Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Gjithcka reth zemres...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:25

  Gjithcka reth zemres:

  Pershkrimi:

  Zemra sic e dini te gjithe ndodhet ne kraharor ose me sakte brenda kafazit te kraharorit( thoraxit). Gjendet mes dy mushkerive, biles nje pjese e saj e madhe mbulohet prej tyre. Mbrapa ka aorten, ezofagun, nerva, nyje limfatike, shtyllen kurrizore,venat kava superior e inferior. Pra zemra ndodhet ne zgavren e kraharorit e cila ndahet nga zgavra e barkut npm diafragmes. Zemra mbeshtillet nga nje cipe e holle( qe ka 2 flete) qe quhet perikard.
  Zemra sic e dini ehste organ muskulor, dmth ka indi qe e perben ehste kryesisht muskulor. Ka dhe qelizat speciale qe jane qelizat e sistemit elektrik te zemres, te cilat jane pak te ndryshme nga ato muskulore, per faktin qe kane vetine te percjellin rrymen dhe ngacmimin neper to , ne meyre qe te nxiten qelizat muskulore e keshtu zemra te tkurret. Zemra ehste si puna e nje apartamenti me dhoma e me dyer te cilat komunikojne midis tyre, ama kujdes, dhomat e majta nuk komunikojne me dhomat e djathta. Nqs rrahjet nuk jane te rregullta , atehere ka aritmi ose crregullim te crregullt( ne gjuhen popullore kjo). Pra intervali i kohes midis rrahjeve te ndryshme ehste i ndryshem. Artimite , ne varesi te zones ku lindin , ndahen ne aritmi atriale dhe aritmi ventrikulare. Ne aritmite atriale psh permendim: fibrilacionin atrial( ritmi ehste i crregullt) flaterin atrial( ritmi ehste i rregullt), takikardine atriale, ektopine atriale, wandering pacemaker, ekstrasistolat atriale.
  Ne aritmite ventrikulare permendim, ekstrasistolat ventrikulare( qe njeriu mund ti ndjeje), takikardine ventrikulare, fibrilacionin ventrikular( qe ehste ai qe shkakton vdekjen), torsaden e majes.

  Blloqet jane patologji ne te cilat sistemi elektrik i zemres nuk e tejcon impulsin elektrik. Me te rendesishmet jane blloqet atrioventrikulare , dmth impulsi nukpercohet nga atriumet ne ventrikuj. M ei rendesishmi nga keto ehste blloku atrioventrikular i grades se 3, ne te cilin atriumet tkurren per hesap te tyre dhe ventrikujt per hesap te tyre. Ne kete rast rrahjet e zemres jane shpesh here nen 40 te rrahura ne min. I semuri ne keto raste ben ate qe ne gjuhen mjekesore quhet sinkop, pra i bie te fiket pa pritur e pa pandehur. Kjo paatologji mjekohet duke e stimuluar zemren me ane te nje aparati qe quhet pacemaker qe vendoset ne zemer dhe qe pacienti duhet ta mbaje(kryesisht) gjate gjithe jetes se tij.

  Aritmia me e perhapur ne bote si dhe ne shqiperi ehste fibrilacioni atrial. Ne kete rast atriumet nuk tkurren por fibrilojne pasi qendra e formimit e impulseve elektrike ne to nuk funksionon sic duhet. Kjo shoqerohet me rrezikun e larte per formimin e trombeve ne atriume, pra te mpiksjeve te gjakut te cilat jane shume te rrezikshme pasi mund te shkojne ne tru dhe te japin insult biles deri ne infarkt te trurit dhe njeriu mund dhe te paralizohet. Prandaj ne kete rast merren medikamente qe hollojne gjakun dhe parandalojne formimin e ketyre trombeve.

  Shpesh here degjojme kur thone: vdiq papritur ne gjume, ose i pushoi zemra. Te gjitha keto raste jane si pasoje e aritmise vdekjeprurese qe quhet fibrilacion ventrikiular. Pra ventrikujt nuk tkurren me por fibrilojne, dhe ne kete rast duhet nderhyrja e shpejte e stafit mjekesor per te bere goditjen elektrike me defibrilator. Zakonisht lejohen deri ne 12 goditje(max), dhe nqs dhe pas ketyre goditjeve zemra nuk ehste kthyer ne ritmin e vet normal, pacienti nuk mund te kthehet me, pasi qelizat e zemres kane pesuar ndryshime te parikthyeshme biokimike dhe elektrike. Ky ehste dhe nje nga shkaqet pse pacientet qe bejne infarkt vdesin. Dmth nuk vdesin nga infarkti por pikerisht nga kjo aritmi qe ehste komplikacion i infarktit.
  Shkaqet e kesaj aritmie vdekjeprurese jane te shumta: mund te jete e lindur , dmth ekziston nje patologji ne nivelin qelizor te qelizes miokardiale ne nje pompe qe ben shkembimin e joneve te ndryshme ne qelize( pra ehste patologji gjenetike) qe quhet sindromi QT se lindur: mund te jete ishemike, si ne rastin e infarktit te miokardit ku qeliza peson ndryshime strukturore dhe jonike si pasoje e mungeses se oksigjenit, mund te jete nga shkaqe te panjohura: mund te jete si pasoje e semundjeve te tjera te zemres si kardiomiopatite ku dhe ne kete rast luan rol qeliza miokardiale dhe ndryshimet jonike ne te: mund te jete si pasoje e marrjes se madhe te alkoolit pasi dhe alkooli shkakton ndryshime te levizjes se joneve ne qelize,mund te jete si pasoje e ndryshimit te nivelit te joneve ne gjak(elektroliteve) ne semundje te ndryshme te veshkave( si insuficienca renale).
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:26

