Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

2 posters

  250 Proverba per Dashurine

  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  dashurine - 250 Proverba per Dashurine Empty 250 Proverba per Dashurine

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 10:56

  Pershendetje te gjitheve.
  Ne vijim te kesaj teme do te keni mundesine qe te lexoni
  250 Proverba te thena per Dashurine, nga njerez te shquar
  dhe nga Filozofe me emer.

  Shpresoj qe t'ju pelqejne sadopak.

  Lexim te kendshem.
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  dashurine - 250 Proverba per Dashurine Empty Re: 250 Proverba per Dashurine

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 10:57

  1. Dashuria e parė i ngjan borės sė parė, rrallė ndonjėherė mbetet.
  Finlandeze.


  2. Barra e madhe mund pėr deve, dashuria e madhe mund pėr zemėr.
  Mongoleze


  3. Dhuratė e mirė nga i dashuri ėshtė edhe njė tufė bari.
  Azerbejxhane


  4. Dashuria as nuk mundet tė blihet, as nuk mundet tė shitet. Ēmimi i vetėm i dashurisė ėshtė dashuria.
  Angleze


  5. Dashuria ėshtė e verbėr, por shihet prej sė largu.
  Italiane


  6. Vetėm dashuria mund ta ndėrtojė brenda njė nate Murin Kinez.
  Koreane


  7. Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė.
  Suedeze


  8. Me atė qė duhemi, tallemi mė sė shumti.
  Franceze


  9. Ēdo ndarje ėshtė njė pjesė e vogėl e vdekjes.
  Fmnceze


  10. Bukuria pėr njė herė, dituria pėr gjithė herė.
  Shqipe


  11. Bukuria ėshtė si lulja kur lulėzon, por shpejt vyshket.
  Italiane


  12. Bukuria ėshtė premtim i fatit.
  Stendali  13. Tė bukura janė vetėm ato gjėra, qė nuk na interesojnė.
  Uajldi


  14. Ishte e bukur si gruaja e huaj.
  Morandi


  15. Ari ėshtė i bukur, por bukuria ia tajkalon.
  Masingjeri


  Bukuria e vėrtetė, si dhe menēuria e vėrtetė ėshtė shumė e thjeshtė dhe e kuptueshme pėr tė gjithė.
  Gorki


  16. Bukuria ėshtė diē shtazarake nėse nuk pėrshkohet edhe me menēuri.
  Demokriti


  17. Bukuria frenon ēdo zemėrim.
  Gėte


  18. Nė gjumė dhe nė errėsirė ēdo gjė ėshtė e bukur.
  Vidmari


  19. Bukuria e tėrheq vjedhėsin mė tepėr se ari.
  Shekspiri


  20. Gruaja e bukur e vera e ėmbėl, farmak pėr zemėr.
  Shqipe


  21. Bukuria ėshtė burimi i tė gjitha dashurive dhe fatkeqėsive tė mėdha.
  Lakorderi


  22. Vetėm e vėrteta ėshtė e bukur.
  Dekarti


  23. Bukuria ėshtė letra qė i rekomandohet zemrės.
  Shopenhaueri  24. Qeni pėr qenin ėshtė mė i bukuri, ashtu si njeriu pėr njeriun.
  Epiharmi


  25. Tė bukurit janė tė bukur vetėm pse janė tė rrethuar nga tė shėmtuarit.
  Shezali
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  dashurine - 250 Proverba per Dashurine Empty Re: 250 Proverba per Dashurine

