Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy.

  Luleshtrydha
  Luleshtrydha
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 33
  Mosha : 34
  Vendndodhja : S'jua tregoj
  Profesioni : S'jua tregoj
  Pikėt : 32
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 30/04/2008
  Humor : S'jua tregoj

  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Empty Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy.

  Mesazh nga Luleshtrydha prej Fri 27 Jun 2008, 09:56

  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy.

  Jeni tė ftuar nė njė festė dhe nuk dini se si tė hyni nė muhabet me njerėzit qė ju rrethojnė? Do tė donit qė dikush ta kuptonte pėlqimin tuaj? Ja disa hapa efikas pėr tė realizuar ėndrrėn tuaj

  Njė batutė? Funksionon. Kjo do tė ishte sa pėr tė thyer akullin. Pėr tė vazhduar mė tej mjafton njė shėtitje nė njė park ose vajtja nė njė lokal. Joshja mund tė realizohet kudo mjafton qė tė ketė tėrheqje. Por edhe kjo fushė si gjithė tė tjerat ka truket e veta pėr tė rezultuar tė suksesshėm. Janė truke "shkencore" tė studiuara, tė cilat vėnė nė punė mekanizmin e tėrheqjes. Duke filluar nga hapi i parė qė ėshtė biseda...


  ________________________________
  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Glitterfy071720T199D35
  Luleshtrydha
  Luleshtrydha
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 33
  Mosha : 34
  Vendndodhja : S'jua tregoj
  Profesioni : S'jua tregoj
  Pikėt : 32
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 30/04/2008
  Humor : S'jua tregoj

  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Empty Re: Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy.

  Mesazh nga Luleshtrydha prej Fri 27 Jun 2008, 09:57

  Mesazhi:

  Ėshtė hapi i parė, i cili tė bėn tė vazhdosh ose tė ndalosh nėse e kuptoni se tjetri/a nuk ėshtė i/e interesuar. Fillimisht, ai qė flet ėshtė trupi. Njė kėrkuese ka studiuar sjelljet "flirtuese" tė bėrė nga gratė dhe reagimin e meshkujve qė kanė pasur kundrejt kėtyre ngacmimeve. Ajo ka vėrejtur 52 sinjale trupore tė cilat janė lėshuar nga femrat dhe 17 sinjale refuzimi. "Janė hapa qė fillimisht nisen nga gratė, tė cilat mė pas japin mesazhin fillestar. Nėse ky mesazh kuptohet dhe pranohet nga personi tjetėr, atėherė nis loja e shikimeve dhe e fjalėve me zė tė ulėt", shpjegon mė tej ajo. "Kėto, janė hapa shumė tė rėndėsishėm nė tėrheqjen e vėmendjes mashkullore". Nė fakt, gratė qė lėshojnė mė tepėr sinjale interesi, kanė mė shumė mundėsi pėr t‘u afruar me seksin tjetėr. "Tė njėjtin shans kanė edhe meshkujt, por sigurisht qė duhet tė jenė mė tė sofistikuar", vazhdon. "Testi i cili vlerėson sjelljen e bėrė nga burrat dhe gratė, tregon se meshkujt kanė tendencėn qė tė vlerėsojnė sinjalet pozitive si mesazhe tė interesimit si mė tė mėdha se ato tė refuzimit. Nė fakt, ėshtė thelbėsore aftėsia pėr tė kuptuar reaksionet e tjetrit", nėnvizon njė psikologe. "Kjo lejon qė tė pėrqendrohesh nė atė qė tė lėshon sinjale pozitive, duke anashkaluar atė qė nuk tregon interes".


  ________________________________
  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Glitterfy071720T199D35
  Luleshtrydha
  Luleshtrydha
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 33
  Mosha : 34
  Vendndodhja : S'jua tregoj
  Profesioni : S'jua tregoj
  Pikėt : 32
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 30/04/2008
  Humor : S'jua tregoj

  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Empty Re: Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy.

  Mesazh nga Luleshtrydha prej Fri 27 Jun 2008, 09:57

  Kontakti i parė:

  Kontakti i parė mund tė kalojė mes njė lojė shikimesh. "Njė shikim i shpejtė, i shkujdesur duke hequr sytė e duke e shikuar pėrsėri ėshtė njė sinjal i fortė joshjeje: tregon interes dhe tėrheq vėmendjen e tjetrit/ės, por shpeshherė ka kuptim tė dyfishtė dhe nuk shpreh pikėrisht atė qė do dojė tė transmetojė", shpjegon me tej psikologia. "Mė pas mund tė ketė edhe njė shkėmbim shikimesh ku ato janė mė tė zgjatura dhe mė tė thella: njė shikim pak mė i zgjatur mund tė thotė shumė dhe tė transmetojė dėshirė pėr afrim".


  ________________________________
  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Glitterfy071720T199D35
  Luleshtrydha
  Luleshtrydha
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 33
  Mosha : 34
  Vendndodhja : S'jua tregoj
  Profesioni : S'jua tregoj
  Pikėt : 32
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 30/04/2008
  Humor : S'jua tregoj

  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Empty Re: Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy.

