Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Paraja, 'djalli' i ardhur nga barku i Tokes!

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Paraja, 'djalli' i ardhur nga barku i Tokes! Empty Paraja, 'djalli' i ardhur nga barku i Tokes!

  Mesazh nga Administratori prej Mon 19 Mar 2012, 22:48

  Paraja, 'djalli' i ardhur nga barku i Tokes!

  Paraja ka njė origjinė mitike. Mė pas ėshtė pėrdorur si shenjė e sovranitetit tė mbretėrve.
  Sė fundmi, ka ushqyer iluzionin se tregu mund tė zėvendėsonte shtetin.
  Tani ėshtė koha tė mendohet pėr t'i dhėnė njė funksion politik. Rasti i madh?
  Euroja qė shpreh njėherazi edhe njė identitet.

  Zoti dhe ari janė shfaqur shpesh nė letėrsi dhe nė muzikė. Nė"Faustin" e Gounod,
  Mefistofeli kėndon: "Zot i arit dhe mbret i botės". Sipas njė legjende qė vjen nga
  sumerėt dhe nga babilonasit, ari ėshtė nxjerrė nga barku i Tokės pėr llogari tė
  perėndive qė banojnė nė njė planet tė largėt dhe qė pėrdorin skllevėr njerėzorė
  pėr tė nxjerrė ar nė minierat e planetit blu.

  Skllevėr qė nuk e shohin kurrė diellin, tė vdekur qė jetojnė. Por, disa prej tyre,
  duke u rebeluar ia kanė dhuruar arin njerėzve, sikundėr Prometeu zjarrin, dhe
  pėr kėtė janė shfarosur. Njerėzit kanė nxjerrė nga ari pluhurin e tij, tė pajisur me
  njė fuqi magjike. Nė Testamentin e Vjetėr quhet manna.

  Por, perėnditė e planetit misterioz kanė mbajtur me njė pjesė tė minatorėve njė
  raport disi mė tė veēantė, pėr t'i pėrdorur ata nė operacione tė fshehta qė kanė
  pėr qėllim sundimin e njerėzve. Nė realitet, ari nuk ėshtė njė zot i vetmuar.
  Ka metale tė tjera qė ia kanė kundėrshtuar herė pas herė supremacinė: argjendi
  mbi tė gjitha. Dhe shumė objekte tė tjera (materiale dhe jomateriale) tė cilave u
  ėshtė dhėnė roli i parasė. Ari, megjithatė, nuk ėshtė vetėm monedhė.

  Dhe monedhat nuk janė vetėm ar. Po ēfarė ėshtė? Se ēfarė janė ekzaktėsisht monedhat,
  kjo ėshtė njė ēėshtje pėr tė cilėn diskutohet prej shekujsh, por jo gjithmonė me qartėsi.
  Gilles de Muisis,abat i Tournait nė treqindėn dhe katėrqindėn, i konsideronte njė gjė
  "shumė tė errėt".

  "Ato,thoshte ai pėr monedhat, rriten dhe zvogėlohen nė vlerė, luhaten dhe tė shkaktojnė
  shumė zhgėnjime". Edhe sot, shumė veta, ndėr tė cilėt debitorėt e pafat tė kredive dytėsore,
  mendojnė si ai. Nė shekullin e gjashtė para Krishtit, mbreti i Lidias, Krezo, i dha monedhės
  formėn qė ka sot. Por, para dhe pas tij monedha ka pasur shumė forma. Guaska, perla,
  dhėmbė qeni, lėkurė dhe stofra, kripė, kakao, ēaj dhe duhan, sėpata dhe thika.
  Njė gjė ėshtė e qartė: monedha ėshtė shumė e rėndėsishme nė historinė e njerėzimit.

  Mund tė konsiderohet elementi qendror i ekonomisė. Qendror sepse pėrbėn vendtakimin
  e dy subjekteve tė mėdha tė ekonomisė: tregut dhe shtetit. Monedha ėshtė e pakonceptueshme
  pa njėrin apo pa tjetrin. Nuk e dimė mirė se pėrse grekė dhe latinė i dhanė Herės ose Junonės
  emrin e monedhės. "E vetmuar"? "Paralajmėruese"? Romakėt i dedikuan njė tempull nė Kampidolio.

