Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

2 posters

  Fshatin e lindjes, vizitoj ē’do natė nėpėr ėndėrra...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fshatin e lindjes, vizitoj ē’do natė nėpėr ėndėrra... Empty Fshatin e lindjes, vizitoj ē’do natė nėpėr ėndėrra...

  Mesazh nga Administratori Tue 30 Aug 2011, 11:31

  S. Murati - Fshatin e lindjes, vizitoj ē’do natė nėpėr ėndėrra...
  (Poemė.)

  - I -

  Fluturoj pėr ē’do natė me avionin e ėndėrrave.
  Destinacioni tė cilit, ėshtė aerodromi “Vendlindja”.
  Biletėn e pret zemra qė, pėrcėllohet mes flakėve.
  Dhe mallit qė mė dogji tė tėrin, pėr trojet e mija.

  Fshatin e lindjes, si turist ėndėrrash e vizitoj ē’do natė.
  Me lotė gėzimi dhe hidhėrimi qė mė rrjedhin ndėr sy.
  Nga njė anė arrij tė gjej prehje, e nga ana tjetėr lėngatė.
  Nė ē’do skutė tė shpirtit qė ndizet, digjet e bėhet hi.

  Frymėn e mbaj, vetėm nė oborrin e shtėpisė time.
  Atje ku kėmba - dorash, hodha hapat e parė nė jetė.
  Nga ku kėmbėt, zvarrė i tėrhoqa me shumė dhimbje.
  Atė ditė kur me lotė nė sy, mora rrugėn pėr kurbetė.

  Xhaketėn e mallit, lagur nga shiu i lotėve tė mėrgimit.
  E thaj ē’do natė, mbi degė tė mollės, nė mes tė avllisė.
  Ndėrsa shpirtin e pėrvėluar qė, nga dita e largimit.
  E freskoj nėn hijet e pemėve, tek livadhi pėrbri shtėpisė.

  Lodhjen e stėrmundimshme, tė punės me orė tė gjata.
  M’a heq puhiza e Linozit¹ qė, zbret poshtė ngadalė.
  E gjumin nė sy qė pėr ē’do natė, tė trazuar e pata.
  M’a qetėson veē fshati ku u linda, Guri Bardhė.

  Kėngėt e mjerimit qė shpirti, kėndon nė tokė tė huaj.
  Shuhen e humbasin, nė Shpellėn e Dukės², thellė.
  Ndėrsa vetminė qė pa reshtur, mė tret, mė bėn tė vuaj.
  M’a largojnė njerėzit, tė cilėt i njoh qė moti e ka herė.

  Etjen qė gurrmazin, pėr vite me radhė m’a thau.
  E shuaj me ujtė e ftohtė, mbushur tek kroi mėhallės.
  Ndėrsa plagėt e fatit qė nga vendlindja, mė ndau.
  M’i pėrthanė, aroma kundėrmuese e luleve tė arrės.

  Trishtimit qė mbinė nė mua, pėr ē’do ditė qė kalon.
  J’a shkul rrėnjėt dhe j’a flak, atje nė fund tė Dishit³.
  Por gjithsesi, pėrmallimi pėr fshatin veē mė kaplon.
  Ėshtė ngjitur fort nė zemėr, sikurse thoi pas mishit.

  Lulet e dashurisė qė nė shpirtė mė rriten, pėr atė fshatė.
  Me ujė tė bollshėm Gurrash¹¹, ē’do mėngjes i vadisė.
  Aroma e tyre vazhdimishtė, kundėrmon ditė e natė.
  Nė themelet, muret, ēatinė dhe oborrin e shtėpisė.

  Mallkimet ndaj kurbetit qė kam hedh, nė vargje poezie.
  Qyqes sė motēme, j’a bėj herė pas here si dhuratė.
  E ajo me zėrin vajtues, i kompozon nė nota ndjeshmėrie.
  Nė kėngė vaji qė unė i dėgjoj, me pėrmallim ē’do natė.

  Dėshirat qė dikur pata, mbuluar i ka krejtėsishtė ferra.
  Nis t’i kėrkoj njė e nga njė aty – kėtu, pėr t’i pastruar.
  Ato qė arrij tė gjej, i marr, i mbjellė mesh luleve tek dera.
  Ku nėna vazhdimishtė i ujitė, me lotėt e saj tė kulluar.

  Forcat e mia qė humbur kam, rrugėve tė tė ziut mėrgim.
  Me kėshillat e vyera tė babait, herė pas here i rimbledhė.
  I lidhė fortė pas vehtes me dejtė e tedosur, tė shpirtit tim.
  I fus nė trastėn e jetės qė larg atdheut, nė mjerim rrjedhė.

