Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Ateher kur Guri i Bardhe ishte qytet

  behar kaceli
  behar kaceli
  Gurabardhs
  Gurabardhs


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Taurus
  Numri i Postimeve : 31
  Mosha : 43
  Vendndodhja : tirane
  Profesioni : teolog
  Pikėt : 280
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 14/02/2008
  Humor : po

  Ateher kur Guri i Bardhe ishte qytet Empty Ateher kur Guri i Bardhe ishte qytet

  Mesazh nga behar kaceli Sat 16 Feb 2008, 23:18

  Kalaja e Gurit te Bardhe(Petralba)
  Ndodhet poshte fshatit Guri i Bardhe dhe permbi fshatin Fshat dhe eshte nje kreshte malore me lartesi 778. Barleti per kete kala thote “Ky eshte nje qytet ne Mat i ndertuarne maje te nje mali, por qe si trembet megjithate, pervec urise, asnje fuqie armike. Kalaja e Gurit te Bardhe bashke me ate te Skenderbeut ne Varosh, kane qene dy qytet kryesore te Gjon Kastriotit dhe nuk dihet per lashtesine e saj pasi edhe germime ne rrenojat rreth e qark nuk jane bere. Kjo kala nuk eshte larg nga ajo e Xibrit dhe ka ndonje mendim se pas rrenimitte kalase se Xibrit mund te jete ngritur kalaja e Gurit te Bardhe.
  Te dyja keto objekte, fortifikata te rendesishme, ishin ne rreze te rruges kryesore Diber-Qafe, Murrize-Durres
  Qyteza e Gurit te bardhe paraqiste interes te madh ne kohen e principates se Kastrioteve dhe per nga rendesia vinte e dyta pas Stellushit.
  Populli thote se ne kete qyteze mbante familjen Gjon Kastrioti dhe se ketu ka lindur Skenderbeu.
  Barleti thote “ne kalane e Gurit te Bardhe kalonte veren e vjeshten e shoqja e Skenderbeut. Ne fund te shekullit te 15 dhe fillimi i shekullit te 16 , Guri i Bardhe vinte pas Shkodres qe kishte 282 shtepi, Prizreni 557, Kruja 128, Gjirokastra 302, ndersa qytetet me te zhvilluara si Elbasani, Berati nuk i kalonon 100 shtepite.

   Ora ėshtė Tue 16 Jul 2024, 08:17