Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  TĖ ZGJEDHURA

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  TĖ ZGJEDHURA Empty TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 07 Dec 2009, 01:16

  RUDYORD KIPLING

  Ne mundsh

  Nė mundsh tė ruash arsyen,kur bota humbet fillin
  E fajin ty ta hedh-dhe vetes t'i besosh
  Sa herė tek ti dyshojnė e s'tė pėrfillin,
  Por dhe gjykimet drejt t'i gjykosh.
  Nė mundsh tė rrish nė pritje,nga pritja pa u lodhur,
  A kur t'urrejnė,urrejtje mos t'ushqesh,
  madje ndaj shpifjeve tė rrish pa folur,
  Me thejshtėsi me to pa rėnė ndesh...

  Nė mundsh tė mendosh,por jo si rob ėndėrrimesh
  Dhe t'i trajtosh njėlloj e pa dallim,
  ngadhnjim e shpartallim-burim mashtrimesh...
  Nė durofsh dot qė thėniet e tua tė drejta
  Nė kurthe pėr trutharėt,kopukėt t'i kthejnė.
  T'i shohėsh tė thyera gjėrat mė tė shtrenjta
  E prapė t'i ndėrtosh me vegla qė nuk vlejnė.

  Nė mundsh fitoret qė ke korrur t'i flijosh,
  Si nė kumar,nė njė tė vetme lojė.
  Tė rrezikosh,tė humbėsh e prapė t'ja fillosh
  dhe humbjen kurrė tė mos e zėsh nė gojė.
  Nė i detyrofsh dot muskul,nerva,puls e zemėr
  Tė tė shėrbejnė edhe kur gjithshka duket e kotė
  E tė qėndrosh edhe kur s'ke asgjė pėrveē vullnetit
  Qė veē njė fjalė-Qėndro-gjithnje tė thotė...

  Nė mundsh tė flasėsh me maskarenj,por nderin tėnd ta ruash,
  a t'ecėsh pėrkrah mbretit,pa krenari qė tė verbon...
  Nė se armiku apo miku s'tė bėjnė dot tė vuash
  dhe gjithkėnd e ēmon,veē sa meriton...
  Nė mundsh t'i mbushėsh ti minutat mė tė rėnda
  me vepra qė peshojnė-
  ...........................Dije dhe mos kij asnjė dyshim
  E jotja do jetė Bota me ēka brenda
  dhe NJERI do jesh,o biri im!
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 07 Dec 2009, 01:16

  Sergej Esenin


  LETER NENES

  Gjallė je, nėnoke? Edhe unė
  Gjallė jam. Shėndet mė paē, shėndet!
  Dritė e bėftė krejt kjo mbrėmje e lume
  Izbėn tėnde, qė me mall mė pret.

  Thonė se je ligur e je tretur
  Nga meraku im, po nuk ankon,
  Se, pėshtjellė me njė shall tė vjetėr,
  Fillikate rrugės shpesh kalon.

  Dhe kur mugėtirė e kaltėr bie,
  Njė vegim i zi tė kall ty frikė,
  sikur nė njė sherr diku nė pije,
  Vjen dikush e ma kėput me thikė.

  Kot, e dashur, vuan kaq, besomė,
  Brenga t’i fanit kėto ndėr sy.
  S’jam aq pijanec i lig sa ē’thonė,
  Si do vdes pa tė tė parė ty?

  Unė jam po foshnje, si njė herė,
  Dhe njė shpresė veē ushqej nė gji:
  T’iki nga ky tym e kjo poterė,
  Te shtėpiza jonė aty tė vij.

  Dhe do vij, kur kopshti ynė i bardhė
  Anekėnd tė vishet me blerim.
  Vetėm ti, si tetė vjet mė parė,
  Mos mė zgjo aq herėt nė agim.

  Mos e zgjo atė qė shkrumb iu bėnė
  Endėrrat e moshės plot hare.
  Mė ka vrarė jeta mjaft, o nėnė,
  Dua veē tė shlodhem e tė fle.

  As t’i lutem Zotit mos mė thuaj,
  Si dikur nė t’artėn mituri,
  Ti ke mbetur ngushėllim pėr mua,
  Dritė e parrėfyer, vetėm ti.

  Ndaj merak ti mos m’u bėj aq tepėr,
  Tek e liga mendjen mos e ēo,
  Dhe aq shpesh, me shallin tėnd tė vjetėr,
  Fillikate rrugėn mos kalo.
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 07 Dec 2009, 01:17

  Paul Eluard


  Ndoshta askush ne bote s'me njeh me mire se ti.

