Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Feminizmi

  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Feminizmi Empty Feminizmi

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:53


  FEMINIZMI:


  Feminizmi si nje ideologji dhe levizje grashe qe luftojne per te
  mbrojtur dhe per te rritur te drejtat e grave , ka histori po aq te
  gjate sa dhe vete historia e neshtrimit te gruas – e gruaja siq na
  deshmon historia ka qene e nenshtruare gjithemon ne cdo fushe te jetes .
  Feminizmi si ideologji filloj te paraqitet si nje forme e organizuare
  neper protesta te vogla qe nga viti 1600 dhe vazhdojne deri ne ditet e
  sotme … Levizjet feministe nuk kane pasur nje paraqitje konsistente ,
  te vazhduare , pasiqe ato manifestoheshin ne forme te protestave te
  vogla kohe pas kohe , te cilat kane qene te penguara nga rendet
  patriarkale/mashkujt .

  Ne civilizimin perendimore grupet e para te organizuara ne menyre
  active per te drejtat e grave fillojne qe nga periudha pas Revolucionit
  Francez te vitit 1789… Pas revolucionit, ne Paris dhe ne disa provinca
  franceze u krijuan organizata, klube, shoqata grashe te frymezuara nga
  idealet e lirise dhe barazise. Ato h artuan dhe projekte politike,
  projekt ligje per te drejta te barabarta ne edukim , punesim dhe qeveri
  …

  "Marie Gouze udheheqese e nje shoqate hartoj Deklaraten per te drejtat
  e grave>. Pergjigja qe erdhi nga udheheqesit revolucionare meshkuj
  nuk ishte e pelqyeshme – ku sipasoje e se ciles u ekzekutua Marie Gouze
  , pas se ciles shoqatat , klubet u shperndane me dekret qeveritare..
  Marei Gouze ka qene e vetmja feministe qe ka dhene jeten per seksin e
  saj ".
  Me pastaj levizjet feministe me shume se kudotjeter maririne permasa ne
  SHBA.. Feministet amerikane ishin te lidhur ngushte me grupet qe
  luftonin per zhdukjen e skllaversise …

  Levizjet feministe tani ne kohet e fundit kane perfshire nje spekter
  shume me te gjere problemesh se ne te kaluaren . Tani levizjet
  feministe bejne presione per barazi ekonmike, per te drejtat e abortit
  dhe ndryshime ne ligjet per divorcim.
  Ekziston nje mendim i ushqyer per kohe te gjate se meshkujt kane aftesi
  dhe dhunti per disa pune , ne krahasim me femrat , te cilat nuk mund
  t’i kryejne sikurse mashkujt.
  Mandej idejea e ndarjes se puneve te sferes private (e cila eshte e
  destinuar gruan) prej asaj publike( qe eshte e destinuar per burrin).

  Pastaj pikepamje mbi inferioritetin e femres dhe varshmeria nga
  mashkulli .. Ide keto , qe kane sjelle ne kultivimin e shume
  paragjykimeve, stereotipeve , miteve sa i perkete statusit dhe roleve
  sociale , me ngjyrime gjinore .
  Sipas ketyre pikepamjeve (stereotipeve ) pabarazia ne mes gjinive –
  eshte e natyrshme , dhe se inferioriteti i femres eshte nje gjendje e
  natyrshme e percaktuare nga natyra , biologjia .

  Feministet mendojne se kjo eshte nje ide , bindje qe nuk eshte
  racionale , nuk eshte i veretete dhe se pabarazia eshte e padrejte. Nje
  vetedije e tille eshte krijuare nga opinione , ide qe jane ushqyer nga
  mite dhe paragjykime .
  Ne kuader te feminizmit, jane zhvilluare tri rryma te mendimit feminist :
  1)feminizmi Liberal , 2) Socialist, 3) Radikal
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Feminizmi Empty Re: Feminizmi

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:54

  1.Feminizmi Liberal

  Nga zhvillimet politike , ne lirite dhe te drejtat e njeriut historia
  na meson qe grate kane qene te diskriminuara dhe te perjashtuara nga
  reformat progressive qe sjellnin idete e liberalizmi, si nje pikepamje
  filozofike qe mbeshtetej ne barazine dhe lirine e individit .
  Grate kane qene te diskriminuare ( te trajtuara jobarabarte) ne te
  gjitha fushat ; si ne drejtat politike, ekonomike , sociale , mundesite
  per edukim , punesim, raport diskriminues ne paga …

