Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Kahlil Gibran

  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Kahlil Gibran Empty Kahlil Gibran

  Mesazh nga Desperado prej Sat 07 Feb 2009, 13:45


  Dashuria e vėrtetė...


  Le tė ketė hapėsirė nė bashkėsinė tuaj,
  e fryma hyjnore le tė vallėzojė mes jush.
  Duajeni njėri tjetrin, e mos bėni lidhje dashurie,
  Le tė bėhet ajo njė det lėvizės, mes
  brigjeve tė shpirtave tuaja.
  Mbushni kupat njėri tjetrit, e mos
  pini prej kupės sė njėjtė.
  Jipni njėri tjetrit prej bukės suaj,
  e mos hani prej copės sė njėjtė.
  Kėndoni e vallėzoni sė bashku dhe dėfrehuni
  e lejoni qė secili tė mbetet vetė.
  Madje dhe anėt e lahutės janė vetėm,
  ndonėse fėrfėllojnė me muzikė tė njėjtė
  Dhuroni zemrat tuaja, e mos i lini pranė njėra tjetrės nėn roje.
  Se, vetėm lumi i jetės mund t'i kėnaqė zemrat tuaja.
  Qėndroni sė bashku, e prap se prap jo aq sė bashku.
  Edhe shtyllat e tempullit qėndrojnė tė ndara
  e ahu dhe selvia nuk rriten nėn hijen e njėri tjetrit


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Kahlil Gibran Empty Re: Kahlil Gibran

  Mesazh nga Desperado prej Sat 07 Feb 2009, 13:45


  Kujtime


  Nuk do tė lė qė as edhe njė fantazėm e kujtimeve tė mia
  Tė ikte bashkė me retė
  Janė kėto vuajtje tė sė shkuarės
  Qė shpesh mė sjellin dhimbje
  Por nėse do mė duhej tė zgjedh mes gėzimit dhe dhimbjes
  Nuk do tė kėmbeja dhimbjet e zemrės sime
  Me gėzimet e botės mbarė
  Kėnga e zemrės
  Kėnga e zėrit ėshtė e ėmbėl
  Por kėnga e zemrės
  Ėshtė zėri i pastėr i qiejve


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Kahlil Gibran Empty Re: Kahlil Gibran

  Mesazh nga Desperado prej Sat 07 Feb 2009, 13:47


  Rreth Vdekjes


  Atehere Almitra foli e tha:
  Tani duam te t’pyesim per vdekjen.
  Ai u pergjigj: Ju doni te dini segretin e vdekjes!
  E si mund ta zbuloni po nuk kerkuat ne zemren e jetes?
  Bufi, me syte henore te t’cilit jane qorr gjate dites,
  nuk mund te zbulojne misterin e drites.
  Nese vertete doni te njihni shpirtin e vdekjes,
  shqyeni zemren tuaj prej trupit te jetes,
  pasi jeta e vdekja jane nje trup i vetem,
  siē jane nje trup i vetem edhe lumi me detin.
  Ne fundin e deshirave tuaja e shpresave,
  qendron njohja e juaj memece,
  per ate qe shkon pertej jetes;
  e ashtu si farat enderrojne nen bore,
  zemra juaj enderron pranveren.
  Besoni ne endrra pasi ne to fshihet dera e ameshimit.
  Frika juaj ndaj vdekjes nuk eshte tjeter,
  veēse kerqethja e bariut para mbretit,
  qe mbeshtet doren ne te ne shenje nderimi.
  Ne kete dritherime te tij,
  nuk eshte bariu ndoshta mbushur me gezim
  pasi qe tani do te mbarte shenjen mbreterore?
  e sidoqofte, a nuk eshte gjithnje e me i munduar nga dritherima e tij?
  Vdekja ē’eshte pra, perveē se
  te rrish lakuriq ne ere e te shkrihesh ne diell?
  E ēfare eshte tjeter te marresh frymen e skajshme,
  perveē se ta lirojme ate nga gurgullima e saj,
  ne menyre te tille qe te mund te rigdhije
  e te endet e lire ne kerkim te Zotit?
  Veē po te pini nga lumi i heshtjes,
  do te mund te kendoni me te vertete.
  E vetem kur te mberrini ne majen e malit,
  mund te vazhdoni ngjitjen.
  E kur toka te therrase trupin tuaj,
  atehere do te kerceni vertet.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Kahlil Gibran Empty Re: Kahlil Gibran