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 10:58

  26. Mbretėresha e vetme e vėrtetė ėshtė bukuria e gruas: sundon posa tė paraqitet.
  Shileri


  27. Nuk ėshtė e bukur ajo qė ėshtė e bukur, por e bukur ėshtė ajo qė ju pėlqen.
  Italiane


  28. Bukuria ėshtė burim i pashtershėm i gėzimit pėr atė njeri qė di ta gjejė kėtė burim.
  Kareli


  29. Tė bukurave ēdo gjė u falet.
  Boigny


  30. Bukuria gjithmonė u sjell femrave dhe meshkujve mė shumė dhembje se sa gėzim.
  Tomazeu


  31. Dashuria e parė ėshtė mė e ėmbėl se mjalti i bletėve.
  Dctgestane


  32. Dashuritė e para janė si dhėmbėt e parė: dalin pa dhembje dhe ua lėshojnė vendin tė tjerėve.
  Dyma i Ri


  33. Dashuria e parė ėshtė shumė e madhe dhe njėkohėsisht shumė e vogėl.
  Hygo


  34. Nga tė gjithė budallallėqet qė bėn njė vajzė, mė i madhi ėshtė dashuria e saj e parė.
  Kocebu


  35. Njeriu ka shumė dashuri tė mėdha e tė vogla nė jetė, por ka vetėm njė dashuri tė parė.
  Dostojevski


  36. Nė dashurinė e parė gruaja do dashnorin, nė tė tjerat do dashurinė.
  La Roshfitko

  37. Ai qė tė detyron tė qash, ai edhe tė do.
  Shqipe


  38. Dashuria ėshtė kripa e jetės, jeta pa dashuri s'ka asnjė shije.
  S.Frashėri


  39. Kur njeriu e ka zemrėn plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
  P.Vasa


  40. -Pse dashuron?
  -Qė tė lirohem prej njė pjese tjetėr tė dhembjes qė s'e shterr puna krijuese dhe qė tė frymėzohem pėr punė.
  Qosja


  41. Dashuria dyshon dhe beson me tė njėjtėn forcė.
  Xoxa


  42. Tė dashurosh do tė thotė tė robėrohesh nga vetvetja.
  Spasse


  43. Kush nuk mund tė tregojė sa dashuron, ka njohur vetėm njė dashuri tė dobėt.
  Petrarka


  44. Dashuria ėshtė iluzion.
  Uajldi


  45. Mėsoni, mėsoni, mėsoni dhe do tė bėheni tė arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do tė bėheni tė mėdhenj.
  Tomaseu


  46. Nė dashuri nuk ėshtė rritur askush.
  Eemarku


  47. Dashuria dhe fati ndėrlidhen kėshtu qė k'ush ėshtė imun nė dashuri, imun ėshtė edhe nė fat.
  Sheli


  48. Kush dashuron nuk guxon tė flasė pėr viktima.
  Bjernsoni


  49. Nė qoftė se askush nuk na do, atėhere as veten tonė nuk e duam.
  De Stali


  50. Nė dashuri ėshtė e mundur tė falėsh shumėēka, por jo edhe tė harrosh.
  Shamfori
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  dashurine - 250 Proverba per Dashurine Empty Re: 250 Proverba per Dashurine

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 10:59


  51. Dashuria ka dy pėrcjellės: tė mirėn dhe durimin.
  Aligieri


  52. Dashuria ushqehet me shpresė.
  Lao Ce


  53. Dashuria ėshtė si ngarja e automobilit: starton ngadalė, vozit shpejt, por frenon vetėm kur ėshtė, shumė 5 vonė.
  Sagani


  54. Kush ndalet tė mendohet pėr dashuri, nuk dashuron mė.
  Kocebu


  55. Dashuria bėn ēudira ēdo ditė: ajo dobėson tė fuqishmin, forcon tė dobėtin, nga i menēuri bėn budallain, i nga budallai tė menēurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me njė fjalė, i pėrmbys gjėrat.
  Polaku


  56. Tė jesh i dashuruar do tė thotė mė tepėr se tė jesh i pasur, sepse do tė thotė tė jesh i lumtur.
  Tileri


  57. Kam lexuar diku se dashuria ėshtė kapitulli i parė nė librin e madh tė mosmirėnjohjes.
  Sandi


  58. Dashuria ėshtė ēėshtje e ndjenjave e jo e dėshirave. Nuk mund tė dashuroj pse dua, e mė sė paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar ėshtė e marrė.
  Kanti


  59. Dashuria fitohet me dashuri.
  Spanjolle  60. O zot, kur tė vdes, ruaje nė qetėsinė tėnde vetėm njė fjalė pėr mua:"Kam dashuruar".
  Tagora


