Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

5 posters

  Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI

  King37
  King37
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Sagittarius
  Numri i Postimeve : 2
  Mosha : 51
  Pikėt : 4
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 10/08/2009

  Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI Empty Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI

  Mesazh nga King37 Mon 10 Aug 2009, 08:44

  Jam nje banor i fshatit Poroj te Tetoves, nga gjyshrit e mi kam degjuar se i gjith fshati(6000 banore) origjinen e kemi nga Guri i Bardhe i Matit,mirpo nuk dihet asgje me shum pasi ne kohen kur kan migruar kan qene katolik apo se di cfar besimi fetar kan pasur, ndersa kur kan ardhe ne Poroj kan pranuar fene muslimane dhe si rjedhoje i kan treguar vetem emrat musliman te te pareve tane.Lus te gjith ata qe kane informacion reth kesaje teme te japin komentet dhe diskutimet e tyre .
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI Empty Re: Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI

  Mesazh nga Administratori Mon 10 Aug 2009, 20:38

  Pershendetje King37.
  Ne fillim do te kisha shume deshire te te uroja mireseardhjen ne kee forum dhe se dyti do te doja te te falenderoja per kete teme (pyetje) kaq interesante.
  Duke ardhur tek pergjigja e pyetjes tuaj King37, une personalishte nuk kam asnje lloj informacioni ne lidhje me vendet apo drejtimin e emigrimit te Gurabardhesve pergjate shek. te XVI. Madje, sot eshte hera e pare qe po e mesoj nje gje te tille.
  Ndaj duke qene se ky fakt po me ben edhe mua teper kurioz, edhe une do te bashkohem me ty King37, dhe do te pres er ndonje pergjigje me te sakte apo disi te perafert nga dikush tjeter qe mund ta dije me mire.

  Ndaj ju lutem te gjithe Gurabardhesve, qe ne qofte se dini dicka rreth kesaj ceshtjeje, mund te jepni ndonje informate ne mesazhet pasuese te kesaj teme.

  Sinqerishte: Saimiri...
  oarian
  oarian
  Gurabardhs
  Gurabardhs


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 10
  Mosha : 42
  Vendndodhja : london
  Profesioni : shume profesione asnji dipllome
  Pikėt : 5
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 23/08/2008
  Humor : humoristat shkodran

  Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI Empty Re: Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI

  Mesazh nga oarian Fri 14 Aug 2009, 04:24

  pershendetje shoku shume interesante kjo qe shkruan edhe mund te jete shume e vertete . nga shekulli i XVI mund te jete gati e pamundur te gjesh dike qe te kete degjuar ose lexuar per nje gje te tille vetem per faktin qe kane kaluar shume kohe . une per vete nuk di gja po do deshiroja shume ta dija . e vetmje dhe me e vjetra prove e ekzistences te fshatit guri bardhe eshte pjeter budi ,me sa di une , qe edhe ajo po te mos ishte per faktin qe ishte nje shkrimtar qe la nje testament me vlere per gjuhen shqipe sot do te ishte harruar edhe askush nuk do ta dinte . persa i perket emigrimit te fshatareve te gurit te bardhe ata kane emigruar ne TURQI BULLGARI po edhe vende te tjera qe une nuk i di ma shume . arsyja, per te punuar ose me karavane per transportim ushqimi . une keto te dhena i kam degjuar nga te vjetrit dhe nga gjyshi . dhe i perkasin viteve 1800 dhe mrapa . disa nga emigrantet munden te kthehen mbrapsht pas disa viteve disa nuk u kthyen kurre dhe shtepite e tyre u shuan si psh familja asmalili , disa e humben jeten gjate kthimit per ne shtepi , psh familja DANI qe u plackiten dhe u vrane ne fushe te gjorices . dhe shtepia e tyre u shua . etj etj .
  King37
  King37
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Sagittarius
  Numri i Postimeve : 2
  Mosha : 51
  Pikėt : 4
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 10/08/2009

  Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI Empty Re: Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI

  Mesazh nga King37 Mon 17 Aug 2009, 08:32

  E kuptoj se eshte shum e veshtire qe te gjenden informacione ne Gur te bardhe per migrimin dhe drejtimin e migrimit,por kjo eshte me se e vertete se ne banoret e Porojit jemi me origjine nga andej,une kam studiuar ne Tirane dhe atje kam takuar njerez qe vin nga Guri i Bardhe ,ne kemi nje te folme shum te ngjajshme me ju,Jane shum puntore dhe fshati ka nje ekonomi mjaft te zhvilluar.
  Arben Marini
  Arben Marini
  Gurabardhs
  Gurabardhs


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 13
  Mosha : 41
  Vendndodhja : TIRANE
  Profesioni : MJEK VETERINER
  Pikėt : 20
  Vlersuar : 2
  Data e Regjistrimit : 07/03/2009
  Humor : DISI

  Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI Empty Re: Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI

  Mesazh nga Arben Marini Sun 03 Jan 2010, 03:14

  i nderuar banor i fshatit poroj te tetoves ,Gurabardhesit gjithmone kane emigruar kete gje e vertetojne edhe shume te tjere .thuhet se gurabardhesit kane lene prona ne selanik,ne stamboll e ne shume vende te tjera ku kane qene si emigrante kane qene njerez shume punetor dhe me shpirt tregtar ashtu sic jane edhe sot .eshte e vertete se ne ate kohe qe thua dhe ti se origjina e fshatit poroj te jete pikerisht nga Guri bardhe se ne ate kohe Guri bardhe ka qene nje fshat shume i madh qe vinte pas qytetit te shkodres ne ate kohe ,dhe persa i perket besimit fetar ne ate kohe Guri i bardhe ishte katolik gje te cilen e vertetojne edhe rrenojat e nje kishe te cilat jane gjetur ne nje lagje te ketij fshati dhe ne kohen kur sundonte turku ne shqiperi mendohet te jene kthyer ne muslimane .guri i bardhe ka nje histori shume te vjeter per te cilen duhet shume pune per te nxjerre ne pah nje pjese nga ajo por per kete gje duhet te angazhohen shume njerez qofte edhe ti me gojedhenat qe ke nga me te vjetrit .shpresoj qe ky informacion i vogel qe te dhashe une te te sherbeje per te nxjerre nje konkluzion dhe shpresoj qe bashkepunimi yne per te mbledhur sa me shume informacione per origjinen tone te mos ngele ketu .te uroj gjithe te mirat ...
  Ledi Shamku-Shkreli
  Ledi Shamku-Shkreli
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 2
  Mosha : 52
  Pikėt : 6
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 01/02/2011

  Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI Empty Re: Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI

  Mesazh nga Ledi Shamku-Shkreli Tue 01 Feb 2011, 22:34

  Pershendetje, jam Ledi Shamku (Shkreli), gjuhetare me profesion. Nga te parte e mij kam pas ndi se me origjine jena gurabardhas, nje pjese fisit Shamku u shperngulem me pas ne Diber, e nje pjese ende me e vogel, duke ndjek rrugen e Arbnit, erdhem e u vendosem ne Kala te Prezes (mes Tiranes e Durrsit pra). Aty n'kala ka le edhe im ate, e une jam brezi i pare qe lej n'Tirane. Kisha me dashte me dijte shume ma shume per kto shtegtime. Para se me e mbylle, nje perqafim te forte gjithe forumit!
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI Empty Re: Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI

  Mesazh nga Administratori Wed 02 Mar 2011, 02:42

  Ledi Shamku-Shkreli shkruajti:Pershendetje, jam Ledi Shamku (Shkreli), gjuhetare me profesion. Nga te parte e mij kam pas ndi se me origjine jena gurabardhas, nje pjese fisit Shamku u shperngulem me pas ne Diber, e nje pjese ende me e vogel, duke ndjek rrugen e Arbnit, erdhem e u vendosem ne Kala te Prezes (mes Tiranes e Durrsit pra). Aty n'kala ka le edhe im ate, e une jam brezi i pare qe lej n'Tirane. Kisha me dashte me dijte shume ma shume per kto shtegtime. Para se me e mbylle, nje perqafim te forte gjithe forumit!