  Mesazh nga Desperado prej Sat 07 Feb 2009, 13:47


  Bijte  Femijet tuaj nuk jane bijte tuaj,
  Jane bij e bija te etjes qe jeta ka per vetveten,
  ata vijne nepermjet jush por jo nga ju,
  edhe pse jetojne me ju, nuk u perkasin.
  Mund t’u dhuroni atyre dashuri por jo mendimet tuaja:
  ata kane mendimet e veta.
  Mund t’u jepni strehim trupave te tyre por jo shpirtrave te tyre:
  ata banojne shtepine e se nesermes,
  te cilen nuk do u lejohet ta vizitoni as ne enderr.
  Mund te provoni te jeni si ata jane, por jo t’i beni te ngjashem me ju:
  jeta ecen e nuk vonohet me te shkuaren.
  Ju jeni harqet, prej ku bijte, si shigjeta te gjalla, jane hedhur perpara.
  Harketari sheh pikesynimin ne horizontin e pafund,
  dhe ju tendose me force derisa shigjetat e tij te shkojne shpejt e larg.
  Besohuni me gezim ne doren e harketarit,
  pasi, siē don fluturimin e shigjetes, ashtu don dhe shtrengimin e harkut.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Kahlil Gibran Empty Re: Kahlil Gibran

  Mesazh nga Desperado prej Sat 07 Feb 2009, 13:47


  Rreth Dashurise


  E atehere Almitra tha:
  Na fol per dashurine.
  E ai ngriti koken dhe vezhgoi popullin,
  tek ata ra nje qetesi e madhe.
  Me ze te sigurt pastaj tha:
  Kur dashuria t’u therrase, ndjekeni
  edhe pse rruget e saja jane veshtira e te thikta;
  e kur rruget e saj t’u rrethojne, besohuni asaj,
  edhe pse tehi i saj fashehur pas puplave mund t’u plagose.
  Kur t’u flase, kini besim te ajo
  edhe pse zeri i saj mund te shkaterroje endrrat tuaja,
  si era e veriut prishe lulishten e oborrit.
  Pastaj dashuria ashtu si u kurorezon, ashtu u kryqezon,
  si u ben te lulezoje, ashtu do u kepuse.
  Ashtu siē ngjitet ne majen tuaj
  dhe perkedhel embel gemat e njome,
  qe thuprojne nen diellin bubulak,
  ashtu do zbreze tek rrenjet tuaja
  e do i tunde derisa t’i lidhen tokes.
  Si doreza gruri do u pranoje ne vetvete,
  do u shkunde derisa te mbetni zhveshur,
  do u plasarise syprinen per t’u liruar nga levozhga,
  do u grije e t'ju bere bore,
  do u mbruje si miellin derisa te jeni elastik
  e do u hedhe ne flaken e saj
  qe te jeni buka e shenjte ne gostine e Zotit.
  E gjithe kjo, permbushe ne ju dashurine,
  derisa te mund te njihni segretet e zemres tuaj ne kete germim
  e t’u beje copez te zemres se jetes.
  Por ne qofte se per frike do kerkoni ne dashuri,
  veēanerisht paqe e kenaqesi,
  atehere do jete me mire per ju,
  qe te mbuloni lakuriqesine tuaj
  dhe te dilni nga lulushtja e dashurise,
  ne bote pa stine, ku do qeshni,
  por jo me te gjithe te qeshuren tuaj e do qani,
  por jo te gjithe lotet tuaj.
  Dashuria nuk jep asgje jashte vetvetes
  e nuk merr ne kah tjeter perveēse kah vetja.
  Dashuria nuk zoteron e nuk deshiron te zoterohet,
  pasi dashuria i mjafton dashurise.
  Kur dashuroni nuk do duhej te thonit:
  "kam Zotin ne zemer", por me mire,
  "jam ne zemren e Zotit".
  E mos mendoni te ngisni dashurine,
  sepse po t’u gjykoje te denje, ajo do u ngase ju.
  Dashuria s’do tjeter perveēse te permbushet.
  Por nese dashuroni e nese eshte e paevitueshme
  qe te keni deshira,
  atehere deshirat tuaja le te jene keto:
  te shkriheni e te imitoni rrjedhen e perroit,
  qe kendon melodine e saj, naten,
  te njihni denimin e brishtesise se tepert,
  te jeni te perthyeshem nga vete hulumtimi juaj i dashurise
  e te pergjakeni te vetdijshem e te lumtur,
  te zgjoheni ne mengjes me zemren qe ka pjelle krahe
  e te falenderoni per nje tjeter dite dashurie,
  te pushoni ne zheg duke medituar mbi ekstazen e dashurise,
  mirenjohes te korrni ne darke,
  e te flini me nje lutje ne zemer
  per te dashur-in/-en dhe nje kenge lavderimi mbi buze.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Kahlil Gibran Empty Re: Kahlil Gibran