  Zeusi-Jupiteri, nga ana tjetėr, pėr ta dėnuar pėr ndonjė tė pabėrė e vari ndėrmjet qiellit
  dhe tokės tė lidhur me njė litar (ari natyrisht), nga i cili perėndia shumė dinake arriti tė lirohej.
  Ndėrmjet qiellitdhe tokės: tė vjen tė mendosh pėr njė metaforė, ndėrmjet shtetit dhe tregut,
  qė sigurisht Zeusit nuk i ka rėnė ndėr mend. Megjithatė, ajo do tė ishte pikėrisht njė metaforė
  e bukur pėr monedhėn.

  E lidhur gjithmonė me litarin e arit (mendoni pėr standardin e famshėm tė arit), por gjithnjė
  duke u pėrpjekur pėr t'u ēliruar, lind nė tė njėjtėn kohė iniciativėn e tregut dhe tė shtetit.
  Herė pas here njėri triumfon ndaj tjetrit nė sundimin e vet. Nė historinė e re, pėr shembull,
  roli ishteteve nė kontrollin e monedhave tė botės ishte vendimtar nė vitet pasuese tė marrėveshjes
  sė Bretton Vudsit, menjėherė pas luftės.

  Pastaj, nė vitet shtatėdhjetė dhe tetėdhjetė ishte tregu, nėpėrmjet bankave, qė mori njė
  rol nė rritje nė kontrollin e monedhave, mbi tė gjitha nė sajė tė liberalizimit tė lėvizjeve
  tė kapitalit.

  Kontroll ėshtė si shprehje, sepse, duke hedhur poshtė parashikimet e ekonomistit tė madh
  Milton Fridman, qė kishte lajmėruar njė epokė tė njė vetėrregullimi tė qetė tė tregjeve
  monetare dhe valutore, kėto nuk rezultojnė mė jostabėl dhe tė ērregulluara si nė vitet
  tetėdhjetė dhe nėntėdhjetė tė shekullit tė shkuar, deri nė fillimet e shekullit tonė.

  Nė ditėt tona, institucionet financiare (bankat dhe tė gjithė ndėrmjetėsit e tjerė financiarė)
  janė shumėfishuar si kėrpudha. Dhe nė sajė tė pėrhapjes sė instrumenteve tė tyre (siē janė
  tani derivatet e famshme) dhe masės sė transaksioneve qė ato bėjnė tė mundur
  (rreth dhjetėfishi i prodhimit bruto botėror), monedha e pėrshkon sipėrfaqen e tokės me
  shpejtėsi fantastike, mė shpejt se Junona.

  Gjatė turbullirės mė tė fundit, tė ashtuquajturės subprime (kredi hipotekare tepėr tė lehta,
  tė lėshuara ndaj njė klientele tepėr tė influencueshme),ka dalė nė skenė aspekti i pushtetit
  tepėr tė madh tė ushtruar nga bankat nė administrimin e monedhės. Jo tė asaj tė arit,qė
  nuk qarkullon mė prej kohėsh, as asaj tė letrės, tė shpikur nga kinezėt dhe rishpikur nga njė
  skocez i shtatėqindės, por asaj telefonike dhe elektronike.

  Mekanizmat, pėrmes tė cilave kanė shtrirė jashtėzakonisht zonėn e kredisė (antropologu
  Karl Polanyi do tė thoshte kanė "merkatizuar" hapėsirėn dhe kohėn) janė teknikisht tėrheqėse.
  Nė veēanti, pėr sa i pėrket shpėrndarjes sė rreziqeve dhe pasojės sė saj tė dyfishtė pėr tė mbrojtur
  efektivisht individėt, duke e shpėrndarė megjithatė rrezikun nė sistem.

  Pak ashtu si pluhuri i arit, manna legjendare, pėr tė cilėn flet Testamenti i Vjetėr, qė iu nevojit
  shumė popullit hebre pėr tė shkatėrruar nė tė njėjtėn kohė armiqtė e tij (por kėtu bėhet fjalė
  pėr banka dhe klientė). Ėshtė fakt se turbullira mė e fundit ka hedhur mė shumė se njė dyshim
  mbi mundėsinė e humbjes sė kontrollit tė sistemit monetar dhe tė paradoksit qė bankat qendrore,
  tė krijuara pėr tė garantuar stabilitetin e sistemit, janė tė detyruara tė ndėrhyjnė me nxjerrje
  masive monedhash tė reja pėr tė evituar pasojat e destabilizimit tė tyre.

