Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  100 Librat me te mira te te gjitha koherave…

  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  100 Librat me te mira te te gjitha koherave… Empty 100 Librat me te mira te te gjitha koherave…

  Mesazh nga Odeta Sat 23 Aug 2008, 04:03

  100 Librat me te mira te te gjitha koherave…

  Revista “TIME” ka botuar listėn e 100 librave tė kohėrave. Kjo listė pėrfshin librat e botuar prej vitit 1923, kur revista ėshtė botuar pėr herė tė parė e deri nė ditėt e stome. Gjithashtu nė listėn e librave mė tė mirė prej vitit 1923 janė pėrfshirė vetėm librat e shkruar nė gjuhėn angleze. Kėshtu e shpjegojnė autorėt e listės mospraninė e “Uliksit” tė James Joyce nė 100 librat e kohėrave, duke qenė se ky libėr ėshtė shkruar nė vitin 1922.
  I njėjti shpjegim qėndron dhe pėr “Njėqind vjet vetmi”, qė nė origjinal ėshtė shkruar nė spanjisht.  Pėrzgjedhja:
  Kritikėt e revistės “TIME”, Lev Grossman dhe Richard Lacayo kanė rilexuar shumė prej klasikėve dhe zbuluan nė kėtė kohė se disa prej tyre nuk kishin pasur mundėsinė t’i lexonin asnjėherė. Disa autorė shfaqen sėrish nė listė, ndėrsa njė autor nė listė ėshtė prezent nė listėn e revistės qė prej vitit 1940, James Agee me njė “Njė vdekje nė familje”. Grossman dhe Richard Lacayo shprehen se shumė tituj nuk mund tė futeshin nė listė, por kjo, sipas tyre, nuk i bėn kėto libra mė pak tė mirė.

  Qėllimi i listės:
  Lista si kjo kanė gjithmonė dy qėllime, gjithnjė sipas kritikėve, tė “TIME”. Njėri ėshtė informimi. Tjetri, pa dyshim, qė ėshtė nxija e zemėrimit. Dy autorėt shprehen se ata po pėrgatiten pėr tė marrė e-maile tė inatosura nga lexuesit. Sipas tyre, ata mendojnė nė njė mėnyrė tė caktuar, ndėrsa tė tjerėt nė njė mėnyrė tjetėr. Kėshtu qė janė gati tė pėrballen me tė kundėrtat e parapėlqimeve tė tyre dhe tė gjejnė sėrish njė rrugė tė mesme. Por jo pėr librat, tė cilat janė jashtė rregullave, jo para vitit 1923 dhe jo tė shkruar nė gjuhė tjetėr pėrveē anglishtes.
  ________________________________
  100 Librat me te mira te te gjitha koherave… ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  100 Librat me te mira te te gjitha koherave… Empty Re: 100 Librat me te mira te te gjitha koherave…

  Mesazh nga Odeta Sat 23 Aug 2008, 04:05

  Lista:

