Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Shqiptarja qė konfirmoi teorinė e prejardhjes sė universit.

  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Shqiptarja qė konfirmoi teorinė e prejardhjes sė universit. Empty Shqiptarja qė konfirmoi teorinė e prejardhjes sė universit.

  Mesazh nga Odeta prej Thu 13 Nov 2008, 01:13

  Shqiptarja qė konfirmoi teorinė e prejardhjes sė universit:
  Kryeministri Berisha priti astrofizikanen dhe kozmologen e shquar shqiptare Laura Mersini Houghton, e cila ėshtė profesoreshė e Universitetit tė Karolinės sė Veriut, nė Chapel Hill (SHBA). Kryeministri Berisha, nė takimin me shkencėtaren shqiptare, shprehu kėnaqėsinė dhe vlerėsimin pėr suksesin e jashtėzakonshėm qė zonja Mersini Houghton ka arritur, duke theksuar se "pėr ēdo shqiptar ėshtė krenari qė njė shkencėtare shqiptare arrin nė kėto maja studimesh". Zonja Mersini ėshtė e njohur nė gjithė botėn pėr teoritė e saj nė fushėn e kozmologjisė teorike. Astrofizikania dhe kozmologia e shquar shqiptare Mersini-Houghton e njohu kryeministrin me arritjet mė tė fundit tė ekipit tė saj nė fushėn e astrofizikės dhe pėr planet e saj tė ardhme shkencore. Ajo shprehu gatishmėrinė pėr tė ndihmuar studentėt e talentuar shqiptarė dhe Universitetin Politeknik me eksperiencen e saj, si dhe tė ndihmonte nė organizimin e njė serie leksionesh publike, me kolegė tė saj tė shquar dhe mbajtės sė ēmimeve "Nobel" nė fizikė dhe astronomi. Kėto do tė ndihmojnė nė pėrhapjen e njė fryme optimizmi pėr shkencėn nė radhėt e rinisė dhe nė njohjen me zhvillimet mė tė fundit tė shkencės. Kryeministri e njohu zonjėn Mersini Houghton me pėrpjekjet e qeverisė pėr reformėn shkencore. Kryeministri tha se me pėrfundimin e procesit tė zgjedhjeve nė universitete dhe tė kompletimit tė reformės, do tė jetė praktikė konstante qė nė kėrkimin shkencor tė rekrutohen vajzat dhe djemtė mė tė shkolluar dhe mė tė aftė. Nė takim, gjithashtu, u diskutua pėr mundėsitė e shumta tė ekselencave shqiptare nėpėr botė pėr tė kontribuar pėr vendin e tyre, nėpėrmjet formave bashkėkohore tė bashkėpunimit me universitetet, Akademinė e Shkencave, etj. Kryeministri theksoi se ėshtė e rėndėsishme qė personalitete tė shkencės, tė artit, etj., tė dinė qė nė vendin e tyre e kanė gjithmonė tė hapur vendin e punės. "Sot, teknologjitė lejojnė mėnyrėn e punės on-line, atė me telekonferenca apo lejojnė lėvizjen e shpejtė. Ėshtė nė detyrėn tonė qė kėtyre personaliteteve t'u krijojmė mundėsitė tė vijnė nė Shqipėri pėrkohėsisht apo tė mbahen nė lidhje, ndėrsa tė tjerė tė vijnė pėrfundimisht", u shpreh kryeministri. Vitin e kaluar, pothuaj tė gjitha revistat shkencore mė prestigjioze ("New Scientist", "Scientific American", etj.), botuan zbulimin qė konfirmoi teorinė e zonjės Mersini Houghton, tė prejardhjes sė universit. Vitin e kaluar, observacionet e NASA-s konfirmuan njė parashikim tė teorisė sė ekipit tė zonjės Mersini Houghton. Ky zbulim ka pasur jehonė nė botė, gjatė gjithė gjysmės sė dytė tė vitit tė kaluar dhe kėtė fillimviti. Nė takim ishin tė pranishėm edhe kėshilltari i kryeministrit pėr Shoqėrinė e Informacionit, Pjerin Marku, dhe ai pėr Arsimin, Myqerem Tafaj.


  ________________________________
  Shqiptarja qė konfirmoi teorinė e prejardhjes sė universit. ILoveYouAnimRvText

   Ora ėshtė Tue 07 Jul 2020, 13:09