  Ėshtė rishfaqur problemi i raporteve ndėrmjet "arit" dhe politikės,me tė cilin kemi hapur kėtė
  diskutim qė po bėjmė, nė njė mėnyrė akoma mė tė "ēuditshme", duke risjellė njė propozim heretik,
  i cili duhej tė zgjidhte me themel problemin e teprimeve tė ērregullimit bankar, duke eliminuar bankat.

  Propozimi lind nga njė provokim i njė afaristi gjerman nė vitet tridhjetė, Silvio Gezel, i cili propozoi,
  me qėllim eliminimin e harxhimit joproduktiv tė akumulimit financiar, aplikimin e kredive me njė
  interes negativ, me pagesėn e njė takse vjetore qė do tė reduktonte gradualisht vlerėn.

  Propozimi ėshtė bėrė dhjetė vjet mė parė nga i ashtuquajturi "Bromsgrove Group", ose grupi i
  "Money Reformers", nė njė formė mė tė artikuluar qė pėrfshin tė tėrė politikėn fiskale dhe
  monetare. E thėnė ndryshe, nė vend qė tė mbledhė tė ardhura me taksa ose pėrmes kreditimeve,
  qeveria mund tė krijojė monedhė pėr tė financuar direkt investime publike ose konsumet
  individuale: monedhė tė shpėrndarė ala Keins dhe tė ngarkuar me interes negativ ala Gezel,
  qė do tė ishte e shpenzuar shpejt nė konsume dhe investime,duke shmangur njė tepricė
  inflacioniste tė kėrkesės nė sajė tė rritjes sė menjėhershme tė ofertės dhe njė mungesė tė
  kėrkesės nė sajė tė mungesės sė kursimit.

  Para se tė buzėqeshni, mendoni njė moment si na fton tė veprojmė James-i i ēmendur nė
  njė bisedė tė kėndshme imagjinare pėr Sėiftin,leximi i sė cilės nuk ėshtė i kėshillueshėm
  pėr bankierė me tension tė lartė. Nuk do tė jetė megjithatė e nevojshme qė tė kujdesen
  pėr "arteriet" e tyre, shumė tė provuara nė kėto kohė. Ka metoda pak mė tė ēuditshme
  pėr tė rivendosur njė kontroll tė financės.

  Pėr shembull, tė ndėrtojmė njė farė rendi ndėrkombėtar ala Breton Vuds, tė paktėn duke
  rimarrė dhe rinovuar idetė qė atėherė Keinsit iu desh t'i braktiste, jo pėr tė adoptuar njė
  monedhė tė vetme botėrore, siē sugjeronte ai bankor-in, por pėr tė realizuar me njė marrėveshje
  tė pėrbashkėt njė sistem tė ekuilibruar dhe tė rregulluar tė raporteve tė qėndrueshme
  ndėrmjet monedhave botėrore: sot dollari dhe euroja, nesėr kush e di.

  Sigurisht, do tė duhej nė Evropė njė qeveri evropiane qė tė ishte nė gjendje tė pėrdorte
  monedhėn e saj tė fortė duke pėrforcuar me njė politikė makroekonomike evropiane njė
  ekonomi tė dobėt (tė kundėrtėn e asaj qė bėn Amerika).Euroja ka lindur nga serendipity
  (rastėsia fatlume).

  Serendipi, njė mbret mitik, u bė i famshėm sepse, duke kėrkuar njė gjė, gjente njė tjetėr
  akoma mė tė rėndėsishme. Euroja duhej tė ishte njė "frangė" e fortė, asgjė mė shumė.
  Nė tė kundėrt, ėshtė bėrė njė monedhė botėrore me qendėr nė Frankfurt. Euroja mund
  tė jetė mė shumė se njė monedhė. Nė fund tė fundit, monedha ėshtė pėr vetė natyrėn e saj,
  nė histori, mė shumė se njė monedhė e thjeshtė. Ėshtė pjesė integrale e identitetit tė njė kombi.

  Deri dje nuk ishte e mundur tė mendohej Gjermania pa markėn, Franca pa frangėn,
  Greqia pa dhrahminė dhe deri Italia pa liretėn e saj, sė cilės i atribuohen sot nostalgji tė
  padiskutueshme. Pėr kėtė, akti me tė cilin ėshtė krijuar euroja nuk bėn pjesė vetėm nė
  historinė monetare, por dhe nė historinė e madhe.

  Marre nga: Klealove.com


  ________________________________
  Paraja, 'djalli' i ardhur nga barku i Tokes! Pictur10

   Ora ėshtė Fri 10 Apr 2020, 14:23