Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  spektakel mergimtaresh

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 62
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  spektakel mergimtaresh Empty spektakel mergimtaresh

  Mesazh nga shaban cakolli Fri 05 Jun 2009, 22:36

  Spektakėli pėr
  talentėt e ri nė mergatėn shqiptare "PASIONI IM" u mbajt
  edhe nė Reutlingen tė Gjermanisė


  Ishte njė pas dite freskuese ,njė dite
  pushimi nė Gjermani ditėn e henė qė lamė pas t
  ė datės 01.06.2009,njė ditė qė nė
  Reutlingen tė Gjermanisė, ajo pas dite u shėndrruar nė njė
  motiv zbulimi i talentėve ė rinjė nė fushėn e kulturės, si n
  ė muzikė
  vallėzim,manekizėm kėngė etj.Ishte njė atmosferė kulturore me
  prezencėn e tė rinjve q
  ė
  kishin udhėtuar edhe me qindra kilometra tė shoq
  ėruar me prindėrit e vet pėr t'ju bashkangjitur ketij
  spektakeli .Nė ketė spektakėl pati pjesmarrės nga
  Reutlingeni,Tubingeni.Shtutgardi,dhe nga Zvicera.

  Spektakeli "Pasioni im" pas mbajtjes sė takimeve nė Zvicėr ku
  pati disa takime deri nė finale qė u mbajt ne Cyrih me 9 maj .Finalja e 9
  Majt i shpalli 12 fitues pėr gara tė matutjeshėme drejt
  superfinales qe pritet tė mbahėt pas pėrfundimit tė spektakleve nė mbare vendet
  e ndryshme tė botės,ku ėshtė i pėrqendruar emigracionoi shqiptar.Fitues nė
  finalen e Zvicrės ishin 6 veta ne kėndim Albert Dani,Alma ,Gjokaj,Altin
  Asllani,Englatina Rexha,Kaltrina Berisha,dhe Shqipe Hasani,pėr vallėzim
  fitues ishte Flamur Saqipi,manekizėm Armend Gaxheri dhe Alije Abazi ndėrsa ne
  instrumente muzikore, fitues u shpallėn Rina Krasniqi,Fitim Behrami dhe Gentrit
  Gashi. Iniciativa e kėtije spektakeli ėshtė dita ditės duke
  marrur nje karakter motivues ngsa nje fenomen i ri qė po merr permasa ma
  tė mėdha nga te rinjt shqiptar pėr tu prezentuar me pasionin e tyre pranė
  publikut. Spektakli "Pasioni im" i organizuar nga
  iniciatori i kėtij projekti , ideatorit dhe moderatorit z.Rifat Avdiut qe vlen
  ta theksojm se ėshtė nje spetakel i kushtueshėm ,fisnik dhe shume
  njerėzor pėr ti kthyer sa do pak shpresat nė mergatėn shqiptare
  nė shtetet e Europės,mergatė qė ėshtė harruar fare nga institucionet e
  Kosovės , nga ministria e kulturės , ėshtė harruar nga ministria e
  arsimit , dhe nga qeveria e Kosoves? Njė mėrgatė qė nuk
  e kurseu as vetveten pėr ti realizuar aspiratat tona
  deri nė pavaresinė e kosovės.njė mergatė shqiptare shumė e
  shkelqyeshme qė pėr ta mbrojtur qenjėn e vet nacionale,
  traditėn,kulturėn ,artin ,muzikėn shqiptare etj ,detyrohet t'ė marrė
  vetiniciativa organizuese pėr ta ruajtur dhe kultivuar kulturėn tonė nė
  vendet e ndryshėme te Europės qe nuk e dinė as kush se ē'far numeri
  egziston i shqiptarėve ne kėto vende,por dihet se nje numer i madh shqiptarėsh
  ėshtė, ku sipas njė tė dhėne statistikore theksohet se ne
  Zvicėr ėshtė njė komunitet i madh shqiptarėsh ku rradhitet
  nė vendin e katėrt pas popullit gjeman,atij francez dhe italian.Pra ti
  kthehėmi
  edhe njėhere organizimit tė spektaklit nė Reutlingen t
  ė Gjermanisė pas
  nje entuziazmi tė theksuar tė pjesmarrėsve, ishete nje zhurme
  bisede lidhur me te kaluar