  Mesazh nga Luleshtrydha prej Fri 27 Jun 2008, 09:58

  Takimi:

  Personi qė duam na ka parė, por si t‘ia bėjmė qė tė hymė nė muhabet? Ėshtė e kotė qė tė torturoni veten pėr tė kėrkuar diēka tė bukur pėr tė nisur bisedėn. "Njė frazė neutrale do tė ishte shumė e zgjedhur, sepse edhe tjetri do ta ketė mė tė lehtė qė tė vazhdojė bashkėbisedimi". Gjithēka mund tė nisė me njė koment pėr ambientin, pėr muzikėn apo pėr ushqimin. Nė kėtė mėnyrė, akulli thyhet shumė thjesht. Nėse personi tjetėr ėshtė i interesuar, do vazhdojė ta zgjasė bisedėn", nėnvizon psikologia. Mund tė tentohet me njė pyetje nė lidhje me atė ēka bėn. Nėse pėrgjigjja qė jep ėshtė e mbyllur dhe mė pas bėn njė pyetje tjetėr, atėherė kjo ėshtė njė shenjė e mirė.


  ________________________________
  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Glitterfy071720T199D35
  Luleshtrydha
  Luleshtrydha
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 33
  Mosha : 34
  Vendndodhja : S'jua tregoj
  Profesioni : S'jua tregoj
  Pikėt : 32
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 30/04/2008
  Humor : S'jua tregoj

  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Empty Re: Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy.

  Mesazh nga Luleshtrydha prej Fri 27 Jun 2008, 09:59

  Shikimi:

  Njė nga recetat pėr tė bėrė pėr vete njė femėr apo njė mashkull ėshtė e thjeshtė dhe efikase: tė flasėsh dhe ta shikosh nė sy. Psikologu Arthur Aron, nė Universitetin e Nju Jorkut qė prej shumė kohėsh studion mekanizmat e dashurisė, ka testuar se cilėt faktorė favorizojnė intimitetin dhe tėrheqjen. Nė njė eksperiment, ēifte tė panjohura duhet tė flisnin pėr tema shumė personale dhe mė pas tė shiheshin me kujdes nė sy. Rezultati? Pjesėmarrėsit treguan se ndiheshin tė tėrhequr dhe tė afėrt me shoqėruesin me tė cilin bėnin testin. "Tė ndash informacione personale me dikė tjetėr, duke evituar detajet private pėr tė shmangur shqetėsimin, rrit intimitetin", shpjegon Aron. "Ta shikosh personin qė ke pėrballė nė sy teksa bisedon krijon njė lidhje shumė direkte dhe tė thellė. Dhe jo vetėm. Njė shikim tepėr i zgjatur nuk duhet bėrė, sepse tjetri e kupton si njė sfidė", tregon ai. Nė Universitetin e Londrės ėshtė realizuar njė eksperiment ku pjesėmarrėsve u janė treguar foto tė njerėzve tė ndryshėm. Nė kėto foto shikimi i disave ishte i drejtpėrdrejtė dhe nė disa tė tjetra, shikimi i tyre ishte kuturu. Sigurisht qė grupi i fotove tė para u pėlqye mė shumė nga pjesėmarrėsit. Pra, shikimi ėshtė tipari mė i rėndėsishėm i joshjes, sidomos kur jemi nė fazat e para. Mekanizma analogė vazhdojnė qė tė shtohen nė lojėn e dashurisė. Aron dhe njė grup shkencėtarėsh amerikanė kanė vėnė re se kur u tregonin tė dashuruarve fotografinė e tė dashurit/dashurės nė trurin e tyre rritej aktiviteti i motivimit dhe pėrqendrimi nė njė objektiv tė caktuar. "Ja pse kur jemi tė dashuruar kėrkojmė qė tė shohim shumė shpesh personin e dashur. Pėr tė qenė mė tė mirė nga kjo eksperiencė e mrekullueshme", thotė Aron.

  Njė truk i vogėl, por shumė efikas: shikojeni personin qė ju pėlqen drejt nė sy pėr 10 sekonda nė formėn e germės A. Pra qė shikimi tė zgjatet dhe mė pas shikoni diku tjetėr. Ėshtė njė mesazh shumė pozitiv.


  ________________________________
  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Glitterfy071720T199D35
  Luleshtrydha
  Luleshtrydha
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 33
  Mosha : 34
  Vendndodhja : S'jua tregoj
  Profesioni : S'jua tregoj
  Pikėt : 32
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 30/04/2008
  Humor : S'jua tregoj

  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Empty Re: Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy.

  Mesazh nga Luleshtrydha prej Fri 27 Jun 2008, 09:59

  Tregoni tė fshehtat tuaja:

  T‘i besosh tjetrit diēka personale rrit intimitetin. Por ėshtė e ndaluar qė tė kaloni gjithė mbrėmjen duke folur pėr veten, sepse dukeni agresivė dhe nuk i jepni hapėsirė tjetrit. Mė mirė tregoni qė dini tė dėgjoni me shumė interes. Dėgjojini edhe problemet e tjetrit. Ndaloni bisedėn nėse tjetri e ul ritmin dhe ju shikon nė sy.