  Brenda syve te tu me ze gjumi
  se bashku me ty.
  Ata me dhane driten njerezore
  qe nata te dridhet nga smira.

  Brenda syve te tu udhetojme
  Ata i cliruan levizjet e rrugeve
  nga forca terheqese e tokes.

  Kush deshiron te gjeje ne syte e tu
  vetmine tone te pafund
  ate vetmia e mund.

  Ndoshta askush ne bote
  s'te njeh me mire se une....
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 07 Dec 2009, 01:17

  Alfonsina Storni


  DY FJALE

  Kėtė natė nė vesh, mė the dy fjalė
  tė zakonshme. Dy fjalė tė lodhura
  nga e thėna. Fjalė
  qė nga tė vjetra janė tė reja.

  Dy fjalė kaq tė ėmbla, saqė hėna qė kalonte
  duke depėrtuar nėpėr degė
  u prangos nė gojėn time. Kaq tė ėmbla dy fjalėt
  saqė njė milingonė mė kalon nė qafė dhe nuk tentoj
  tė lėviz pėr ta hequr.

  Kaq tė ėmbla dy fjalėt
  saqė them padashur-Oh, sa e bukur,jeta!-
  Kaq tė ėmbla dhe kaq tė buta
  saqė vajra aromatik mbi trup mė derdhen.

  Kaq tė ėmbla dhe kaq tė bukura
  saqė nervozohen, gishtat e mi,
  lėvizin drejt qiellit duke imituar gėrshėrėt.
  Oh, gishtat e mi dėshirojnė
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga Administratori prej Sat 30 Jan 2010, 00:35

  CHARLES BAUDELAIRE
  Stolite

  E embla ime qe shtrire krejt nudo, ashtu sic m'a donte shpirti
  e ne trup s'kish lene gje tjeter vec stolitve te saj tingelluese
  e fort te cmuara qe i jepnin nje pamje e ajer teper triumfues,
  te tille si ai i sklleverve te Moreve ne ditet e tyre me te lumtura....

  E, kur keto stoli tunden e hidhen me nje zhurme tallese
  ne nje bote vezulluese plot drite metali e zafiresh,
  ndjej te hyj ne ekstaze e te humbas ne terrbim
  mes gjerash ku tingujt perzihen ne drite e harrim...

  E, ajo e shtire mbi divan, e dorezuar ne ledhka dashurie
  qeshte krejt e leshuar e hareshem nga lumturia,
  qeshte me dashurine time, te thelle e te embel si deti,
  qe ngjitej drejt saj si dallga mbi shkembenj...

  Me syte e saj cpues te ngulur mbi mua si nje tiger i zbutur
  me pamje te perhumbur e enderrimtare merrte poza lozonjare
  e me hidhte hidhte shigjeta shikimesh plot ledhka dashurie
  e pamja e saj naive e sensuale shkriheshin plot nur e magji...

  E barku i saj e gjinjte si dy fryte te virgjer eremire
  dhe lleret dhe kembet dhe kofshet e baseni,
  te lemuar si fildish, te valezuar si qafe mjelme
  shfaqeshin para meje, mermer i paster e plot drite

  Afroheshin e me perkedhelnin si Engjejt e se Keqes,
  per te me prishur qetesine e prehjen e shpirtit tim,
  per te me coroditur e rrezuar nga ai Shkemb Kristal
  ku isha ulur e prehesha i qete e vetmitar...


  ________________________________
  TĖ ZGJEDHURA Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga Administratori prej Sat 30 Jan 2010, 00:35

  ZBIGNJEV HERBERT

  Nena


  Ra ai prej gjunjeve te saj si lemsh peri.
  Ngutazi hodhi shtat dhe mori qorthi arratine.
  Ajo mbajti zanafillen e jetes, duke e sjellur qark gishtit,
  si nje myhyr te holle. Deshi ta mbroje.
  E ai u rrokullis prej rrepire dhe u kap per mal.
  Dhe vinte te ajo, firifiu, dhe heshtete.
  Tash kurre me s'ka per t'u kthyer ne fronin e embel t'atyre gjunjeve.
  Duart e zgjatura shndrijne ne terr si qyteti
  I lashte.
  fotografia
  me kete vogelush te palevizshem si shigjeta e Eleatit
  vogelushin ne barera te larta njelloj sikur une
  pervec dates se lindjes dhe linjave papilare
  u nis im ate ne vigjilje te luftes se dyte persiane
  gjykuar pas gjetheve dhe reve ka qene mbase gusht
  zogjte gjingallat kumbonin eremimin e begate te drithit
  rridhte lumi teposhte ai qe ne hartat romake quhet Gipanis
  gjeratorja dhe afersia e stuhise priren te fshihen te greket
  kolonite e tyre bregdetare nuk ishin fort larg
  buzagazi i vogelushit eshte i padhune i pangrysur nje grime
  ai njeh sall hijen e kapeles prej kashte hijen e pishave hijen e shpive
  e nese mugetiren - atehere mugetiren e mbremjes
  vogelushi im Isaaku im perkule qafezen
  gjithqysh sa hap e mshel syte - dhimba e mandej do te jesh
  gjithe cfare ta ka enda - linje dallendysheje fusharake
  me duhet te derdh gjakun tend vogelushi im
  qe te mbetesh i pamekate nen drite vetetime
  i shpetuar perjete si miza ne qelibar
  i bukur si fieri qe gjalloi ne qymyr