  Djersėn e ballit qė nė tokė tė huaj, mė pikojnė ē’do ditė.
  M’a pėrthanė era e freskėt, kur fryn Qafa e Kuzaratit²².
  Ndėrsa perdja e murrme qė mė verbonė, gjithnjė sytė.
  Hapet vetvetiu kur shikimin j’a hedh, Luginės sė Matit.

  Fluturoj me ėndje, i lirė, krahėhapur, mbi trojet e mia.

  Mė duket vetja sikurė prekė me dorė, qiellin e shtatė.
  Por sikurse dihet, asnjėherė nuk zgjat shumė lumturia.
  Sepse pas ē’do dite qė ik, troket nė derė njė tjetėr natė.

  Edhe pse nė ėndėrr, prekem thellė nga i hidhuri realitet.
  Mė vret, rėndon e trondit, fakti qė fshati veē braktiset.
  Por lotėt e mallit, fatkeqėsisht mė pikojnė nė kurbet.
  Ku ē’do ditė njė shpresė e re, si kėshishė e arnuar griset.  - II -

  Dehem krejtėsishtė, nga peisazhi i bukur dhe qetėsia.
  Me ē’do pėllėmbė tė atij trualli ku, dikur kam shkelur.
  Por shpejt m’i pėrpinė thellė trishtimi, ndjenjat e mia.
  Kur shoh qė fshati sot, pothuajse bosh fare ka ngelur.

  Njė ndjenjė keqardhjeje, shpirtin nis tė m’a mbėshtjellė.
  Ndjenjė qė ngjan si reja e zezė, kur prej Qekasit³³ zbret.
  Qė sikurse thonin dikur tė vjetrit, vetėm shi ajo sjellė.
  Ndėrsa pėr mua tė mjerin sjellė, veē furtunė e kijamet.


  Rinia mori udhėt e botės, ashtu sikurse dhe unė vet.
  Fėmijėt u rritėn shpejtė, pastaj u nisėn pėr shtegtim.
  Pleqtė qė pata lėnė, u bėnė vite qė kanė ndėrruar jetė.
  E ato pak njerėz tė mbetur, qajnė me lot nė ngashėrim.

  Qajnė malet e kodrat qė shurdhur, tashmė kanė mbetur.
  Qajnė varret e tė parėve qė s’ka mė, kush t’i vizitojė.
  Qajnė fushat e livadhet qė s’ka kush mė me i kositur.
  Qajnė arat e mbetura gjerr qė s’ka mė kush t’i punojė.


  Qajnė rrugėt e ngushtuara, prej shembjeve apo ferrės.
  Qajnė pemėt tashmė degėthara, prej vitesh pa krasitė.
  Qanė e vajton fshati, sikurse qyqja nė mes tė Pranverės.
  Qaj edhe unė bashkė me fshatin qė rrėnohet ē’do ditė.

  Diēka duan tė mė thonė, shtėpitė e mbetura gėrmadha.
  Por nuk flasin dot, pasi me drynjė buzėt u janė mbyllė.
  Si nėnat shamizeza, vajtojnė dhe derdhin lot si ujvara.
  Pėr kohėt e errta qė erdhėn dhe j’u sollėn, veē mėnxyrė.

  Ankohen muret dhe themelet, thellė nė zemėr tė tokės.
  Shqetsohen eshtrat e stėrgjyshėrve, thellė brenda nė varrė.
  Pėr pasardhėsit e tyre qė kurbeti, shpėrndau gjithė botės.
  E amanetet qė n’a i lanė, atėherė kur ishin ende gjallė.

  “Amanetin s’e tret as toka”, mė ka pas thėnė gjyshi dikurė.
  Kur mė tregonte histori, legjenda e pėrralla, nė fėmijėri.
  Kėtė thėnie e kujtoj gjithnjė edhe sot, i rritur e bėrė burrė.
  Dhe pėrmallimi nė shpirti, shėndrrohet pikė loti ndėr sy.

  Veē shtohen mė shumė nė shpirtė, notat e trishtimit.
  Pėr fshatin qė tashmė, ngjason me njė vend tė harruar.
  E Qyqja nė zabel, dekretuar si ambasadorja e vajtimit.
  S’e ndal kėngėn Ku-Ku, Ku-Ku, natė e ditė pa pushuar.

  Nuk ka mė pleq nėn hije qė bukur dinin tė kuvendonin.
  As tufa bagėtie qė blegėronin kudo, nėpėr lėndina e male.
  Nuk ka mė argate nė ara qė si bletėt pa u lodhur, punonin.
  As dasma si dikur, ku njė javė para, kėndohej e hidhej valle.

