Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Kasem Trebeshina. (Biografia)

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 40
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Kasem Trebeshina. (Biografia) Empty Kasem Trebeshina. (Biografia)

  Mesazh nga Administratori Thu 31 May 2012, 00:25

  Kasem Trebeshina. (Biografia)

  Kasem Trebeshina lindi nė Berat mė 5 gusht 1926.
  Filloi studimet nė Shkollėn Normale tė Elbasanit, por i ndėrpreu mė 1942,
  kur u aktivizua gjallėrisht nė Luftėn Nacionalēlirimtare, prej sė cilės i
  kanė mbetur disa plagė.
  Trebeshina ndėrpreu edhe studimet e larta nė Institutin e Teatrit "Ostrovski",
  tė Leningradit dhe iu kushtua tėrėsisht krijimtarisė letrare. Nė vitin 1961
  arrin tė botojė poemėn "Artani dhe Min'ja ose hijet e fundit tė maleve" dhe
  njė pėrkthim pa emėr tė Garsia Lorkės.
  Veprat e Trebeshinės kanė nisur tė botohen nė fillim tė viteve '90 fillimisht
  nė Prishtinė:
  Stina e stinėve, 1991;
  Mekami, melodi turke, 1994;
  Historia e atyre qė nuk janė, 1995
  dhe nė Tiranė: Legjenda e asaj qė iku, 1992;
  Koha tani, vendi kėtu, 1992;
  Qezari niset pėr nė luftė, 1993;
  Rruga e Golgotės, 1993;
  Lirika dhe satirė 1994:
  Hijet e shekujve, 1996;
  Ėndrra dhe hije drama; 1996 etj.

  Megjithatė pjesa mė e madhe e veprės sė Kasėm Trebeshinės ėshtė ende nė dorėshkrim:
  18 vėllime me poezi, 42 pjesė teatrore, 21 romane e vėllime me tregime etj.
  Kasėm Trebeshina u njoh si shkrimtar nė dhjetėvjeēarin e fundit tė shekullit 20.
  Ėshtė fitues i ēmimit "Buzuku" pėr romanin "Tregtari i skeleteve", Prishtinė, 2006.

   Ora ėshtė Tue 16 Jul 2024, 08:50