  1. “Aventurat e Augie March” - Saul Bellow


  2. “Gjithė njerėzit e mbretit” - Robert Penn Warren


  3. “Pastoral amerikan” - Philip Roth


  4. “Tragjedi amerikane” - Theodore Dreiser


  5. “Ferma e kafshėve” - George Orwell


  6. “Takim nė Samarra” - John O’Hara


  7. “Aty je zot? Jam unė, Margaret” - Judy Blume


  8. “Asistenti” - Bernard Malamud


  9. Tek “Notojnė-dy- Zogjtė” - Flann O’Brien


  10. “Shlyerja” - Ian McEwan


  11. “I dashur” - Toni Morrison


  12. “Rrėfenjat e Berlinit” - Christopher Isherwood


  13. “Gjumi i madh” - Raymond Chandler


  14. “Vrasėsi i verbėr” - Margaret Atwood


  15. “Meridiani i gjakut” - Cormac McCarthy


  16. “Tė vizitosh sėrish ‘Brideshead’” - Evelyn Waugh


  17. “Ura e San Luis Rei” - Thornton Wilder


  18. “Vėrja emrin gjumė” - Henry Roth


  19. “Kapja-22” - Joseph Heller


  20. “Gjahtari nė thekėrishte” - J.D. Salinger


  21. “Njeriu mekanik” - Anthony Burgess


  22. “Rrėfimet e Nat Turner” - William Styron


  23. “Korrigjimet” - Jonathan Franzen


  24. “Thirrja e grupit 49” - Thomas Pynchon


  25. “Vallėzim me muzikėn e kohės” - Anthony Powell


  26. “Dita e Lokustit” - Nathanael West


  27. “Vdekja vjen nga kryepeshkopi” - Willa Cather


  28. “Njė vdekje nė familje” - James Agee


  29. “Vdekja e zemrės” - Elizabeth Bowen


  30. “Shpėtimi” - James Dickey


  31. “Ushtarė qen” - Robert Stone


  32. “Gjuetari i skifterėve” - John Cheever


  33. “Gruaja e togerit francez” - John Fowles


  34. “Blloku i artė i shėnimeve” - Doris Lessing


  35. “Thuaja malit” - James Baldwin


  36. “Bashkė me erėn” - Margaret Mitchell


  37. “Vilet e zemėrimit” - John Steinbeck


  38. “Ylberi i rėndesės” - Thomas Pynchon


  39. “Getsbi i madh” - F. Scott Fitzgerald


  40. “Njė grusht dhe” - Evelyn Waugh


  41. “Zemra ėshtė njė gjuetar i vetmuar” - Carson

  McCullers


  42. “Thelbi i ēėshtjes” - Graham Greene


  43. “Herzog” - Saul Bellow


  44. “Mbajtja e shtėpisė” - Marilynne Robinson


  45. “Njė shtėpi pėr Z. Bisuas” - V.S. Naipaul


  46. “Unė, Klaudius” - Robert Graves


  47. “Loja pambarim” - David Foster Wallace


  48. “Njeriu i padukshėm” - Ralph Ellison


  49. “Dritė nė gusht” - William Faulkner


  50. “Luani, Shtriga dhe Garderoba” - C.S. Lewis


  51. “Lolita” - Vladimir Nabokov


  52. “Zotėria i Mizave” - William Golding


  53. “Zotėria i Unazave” - J.R.R. Tolkien


  54. “Tė dashurosh” - Henry Green


  55. “Xhimi fatlum” - Kingsley Amis


  56. “Ai qė donte fėmijėt” - Christina Stead


  57. “Fėmijėt e mesnatės” - Salman Rushdie


  58. “Paratė” - Martin Amis


  59. “Amator kinemaje” - Walker Percy


  60. “Zonja Dallouei” - Virginia Woolf


  61. “Drekė e zhveshur” - William Burroughs


  62. “Biri i vendit” - Richard Wright


  63. “Neuroromanceri” - William Gibson


  64. “Kurrė mos mė lėr tė shkoj” - Kazuo Ishiguro


  65. “1984” - George Orwell


  66. “Nė rrugė” - Jack Kerouac


  67. “Njė njeri fluturoi nė folenė e qyqes” - Ken Kesey


  68. “Zogu fals” - Jerzy Kosinski


  69. “Zjarr i zbehtė” - Vladimir Nabokov


  70. “Njė udhėtim nė Indi” - E.M. Forster


  71. “Luaj siē tė vjen” - Joan Didion


  72. “Ankesa e Portnoit” - Philip Roth


  73. “Zotėrimi” - A.S. Byatt


  74. “Fuqi dhe Lavdi” - Graham Greene


  75. “Rinia e zonjushė Zhan Brodi” - Muriel Spark


  75. “Lepur, vrapo” - John Updike


  76. “Ritėm pėr vallėzim” - E.L. Doctorow


  77. “Vlerėsimet” - William Gaddis


  78. “Tė korra tė kuqe” - Dashiell Hammett


  79. “Rruga revolucionare” - Richard Yates


  80. “Streha e qiellit” - Paul Bowles


  81. “Shtėpia e Masakrės – Pesė” - Kurt Vonnegut


  82. “Kėrcitja e dėborės” - Neal Stephenson


  83. “Faktori i farės sė keqe tė pijes” - John Barth


  84. “Zėri dhe Tėrbimi” - William Faulkner


  85. “Reporteri i sportit” - Richard Ford


  86. “Spiuni qė erdhi nga i ftohti” - John le Carre


  87. “Dhe dielli lind” - Ernest Hemingway


  89. “Sytė e tyre po shikonin zotin” - Zora Neale

  Hurston


  90. “Gjėrat thyhen” - Chinua Achebe


  91. “Tė vrasėsh njė zog tallės” - Harper Lee


  92. “Tek fari” - Virginia Woolf


  93. “Tropiku i kancerit” - Henry Miller


  94. “Ubik” - Philip K. Dick


  95. “Nėn rrjetė” - Iris Murdoch


  96. “Nėn vullkan” - Malcolm Lowry


  97. “Rojtarėt” - Alan Moore & Dave Gibbons


  98. “Zhurma e Bardhė” - Don DeLillo


  99. “Dhėmbėt e bardhė” - Zadie Smith


  100. “Deti i Gjerė i Sargasos” - Jean Rhys  ________________________________
  100 Librat me te mira te te gjitha koherave… ILoveYouAnimRvText

   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 08:16