  "Per me teper , trajtimi i ndryshem mund i ndryshem mund te ndodhe ne menyra te mbuluara : ne klase (uke drejtuar vemendje nga djemte) , ne pune (ku burrat vendosin burra ne vendet drejtuese) , ne politike ( ku grate mbahen jashte rrethit zyrtar) etj".
  Ne keto raste ndodhe qe vleresimi grave nuk behet mbi baza te vlerave
  dhe cilesive individuale , por mbi baza gjinore ...Kjo bie ndesh me
  idealet e filozofise liberale.
  "Kjo do te thote qe eshte e padrejte e padrejte , psh: qe te mos
  marresh ne pune njeriun me te kualifikuar per ate pune. Keshtu qe
  trajtimii ndryshem per shkak te gjiinise eshte i padrejte, ashtu siq
  eshte i padrejte diskriminimi i njerezve per shkak te ngjyres se
  lekures, perkatesise etnike, fese ose origjines shoqerore".

  Zhdukja e pabarazive mbi baza gjinore (midis burrave dhe grave) eshte
  njera nder perkushtimet e feminizmit liberal , per t’ju siguruar
  trajtim dhe mundesi te barabarte ne shancet jetesore , sipas vlerave ,
  cilesive dhe puneve individuale qe bejene.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Feminizmi Empty Re: Feminizmi

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:56

  2.Feminizmi Radikal

  a)– Barazi midis gjinive

  Rryma e Feminizmi radikal , eshte paraqitur , i perkete periudhes pas
  Luftes II Boterore . Feminizmi radikal thekson rendesine e biologjise
  ne vendin qe zene burrat dhe grate ne shoqeri… Nenshtrimi fizik i grave
  eshte shkaku me i rendesishem i pabarazise sociale midis gjinive dhe
  thuhet se clirimi i grave duhet te mbeshtetet mbi njohurite lidhur me
  shtypjen biologjike dhe diskriminimin social. Kjo teme zhvillohet ne
  menyra te ndryshme nga feministet radikal
  Ka njerez qe mendojne se gjinia biologjike nuk luan ndonje rol ne
  aftesite , dhuntite dhe mundesite e njerezve. Burrat dhe grate ngjasin
  me njeri-tjetrin. Pothuajse te gjithe ndiejme nje nevoje instinctive ,
  per te pasur kontakt me nje ose me shume njerez dhe deshire per te
  pasur femije.

  Seksi dhe riprodhimi jane fenomene natyrale, qe u perkasin te gjitha k
  ulturave . Kjo ben qe te kete ndryshim midis bashkepunimit te grave me
  burrat, per aktivitetin seksual dhe riprodhues … Pare ngushte , vetem
  nje nga keto ndryshime i perket natyres , fakti qe vetem grate jane ne
  gjendje te lindin femije . Megjese biologjia, ne pergjithesi, eshte ne
  njejte, jane vene re ndryshime ne jeten e burrave dhe grave, ne pjesen
  me te madhe te shoqerise .

  Pjesa me e madhe e barres per rritjen e femijeve dhe puneve shtepiake
  bie mbi grate, ndersa pjesa me e madhe e asaj qe ndodh jashte shtepise
  , ne pune , veprimtarine ekonomike, brenda firmave dhe organizatave
  politike, u eshte lene burrave. Per me teper, ka pikepamje te panumerta
  per sa i perket "tipikes" per grate dhe burrat lidhur me ndjenjat ,
  qendrimet dhe aftesiste intelektuale .
  und te thuhet se kjo paraqet nje teprim kolosal, te domethenies se
  biologjise. NJe fakt i vetem natyror, sjell me vete pasoja te panumerta
  kulturore dhe institucionale
  Berthama tradicionale e familjes luan nje rol kryesor ne institucionalizimin e rolit te gjinise.
  Berthama e familjes
  ka dy funksione te rendesishme ;

  E para – formon nje suaze te pathyeshme per jeten e shume grave.
  Ato priren per ta ushtruar veprimtarine e tire brenda familjes,
  pjeserisht, sepse femijet varen prej tyre nga ana emocionale dhe
  pjeserisht, sepse ato vete varen ekonomikisht prej burrave te tire.
  E dyta roli i gjinise riprodhohet nepermjet pershtypjeve qe
  marrin femijet nga model ii rolit familjar. Ata mesohen me mendimin se
  grate zhvillohen me mire ne shtepi , ndersa burrat jashte shtepise.
  Familja tradicionale eshte nje fakt social dhe jo nje fakt natyral. Ajo
  ekziston, ngaqe aftesite riprodhuese te grave i bejne ato nena (dhe
  shtepiake) nga ana e natyres.

