Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Pezi nga Flurans Ilia...

  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Pezi nga Flurans Ilia... Empty Pezi nga Flurans Ilia...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 04:52

  Ne kete teme do te postoj disa poezi te poetit Flurans Ilia,
  ndaj ne qofte se dispononi ndonje poezi te ketij poeti jeni
  te lutur ti postoni ne kete teme.


  Lexim te kendshem...  Flurans Ilia

  Duke tė pritur ty


  Duke tė pritur ty
  koha shpėrbėhet nė miliona
  momente ajri pagėzuara me aromė
  agrumesh nė shikimin tim,

  Duke tė pritur ty
  gjithmonė kam besuar
  se ky ishte fundi dhe
  dhe si njė zog shtegėtar
  nė kohė shtegėtimesh
  gjithmonė kam ndier
  fillimin e njė rrugėtimi tė ri
  pėrsėri e pėrsėri

  Duke tė pritur ty
  numėroj momentet e uritura
  me shikimet drejt e mbi njerėzit
  e pasur, tė dhjamur, nėpėr restorantet
  buzė rrugėve, pėrball strehės ku tė pres,
  shikime qė ndėrthuren, pėrleshen agresivisht,
  ngrihen kurreshtare dhe indiferente vdesin,
  midis meje dhe njerėsve tė ngopur
  tė cilėt nuk e kuptojnė urinė qė kam nė shpirt
  nė ēastin e fundit qė vdes dhe tjetrit qė nė rrugė vjen
  Duke tė pritur ty.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Pezi nga Flurans Ilia... Empty Re: Pezi nga Flurans Ilia...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 04:54


  Kur mungon porta


  Vėshtirė
  padyshim vėshtirė
  tė rikthehesh te kjo portė
  (Kur nė fakt ajo mungon).
  Tė guxosh
  tė marshosh pėrsėri tek kjo urė
  qė kėmbėve tona i dėshmon
  se asnjėherė ajo nuk ndryshon.
  (Njė urė tė shpie diku
  por ura jonė s'tė nxirrte askund).
  Tek ky qilim i vjetėr dipllomatik,
  ku gjuha e shkathėt e kėtij kllouni
  fshiu triumfin e fitimit
  si rrjedhoj e vrimės sė ēelėsit
  qė hap dhe lėviz
  misterin e spiunllėkut
  nė emėr tė "vėllazėrimit"!
  Vėshtirė,
  padyshim vėshtirė
  tė rikthehesh pas kaq kohe
  ku veēse ke gėlltitur dhe brejtur
  pėshtirėsitė e kėsaj bote.
  Njė portė, njė urė,
  Njė vrimė (ēelėsi natyrisht)
  tė cilat mbushin
  barkun e shoqerisė
  nė emėr tė "dashurisė"!
  Nė ditėn time tė rikthimit
  pėrposht lėvizjes automatike
  tė kėsaj rrote
  qė kėshtu ka qenė, ėshtė, do tė jetė,
  pėr ditė, vite, mote...


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Pezi nga Flurans Ilia... Empty Re: Pezi nga Flurans Ilia...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 04:55


  Nė trenin elektrik

  Njė emigrant, fizarmoniēist rus,
  nga fundi i vagonit njė kėngė
  fjalėt e sė cilės nuk i kuptojmė, kėndon.
  Herėt ėshtė, mėngjes,
  Pasagjerėve tė orėve tė para
  njė copė Athinė
  u ka ngelur si sklep
  ndėr sy dhe i mundon.
  Njė nėnpunės pėrmes syzeve tė tij
  ndėrsa tė rejat nė gazetė lexon,
  mė sheh herė pas here drejt e nė sy
  sikur njė "pėrse" nga unė kėrkon.
  Unė si njė dem i tredhur
  nga trysnia e kėtij qyteti
  shoh vargun tim tė pėrgjakur,
  tė shtrirė nė mes tė vagonit
  tė kėtij mėngjesi nė trenin elektrik
  ndėrsa, ē' vishet, puthet e martohet,
  me tė pėrgjakurat buzė
  tė rusit, fizarmonik.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Pezi nga Flurans Ilia... Empty Re: Pezi nga Flurans Ilia...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 04:56


  Ambientalizėm


  Ndėrsa ndėr pjata, nėpėr restorante,
  Tė mbushura plotė me turist gjerman,
  Serviret i pakrahasueshmi peshk "koran"
  Njė flokėverdhė vogėlush konstaton
  "Mama ky peshk me askėnd s'pėrngjason,
  Paska mbi trup pikla shumėngjyrėshe
  Si margaritarė tė kristaltė"...