  ________________________________
  TĖ ZGJEDHURA Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga Administratori prej Sat 30 Jan 2010, 00:36

  EMILY DICKINSON

  Ambicja nuk mund ta gjeje ate


  Ambicja nuk mund ta gjeje ate
  Ndikimi nuk e din kete
  Sa shume nivele te askundesise
  Shtrihen ndermjet tyre tani.

  Dje, i padallueshem
  Sot Eminent
  Per brusin tone te perbashket, Pavdeksine!


  ________________________________
  TĖ ZGJEDHURA Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga Administratori prej Sat 30 Jan 2010, 00:37

  PAUL CELAN

  Ne syrin tend ka hyre


  Ne syrin tend ka hyre
  arratia qe u ep udhe pyjeve:
  duke u vllazeruar me cdocilin veshtrim tendin
  ai mbufat sythin,
  sythin e zi.
  Pergjate gjithe gjeresise se qiellit u shtri qepalla e kesaj pranvere.
  Pergjate gjithe gjatesise se qepalles tendoset qielli,
  dhe poshte, nen strehen e sythit
  pas plorit ecen i Paraameshueshmi,
  ecen Zoti.
  O, ndjeje si kercet tehu,
  si cijat duke u prere
  pas te gurezuarit, te qashtrit,
  te sterlashtit lot.

  * * *

  Numero bajmet
  Mblidhe gjithe vrerin e pagjumesise tende
  Dhe shpallme llogarine:

  Memzi hape syte ndaj te gdhire
  Ne oret kur askush nuk te sheh,
  Veshtrimin tend pata kerkuar
  Dhe mendimet e tua te fshehta te veses
  Ne shtembat e mia te vagullta
  Mblodha

  Aty ti perftove
  Emrin tend te vertete;
  Vetvetja jote u bere.
  Fjala ime rrahu me cekic
  Arkitraun e heshtjes tende
  Dhe tek ti flatroi;
  Duke dhene shpirt ne rruge, ty per supesh te perqafi,
  Dhe ju te vetem brodhet permes nates.

  Numeroji bajamet,
  Kthema hidhesiren.


  ________________________________
  TĖ ZGJEDHURA Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga Administratori prej Sat 30 Jan 2010, 00:37

  HEINRICH HEINE

  Lundrim


  Tek direku qeshe me kembe
  Dhe vala valen sillte.
  - Lamtumire! hyjnori vend!
  Anija can ne ikje!

  Shtepizen pas e lame ne
  Dritare-ndezur-prush;
  Syshqyer mbeta per atje,
  Po s'pershendeti kush.

  Hiqmuni nga syte, ju lot,
  Qe une te mos shoh zi.
  Zemr' e lenduar, mbahu fort
  Ne dhembjen pa kufi.


  ________________________________
  TĖ ZGJEDHURA Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga Administratori prej Sat 30 Jan 2010, 00:38

  SERGEJ ALEKSANDROVIQ JESENIN

  Sa e mire qe Tanjusha


  Sa e mire qe Tanjusha
  Me te bukur s'kish ne fshat
  Sarafani me tantella
  c'hijeshi i kish ne shtat
  Te perroi para gardhit
  Zbriti vajza plot hare
  Pertej mjegulles se bardhe
  Hena luante me re

  Doli djali, uli koken kacurrele para saj
  "Lamtumir" me nje tjeter
  I tha: Fatin do ta ndaj
  U zbeh vajza si qefini
  Porsi vesa, erdh' u gri
  Si neperke i'u nder gersheti
  Zemra iu helmua ne gji

  "Oh, po ndaj dhe une erdha
  Ftohtas iu pergjegj ajo
  "Te te them se do martohem
  Me nje tjeter qe me do"
  Ne mengjes gjemoi kisha
  cifti s'dihej cili qe

  Kurse tutje s'qanin gjelat
  Pragu i Tanjes qe ne vaj
  Nje sopate e zeze temblin
  Plage, i'a kish bere asaj
  Pika gjaku kish kurore
  Balli vajzes i pa fat
  Sa e mire qe Tanjusha
  Me te bukur s'kish ne fshat


  ________________________________
  TĖ ZGJEDHURA Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga Administratori prej Sat 30 Jan 2010, 00:40

  JACQUES BREL

  Ne se te duhen


  S'ke kuptuar gje...