  Zemra dhe ushtrimet fizike:

  Njė studim i ri provon se sa mė i shėndetshėm tė jetė njeriu nė moshė tė re, aq mė e qėndrueshme do tė jetė gjendja e tij shėndetėsore dhe mė i pakėt rreziku nga problemet e zemrės.

  Studimi, i botuar nė numrin e fundit tė Revistės sė Shoqatės Mjekėsore Amerikane, analizoi gjendjen shėndetėsore tė 4 mijė e 500 tė rinjve nga mosha 18-30 vjeē pėr 15 vjet radhazi.

  Gjenda shėndetėsore u pėrcaktua nga pėrgjigja e sistemit kardiologjik dhe atij tė frymarrjes gjatė pėrdorimit tė njė aparature pėr stėrvitje: "Njė ndėr pėrfundimet kryesore tė studimit ishte se tė rinjtė qė nuk gėzonin shėndet tė mirė, me kalimin e kohės ndesheshin me njė rrezik mė tė madh pėr tu prekur nga sėmundja e zemrės. Ata qė bėnin njė nivel tė ulėt ushtrimesh fizike kishin 3-6 herė mė shumė gjasa tė vuanin nga tensioni i lartė, diabeti dhe probleme tė metabolizmit se sa pjesėmarrėsit qė bėnin ushtrime rregullisht. Ndėrsa ata qė bėnin fare pak stėrvitje fizike kishin 40 pėr qind mė shumė shanse pėr nivele tė larta kolesterine".

  Dr. Carnethon ėshtė autore e studimit mbi rrezikun e problemeve koronare tek tė rinjtė. Ajo thotė se pjesėmarrėsit qė pėrmirėsuan gjendjen fizike gjatė studimit, ulėn njėkohėsisht rrezikun pėr t'u prekur nga sėmundjet e zemrės. Pra mesazhi ėshtė i qartė: Nuk ėshtė kurrė vonė tė vish nė formė tė mirė fizike. Ata qė filluan fiskulturėn dhe qė ruajtėn gjendjen e mirė fizike kishin rrezik mė tė vogėl pėr t'u prekur nga sėmundjet kardiovaskulare nė moshė tė mesme. Mjekja thotė se kjo thekson atė qė studiuesit kanė besuar prej kohėsh. Por ky ėshtė studimi i parė qė mat nė mėnyrė objektive efektet afat-gjata tė gjendjes sė mirė fizike tek tė rinjtė.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:26

  Kujdes nga disa ilaēe qė mund tė japin probleme me zemrėn:

  Zyrtarėt amerikanė tė shėndetėsisė paralajmėrojnė pacientėt tė mos marrin doza tė larta tė ilaēit naproxen ose ta pėrdorin atė mė shumė se 10 ditė pa recetė nga mjeku pasi mund tė rrisė gjasat pėr infarkt, ose hemoragji cerebrale, kjo sipas rezultateve tė bėra nga Instituti Kombėtar i Shėndetėsisė. Naproxen pėrdoret gjerėsisht pėr pacientėt me artrit pėr tė ulur dhimbjet. Ai jepet me recetė, apo shitet lirisht nė farmaci nėn emrin Aleve.
  Shkencėtarėt e zbuluan njė gjė tė tillė, gjatė njė studimi pėr tė gjetur nėse ky ilaē dhe Celebrexi, problemet me tė cilin dolėn nė pah mė parė, mund tė pėrdoreshin pėr tė ngadalėsuar efektet e sėmundjes sė Alcaimerit. Rreth gjysma e 2 mijė e 500 personave tė moshuar qė ishin pjesė e studimit kishin shprehur shqetėsime, dhe pėr shkak tė problemeve me celebrexin qė u gjet se ka lidhje me rritjen e rrezikut pėr goditje nė zemėr nė se merret nė doza tė larta, ishte nxitur kryerja e studimit edhe pėr naproxinėn.
  Zyrtarė tė shėndetėsisė thonė tani se askush nuk i kishte studiuar mė parė efektet afatgjata tė ilaēeve si Aleve, apo Motrin dhe Advil.
  Ndėrkohė kompania farmaceutike Merck hoqi nga tregu amerikan njė ilaē tjetėr, tė quajtur Vioxx, pasi u zbulua se ai shkaktonte probleme nė zemėr.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:27

  Njė studim i ri mbi semundjet e Zemres:


