Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Ushqimi i bollshem rrit kujtesen

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Ushqimi i bollshem rrit kujtesen Empty Ushqimi i bollshem rrit kujtesen

  Mesazh nga Tigri prej Tue 23 Jun 2009, 23:30

  Te ushqehesh mire dhe te mos e vrasesh shume mendjen per diete, e ka nje ane te mire.

  Sipas nje studimi te kryer kohet e fundit nga Universiteti i Kalifornise, yndyrnat ndikojne drejteperdrejte ne kujtesen tone, duke e nxitur me shume. Ne fakt, eshte nje molekule e quajtur "Oea", e cila copezohet dhe arrin te shkoje deri ne zonen e kujteses ne tru, duke nxitur zgjimin e kesaj zone shume te rendesishme.
  Gjithe sekreti qendron pikerisht ne molekulen "Oea", pergjegjese per kete proces te rendesishem. Keshtu, nje biftek i madh apo nje tas akullore do ndikonte per te na zgjatur kujtesen, ndersa pjata e bazuar thjesht ne ushqime ftutore nuk arrin ta kryeje nje mision te tille edhe pse ka efekte te tjera pozitive. Studimi eshte publikuar ne revisten shkencore “Proceedings of the national academy of sciences”.


  ________________________________
  Erdha ne kete Bote duke qare dhe shpresoj te largohem duke qeshur...!!!
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 68
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  Ushqimi i bollshem rrit kujtesen Empty Re: Ushqimi i bollshem rrit kujtesen

  Mesazh nga myvela dervishaj prej Sat 08 May 2010, 00:25

  Keq te hash shume dhe keq pak!

   Ora ėshtė Fri 10 Apr 2020, 13:55