  Pershendetje Ledi dhe pike se pari kam nderin dhe kenaqesin qe te te uroj mireseardhjen ne ket forum.

  Ne lidhje me kerkesen tende e nderuar, per te ditur dicka me shume rreth prejardhjes se fisit tuaj
  qe sikurse e ke cituar edhe ti vete, qe me sa ke degjuar jeni me origjine nga Guri Bardhe, nuk e di
  cfare te te them ne te vertete, pasi Banoret e ketij fshati kane emigruar dhe jane zhvendosur
  gjithandej qe prej shekujsh me radhe.
  Por ajo c'ka me ben kurioz mua eshte fakti, se ti thua qe je brezi i pare i lindur ne Preze, dhe me sa
  shoh une per nga Mbiemri juaj, nuk me duket aspak i njohur ne fashtin tone, madje as qe nuk kam
  degjuar ndonjehere per kete mbiemer qe ti mban.
  Gjithsesi nuk perjashtohet kurrsesi mundesia qe brezi para teje qe eshte zhvendosur ne Preze, te kete
  ndryshuar mbiemer apo edhe te kene marre mbiemrin e ndonje tjeter fisi aty ne Preze, sikurse ndodhte
  shpesh ne ato kohe, qe nese nje burre martohej dhe shkonte te jetonte tek shtepia e gruas me te cilen
  ishte martuar dhe si rrjedhoje pas disa kohesh edhe ai merrte mbiemrin e gruas...

  Sinqerisht me rrespekt:
  Saimiri...
  Ledi Shamku-Shkreli
  Ledi Shamku-Shkreli
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 2
  Mosha : 52
  Pikėt : 6
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 01/02/2011

  Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI Empty Re: Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI

  Mesazh nga Ledi Shamku-Shkreli Wed 02 Mar 2011, 19:38

  Falemnderit Saimir. Do vijoj me kerku neper farefis cfare dijne ma teper. Edhe nji saktesim: nuk thash se jam brezi i pare qe lej ne Preze, por thash jam brezi i para qe lej ne Tirane. Kam pershtypjen se te part e mij kan hik nga Guri Bardhe para afro 200 vjetsh, per t'u vendos ne Kala te Prezes.

  tana t'mirat

  Ledi
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI Empty Re: Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI

  Mesazh nga Administratori Thu 03 Mar 2011, 02:43

  Ledi Shamku-Shkreli shkruajti:Falemnderit Saimir. Do vijoj me kerku neper farefis cfare dijne ma teper. Edhe nji saktesim: nuk thash se jam brezi i pare qe lej ne Preze, por thash jam brezi i para qe lej ne Tirane. Kam pershtypjen se te part e mij kan hik nga Guri Bardhe para afro 200 vjetsh, per t'u vendos ne Kala te Prezes.

  tana t'mirat

  Ledi

  S'ka asgje e nderuar, por me vjen keq qe nuk di me teper ne lidhje
  me kete ceshtje te fisit tuaj.
  Tashme te kuptoj disi me qarte, pasi ato familje qe mundet te jene
  shperngulur nga fshati Guri Bardhe, neper te tjera vende para
  100 - 200 vitesh me do e mos qe harrohen gjerat dhe largohen
  shume lidhjet, derisa vjen nje dite dhe shkeputen fare.

  Gjithsesi uroj qe ti te gjesh te dhena te tjera qe jane me te sakta
  dhe shpresoj qe t'i ndash edhe me ne ketu ne forum, pasi edhe une
  me thene te drejten jam bere disi kurioz tashme ne lidhje me kete fis
  per te cilin behet fjale.

  Sinqerishte me rrespekt:
  Saimiri...

  Sponsored content


  Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI Empty Re: Ne cdrejtim kan emigruar Gurabrdhasit ne shek.e XVI

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 05 Oct 2023, 10:05