  61. Dashuria ēdoherė ėshtė fillimi i dijes, siē ėshtė zjarri fillimi i dritės.
  Lagerlefi


  62. Derisa dashuria ėshtė e verbėr, s'ka arsye pėr ndarje.
  Z.Lenēi


  63. Dashuria ėshtė ndoshta i vetmi shikim i pėrkryer qė mund ta hedhim nė amshim.
  Hajsi


  64. Gjendja e dashurisė si duket ėshtė e vetmja gjendje normale e shpirtit tė njeriut.
  Ēehovi


  65. Tė dua mė shumė se dje, e mė pak se nesėr.
  Zheraldi


  66. Kam pirė qė t'ju harroj. Por pėr fat tė keq, kur jam dehur, ju kam parė dyfish.
  Ashardi


  67. Dashuria ėshtė njė lindje e re.
  Gjermane


  68. Dashuria ėshtė pėlhurė qė thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qėndisje.
  Volteri


  69. S'ėshtė i mirė gardhi me ristela, as dashuria nė fqinjėsi tė mirė; i mirė ėshtė gardhi me dėrrasa dhe dashuria nė largėsi.
  Rumune


  70. Sa mė shumė gjykohet, aq mė pak dashurohet.
  Shamfori


  71. Atje ku ka mė shumė dashuri, atje edhe dhembja ėshtė mė e madhe.
  Qosja  72. Pėr dashnorin s'ka gjė mė tė ėmbėl se lotėt kur fshi-hen nė duart e sė dashurės.
  S.Frashėri


  73. S'ka diell pa dritė, as njeri pa dashuri.
  Gėte


  74. Mundet ndonjėherė tė harrohet ēka ėshtė dashuria?
  Ruso


  75. Dashuria ėshtė njė ngjarje botėrore, por private.
  Polgari
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  dashurine - 250 Proverba per Dashurine Empty Re: 250 Proverba per Dashurine

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 11:00

  76. Tė ndahesh vetėm pse mė nuk e do ėshtė budallallėk, njėsoj si tė martohesh me dikė vetėm pse e do.
  Gabori


  77. Dashuria ėshtė pėrmbajtja e vetme e gjėrave nė kėtė kohė tė pakuptimtė.
  Habe


  78. Kur njeriu dashuron, dėshiron tė bėj diēka, prandaj dėshiron tė sakrifikojė, dėshiron tė shėrbejė.
  Heminguei


  79. Dashuria ėshtė si rrobat: kėnaqėsi ėshtė kur i ndėrron shpesh.
  Fleēeri


  80. Ta kėrkosh me arsye rrugėn tek dashuria, ėshtė njėsoj si tė kėrkosh diellin me qiri.
  Rumi

  81. Nė qoftė se dashuron, askush nuk mund tė tė bėj gjė.
  Kieopatra


  82. Miqėsia dhe dashuria janė dy lule nė njė rrėnjė. Vetėm se dashuria ka disa petale mė shumė.
  Klopshtoku


  83. Ku sundon dashuria nuk ka as tė mėdhenj as tė vegjėl.
  Japoneze


  84. Nė qoftė se miqėsia nuk pėrmban dashuri, dashuria pėrmban miqėsi.
  De Kosteri


  85. Dashuria ėshtė e amshuar deri sa zgjat.
  Renie


  86. Ikja ėshtė fitoria e vetme nė dashuri.
  Bonaparti


  87. Dashuria ėshtė mė e vjetra, mė e reja, e vetmja ngjarje botėrore.
  Rikerti


  88. Tė dashurosh nuk do tė thotė tė jesh i lumtur, do tė thotė tė zgjedhėsh vuajtjen tėnde.
  Gogoli


  90. Dashuria ėshtė shpesh rezultat i kurorėzimit
  Molieri


  91. I frikohemi vetėm atij qė e duam.
  Tolstoi


  92. Dashuria ėshtė si sėmundja infektuese: sa mė tepėr njeriu frikėsohet aq mė tepėr e pėson.
  Dekobra


  93. Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga mėshira.
  Monteskie


  94. Dashuria ėshtė si supa: lugėt e para janė shumė tė nxehta, tė fundit shuraė tė ftohta.
  Manjani


  95. Dashuritė e mėdha janė tė rralla, siē janė tė rralla veprat e mėdha.
  Adleri


  96. Kur ndonjė dashurie i vjen fundi, tė dobėtit kukasin dhe menjėherė gjejnė dashnore tė reja, kurse tė menēurit me kohė i kanė pasur tė rezervuara.
  Uajldi  97. Tragjedia e madhe e jetės nuk ėshtė se njerėzit vdesin, por se pushojnė sė dashuruari.
  Momi