  Njė studim i kryer nga mjekė tė Klinikės Mayo nė Shtetet e Bashkuara tregon se njė nė ēdo katėr vetė mbi moshėn 45 vjeēare mund tė preket nga sėmundje tė zemrės.
  Tė dhėnat e studimit i shtyjnė mjekėt dhe pacientėt tė kenė parasysh se pushimi i zemrės nuk shkaktohet vetėm nga pompimi i pa mjaftueshėm i gjakut, por edhe atėherė kur pompimi i gjakut ėshtė normal, por zemra nuk ėshtė nė gjendje ta absorbojė atė.
  Studimi morri nė shqyrtim rreth 2000 mijė banorė tė krahinės Olmsted tė shtetit Michigan. Personat me ērregullime diastolike ose me probleme tė furnizimit tė zemrės me gjak nė intervalin midis dy rrahjeve, ishin 10 herė mė nė rrezik pėr tė vdekur brenda 5 vjetėve, sesa personat pa kėto probleme. Sipas autorėve tė studimit, kėto tė dhėna theksojnė nevojėn pėr njė kuptim mė tė mirė tė rasteve tė pushimit tė zemrės pėr shkaqe diastolike dhe nė ēmėnyrė tė parandalohen ato.

  Drejtoresha e Klinikės Mayo, Margaret Redfield thotė se shumė njerėz mendojnė se pushimi i zemėrs shkaktohet kryesisht nga pumpimi i dobėt i gjakut. Ky rast quhet systolic, qė do tė thotė se nxjerrja e gjakut nga barkushja gjatė intervalit midis ēdo rrahje tė zemrės ėshtė mė pak se 50 pėrqind. Por studimi tregon se nė afro 50 pėrqind tė rasteve pushimi izemrės ndodh nga qė zemra ėshtė e sforcuar dhe pėr kėtė arsye nuk mund tė thith gjak tė mjaftueshėm, megjithėse pompimi ėshtė normal. Ky rast quhet diastolik.
  Ndėrkohė qė nė Klinikėn Mayo vazhdojnė provat nė laborator mbi gjetjen e metodave pėr zbulimin e herėshėm tė gjėndjes diastolike tė zemrės, mjekėt e kėsaj klinike tė njohur rekomandojnė zbatimin e masave parandaluese kundėr presionit tė lartė tė gjakut dhe nivelit tė lartė tė kolesterinės. Ata thonė se pushimi i zemrės, pavarėsisht nga arsyet, ėshtė njė sindromė fatale, qė shkaktohet nga sėmundje tė ndryshme kardiovaskulare. Simptomat tipike tė kėsaj syndrome janė lodhja, vėshtirėsi nė frymėmarrje, ėnjtje tė kėmbėve dhe probleme nė ritmin e rrahjeve tė zemrės.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:28

  Sėmundjet e zemrės, gjashtė rastet tipike:

  Cilat janė simptomat e problemeve kardiologjie, kategoritė e prekura:


  Zemra si organ muskulor luan rolin e pompės e cila e shtyn gjakun nė qarkullim. Zemra, arteriet, venat dhe kapilarėt formojnė sistem tė mbyllur tė gjakut. Zemra ėshtė organ i zgavruar muskulor i pėrbėrė prej dy zgavrave mė tė vogla, veshėza, dhe nė dy zgavra mė tė mėdha, barkushe, tė cilėt tkurren dhe shtrihen duke e detyruar gjakun tė qarkullojė. Arteriet janė enė elastike tė gjakut, tė cilat gjakun e largojnė nga zemra. Venat janė enė tė buta elastike tė cilat e sjellin gjakun nė zemėr. Puna e muskujve dhe organeve tė tjera e shtyn gjakun nėpėr to. Kapilarėt e gjakut janė enėt mė tė holla tė gjakut pėrmes tė cilave bėhet kėmbimi i materieve ushqyese nė gjak.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:29

  Si funksionon:

  Zemra dihet qė ėshtė njė pompė qė pompon gjakun. Dhe, nė rastin e sėmundjeve tė zemrės kemi prishje tė funksionit tė saj si pompė. Gjithashtu nė sėmundjet e zemrės ka rėndėsi si kur prishet ritmi, ashtu edhe kur prishen valvulat, ose kur prishet tėrėsia e mureve tė saj. Kur prishet ritmi kemi aritmitė qė janė dy llojesh, me ritėm tė shtuar ose takikardive, ose me ritėm tė ngadalėsuar qė janė bradikarditė. Po ashtu kur prishen valvulat zemra nuk funksionon mirė si pompė dhe nė kėto raste bėhen operacione tė ndryshme pėr zėvendėsimin e tyre. Po ashtu, lloj tjetėr sėmundjeje tė zemrės janė edhe ato qė prishin muret e zemrės, siē ėshtė infarkti. Nė tė gjitha kėto raste, duke mos funksionuar si pompė ajo nuk ēon dot gjakun nė tė gjithė trupin dhe kėshtu nuk furnizohet organizmi me oksigjen edhe me lėndė ushqimore. Duke mos u furnizuar me to, organizmi do tė fillojė tė mos funksionojė si duhet.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:29

  Simptomat:

  Nė rastin e sėmundjeve tė zemrės do tė kemi shenja si marrja e frymės, ėnjtje tė kėmbėve, nxirje e buzėve ose edhe dhimbje kur kemi infarkt pėr arsye se ndodh vdekje e njė pjesė tė murit tė dhomave tė zemrės. Stadi i fundit i sėmundjes sė zemrės ėshtė pamjaftueshmėria e zemrės (insuficienca kardiake) nė tė cilėn ky organ nuk e kryen funksionin e saj dhe njeriu bėhet invalid. Nė momentin kur kjo pamjaftueshmėri nuk mund tė pėrballohet nga organizmi, atėherė organizmi vdes.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:30

  6 variantet e semundjes:

  Ø Zemra e zgjeruar paraqet dobėsimin e muskulit tė zemrės, i cili ngadalshėm dhe dobėt kontrakton me kėtė dobėson qarkullimin i gjakut dhe organet nuk kanė oksigjen tė mjaftuar. Si pasojė e kėtyre mungesave, paraqitet dobėsimi i pėrgjithshėm i organizmit.
  Ø Miokarditis ėshtė ndezje e pėrgjithshme e muskulit tė zemrės, gjė qė paraqitet si rezultat i sėmundjeve tė tjera, ndonjė infeksion mė i madh si gripi, reumatizmi i dhėmbėve, bajameve etj.
  Ø Infrakti ėshtė vdekje e njė pjesė tė indit muskulor tė zemrės. Kjo sėmundje paraqitet nga mbyllja e ndonjė dege tė arterieve tė cilat ushqejnė zemrėn, gjatė kontraksionit (ngushtimit) momental tė arterieve, ndonjė plasaritjeje e arterieve e pėrcjellė me gjakderdhje, gjatė streseve ose si pasojė e shtypjes sė lartė.
  Nė kėto raste indi muskulor ose njė pjesė e zemrės mbetet pa ushqim dhe pa oksigjen, menjėherė pas kėsaj ajo pjesė e muskulit tė zemrės tė vdes. Infrakti pėrcillet me dhimbje tė rėnda. Ka raste kur zemra ndėrpret punėn dhe shkaktohet vdekje.
  Ø Aritmia ėshtė rrahje e shpejtė dhe e ngadalshme e zemrės ose rrahje e pėrzier e ngadalėsuar dhe e shpejtėsuar me kėrcime dhe ndėrprerje tė rrahjeve. Kjo dukuri ėshtė pasojė e kontrollit tė disharmonizuar tė ngacmimeve nervore tė punės sė zemrės, tė cilat e kanė prejardhjen nga qendrat e sistemit nervor.
  Ø Arteroskleroza ėshtė grumbullimi i materieve tė yndyrshme dhe kripėrat e kalciumit nė brendi nė muret e arterieve, kjo ēon deri tek mbyllja e tyre dhe zvogėlimi i qarkullimit tė gjakut me shumė pasoja si dhe zmadhimi i shtypjes sė gjakut, e cila mund tė shkaktohet edhe nga gjendjet nervore, streset etj. Tė gjitha kėto kanė lidhje tė drejtpėrdrejtė me mosfunksionimin e mirė tė zemrės.
  Ø Embolia ėshtė mbyllja e ndonjė arterie tė trurit, njė lloj si infrakti i zemrės. Kjo shkakton dėmtimin e ndonjė qendre dhe me kėtė rast paraqitet paraliza ose vdekja.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:30

  Zemra dhe ushtrimet fizike:

  Njė studim i ri provon se sa mė i shėndetshėm tė jetė njeriu nė moshė tė re, aq mė e qėndrueshme do tė jetė gjendja e tij shėndetėsore dhe mė i pakėt rreziku nga problemet e zemrės. Studimi i botuar nė numrin e fundit tė Revistės sė Shoqatės Mjekėsore Amerikane analizoi gjendjen shėndetėsore tė 4 mijė e 500 tė rinjve nga mosha 18-30 vjeē pėr 15 vjet radhazi. Gjenda shėndetėsore u pėrcaktua nga pėrgjigjja e sistemit kardiologjik dhe atij tė frymėmarrjes gjatė pėrdorimit tė njė aparature pėr stėrvitje. “Njė ndėr pėrfundimet kryesore tė studimit ishte se, tė rinjtė qė nuk gėzonin shėndet tė mirė, me kalimin e kohės ndesheshin me njė rrezik mė tė madh pėr t’u prekur nga sėmundja e zemrės. Ata qė bėnin njė nivel tė ulėt ushtrimesh fizike kishin 3-6 herė mė shumė gjasa tė vuanin nga tensioni i lartė, diabeti dhe probleme tė metabolizmit se sa pjesėmarrėsit qė bėnin ushtrime
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:30

  Analiza qė zbulon sėmundjen:

  Shenja e parė e sėmundjes sė zemrės nė 50 pėr qind tė rasteve vihet re vetėm kur zemra rėndohet. Por tani njė analizė e thjeshtė e gjakut mund tė shpėtojė jetė njerėzish. Analiza e gjakut quhet CRP ose Proteina Reaktive C, e cila mund tė zbulojė mjaft herėt problemet nė venat e gjakut, duke krijuar kėshtu mundėsi pėr kurim tė suksesshėm. Shkencėtarėt besojnė se prekja e artereve tė zemrės ėshtė shkaktari nxitės i shumė goditjeve nė zemėr. Kjo ėshtė edhe arsyeja qė njė nivel i lartė i proteinės reaktive C mund tė jetė vdekjeprurės, edhe kur niveli i kolesterinės ėshtė i ulėt. Ekspertėt e mjekėsisė nė Amerikė kanė vendosur t’ua sugjerojnė kėtė lloj analize tė gjithė pacientėve tė rinj, tė cilėt ankohen nga zemra. Kjo pasi tė nė tė gjitha rastet personi nuk do tė ketė asnjė efekt anėsor, ashtu sikur mund tė ndodhė me ekzaminimin me rreze.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:31

  Ilaēet e gjakut, efekt edhe pėr zėmrėn:

  Njė studim i kohėve tė fundit i kryer nė klinikėn e Klevelandit tregon se, njė nga ilaēet kryesore qė pėrdoren kundėr tensionit tė lartė tė gjakut, Amlodipina, u tregua mė e efektshme pėr pakėsimin e rrezikut tė goditjeve nė zemėr tek personat qė vuajnė nga zemra, por qė kanė tension normal tė gjakut. Mjeku Steven Nissen pranė klinikės sė Klevelandit thotė se, tani pėr tani askush nuk mund tė rekomandojė ilaēe pėr uljen e tensionit tė gjakut pėr njė person, tensioni i gjakut tė tė cilit ėshtė mė i ulėt se 13. Por kjo praktikė mund tė ndryshojė, po tė kihen parasysh rezultatet e studimit qė tregojnė se pacientėt me sėmundje tė zemrės qė kanė tension normal tė gjakut, qė ėshtė 13 me 8, mund tė pėrfitojnė nga ilaēet qė u jepen pacientėve me tension tė lartė gjaku. Ky studim zgjati 2 vjet dhe nė tė u pėrfshinė rreth 2 mijė pacientė me sėmundje koronare, por me tension normal tė gjakut.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:32

  Shkaqet kryesore tė problemeve tė zemrės:

  Federata Botėrore e Zemrės thotė, se sėmundjet e zemrės dhe goditjet cerebrale janė mė vdekjeprurėset nė botė, duke shkaktuar 17.5 milion vdekje nė vit. Federata thotė, se duke ditur faktorėt e rrezikshėm dhe duke pasur njė mėnyrė jetese tė shendetėshme dhe aktive, mundet qė nė mėnyrė tė ndjeshme tė parandalohen kėto sėmundje kronike, qė nė fund tė fundit, kanė njė pėrfundim fatal.
  Federata Botėrore e Zemrės tha se sėmundjet e zemrės dhe goditjet cerebrale janė sėmundje qė zakonisht besohet qė janė tė lidhura me tė gjendjen e mirė ekonomike. Por studimet tregojnė se 80 % e vdekjeve nga kėto sėmundje kronike ēfaqen nė vendet me tė ardhura tė ulėta dhe tė mesme. Shefja Ekzekutive e Federatės, Janet Voute tha se sėmundjet kardiovaskulare janė nė rritje nė tė gjithė kontinentin e Afrikės. Shumica e tyre, tha ajo, ndodh pėr shkak tė rritjes sė urbanizimit.
  “Kur njerėzit lėvizin nga zonat rurale nė zona urbane, nė jetėn e tyre ndodhin ndryshime tė mėdha, pėrshembull, rėnia e aktiviteteve fizike, ndryshime nė mbajtjen e djetės, pėrdorimi mė i madh i ushqimeve tė gatshme dhe njė rėnie e pėrdorimit tė frutave dhe zarzavateve. Gjithashtu, ndodh edhe marrja e veseve jo tė shėndetėshme, siē ėshtė pirja e duhanit. Kėshtu, shumė tendenca tė shoqėrisė janė duke shkuar ne drejtim tė gabuar”.
  Zonja Voute tha se obeziteti ėshtė njė faktor tjetėr madhor i rrezikshėm pėr sėmundjet e zemėrs. Ajo tha se Afrika mbart njė ngarkesė tė dyfishtė tė kequshqyerjes, atė tė fėmijėve nėn peshė dhe tė tė rriturve mbi peshė. Ajo tha se ėshtė e rėndėsishme tė pėrqėndrohemi nė pėrmirėsimin e nivelit tė jetesės nė vendet afrikane, duke shpėrndarė kudo mesazhin se mbi pesha dhe obeziteti mund tė krijojnė situata vdekjeprurėse.
  “Ėshtė shume e vėshtirė, qė papritur tė thuhet, se tė jesh i shėndoshė nuk ėshtė diēka e bukur. Pėr ajo qė ėshtė shumė e lehtė tė thuhet, ėshtė se njerėzit duhet tė jenė fizikisht aktivė, kjo ėshtė e nevojshme pėr shėndetin. Me fjalė tė tjera, njerėzit duhte tė njihen me faktorėt e rrezikshėm, tė kontrollojnė nėse mbipesha krijon tension tė lartė gjaku, nivel tė lartė tė kolesterolit, qė ndeshen si pasojė e mbipeshės”.
  Federata Botėrore e Zemrės, me qendėr nė Gjenevė tha se nė vendet e zhvilluara, njerėzit kanė jetėgjatėsi mė tė madhe, pėr shkak tė trajtimeve tė mira shėndetėsore. Por, kjo paralajmėron se ky progres mund tė kthehet mbrapsht, nė qoftė se nuk merren masa pėr tė ulur obezitetin midis tė rinjve.
  Shkencėtarėt thonė se shtimi i obezitetit ėshtė duke shkaktuar krijimin e tipit 2 tė diabetit dhe tė krijimit tė shpejtė tė shtresave tė yndyrės nė arteriet. Kjo do tė thotė, se kėto kushte, eventualisht sjellin edhe vdekjet e parakohėshme.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:32