  ________________________________
  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Glitterfy071720T199D35
  Luleshtrydha
  Luleshtrydha
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 33
  Mosha : 34
  Vendndodhja : S'jua tregoj
  Profesioni : S'jua tregoj
  Pikėt : 32
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 30/04/2008
  Humor : S'jua tregoj

  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Empty Re: Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy.

  Mesazh nga Luleshtrydha prej Fri 27 Jun 2008, 10:00

  Komplimentet:

  Njė kompliment (edhe banal) vlen gjithmonė. "Kush e merr, ndihet i vlerėsuar dhe i kushton rėndėsi atij qė ia ka dedikuar. Kėshtu qė interesi ėshtė reciprok", nėnvizon psikologia. Nėse dėshironi qė personi tjetėr ta kuptojė qė ju e pėlqeni, komplimenti ėshtė gjėja e dytė qė duhet tė bėni


  ________________________________
  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Glitterfy071720T199D35
  Luleshtrydha
  Luleshtrydha
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 33
  Mosha : 34
  Vendndodhja : S'jua tregoj
  Profesioni : S'jua tregoj
  Pikėt : 32
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 30/04/2008
  Humor : S'jua tregoj

  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Empty Re: Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy.

  Mesazh nga Luleshtrydha prej Fri 27 Jun 2008, 10:00

  Shakatė:

  Batutat me humor shėrbejnė, ėshtė e provuar shkencėrisht. Nga rezultatet e njė studimi tė bėrė nga njė universitet i Kanadasė tregohet se femrat dėshirojnė meshkujt e qeshur dhe gazmorė, ndėrsa pėr meshkujt preferohen ato femra tė cilat qeshin me batutat e tyre. Pjesėmarrėsve tė njė eksperimenti iu kėrkua qė tė zgjidhnin njė partner mes dy personave tė ndryshėm, njėrit me sens humori dhe tjetrit qė e vlerėsonte humorin. Nė mė shumė se 60 pėr qind tė rasteve gratė zgjodhėn "tipin simpatik", ndėrsa meshkujt vlerėsonin partneren, e cila ēmonte ironinė e tyre. Nė njė tjetėr test, vajza dhe djem duhej tė vlerėsonin persona tė seksit tė kundėrt. Ata kishin njė foto dhe ajo ishte prezantuar si njė nga frazat e tyre: njė batutė dhe njė pohim normal. Femrat menduan se partneri i tyre mė i mirė i mundshėm ishte ai i cili kishte shkruar diēka humoristike.


  ________________________________
  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Glitterfy071720T199D35
  Luleshtrydha
  Luleshtrydha
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 33
  Mosha : 34
  Vendndodhja : S'jua tregoj
  Profesioni : S'jua tregoj
  Pikėt : 32
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 30/04/2008
  Humor : S'jua tregoj

  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Empty Re: Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy.

  Mesazh nga Luleshtrydha prej Fri 27 Jun 2008, 10:01

  Qeshni:

  Nėse qeshni tė dy bashkė pėr diēka tė caktuar, atėherė edhe kjo gjė ju bėn mė tė afrueshėm.

  Arthur Aron ka treguar se tė ndani eksperienca tė gėzuara rrit intimitetin pėr ata qė takohen pėr herė tė parė.

  "Qeshja largon tensionin e takimit tė parė me njė tė panjohur. Kjo gjė bėn qė tjetri tė fitojė mė tepėr konfidenca", tregon Aron.


  ________________________________
  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Glitterfy071720T199D35
  Luleshtrydha
  Luleshtrydha
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 33
  Mosha : 34
  Vendndodhja : S'jua tregoj
  Profesioni : S'jua tregoj
  Pikėt : 32
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 30/04/2008
  Humor : S'jua tregoj

  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Empty Re: Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy.

  Mesazh nga Luleshtrydha prej Fri 27 Jun 2008, 10:02

  Emocione tė forta:

  Mundet qė personin e dashur ta bėni pėr vete edhe me diēka tė shpejtė dhe tė bukur. Duke i kėrkuar p.sh. njė xhiro nė lojėrat e Luna Parkut apo nėse jeni nė plazh do tė ishte shumė mirė nėse do t‘i kėrkonit tė bėnit surfing. Ėshtė shpjeguar shkencėrisht, takimi me dikė qė ėshtė nė gjendje emocionale, pėr shembull pasi ka provuar frikėn, rrit probabilitetin pėr t‘u tėrhequr nga tjetri nėse ky/kjo e fundit pėrshtatet me tipin tonė", pėrfundon Aron.

  Merre nga: Gazeta Shqip


  ________________________________
  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Glitterfy071720T199D35

  Sponsored content

  Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy. Empty Re: Joshja dhe situatat me te mira per te rene ne sy.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 15 Jul 2020, 21:37