  Te gjitha keto i pengojne grate dhe u heqin atyre mundesite per t’u
  zhvilluar . Prandaj , ka arsye per te hequr dore nga keto qendrime dhe
  per t’i shmangur institucionet qe i ruajne ato , ne menyre te veqante
  berthamen e familjes.

  Si mund te behet kjo gje ?

  Ka feministe radikale, qe duan ta heqin familjen . Ndonje shkon akoma
  me larg, duke thene se grate do te arrijne lirine dhe lulezimin , kur
  te lirohen nga shtatezania dhe lindja e femijeve… Shulamith Firestone
  (nje feministe) , nga ana e wsaj , gjen nje zgjidhje te bazuar ne
  << mundesite moderne te zhvillimit te embrionit, qe do te thote
  fekondim artificial>>… Raporti "gjysma e njerezimit duhet te
  linde dhe te rrite femije per te gjithe ju" do te behej faktik ,
  perderisa fekondimi artificial dhe teknologjia e re e riprodhimit bejne
  te mundur krijimin e femijes jashte trupit te nenes .

  Sh. Firestone , thote se : "grate duhet te ēlirohen nga tiranai e
  tyre biologjike me te gjitha mjetet e mundshme dhe rolin per lindjen
  dhe rritjen e femijeve duhet ta shperndajme ne gjithe shoqerine
  njerezore, te burrat po aq sa dhe te grate".

  Ndersa Susana Moller Okin parapelqene nje zgjidhje me pak drastike
  Okin kerkon , e para – ndarjen e funksionit paresor te
  riprodhimit nga funksioni i shoqerorizimit, qe do te thote punen per
  rritjen e femijeve … Nuk ka asnje arsye qe t’i lihet pergjegjesia vetem
  nenes, pasi femija eshte shkeputur nga trupi i saj .E dyta, ajo shikon
  nje lidhje te pazgjidhshme midis clirimit te gruas dhe kontrollit te saj
  mbi aftesine per te lindur femije .

  Revolucioni teknologjik, ne formen e mjeteve parandaluese dhe
  nderhyrjeve te sigurta te deshtimit , eshte nje nga kushtet e ketij
  kontrolli . Kushti tjeter eshte nje revolucion, me objketiv menyren e
  te menduarit dhe te jetuarit. Duhet te marre fund koncepti i rolit
  "natyral" te guras. .. "Ne kemi arritur nje pike ne zhvillimin
  teknologjik dhe ekonomik, ku duhet te lajme llogarite nje here e mire
  me rolin e gjinise , me nje perjashtim: ate qe ndodh, kur nje grua
  zgjedh vullnetarisht, aftesine per te formuar".
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Feminizmi Empty Re: Feminizmi

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:56

  b)-Ndryshimi midis gjinive

  Ka feministe radikale, qe thkesojne rendesine e ndryshimeve midis
  burrit dhe gruas. Ideja e tire ehste e ndare ne dy pjese: 1) Ka
  ndryshime te rendesishme midis burrave dhe grave per sa i perket
  orientimit intelektual dhe formulimit te ceshtjeve normative dhe 2)
  epersia konjitive e grave dhe angazhimi i tire moral, nuk pranohen dhe
  nuk vleresohen ne shkallen e duhur.
  Nje variant i ketij qendrimi eshte epistemologjia feministe (teoria e
  njohjes) . Femistet thone se veprimtaria konjtive e burrave dhe grave
  ndryshon qe ne vitet e par te jetes. Kur , per shembull , u tregojme
  nje grupi djemsh dhe vajzash , fotografi te sendeve te ndryshme dhe u
  themi qe t’i grupojne, djemte u vene rendesi karakteristikave te
  lindura te sendit , ndersa vajzat karakteristikave funksionale dhe
  relacionale.