  S’ka mė si dikur fėmijė, nė oborrin e shkollės Pjetėr Budi.
  As shkolla vetė, fatkeqėsishtė emrin e poetit mė s’e trashėgon.
  Arrat dhe gėshtenjat nė vjeshtė, nuk ka mė kush t’i shkundi.
  E buzėmbrėmjeve nė mes tė fshatit, shumė pak njerėz takon.

  Pyesin gjithnjė malet kryelarta, prej pikėllimit zemėruar.
  Pėr ku janė nisur kėto bij e bija qė nxitimthi, veē po ikin.
  Kush vallė kaq bindshėm dhe bukur, i paska mashtruar.
  Qė fshatit shekullor, dritat njė nga njė me radhė po j’a fikin.


  - III -

  Pasi shėtis nė ėndėrr fshatin, lart e poshtė, anembanė.
  E ē’mallem sadopak me tė afėrm, miq e dashamirės.
  Mes lotėve e keqardhjes, kthehem sėrish nė kėto anė.
  Ku vazhdoj tė mbetem, vazhdimishtė rob i dėshirės.

  E kur ėndėrrat nė pragmbarim, nisin e qajnė me mua.
  Kėputen pėrnjėherėsh, s’i bėjnė dot ballė mė pikėllimit.
  Fėrkoj sytė e enjtur, kuptoj qė njė tjetėr ėndėrr u shua.
  E nis njė ditė tjetėr e jetės time, nė qelitė e mėrgimit.

  Dhe zgjohem kėtu, ku dielli i huaj s’mė ngroh dot.
  Me sy tė mbytur nė lotė, i penduar thellė nė vetvehte.
  Drejtohem nga qielli e lutem, ndihmomė o i madhi Zot.
  Qė tė kthehem e tė jetoj, atje nė atdhe gjer nė vdekje.


  © S. Murati... Gusht - 2011  Shpjegime:

  ¹ – Vend qė gjendet pėrmbi fshatin Guri Bardhė, dhe qė dikur ka qenė njė bazė
  e rėndėsishme ushtarake, jo shumė larg Bizės...


  ² – Emri i shpellės sė bukur nė formėn e njė gjysmėhėne e cila gjendet nė mes tė
  shkėmbit qė ngrihet si teh thike pėrballė fshatit Guri Bardhė...


  ³ – Pėrrua i madh nė pjesėn e poshtme tė fshatit Guri Bardhė...

  ¹¹ – Dy burime tė bollėshme uji, pėrmbi fshatin Guri Bardhė, qė furnizojnė me ujė
  vaditės, edhe dy fshatra tė tjerė (Shkallė dhe Xibėrr) pėrkrah Gurit Bardhė...


  ²² - Vend qė gjendet nė dalje tė fshatit Guri Bardhė dhe pastaj ngjitesh malit...

  ³³ - Majė e lartė mali qė ngrihet pėrsipėr fshatit Guri Bardhė...
  Edituar pėr herė tė fundit nga Saimiri nė Wed 07 Dec 2011, 23:45, edituar 2 herė gjithsej
  Armanda
  Armanda
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 340
  Mosha : 32
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : ?!
  Pikėt : 1042
  Vlersuar : 12
  Data e Regjistrimit : 14/03/2011
  Hobi : Muzika
  Humor : Here here

  Fshatin e lindjes, vizitoj ē’do natė nėpėr ėndėrra... Empty Re: Fshatin e lindjes, vizitoj ē’do natė nėpėr ėndėrra...

  Mesazh nga Armanda Sat 26 Nov 2011, 02:15

  Nje poeme mjaft e bukur, thurur me delikatese me vargje malli qe djeg ne shpirt per vendlindjen.
  Urime Saimir per keto vargje dhe suksese te metejshme ne vazhdim.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Fshatin e lindjes, vizitoj ē’do natė nėpėr ėndėrra... Empty Re: Fshatin e lindjes, vizitoj ē’do natė nėpėr ėndėrra...

  Mesazh nga Administratori Sat 10 Dec 2011, 23:54

  Armanda shkruajti:Nje poeme mjaft e bukur, thurur me delikatese me vargje malli qe djeg ne shpirt per vendlindjen.
  Urime Saimir per keto vargje dhe suksese te metejshme ne vazhdim.

  Te faleminderit shume Armanda per fjalet e tua miqsore dhe mbi se gjitha me behet shume qejfi qe i lexoni vazhdimisht vargjet e mia.

  Sinqerisht:
  Saimiri...

  Sponsored content


  Fshatin e lindjes, vizitoj ē’do natė nėpėr ėndėrra... Empty Re: Fshatin e lindjes, vizitoj ē’do natė nėpėr ėndėrra...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 04 Dec 2022, 06:16