  Mbroni zemrėn me lėngun e murrizit:

  Murrizi, shumė i njohur nė vendin tonė, nuk ėshtė vetėm njė shkurre, qė shėrben si ushqim pėr kafshėt, por edhe njė bimė e pasur me substanca, tė cilat nė mjekėsinė popullore ndihmojnė nė parandalimin dhe lehtėsimin e shumė sėmundjeve.
  Murrizi ka veti tė rralla dhe ndihmon nė lehtėsimin e sėmundjeve tė shumta, qė prek organin mė tė rėndėsishėm tė trupit, zemrėn. Bima ėshtė e pasur me lėndė vepruese. Pėrmban substanca flavonike, adeninė, adenosinė, guaninė, aminopurinė, krategalaktone dhe derivate tritepenilė.
  Janė pikėrisht acidet tritepenilė, qė ndihmojnė nė zgjerimin e arterieve nė pėrgjithėsi dhe arterieve konore nė veēanti. Janė pikėrisht kėto arterie, qė bėjnė tė mundur furnizimin e muskulit tė zemrės me gjak , duke fuqizuar dhe muskulaturėn e zemrės. Me rezultate tė mira mjekuese ato pėrdoren nė format e lehta tė pamjaftueshmėrisė sė koronorėve, nė ēregullimet, qė vijnė nga mosfurnizimi i mirė i trurit me gjak si dhe nė sėmundjet e zemrės pas sėmundjeve infektive. Aminopurina ėshtė njė nga substancat e rėndėsishme, qė ndihmon nė rregullimin e qarkullimit tė gjakut. Duke u mbėshtetur nė vetitė shumė tė rėndėsishme tė bimės, ēaji i pėrftuar prej saj pėrdoret si mjet pėr fuqizimin e zemrės sė dobėsuar nga shqetėsimet me prejardhje nervore. Ēaji ndihmon edhe kur tė sėmurėt ndiejnė dhimbje tė zemrės. Nė kėto raste kėshillohet qė, pėrveē pirjes sė ēajit, i sėmuri duhet tė drejtohet patjetėr pėr vizitė te mjeku pėrkatės. Rezultate tė shkėlqyera jep ky ēaj edhe pėr tė normalizuar goditjet e forta, qė pėson ky organ. Nė kėto raste kėshillohet pirja e menjėhershme e ēajit pėr tė shmangur pasojat e mėvonshme tė mundshme. Gjithashtu, ēaji i pėrftuar nga zierja e luleve dhe frutit tė grimcuar tė murrizit, shėrben nė rastet e presionit tė ngritur tė gjakut, pra kur tė sėmurėt vuajnė nga hipertensioni. Gjethet e reja dhe tė thara pihen bashkė me duhanin ose zihen nė formė ēaji dhe pėrdoren kundėr arteriosklerozės. Njė tjetėr ndihmesė jep kjo bimė te njerėzit, qė kanė vėshtirėsi nė frymėmarrje. Pirja e ēajit tė ėmbėlsuar me mjaltė do tė sillte pėrmirėsim tė menjėhershėm tė shėndetit. Pėr tė gjithė ata qė vuajnė nga pagjumėsia natėn, ėshtė vėrtetuar se pirja e ēajit tė murrizit ėshtė ndėr ēajrat, qė rikthen nė mėnyrė tė menjėhershme gjumin e humbur. Njė gotė me lėngun e bimės pėrpara se tė shtriheni do tė japė rezultate.

  Ēaji i Murrizit:

  Pėr pėrgatitjen e ēajit nevojiten dy lugė me lulet dhe frutet e grimcuara tė bimės ēudiberėse tė murrizit. Kjo masė hidhet nė njė enė, sė cilės i shtohet njė filxhan ēaji me ujė shumė tė nxehtė. Ena mbulohet dhe lihet nė qetėsi deri sa tė ftohet. Mė pas pėrmbajtja kullohet dhe lėngu i pėrftuar ėmbėlsohet sipas dėshirės. Ēaji kėshillohet tė pihet 2 deri 3 herė nė ditė. Pėr kurimin e sėmundjeve kjo bimė mund tė pėrdoret edhe nė formė tinkure, pėr pėrgatitjen e sė cilės nevojiten 20 gramė lule ose frute tė grimcuara tė bimės. Kjo masė hidhet nė shishe, tė cilės i shtohet 100 gramė alkool 60 gradė. Lihet nė qetėsi pėr 10 ditė, mė pas kullohet. Nė njė gotė me ujė hidhen deri 25 pika dhe pihet 3 herė nė ditė. Tinkura rregullon tė rrahurat zemrės dhe lehtėson gjumin. Bima e tharė duhet tė ruhet nė vende tė ajrosura, tė freskėta, pa lagėshtirė. Ajo mund t’i ruajė aftėsitė e saj kurative deri nė 18 muaj pas mbledhjes sė saj.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:36

  Ataku (infarkti) i Zemres:

  Ataku kardiak ėshtė gjithmonė i papritur?!
  Si shfaqet?!