  Ne te njejten menyre, sociologet merren me shume me aftesite dhe
  dhuntite individuale, ku shpjegojne qendrimet dhe sjelljen , ndersa
  sociologet nxjerrin ne radhe te pare lidhjet njerezore .
  Ka nje problem ne faktin qe aftesite intelektuqale te burrave, ndikojne
  mbi veprimtarine e tire shkencore. Midis te tjerash , kjo mund te qoje
  qe sociologet te japin nje pamje te gabuar te shoqerise , qofte sepse
  pjesa me e madhe e kontributit shkon per te studiuar veprime
  individuale, qe faktikisht luajne nje rol te kufizuar, ose sepse
  interesa te vogla u kushtohen maredhenieve sociale, qe jane vertet te
  rendesishme.

  Ekziston nje variant normative i feminizmit te ndryshimeve . Ai tote se
  burrat dhe grate duhen trajtuar ne menyra te ndryshme, perkohesisht per
  te krijuar nje barazi afatgjate . Ky variant niset nga vezhgimet se
  trajtimi i ndryshem qe ka karakterizuar shoqerine deri tani, ka
  favorizuar burrat.
  Te gjitha propozimet per barazi permbajne ndryshime qe prekin
  privilegjet e burrave. Mirepo , ndonje propozim shkon me larg: Ai thote
  se grate (perkohesisht) duhet te trajtohen me mire se burrat.

  Shembulli me i qarte per ket eshte ideja e trajtimit me pozitiv i grave
  ne kerkesat per vende te caktuara pune. DUhet hequr parimi i trajtimit
  te barabarte, qe eshte qendror, net e gjitha shtetet juridike, per te
  shmangur pabarazite, qe nuk mund te hiqen duke i trajtuar njesoj burrat
  dhe grate. Mendimi eshte se qindra vjet me diskriminim negative te
  grave , i bejne te nevojshme dhe te drejte disa dhjetevecare me nje
  praktike te kundert .
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Feminizmi Empty Re: Feminizmi

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:57

  3.Feminizmi Socialist


  " Pabarazine midis grave dhe burrave filozofet socialist dhe markesist
  konsiderojne qe i kane prejardhjen ne mardheniet ekonomoike. Menyra
  kapitaliste e prodhimit mbeshtetet mbi punen e paguar dhe nje minimum
  mireqenie sociale . Ata qe nuk posedojne me kapitalin , te vetmen gje
  qe mund ta shesin per te siguruare jetesen eshte krahu punes .
  Ne kapitalizem grate kane dy detyra : 1) e para te kujdesen per femijet
  e prinderit e moshuar dhe zevendesimin e fuqise punetore, ne fund te
  dites se punes . 2) e dyta, ato jane krah pune reserve , qe pronaret e
  kapitalit mund ta perdorin ne struktura te pershtatshme ekonomike.

  Sipas feminizmit socialist – eshte e pamundur t’i jepet fund
  nenshtrimit dhe vartesise se grave, pa shmangur menyren e prodhimit
  kapitalist …. Mirepo, feministet socialiste , nuk pajtohen me rrugen si
  do vazhdohet : A ka nevoje qe te lahen llogarite me mbizoterimin
  mashkullor , perveq nenshtrimit ekonomik ??"
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Feminizmi Empty Re: Feminizmi

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:57

  Ndikimi i Feminizmit

  Mendimtaret e djathte, disa prej te cileve ndikonin ne politiken e
  qevereritare te disa vendeve te medha , perfshire Britanin e Madhe dhe
  SHBA ., mendojn se grate duhet t’iu ktheheshin vlerave tradicionale te
  marteses dhe familjes .

  Ata pretendonin se feminizmi e ka minuar shenjterine e marteses , ka
  ndihmuar per rritjen e numrit te familjeve me nje prind dhe madje i ka
  sjelle ankth edhe vete grave .
  Grate qe kane zgjedhur te mbeten te pamartuara thuhet qe vuajn nga nje numer qrregullimesh mendore e fizike .

  Pretendime te tilla ne te vertete binin ne kontradikte me perfundimet
  kryesore te kerkimeve per kete problem. Perqindjet e depresionit jane
  me te larta ne grate e martuara se ne ato te pamartuara dhe me te larta
  jane nder grate e martuara qe nuk jane ne pune ..
  Duke krahasuar punen e paguar , martesen dhe femijet , studiuesit kane
  arritur ne perfundim se puna eshte "deri tani faktori me i fuqishem dhe
  me i qendrueshem per shendetin e mire te grave".

  Sponsored content

  Feminizmi Empty Re: Feminizmi

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 05 Jun 2020, 15:06