  98. Dashuria nuk ka vite. Ajo lind ēdoherė.
  Paskali


  99. Kush vjen pėr mirė troket nė derė; kush dashuron, derėn e gjen tė hapur.
  Tagora


  100. Ngrije urėn e dashurisė deri nė diell, vetėm ajo na lidh me jetėn, vetėm ajo na lidh me njerėzit.
  Ali Podrimja
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  dashurine - 250 Proverba per Dashurine Empty Re: 250 Proverba per Dashurine

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 11:01

  101. Dashuria i ka ligjet e veta tė zhvillimit, stinėt e veta jetėsore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranverėn e hershme, verėn e nxehtė dhe, pas tyre, vjeshtėn e cila pėr disa ėshtė e nxehtė, e ndritshme dhe frutdhėnėse, ndėrsa pėr disa tė tjerė e ftohtė, e zymtė dhe e mjerė.
  Bjelinski


  102. Nė fillim tė dashurisė dashnorėt flasin pėr tė ardhmen, e kur ajo ėshtė nga fundi, flasin pėr tė kaluarėn.
  Karlo


  103. Dashuria ėshtė zjarr i furishėm. Atė s'mund ta shuajė dot as uji i bekuar. Madje as gjaku. Pregeli


  104. Dashuria? Nė fillim fjalė tė mėdha, pastaj fjalė tė pakta e nė fund fjalė tė shumta.
  Pajeroni


  105. Tė lutem, mė duaj pak, nė qoftė se dėshiron tė mė duash gjatė.
  Herriku


  106. Dashuria ėshtė ēelės qė tek njeriu ēel ēdo gjė.
  Hoperi


  107. Dashuria ėshtė fati, tė cilin ia japim njeri-tjetrit.
  Sandi


  108. Dashuria ėshtė i vetmi pasion qė nuk duron as tė kaluarėn, as tė ardhmen.
  Balzaku


  109. S'ka dyshim qė dashuria ėshtė fshehtėsi e pashpjegueshme.
  Myse


  110. Asnjėherė nuk dashuron mjaft, nė qoftė se nuk dashuron shumė.
  Peshi


  111. Njerėzve u pėlqen mė shumė dashuria se martesa, pėr kėtė arsye romanet janė mė argėtues se historia.
  Shetmfori


  112. Tė dashurosh do tė thotė tė duash njė tjetėr mė shumė se veten.
  Femau


  113. Dashnorėt nė botė shohin vetėm veten, harrojnė se i shohin tė tjerėt.
  Platoni


  114. Kur dashuron, edhe majmuni tė duket i bukur, kur nuk dashuron nuk tė pėlqen as lulja lotos.
  Kineze


  115. Njerėzit mė tepėr mundohen pėr bukėn dhe dashurinė.
  Japoneze


  116. Dashuria asnjėherė nuk lind nė shpirtin e prishur.
  Ikbali


  117. Vajza mė shumė i beson dashurisė, se sa nėnės sė vet.
  Gėte


  118. Nuk ėshtė vėshtirė tė dashurosh, vėshtirė ėshtė ta shprehėsh atė.
  Myse


  119. Dashuria lind, jeton dhe vdes nė sy.
  Shekspiri


  120. Tė frikėsohesh nga dashuria do tė thotė tė frikėsohesh nga jeta, e ata qė frikėsohen janė tri herė tė vdekur.
  Raseli


  121. Ēdo dashuri kalon, kurse mosmarrėveshjet mbesin pėrgjithmonė.
  Dostojevski


  122. Mė duket se mund tė dashurojnė shumė vetėm ata qė dinė edhe tė urrejnė shumė.
  Cezari


  123. Nė qoftė se je njeri bėj dashuri, nė qoftė se je lule bėhu mimozė.
  Hygo


  124. Mė mirė tė dashurosh dhe tė humbėsh, se sa asnjėherė tė mos humbėsh.
  S.Bemardi


  125. Tė dua sepse mė dhe dashurinė. E dua dashurinė sepse ma dhe ti.
  Bodleri
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  dashurine - 250 Proverba per Dashurine Empty Re: 250 Proverba per Dashurine