  Ne se te duhen trena per t'ia mbathur botes
  E anije me vela qe udhetimesh te shpien larg
  Per te kerkuar diell qe t'a mbash ne sy
  E kenge qe ti lehte mund t'i kendosh
  atehere ...

  Ne se te duhet agimi per te besuar te nesermen
  Dhe te nesermen qe te mundesh te shpresosh
  Per te gjetur shpresen qe te kap per dore
  Per te gjetur doren qe ti ke braktisur
  Atehere ...

  Ne se do te degjosh rrefime e fjale te mocme pleqsh
  Per t'u ngushelluar per ato qe s'ke bere dot
  Ne se poezia per ty humbet vlere e behet loje
  E ne se jeta jote nuk eshte vec nje pleqeri
  Atehere ...

  Ne se do te duhet pak merzitje per t'u dukur i thelle
  A rremuje qytetesh per te harruar cdo zhgenjim
  E pastaj delikatese per t'a ndjere vehten te denje
  E pastaj zjarr e nevrik per t'u dukur i forte trim
  Atehere...

  Atehere ti s'ke kuptuar asgje ...


  ________________________________
  TĖ ZGJEDHURA Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga Administratori prej Sat 30 Jan 2010, 00:41

  ALFONS DE LAMARTINE

  Liqeni

  Keshtu, gjithmone shtytur, nder brigjet e mergimit,
  Ne naten e perjete, terhequr pa rikthim,
  S' do mundim, vec nje dite, ne oqean t' amshimit
  Te ndalim per pushim?

  Liqen! shtegetimin viti porsa e ka mbaruar,
  Prane valeve te shtrenjta q' ajo do kish pare,
  Veshtro! po vi e ulem n' at gurin, i vetmuar,
  Ku ulur e ke pare!

  Keshtu ti po gjemoje nen shkemb thelle shume
  Keshtu mbi anet cope thermuar te veshtrova
  Perplaste keshtu era tallazet shkumbe - shkumbe
  Mbi kembet q' adhurova

  Nje nate te kujtohet? Vozitnim ne te heshtur,
  Nder qieje dhe mbi dallge ndigjohej misterioze,
  Nje zhurme e nje lopate qe rrihte e parreshtur
  Mbi valet melodioze.

  Pa pritmas rane tinguj qe s'ishin ndjere ne bote,
  Dhe bregu i magjepsur i ktheu vale - vale,
  Dhe dallga vuri veshin, dhe zeri magjiplote
  Leshoi keto fjale.

  "O kohe! nderprite vrapin; ju ore te hareshme,
  Nderpritni vrrullin' e shpejte:
  Na leni te shijojme gezimet e rrufeshme
  Te dites me te shtrenjte!

  "Oh, sa te mjere ne bote luten te gjunjezuar,
  Kalo per to kalo;
  Dhe merr me ditet e tyre cdo brenge te helmuar;
  Te lumturit harro.

  "Me kot kerkoj akoma edhe nje cast gezimi,
  Koha shket revan;
  I them ahere mbremjes: Ngadale, por agimi
  Ja naten e shperndan.

  Shpejt te dashurojme! Ne oren kalimtare,
  Ne ngutje t' argetojme!
  Njeriu s'ka ku clodhet, dhe koha s'qendron fare;
  Rreshqet dhe ne kalojme!

  O kohe esht' e drejte qe oret e harese,
  Te dashurise qe derdhin lumej me lumturi,
  T' na shkasin neper duar po me - ate rrembese
  Si casti me i zi?

  Po si! s'do mundim valle te lejme vec nje gjurme?
  Po si! perjete kaluam! u humbem si moskurre?
  Kjo kohe qe na i fali, kjo kohe qe tret pa zhurme,
  S' do na i kthej me kurre?

  Perjetesi, o hic, e shkuar, te errta hone,
  cfar beni m' ato dite qe juve i gelltitni?
  Oh, folni: a do na i ktheni permallengjimet tona
  Qe juve i grabitni?