  ėn e
  kėtij spekakli nė Zvicėr por edhe nė Gjermani qė u mbajtėn nė disa vende.
  Ishte kėnaqėsi ti takojsh njerėz tė kulturės , tė rinjė sidomos qe kishin
  lindur dhe rritur nė vende tė huaja pjesa ma e madhe larg
  Kosoves ,Shqiperisė opo vedeve tona nė Maqedoni,Mal te Zi apo nė Serbinė e
  sotshme. Pos zotit
  Rifat
  Avdiut n
  ė kėtė tubim nė jurinė e
  takimit tė radhės sė spektaklit ishte edhe profesoresha Ariana
  Krasniqi,studiuese e pianos nė degėn koncert pianistikės e cila punon dhe jeton
  ne Frankfurt.Ora ishte 21.h ku filloj spektakli
  me prezetimin e kandidatėve pjesmarrė nga moderatori Rifat Avdiut
  .Ftesa e pare pė nė skenė ju bėrė kandidatit Hekuran Rexhepit q
  ė u prezentua me kėngėne
  kushtuar mėsuesit Haki Limanit nga Kosova lindorte,pastaj nė skenė doli
  kegetareja Floriana Imeri nga rrethi i Shtutgardit me kėngen" te
  dua" dhe ne gjuhen angleze "Moment in time"Nora Maliqi u
  prezentua me tri kėngė.Pastaj nė skenė dolėn edhe Hysnije Rexhepi ne cilėsine
  e k
  ėngėtares,Artan
  Preniqi kengetar,Senida Doli manekene, Blerim Zuzaku kėngėtar,Traubin
  Mehaj instrumentalist,Ridvan Rexhepi instrumentalist,Ilir Palushaj
  maneken,,Ilaz Lami kėngėtar,Antigona Llapashtica manekene,Fenida Daci dhe
  Vloriana Jakupaj u prezetuan si manekene.Njėri nga protagonistėt dhe
  bashkeorganizator i kėtij spektakėli nė mėrgatėn shqiptare deklaroj,
  se duke qene i prokupuar me gjendjen aktuale tė mergatės tonė u detyrova
  qė t'i bashkangjitem idesė se z. Rifat Avdiut, por me u
  perpjekur sa do pak ta mbajmė gjallė kulturėn tonė,ku fillimisht
  kemi pasur probleme tė veqanta pėr me binarizua kėtė projekt .
  Pyetja jonė:Cilat ishin veshtersite qė theksoni z.Sabri? Pergjėja:
  Fillimisht ne kishim prolem se nje spektakėl i ketillė, ishim tė
  detyruar qė ta paraqesim edhe pėrmes ndonje stacioni televiziv nė
  Kosovė, gjė qe patėm shumė vėshtirėsi me RTK pasi nėshkruam njė kontratė-
  marreveshje pėr emitimin e ketij spektakeli nė vazhdimėsi dolėn
  disa rryma anti mergatė dhe e anuluan marreveshjen edhe se e kishim me
  shkrim!?.Pyetja e jonė:Pastaj ēka vepruat matutje?Pergjegjėja:Sabri Krasniqi
  . Po u detyruam t'a kėrkojmė kanale tjera me te cilin rast e kemi gjetur
  njė pėrkrahje tė TV.21, tė emitimit tė kėtij spektakli aq te mirepritur
  nė mėrgatėn shqiptare,gjė qė shpreh nje mirėnjohje pėr k
  ėtė stacion televiziv te 21.

  Shkruan Asllan Dibrani
  04.06.2009

  Shtutgard
  myvela dervishaj
  myvela dervishaj
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Virgo
  Numri i Postimeve : 100
  Mosha : 69
  Vendndodhja : FiladelfiaU.S.A.
  Profesioni : piktore
  Pikėt : 309
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 19/04/2010
  Hobi : piktura, poezia, libri.
  Me pelqejne lulet, kafshet sidomos macet, kuajt,me pelqen gjeli kengetar qe ben zgjimin c'do mengjez,natyra,ujevarat.
  Humor : humor shkodran

  spektakel mergimtaresh Empty Re: spektakel mergimtaresh

  Mesazh nga myvela dervishaj Fri 07 May 2010, 13:22

  Aslan Dibrani ju pergezoj per kete shkrim te ngrohe !
  emigrantja nga Amerika
  myvela dervishaj

   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 02:05