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 11:01

  126. Njė dashuri ėshtė, por kopje tė saja ka me mijėra.
  La Rosh*****o


  127. Nga gjithė pasionet, dashuria ėshtė mė e fuqishmja, ajo nė tė njėjtėn kohė sulmon zemrėn, kokėn dhe vetėdijen.
  Volteri


  128. Dėshira dhe dashuria janė krahė pėr vepra tė mėdha.
  Gėte


  129. Dashuria ėshtė prore fisnike dhe e bukur, por e vėrteta kujdeset qė ajo tė kalojė nėpėr pyllin e hithėrave.
  Keseli


  130. Ē'ėshtė risia? Njė ėndėrr. Ē'ėshtė dashuria: pėrmbajtja e ėndrrės.
  Kierkegardi


  131. Dashuria ėshtė hapėsirė dhe kohė e matur me zemėr.
  Prusti


  132. Pas dashurisė nuk ka gjė tjetėr, veē vdekjes.
  Zola

  133. Mė fatkeq nga tė gjithė njerėzit ėshtė ai qė nuk dashu-ron mė, e qė nuk mund tė harrojė dashurinė e parė.
  Mickijeviēi


  134. Dashuria ėshtė jeta, ėshtė lumturia qė ia mbush zemrėn, ėshtė atmosfera ku ajo merr frymė si tė dojė, ėshtė himni i amshuar qė ia drejton krijuesit.
  Pashko Vasa


  135. Dashuria ėshtė fizikė, ndėrsa martesa kimi.
  Dyma


  136. Dashuria ėshtė si zogu, qė mė shumė dėshiron dėnim nga njė dorė se lėmoshė nga dora tjetėr.
  Koltoni


  137. Nė dashuri ėshtė e lejuar ēdo gjė: himni, tradhtia, mashtrimi.
  La Fonteni


  138. Rruga mė e gjatė pėr nė varr ėshtė rrruga e dashurisė
  Spamjolle


  139. Dashuria sheh pėrmes syzeve magjike, tė cilat bakrin e shndėrrojnė nė ar, varfėrinė nė pasuri e guralecėt nė margaritarė.
  Servantesi


  140. Kur njeriu ka dashuri, s'ka frikė.
  Konfuēi


  141. Edhe nė kasollen mė tė vogėl ka vend pėr dy tė dashuruar.
  Shileri


  142. Dashuria ėshtė moralisti mė i kėndshėm dhe mė i qetė.
  Bekoni


  143. Dashuria platonike ėshtė vullkan pa erupcion.
  Pitigrili


  144. Dashuria ėshtė ajo pa tė cilėn nuk mund tė jetohet.
  Remarku


  145. Shumicės sė njerėzve u duhet mė shumnė dashuri, se sa e meritojnė.
  Ebner -Eshenbahu


  146. Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu.
  Ueselmani


  147. Dashuria ėshtė tėrė jeta e gruas, kurse njė episod nė jetėn e mashkullit.
  De Stali


  148. Dashuro tė tjerėt nėse do tė tė dashurojnė.
  Seneka


  149. Sigurisht, ėshtė vėshtirė tė jesh pa dashuri tek ende ke dėshirė tė dashurosh, por shumė mė vėshtirė tė tė dashurojnė kur nuk e do mė dashurinė.
  Kurtleni


  150. Ai u martua me tė sepse e dashuroi. Ajo e deshti atė,sepse u martua.
  Gilli
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  dashurine - 250 Proverba per Dashurine Empty Re: 250 Proverba per Dashurine

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 11:02

  151. Ē'ėshtė dashuria? Rast i volitshėm pėr dhembje tė gjatė.
  Eminesku


  152. Koha zakonisht ėshtė e bukur, kur bėn dashuri.
  Stivensoni


  153. Besnikėt njohin vetėm anėn triumfuese tė dashurisė, kurse tė pabesėt edhe tragjiken.
  Vilde


  154. Mė ėmbėl se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.
  Longfellou


  155. Dashuria ua merr mendtė atyre qė i kanė dhe ua jep atyre qė nuk i kanė.
  Didroi


  156. Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtrojė vetveten dhe pėrfundon duke mashtruar tė tjerėt.
  Uajldi