  Liqen! shkembij e shpella! o pyll i erresuar!
  Qe koha ju pertrine, ju ruan pa kursim,
  I ruani k'saj mbremje natyr' e mrekulluar,
  Te pakten nje kujtim!

  Kujtimi le te mbes ne prehje - e suferine,
  Liqen, te pamja yte e brigjeve ne gaz,
  Edhe ne t' errta pisha, nder shkrepe e ne rrepine
  Qe varen mbi tallaz!

  Te mbesi ne zefirin qe dridhet e kalon,
  Ne zhurmerin' e brigjeve nga brigjet perseritur;
  Ne henen ball' argjende, kudo qe te ndricon
  Me rreze hije ndritur!

  Dhe era q' oshetiu, kallamat qe renkuan,
  Dhe ajri yt i merme arome e parfumuar,
  Te gjithe sa - u nuhaten, u pan' e-u ndegjuan,
  Te thone kan' dashuruar!


  ________________________________
  TĖ ZGJEDHURA Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga Administratori prej Sat 30 Jan 2010, 00:42

  HERMANN HESSE

  Ne mjegull

  Sa cudi te endesh ne mjegull!
  cdo gur e kacube ne vetmi,
  Asnje dru s'i sheh druret e tjere,
  Vetem gjithkush rri.

  Plot miq bota ime pat qene
  Kur jeta kish drite ende;
  Tani qe kaq mjegull ka rene
  Asnjerin s'e shoh as me sheh.

  I mencur nuk eshte, pa fjale,
  Ai qe terrin s'kupton,
  Se si fshehtesisht ngadale
  Nga gjithcka e vecon.

  Sa cudi te endesh ne mjegull!
  Jeta behet vetmi.
  Asnjeri nuk njeh njerez te tjere,
  Vetem gjithkush rri.


  ________________________________
  TĖ ZGJEDHURA Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga Administratori prej Sat 30 Jan 2010, 00:43

  PABLO NERUDA

  Ngadale vdes

  Dalngadale vdes ai qe behet skllav i zakonit,
  qe perserit te njejtat gjera cdo dite,
  qe nuk ndryshon rruge,
  qe nuk rrezikon,
  qe nuk ndryshon ngjyren e veshjeve,
  qe nuk i flet atij qe nuk e njeh.
  Dalngadale vdes ai qe nuk permbys tryezen,
  qe eshte i pakenaqur nga puna,
  qe nuk rrezikon sigurine nga pasiguria per te ndjekur nje enderr,
  qe nuk i lejon vetes asnjehere ne jete te thyeje rregullat e vendosura.
  Dalngadale vdes ai qe nuk udheton,
  qe nuk lexon,
  qe nuk degjon muzike,
  qe nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.
  Dalngadale vdes ai qe shperfill krenarine e tij,
  qe nuk i le te tjeret ta ndihmojne,
  qe i kalon ditet duke u qare per fatin e tij te keq,
  qe ankohet per shiun qe nuk pushon.
  Dalngadale vdes ai qe i shmanget projektit para se te filloje,
  qe nuk pyet per gjerat qe nuk i di, dhe
  qe nuk pergjigjet per gjerat qe di.
  E shmangim vdekjen me doza te vogla,
  duke kujtuar gjithmone se te jesh gjalle
  kerkon nje perpjekje shume me te madhe
  se thjeshte fakti qe marrim fryme.
  Vetem durimi i paepur
  do te na beje te arrijme
  lumturine me te madhe.


  ________________________________
  TĖ ZGJEDHURA Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga Administratori prej Sat 30 Jan 2010, 00:43

  SILKE BLUMBACH-LIRIA

  Shigjeta ne sterkala

  Shigjeta nga ekrani
  shpojne gjoksin. Shigjeta
  ne petkun e lumturise.

  Ne jetofsha ne breg te sterkalave,
  ku me thone "Ketu mungon vetem ti"
  palmat, bukuviljat dhe iriqet,
  ne jetofsha, ah, ne jetofsha atje -
  as delfinet as pulebardhat

  nuk do te me shpetonin
  nga shigjetat kudo ne rruge,
  qe ma shpojne gjoksin.


  ________________________________
  TĖ ZGJEDHURA Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga Administratori prej Sat 30 Jan 2010, 00:44

  OKTAVIO PAZ

  AGIM

  Duar te shpejta te ftohta
  i heqin nje e nga nje
  fashat e erresires
  Hap syte
  ende
  jam gjalle
  ne qender
  te nje plage akoma te fresket.


  ________________________________
  TĖ ZGJEDHURA Pictur10

  Sponsored content

  TĖ ZGJEDHURA Empty Re: TĖ ZGJEDHURA

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 27 May 2020, 04:01