  Njė natė mė parė,
  U nisėn varkat, peshkatarėt me fatin nė ballė,
  Rrjetat nga pas fatin tėrheqin ngadalė.
  Pėrtypet muzgu, ndėrsa ikin, zbret si njė kafshat,
  Koha e lėkundur si foshnjė ėshtė mbi tė liqenit shtrat.
  E ēpuan marrėzinė e ujit gjer tek kufij-peshkim-kėrkimet,
  Tė errėta janė ujrat nga Naumi i Shenjtė tek Strugėtimet.
  Mbi gjoksin e natės u ndalėn dhe i hoqėn qerpikėt e mbijetesės,
  Dhe sytė e shkulura prej vetvetes si murgj tė marrė,
  Pėrfund liqenit i lėshuan si margaritarė...
  Pėr t'i bėrė, si dhuratė hyjnore, njė tė pafund gjerdan,
  Sirenės-hyjni tė peshkut "koran"
  Servirur mė tej nė gojė tė Evropės, me njė pjat-Ballkan.

  Qė nga ajo ditė peshkatarėt tė verbėr kthehen
  Me agun e ditės nė Pogradec,
  Prej ku fotografohen tė kėnaqur
  Nga dhjetra turist me aparatė shurdhėmemec.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Pezi nga Flurans Ilia... Empty Re: Pezi nga Flurans Ilia...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 04:56


  Nostalgji pėrpara njė vitrine


  Lodra tė pafundme mbushin vitrinat
  E pafundme nė rrugėt e gjera
  Tė pafundme nė Boston.
  Tetėdhjetė dollarė (80 $!),
  Njė majmun shumė mė trupmadh se unė
  Dhuratė Krishtlindjesh pėr ty e dashur
  Pėr netėt e mėdha tė pagjumėsisė.
  Minifunde dhe shalka tė stėrgjatura
  Qė stėrgjaten pėrmes rrugės sė madhe
  Drejt stėrgjatjes sė pritjes sė pafundme :
  Kur do tė vish?
  Aromė luleshtrydhesh lėngėzohet vitrinave
  Pėrtej tė cilave bardh e zi
  I palėvizshėm qendron qielli
  Qė krejt njė jetė i ka munguar
  Syve tė kukullave
  Kur ti nuk je aty?!
  Momenti i njė puthjeje shpesh vlerėn e njė shekulli ka !
  Brenda tij si nė grackė shpesh jetojmė
  Nostalgjik pėrpara njė vitrine,
  Ndėrsa tetėdhjetė dollarė kushton :
  Njė majmun shumė mė trupmadh se unė!
  Dhuratė krishtlindjesh pėr ty e dashur
  Pėr pritjet e stėrgjatura pafund.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Pezi nga Flurans Ilia... Empty Re: Pezi nga Flurans Ilia...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 04:57


  Natyrė e qetė

  (pikturė nė vaj)

  Njė tenxhere e vjetėr me fasule mbi zjarr
  (Ku zien forma artistike e mendimit)
  Njė tas me vaj ku natyra paqėsore ndėrthurret
  Thjeshtė me aromė ulliri, qepe dhe limon,
  Njė kup e zbrazėt ku gjurmėt e puthjes
  Vera e kuqe ka lėnė mbi buzėt e saj,
  Tryeza e drunjtė dhe buka janė
  Ekzistenca e shpirtit tim
  Tė arratisur si njė pėllumb i lagur
  Mijra kilometra - puthjesh, larg
  Mbi pezul tė dritares tėnde
  Kėtė ėndėrr - natė,
  Ndėrsa gjokset fėrkon e vetme
  Me maēokun tėnd tė zi,
  Mbi shtrat.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Pezi nga Flurans Ilia... Empty Re: Pezi nga Flurans Ilia...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 04:57


  Idetė

  Pėllcisnin
  nė ajėr
  idetė,
  si fllucka sapuni
  lojė tėrheqėse
  pėr fėmijė
  janė
  idetė,
  idetė
  ngjiteshin
  si flutura
  pas dritės
  sė njė llampe
  dhe aty
  nė fluturim
  vdisnin
  idetė,
  idetė
  duart
  e njė
  poēari
  qė shpirtin e vet
  nė njė
  copė
  baltė
  e shndėroi
  edhe
  ?