  157. Antitezė e dashurisė nuk ėshtė e thėnė tė jetė pėrherė urrejtja. Mund tė jetė njė dashuri e re.
  Kotarbinski


  158. Kur njeriu kupton pse dashuron, atėhere pushon sė dashuruari.
  Jesenski  159. Nė dashuri ėshtė mbret ai qė dashuron mė sė shumti.
  Helvecinsi


  160. Dashuria qė mund tė vdesė nuk ka qenė dashuri.
  Auerbahu


  161. Engjejt e quajnė gėzim i qiellit, djajtė e quajnė vuajtje e skėterrės, njerėzit e quajnė dashuri.
  Hajne


  162. Turpi ėshtė mėkat i madh kundėr dashurisė.
  Fransi


  163. Dashuria ėshtė epshi mė pėshpėritės.
  Uilsoni


  164. Nė luftė ėshtė si nė dashuri: pėr tė pėrfunduar duhet t'i shihet fundi.
  Haksli


  165. Dashuria ėshtė e verbėr, miqėsia pėrpiqet tė mos shohė asgjė.
  Bismarku


  166. Ata qė vdesin duke dashuruar mbesin shehitė.
  Muhameti


  167. Tė jesh i dashuruar nė vetvete, ėshtė idilė qė zgjat tėrė jetėn.
  Uajldi


  168. Dashuria ėshtė si lufta: fillon lehtė, por mbaron vėshtirė.
  Menkeni  169. Shumė njerėz qė gjatė tėrė jetės kanė dashuruar mund tė flasin mė pak mbi dashurinė, se sa fėmija i cili e ka humbur qenin para njė dite.
  Uajlderi


  170. Jeni tė pėrshėndetur gjithė ju qė dashuroni! Mallkuar qofshin ata qė asnjėherė nuk kanė pasur dashuri; mė shumė mallkuar ata qė ua pengojnė dashurinė tė tjerėve.
  Shėnim pompejan


  171. Dashurojmė, sepse dobėsitė i kemi tė njėjta
  Suifti


  172. Dashuria ėshtė ethe: ajo lind dhe zhduket, kurse dėshira e njeriut para saj nuk ka kurrfarė hise.
  Stendali


  173. Nė dashuri si dhe nė luftė, e drejta gjithmonė ėshtė nė anėn e tė fortit, andaj femra qė dashurojmė gjith-monė do tė ketė tė drejtė.
  Myse


  174. Sqarimi i dashurisė ėshtė shkatėrrimi i dashurisė.
  S.Bernardi


  175. Dashuria ėshtė si fati: nuk do qė tė vrapohet pas saj.
  Gotje
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  dashurine - 250 Proverba per Dashurine Empty Re: 250 Proverba per Dashurine

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 11:03

  176. Mė mirė tė mos kesh fare, se sa ta humbėsh dashurinė.
  Hebeli


  177. Nuk ėshtė i dashuruar ai qė nuk dashuron gjithmonė.
  Euripidi


  178. Kush do drurin i do edhe degėt e tij.
  Molieri


  179. Nė dashuri, edhe shumė ėshtė pak.
  Bomarshe


  180. Biseda mė interesante e dashnorėve ėshtė kur heshtin.
  Furnie


  181. Dashuria ėshtė sėmundje e rėndė e shpirtit.
  Platoni


  182. Nė dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojnė tė shtiren se janė tė dashuruar, qė pastaj tė jenė vėrtetė tė dėmtuar.
  Dosi


