Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Depresioni te fėmijėt...

  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Depresioni te fėmijėt... Empty Depresioni te fėmijėt...

  Mesazh nga Daniela Tue 24 Jun 2008, 00:38

  Depresioni te fėmijėt:

  Depresioni ėshtė njė fenomen i hasur shpesh nė kohėt e sotme. Dikush i lodhur nga intensiteti i ditės e dikush tjetėr i vetmuar si pasojė e njė kulture moderne gjithnjė e mė individuale. Njerėz me lidhje tė dobėta familjare si dhe problemet social-kulturore pėrgatisin njė terren tė favorshėm pėr shfaqjen e depresionit ne formen e traumave dhe ē’rregullimeve psiko-fızike. Fillesėn e shqetėsimeve psikologjike e niston stresi qe me kalimin e kohės kthehet ne ankth dhe mė pas ne njė sėmundje qė tė ndryshon shijen e tė jetuarit.

  Sidoqoftė nė mėnyra tė ndryshme depresioni mund tė shfaqet dhe te femijėt. Fėmija i depresuar mund te hiqet sikur ėshte i sėmurė, refuzon tw shkojė nė shkollė, ngjitet pas prindit, ėshtė e vėshtirė tė dallosh qė njė fėmijė ėshtė duke kaluar njė “ fazė” tė pėrkohėshme apo vuan nga depresioni duke u shfaqur sikur nuk ėshtė vetvetja.Kujdes i veēantė duhet treguar kur fėmija kalon tė tilla periudha sepse ndikojne rrėnjėsisht nė formimin e personalitetit dhe tė zhvillimit tė tij social. Prindėrit s’duhet tė jenė indeferentė si dhe duhet tė evitojnė njė percaktimin “depresion”. Kjo gradė pėrcaktohet pasi tė ketė bėrė vizita nga njė, psikiatėr i specializuar, nė klinikat pėrkatėse.

  Ende janė tė paqarta shkaqet e njė depresioni, nė shumicėn e rasteve thuhet tė jetė njė gėrshetim i kushteve tė jashtme me faktorėt biologjik. Nėse fėmija ka njė prind me depresion ka njė pėrqindje nga 25 deri nė 50 pėr tė qenė dhe vetė i tillė ndėrsa pėr ata qė prindėrit vuajnė herė pas here nga depresioni mundėsia rritet deri nė 75% pėr rrezikshmėrinw te fėmija. Por depresioni mė tepėr i atribohet kushteve tė jashtme se sa gjeneve. Situatat traumatike nė jetė si braktisja, dhuna nė familje, problemet kronike nė shkollė, divorci i prindėrve ose edhe lindja e njė fėmije tjetėr nė familje, rezultojnė nė depresion te femijėt qė janė nė periudhėn e formimit.

  Mėrzitja ose vuajtjet e lehta nuk janė domosdoshmėrish depresion. Nėse femija ndihet i trazuar, nuk ėshtė pėr tu shqetėsuar por nėse kjo situatė zgjat me javė dhe kjo ndikon dhe marrėdhėniet qė fėmija ka me ambientin qė e rrethon mund tė quhet klinikisht depresion. Gati shumica e fėmijėve nė depresion nuk shprehen qė janė tė pa kėnaqur, por kanė mungesė dėshirė pėr tė luajtur, qajnė shpesh, kanė probleme me tė ushqyerit dhe orarin e gjumit, irritohen kur u flasin ose i prekin. Nė mosha pak mė tė mėdha depresioni ėshtė mė shumė se sa njė gjendje e paqendrueshme shpirtėrore, kjo shoqėrohet me njė pesimizem te theksuar, e bėjnė njerıun tė ndihet i pashpresė , i pandihmueshėm, i pavlefshėm , shpesh duke folur dhe pėr vdekjen ose vetvrasjen. Vihet re ngadalėsim i tė folurit dhe i lėvizjeve si edhe momente euforie tė papritura. Humbja e pėrqėndrimit, irritimi kronik, performancė e dobėt nė mėsime, vėshtirėsi pėr t`u shoqėruar me moshatarėt janė pasoja qė duhet tė tėrheqin vėmendjen e prindrit pėr tė marrė masat e duhura.

  Depresioni ėshtė njė sėmundje dhe nuk zhduket vetvetiu. Shumė prindėr neglizhojnė dhe nuk marrin seriozisht ankesat duke dėmtuar mė keq gjėndjen e fėmijės. Nėse prindėrit tregohen tė kuptueshėm dhe tė pėrkushtuar kėto periudha tė cilat janė pjesė e depresionit e nuk kanė tė bėjnė saktėsisht me situatėn, mund tė kalohen lehtė. Prindėrit duhet tė jenė tė vėmėndshėm pėr tė krijuar njė ambient tė sigurt, sidomos marrėdhėniet nėnė-fėmijė gjatė periudhės sė formit duhet tė jenė sa mė tė forta. Sa mė shumė siguri fėmija tė ndjejė nė ambientin ku jeton aq mė tė lehtė e ka tė kalojė periudha tė vėshtira.


  (Gazeta Start)


  ________________________________
  Depresioni te fėmijėt... 478f843eb50393eb697b0b8
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Depresioni te fėmijėt... Empty Re: Depresioni te fėmijėt...

  Mesazh nga Administratori Sun 15 May 2011, 00:03

  Depresioni eshte dicka vertet shume i rrezikshem, madje jo vetem per femijet por edhe per te rriturit.


  ________________________________
  Depresioni te fėmijėt... Pictur10
  Armanda
  Armanda
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 340
  Mosha : 30
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : ?!
  Pikėt : 1042
  Vlersuar : 12
  Data e Regjistrimit : 14/03/2011
  Hobi : Muzika
  Humor : Here here

  Depresioni te fėmijėt... Empty Re: Depresioni te fėmijėt...

  Mesazh nga Armanda Sat 07 Apr 2012, 02:03

  Admin shkruajti:Depresioni eshte dicka vertet shume i rrezikshem, madje jo vetem per femijet por edhe per te rriturit.

  Me se e vertete kjo qe ka thene Saimiri.

  Sponsored content

  Depresioni te fėmijėt... Empty Re: Depresioni te fėmijėt...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 03:53