  Ēdo vit nė Itali 160 000 persona goditen nga ataku kardiak dhe 50 000 janė viktima tė vdekjes sė papritur nga pushimi i zemrės. Vetėm njė nė katėr persona tė rrezikuar me atak kardiak arrin tė kurohet brenda njė ore pasi ėshtė shqetėsuar. Kėta janė ata tė sėmurė me sėmundje zemre tė cilėt janė prezantuar nga mjekėt kardiologė nė kursin e fundit tė kongresit tė mbajtur pėr trajtimin e sėmundjeve tė zemrės. Shumė shpesh ataku kardiak qė realizon ndalimin e zemrės, sidomos kur shfaqen simptomat e para dhe pacienti nuk i drejtohet spitalit qė nė orėt e para kur ai ndjen shqetėsimet mė tė para, tė cilat vazhdojnė pėr mė tepėr se dhjetė minuta. Por ėshtė e vėrtetė se ataku i zemrės nuk ėshtė pėrherė i paparashikueshėm, pėrkundrazi, mė shpesh fillon me njė intensitet tė moderuar tė lokalizuar nė qendėr tė kraharorit, qė herė shfaqet e herė zhduket. Kur kėto shenja “alarmi” i shfaqen ēdo personi, i lind dyshimi se diēka po ndodh. Pėr kėtė arsye ėshtė e rėndėsishme qė tė njihen mėnyrat sesi shfaqet ataku kardiak dhe ēfarė duhet bėrė nė ato momente.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:37

  Ēfarė ndodh gjatė njė ataku kardiak:

  Para se tė ndodhė ataku kardiak, trombocit i mpiksur gjaku mbyll arterien e zemrės duke bllokuar kalimin e gjakut nga zemra pėr nė vena dhe arterie. Nė kėtė situatė muskuli i kėsaj zone fillon tė vdesė dhe ky ėshtė ataku miokardiak. Ekzistojnė mjekime farmaceutike qė ulin mundėsitė e mpiksjes sė kėtyre trombociteve, po ashtu ka mjekime qė lirojnė arterien nga koagulimi i gjakut, si dhe ėshtė e mundur qė vena e bllokuar tė hapet me njė operacion kirurgjikal. Nė kėtė mėnyrė, ataku kardiak mund tė parandalohet pėrkohėsisht. Trajtimi mund tė jetė mė shumė efikas kur ndėrhyrja kirurgjikale bėhet nė orėt e para kur shfaqen shenjat e atakut kardiak.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:37

  Cilat janė shenjat e alarmit:


  Shenjat qė mund tė hetohen nė rastet e atakut kardiak janė kėto:
  Shenja tė shtrėngimit tė fortė dhe ndjesi peshe nė kraharor.
  Shtrėngime tė dhimbshme nė qendėr tė gjoksit, tė cilat zgjasin disa minuta edhe pse mund tė shfaqen dhe zhduken herė pas here. Dhimbje tė forta tė kraharorit tė cilat pėrhapen dhe pėrgjatė krahėve, shpatullave dhe duarve, nė qafė, nė stomak, ndjesi tė ftohti, pengim frymėmarrjeje; shenja kėto qė shoqėrohen me ndjesi tė fikti. Jo tė gjitha kėto shenja shfaqen nė ēdo rast ataku kardiak, por janė tregues shumė tė dobishėm pėr ta rinjohur atė. Nė qoftė se pas shfaqjes sė simptomave, shqetėsimet nė kraharor vazhdojnė edhe pėr 10 minuta, e kėshillueshme ėshtė qė t’i drejtoheni mjekut.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:37

  Kur duhet t’i drejtoheni mjekut:

  Koha ėshtė e ēmuar dhe pėr kėtė nė momentin kur shfaqen simptomat e para, nuk duhet tė prisni mė shumė se dhjetė minuta pėr t’iu drejtuar mjekut apo pėr tė shkuar nė spital sa mė shpejt tė jetė e mundur. Por cilat janė avantazhet e njė ndėrhyrjeje tė shpejtė? Njė ndėrhyrje e shpejtė parandalon atakun kardiak, si dhe ndihmon nė fillimin e njė kure sa mė tė shpejtė. Nė rastet kur zemra ndalon gjatė rrugės kur bėhet transportimi pėr nė spital, ambulancat sigurojnė njė trajtim tė shpejtė, i cili i paraprin trajtimit tė kardiologut.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:39

  Faktorėt qė shkaktojnė atakun miokardial janė:

  1.Njė tromb qė bllokon totalisht ose pjesėrisht lumenin

  2.Mosha, seksi

  3.Histori familjare pėr sėmundje aterosklerotike

  4.Duhani, pėrdorimi i kokainės

  5.Diabeti melit

  6.Hipertensioni

  7.Obeziteti

  8.Rritja e nivelit tė homocisteinės

  9.Jeta sedentare

  10.Stresi psiko-social

  11.Sėmundjet perivaskulare

  12.Higjiena e varfėr orale
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:40

  Hipertensioni dhe moshat ku shfaqet

  Nga tensioni vuan gati 12-20 pėr qind e popullatės dhe me rritjen e moshės rritet dhe pėrqindja e tė prekurve. Por mė tė predispozuar pėr t’u prekur nga kjo sėmundje ėshtė mosha mbi 45-50 vjeē pėr burrat dhe 50–55 vjeē pėr gratė. Te gratė kjo lidhet me hyrjen nė periudhėn e menopauzės dhe ērregullimet hormonale karakteristike tė kėsaj periudhe, ndėrsa te burrat me ērregullimet qė pėsojnė enėt e gjakut, pėrdorimin e kripės, duhanit, alkoolit. Enėt e gjakut humbasin elasticitetin, ngushtohen dhe nisin problemet me tensionin e gjakut. Kohėt e fundit po vihet re se hipertensioni po shfaqet dhe te moshat e reja. “Fajtorėt” pėr kėtė duhen kėrkuar te trashėgimia, por dhe stili i jetės, aktiviteti i ulėt fizik dhe regjimi ushqimor me kalori tė tepėrta dhe pa vlera ushqimore.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:40

  Kolesteroli, pėrgjegjės pėr atakun kardiak

  Kolesteroli ėshtė njė yndyrė e pranishme nė trupin e njeriut. Bėhet fjalė pėr njė substancė shumė tė rėndėsishme pėr organizmin tonė dhe nė fakt ėshtė njė pjesė shumė e domosdoshme pėr ndėrtimin e membranės qelizore, tė disa hormoneve e strukturave nervore, pėrveē faktit qė ėshtė ushqyes pėr disa tipa qelizash. Nga ana tjetėr, kolesteroli njihet si pėrgjegjės pėr disa sėmundje patologjike qė kanė tė bėjnė me zemrėn si dhe ataku kardiak. Kolesteroli ėshtė i nevojshėm pėr organizmin, por ėshtė e nevojshme tė mbahet nė nivelin e duhur, sepse kur ky nivel kalohet pėr njė kohė tė gjatė, sjell probleme pėr shėndetin, duke e transformuar kėtė substancė tė rėndėsishme pėr organizmin nė njė rrezik pėr tė.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:41

  Infarkti miokardial dhe shkaktarėt

  Pika nė zemėr e njohur nė anatomi si “Infarkti miokardial”, ėshtė shprehje popullore pėr paraqitjen e befasishme tė ērregullimit tė funksionimit tė zemrės. Kjo shprehje pėrdoret me rastin e paraqitjes sė tė rrahurave tė vėshtirėsuara tė zemrės, frymėmarrjes sė vėshtirėsuar dhe disa dukuri tė pakėndshme nė afėrsi tė zemrės. Termi “I ka ra pika nė zemėr” pėrdoret pėr shpjegimin e vdekjes nga infarkti ose sėmundjeve si angina pectoris, ērregullimet e ritmit tė zemrės, helmimet me nikotinė dhe kafeinė. Infarkti miokardial ėshtė nekrozė e parikthyeshme e muskulit kardiak qė shkaktohet si pasojė e njė ishemie tė zgjatur. Kjo zakonisht ndodh si pasojė e mos-balancės tė oksigjenit tė ofruar dhe tė kėrkuar.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 37
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Scarface Tue 06 May 2008, 12:41

  Infarkti, shpjegimi dhe llojet e tij

  Me fjalėn infarkt nėnkupton vdekja e njė organi (lat. Nekrozė) pėr arsye tė mungesės sė oksigjenit, si pasojė e mungesės me furnizim me gjak (lat.Ishhemi). Nė shumicėn e rasteve ndodh infarkti si pasojė e bllokimit tė pjesshėm ose tė plotė tė enėve tė gjakut, si pasojė e njė tromboze ose embolie. Dallohen dy lloje tė infarktit: Infarkti anemik (indi mbetet pa gjak ose “infarkti i bardhė”) dhe infarkti hemorragjik (indi pėrmbytet nga gjaku ose “infarkti i kuq”). Shfaqja e tij shoqėrohet me dhimbje tė gjoksit. Shpesh mund tė pėrshkruhet si njė dhimbje substernale, e paqartė, shtypėse nė gjoks, djegėse dhe ndonjėherė edhe e mprehtė. Njė dhimbje qė zgjat rreth 30 min. Rrezatimi nė krahun e majtė edhe nė qafė ndodhin nė isheminė miokardiale. Dhimbja e gjoksit mund tė shoqėrohet me nauze, tė vjella, lodhje.

  Sponsored content


  zemres - Gjithcka reth zemres... Empty Re: Gjithcka reth zemres...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 22 Apr 2024, 23:47