  183. Tė mos jesh asgjė dhe tė mos duash asgjė, ėshtė njėsoj.
  Fojerbahu


  184. Tė gjithė ne jemi rezultat i dashurisė dhe i dalldisė.
  Bajroni


  185. Gjuha e dashurisė ėshtėnė sy.
  Fleēeri


  186. Dashuria ėshtė dobėsia mė fisnike e mendjes.
  Drajdeni


  187. Tragjedia e secilės dashuri ėshtė zemėrgjerėsia.
  Momi


  188. Pėr dashuri, jo pėr urrejtje unė jam lindur.
  Sofokliu


  189. Lufta mė e madhe e jetės sonė ėshtė dashuria.
  Zilahi


  190. S'ka dashuri zjarrin e tė cilės nuk e shuan martesa.
  P.Vasa


  191. Tė martohesh do tė thotė t'i dyfishosh pėrgjegjėsitė dhe tė humbasėsh gjysmėn e tė drejtave.
  Shopenhaueri


  192. Martesa ėshtė shkencė.
  Balzaku


  193. Njeriu gjithmonė ka dhe mund tė bėjė punė mė tė rėndėsishme se sa tė martohet.
  Niēe


  194. Tė ndershmit martohen shpejt, tė menēurit kurrė.
  Servantesi


  195. Njeriu martohet pse nuk gjykon, pastaj shkurorėzohet pse ka durim dhe nė fund martohet sėrish pse harron.
  Salakru


  196. Martesa vjen pas dashurisė, mu si tymi pas zjarrit.
  Shamfori


  197. Martesa; Kėshtu quaj dėshirėn e dyshes qė dėshirojnė tė shndėrrohen nė njė, por do tė bėhen mė shumė se dy.
  Niēe


  198. Lidhja martesore ėshtė shkollė e lartė altruiste.
  Balzaku


  199. Mosha ideale e mashkullit pėr martesė ėshtė rreth moshės nėntėdhjetė vjeēare, dy minuta para vdekjes.
  Sinatra


  200. Martesa ka probleme tė shumta, por jeta e vetmuar nuk ka kurrfarė kėnaqėsie.
  Xkonsoni
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  dashurine - 250 Proverba per Dashurine Empty Re: 250 Proverba per Dashurine

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 11:03

  201. Martesa ėshtė varr i dashurisė, e gruaja kryqi mbi tė.
  Safiri


  202. Nuk ka njeri mė komik se filozofi i martuar.
  Niēe


  203. Martesa e lumtur edhe sot pėrbėhet prej treshes: burrit, gruas dhe televizorit.
  Buhvaldi


  204. Martesa e dėshtuar ėshtė kur gruaja kalon aq kohė nė kuzhinė sa ē'ka kaluar para pasqyrės para fejesės.
  Tuholski


  205. Mosmarrėveshjet nė martesė mė sė shpeshti fillojnė kur gruaja flet shumė, e burri dėgjon pak.
  Tuvimi


  206. Shumė martesa janė dėnime me vdekje, ekzekutimet zgjasin me vite.
  Strindbergu


  207. Bashkėshortėt jetojnė mė gjatė se tė vetmuarit. Mirėpo, pėr ata kjo ėshtė dėnim.
  Houpi


  208. Martesa ėshtė shkolla mė e mirė e rendit, e mirėsisė, e njerėzisė.
  Mirabo


  209. Martesa ėshtė fushėbeteja ku mbaron liria personale.
  Bekoni


  210. Ekziston vetėm njė zgjidhje pėr martesėn pa dashuri: kjo ėshtė dashuria pa martesė.
  Hiēkoku


  211. Martesa i ngjan vdekjes, sepse shumė njerėz arrijnė tė pėrgatitur.
  Tomaseu


  212. Sido qė tė jetė, martohuni. Nėse merrni grua tė mirė do tė jeni tė lumtur, nėse merrni grua tė keqe, do tė bėheni filozof.
  Sokrati


  213. Ai qė ende s'ėshtė martuar, ende s'ka bėrė ndonjė ga-bim tė madh.
  Ginisi


  214. Martesa pa fėmijė ėshtė si dita pa diell.
  Latine


  215. Martesa ėshtė pėrpjekje qė t'i zgjidhim problemet sė bashku, probleme qė, po tė ishim vetėm, kurrė nuk do t'i kishim.
  Sagani  216. Nuk ka rėndėsi me kė martohet njeriu, sepse ėshtė e sigurt se mėngjesin e ardhshėm do ta kuptojė qė ai ka qenė dikush tjetėr.
  Rogjersi


