga Unė, do t'iu perudhe.

  O robet e Mi! Tė gjithė ju jeni te uritur, pėrveē atij qe e ushqej Unė, prandaj kerkoni t'iu ushqej, do t'iu ushqej.

  O robet e Mi! Tė gjithė ju jeni te zhveshur, pėrveē atij qe e veshi Unė, prandaj kerkoni veshje nga Unė, do t'iu vesh.

  O robet e Mi! Vėrtetė ju gaboni naten dhe ditėn, kurse Unė i fal tė gjitha mėkatet, prandaj, kerkoninga unė falje, do t'iu fal.

  O robet e Mi! Ju kurrė nuk mund te arrini te ajo, me ēka Mua dem do tė Me shkaktonit qe te Me demtonit, as qe ndonjėherė do tė arrini tek ajo qe Mua dobi do tė me sjelle, qe te Me kontribuonit.

  O robet e Mi! Sikur i pari nga ju dhe i fundit nga ju dhe njerzit nga judhe xhinet nga ju te ishin te devotshemsikur zemra me e devotshme e njerit nga ju, kjo nuk do ta shtonte sundimin Tim ne asgjė.

  O robet e Mi! Sikur i pari nga ju dhe i fundit nga ju dhe njerėzitė nga ju dhe xhinet nga ju te ishin te prishur si zemra me e prishur e njerit nga ju, kjo nuk do ta mungonte sundimin Tim ne asgjė.

  O robet e Mi! Sikur i pari nga ju dhe i fundit nga ju dhe njerzit nga ju dhe xhinet nga ju te ngriheshi (qendroni) ne njė vend dhe dėshirat dhe lutjet Mua te m'i drejtoni, dhe Unė t'i pergjigjesha lutjes se cdonjerit, kjo nuk do ta mungonte atė qe kam Unė as aq sa qe e mungon gjilpera kur ngulet ne det.

  O robet e Mi! Ēdo gjė varet nga veprat tuaja, te cilat tek Unė janė te ruajturadhe te llogaritura, kurse pėr te cilatUne juve do t'i shperblej. Kush gjen mirė, le ta falenderoje All-llahun, kurse kush gjen te kundėrtėn, mos ta fajsoje askėnd pėrveē veten. "

  (Muslimi)
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi Sat 27 Sep 2008, 23:54

  HADITHI 25

  Nga Ebu Dherri, radijall-llahu anhu, gjithashtu trasmetohet se: " Disa shokė te Resulull-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, i thanė Pejgamberit ( sas ) : ' O resulull-llah, pasaniket na tejkaluan dhe mblodhen tė gjitha shpėrblimet; falen sikur falemi ne, argjerojne sikur argjerojme ne dhe ndajne sadake nga pasuria me e vleshme e tyre.' Resulull-llahi tha:

  ' A nuk ua ka mundėsuar All-llahu xhel-le shanuhu edhe juve qe sadake te ndani? Vėrtetė ne ēdo tesbih ( subhanall-llah ) ka sadake; ne ēdo tekbir ( All-llahu ekber ) ka sadake; ne ēdo tahmid ( el-hamdu lil-lah ) ka sadake; ne ēdo tahlil ( la ilahe il All-llah ) ka sadake; edhe ne urdherimin e te mirės ka sadake; edhe ne ndalimin e te keqes ka sadake; edhe ne te kenaqurit e epsheve ( ne hallall ) ka sadake. ' Ata thanė:' O i Derguar i Zotit, a thua edhe kur ndonjėri prej nesh i kenaq epshet e veta edhe pėr kėtė ka shperblim? Resulull-llahi tha: 'C'mendoni, sikur epshin e vet ta kenaqe ne mėnyrė te ndaluar, a nuk do meritonte mėkatin ( denimin )? Gjithashtu, kur ta kenaqe ne mėnyrė te lejuardo te kėtė shperblim'. "

  (Muslimi)

  Sponsored content


  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu Empty Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 08 Dec 2022, 22:51