  Mesazh nga Desperado prej Sat 07 Feb 2009, 13:48


  Tė kthehesh fėmijė  Pyes trishtimin dhe zbuloj
  Se nuk e ka dhuntinė e fjalės
  E megjithatė po tė mundte
  Jam i bindur qė do tė shqiptonte
  Njė fjalė mė tė ėmbėl se gėzimi
  Tė kthehesh fėmijė
  Gjėrat qė fėmijėt duan
  Mbeten nė mbretėrinė e zemrės
  Deri nė plakje
  Gjėja mė e bukur e jetės
  Ėshtė se shpirti ynė
  Ndal fluturimin
  Nė vėndet ku njėherė e njė kohė luanim


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Kahlil Gibran Empty Re: Kahlil Gibran

  Mesazh nga Desperado prej Sat 07 Feb 2009, 13:48


  Besimi!


  Ēfarė ėshtė? Unė njoh vetėm jetėn.
  Jetė pėr mua ėshtė fusha,
  Ngjyrat dhe telajoja!
  Kisha ėshtė brenda meje
  Ndėrsa prifti i saj je ti


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Kahlil Gibran Empty Re: Kahlil Gibran

  Mesazh nga Desperado prej Sat 07 Feb 2009, 13:48


  Autoportret


  Ja njė fjalė, unė jam
  Njė fjalė qė nganjėherė ėshtė njė hiē
  E pafundėsi nganjėherė


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...
  Desperado
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Kahlil Gibran Empty Re: Kahlil Gibran

  Mesazh nga Desperado prej Sat 07 Feb 2009, 13:49

  Te dua vella

  Te dua vella, cilido ti qofsh.
  Ne dac se perkulesh tek kisha jote
  o gjunjezohesh tek tempulli yt,
  o lutesh tek xhamia jote.
  Ti edhe une jemi bijte e te njejtit besim,
  sepse te ndryshme jane rruget e fese.
  Nuk jane gje tjeter, vecse zjatja e gishtave te duarve plot dashuri,
  te vetmit te plotfuqishmit.
  Nje dore e zjatur drejt te gjitheve, e cila ofron plotesine e shpirtit
  e plot ankth mirepret te gjithe.
  Zoti ju ka dhuruar shpirtin e lire ,
  ndaj krahet duhet ti lironi per te fluturuar drejt dashurise dhe lirise.
  Nuk eshte lameri atehere, qe vete ju te coptoni me duart e juaja
  krahet e te ja heqni shpirtit duke u zvarritur si nje insekt permbi toke?


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...

  Sponsored content

  Kahlil Gibran Empty Re: Kahlil Gibran

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 27 May 2020, 03:23