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Pezi nga Flurans Ilia... Empty Re: Pezi nga Flurans Ilia...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 04:58

  Viza tė kaltra

  Viza tė bardha
  nė bulevard
  me kalimtarėt janė nė
  pėrpjekje pėr paqe.
  Viza tė kuqe
  nė trup tė lirisė
  me shėnja kamzhiku
  pas robėrimit ngjasojnė.
  Viza tė gjelbėrta
  janė degėt e pemėve
  qė puthjen e frymėzimit
  i japin dritares sime.
  Mė pėlqejnė veē vizat e kaltra
  nė horizontin qė bėhet rrafsh
  kur deti puthet me qiellin,
  e asnjė vizė mė tepėr
  nuk duket pas tij


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Pezi nga Flurans Ilia... Empty Re: Pezi nga Flurans Ilia...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 04:58


  Sirenė nėn ujė je ti


  I kam harruar shprehjet e fytyrės tėnde
  njė sirenė tashmė e shfaqur nėn ujė je ti
  dhe unė kurreshtar kėngėn tėnde dua tė dėgjoj
  e bėrtaaaass... e thėrraaaass...
  dhe shokėt e mi veshdyllosur mė thonė "ē'ke"?
  pas direkut tė anijes sė shpirtit mė lidhin
  qė nė fund tė detit mos tė pėrfundoj
  dhe rryma larg prej teje mė shpie nuk e di se ku!?
  njė natė-ėndėrr si njė gjethe qė mbi tokė lėshohet
  teksa deti i fjetur me bregun bashkohet...

  I kam harruar shprehjet e fytyrės tėnde
  njė sirenė tashmė e shfaqur nėn ujė je ti,
  qė prej asaj kohe njė lundėrtar pa atdhe
  qė shpesh mbytet nė ėndrrat e tij jam unė ...


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Pezi nga Flurans Ilia... Empty Re: Pezi nga Flurans Ilia...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 04:59


  Dėshmi mbi krimin e njė kritiku!

  ...
  dhe kur gjithēka kishte mbaruar
  kuptova se mė kotė isha munduar
  njė poezi pėr qiellin pėr tė shkruar
  me duart e fshehura brenda xhepave, dėshmitar,
  gjakun fshija me copėza fletėsh tė pabotuara
  apo stalaktit tė mprehtė si thikė
  (gjakftohtė) mbartja nėn xhaketė si ajzberg!?
  atė mbasdite ndėrsa prisja pėrgjigje nėn shi,
  armėn - ide tė krimit
  besoj, e fute brenda meje,
  ti!!!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Pezi nga Flurans Ilia... Empty Re: Pezi nga Flurans Ilia...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 05:00


  Dyshoj


  Dy karamele tė bardha tė helmėta nė kupė tė shikimit (tradhėtia)
  dy koka tė pjekura qėngji nė tepsi shpėlarė me njė kup raki (pabesia)
  dy male tė mbuluar me dėborė pėrkundrejt heshtjes (urtėsia)
  dy lumenj tė ndryshėm qė egėrsisht diku bashkohen (njerės dhe fate)
  dy fėrshėllima plumbash mbi veshėt e tė shurdhėt-ės simfoni (pa koment!)
  dy gjarprinj mbi degė rrėshqit-shėm duke bėrė dashuri (magjia seksuale)
  dy motėrza jetime janė vdekja dhe jeta - prandaj - dėgjoma njė fjalė
  2shoj shpesh herė nė dashuri!
  - Zotėri nė ē'kafshė tė transformuar e doni trupin tim sot?
  - Zonjushė ju mund ta kaloni natėn nė zgavrrėn e shpirtit tim!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Pezi nga Flurans Ilia... Empty Re: Pezi nga Flurans Ilia...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 25 Feb 2008, 05:00


  Koha nė 0 (zero) absolute
  (pėr Luis Borghes)


  Orėt e qytetit kanė ngelur
  si gurrė mortor
  varrezave tė ēuditėshme
  pėrmes lagjeve tė banuara
  nė New York.
  Ku tė vdekur e tė gjallė
  bashkjetojnė
  nė njė mėhallė.
  Koha e fiksuar nė zero absolute
  vjen pėrmes muzgut
  nga pritja gjer nė vdekje!
  Si njė ėndėrr, si njė ėngjėll,
  E ēiltėr si njė virgjėresh pa brekė!
  Koha rrjedh
  si plumbi qė puth vdekjen
  nė shtrat tė pushkės.
  Orėt e paralizuara nė New York
  presin kthimin tim!
  Lajmėtar tė puthjes.
  Lajmėtar tė vdekjes.
  Kostandini pėrmbi kalė.
  Kalorės lajmėtar.
  Besalinj tė fjalės sė dhėnė!
  Tė ēmendur pėrshkojnė
  rrugėt e lagjeve tė ēuditėshme
  nė New York.
  Ku tė vdekur e tė gjallė
  bashkjetojnė
  nė njė mėhallė.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Sponsored content

  Pezi nga Flurans Ilia... Empty Re: Pezi nga Flurans Ilia...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 16 Jul 2020, 12:59