  217. Martesa shkon urtė e butė si vallja, plot shfaqje pleqėrishte; pastaj vjen pendimi me kėmbė tė shtrembėra, qė shkon pėrherė e mė shpejt derisa zbret nė fund tė varrit.
  Shekspiri


  218. Martesa e bėrė nė sajė tė kuptueshmėrisė shpeshherė ėshtė mė e suksesshme, se sa ajo e krijuar nė sajė tė dashurisė.
  Bekoni


  219. Martesė e mirė do tė ishte ajo midis burrit tė shurdhėr dhe gruas sė verbėr.
  Montenji


  220. Martesa nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė krijesė e ēuditshme pėr tė nxirė jetėn e njeriut.
  Tolstoi


  221. Nė martesėn fatlume njeriu do mėsuar se s'ėshtė mė i lirė, por edhe nuk guxon tė mėsohet se ėshtė i martuar.
  Laubi


  222. Sidoqoftė, mė mirė tė jesh i martuar se i vdekur.
  Molieri


  223. Dashuria ėshtė tėrė ajo qė pas martesės mbetet pendesė.
  Tueni


  224. Martesa ėshtė ferr dhe parajsė.
  Gjermane  225. Puthja i ka gdhendur buzėt.
  Jakov Xoxa
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 39
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  dashurine - 250 Proverba per Dashurine Empty Re: 250 Proverba per Dashurine

  Mesazh nga Daniela Sat 27 Sep 2008, 11:04

  226. Puthjet janė lajmėtaret e zemrės.
  Midėltoni


  227. Momenti mė i bukur nė dashuri, qe vėrtetė na deh, ėshtė hyrja: puthja.
  Zheraldi


  228. Duhet ditur se puthja e parė nuk jepet me buzė por me sy.
  T.Bernardi


  229. Puthjet pėr gratė janė si gotat e verės pėr ne: njė pastaj edhe njė, derisa nuk shtrihemi.
  Linderi


  230. Kur puthja flet shumė, atėhere sigurisht nuk punohet pėr botimin e parė.
  Houpi


  231. Tė puthėsh ėshtė si tė pish ujė deti. Sa mė shumė tė pish aq mė shumė ndien nevojė.
  Firdusi


  232. Kam puthur dhe kam pirė, gruan dhe cigaren e parė, tė njėjtėn ditė; prej atėhere s'kam pasur kohė kurrė mė pėr cigare.
  Toskanini


  233. Oshėtima e puthjes nuk ėshtė aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat mė shumė.
  Holmsi


  234. Njerėzit puthen qė tė mos grinden.
  Sartri


  235. Urrejtja dėmton shėndetin.
  Dekarti


  236. Mendojmė se jemi tė pastėr, ngase urrejmė atė qė nuk e dėshirojmė.
  Jursenari


  237. Vetėm dashurohet dhe urrehet pa arsye.
  Renardi


  238. Kur urrehet deri nė moshėn dyzet vjeēare, urrehet pėrgjithmonė.
  Konfuēi


  239. Urrejtja ėshtė e shkurtėr, kurse dashuria e pakufishme.
  Mistrali


  240. Njerėzit gjithmonė urrejnė mė sė shumti atė qė mė sė tepėrmi e lakmojnė.
  Menkeni


  241. Ashpėrsia lind frikėn, por vrazhdėsia lind urrejtjen.
  Bekoni


  242. Luftėn e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.
  Ēapeku


  243. Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shndėrrohet nė ēmendi ose zhduket fare nė ēastin kur nga dyshimi kalon nė siguri.
  Morrisi


  244. Aty ku ka dashuri, aty ka xhelozi.
  Shekspiri


  245. Xhelozia lind ēdoherė me dashurinė, mirėpo jo ēdoherė vdes me tė.
  Shopenhaueri


  246. Vetėm qentė dashurojnė pa xhelozi.
  Gorki


  247. Zėri i xhelozisė ėshtė zėri i natyrės, kėrkon monogaminė.
  Xhoberti  248. Asgjė nuk eshtė mė e ėmbėl dhe mė e fortė se zemra.
  Lihternbergu  249. Mendimet e mėdha vinė nga zemra.
  Vovennargu  250. Arsyeja nuk mė ka mėsuar pėr asgje: gjithė ē'di mė ka dhėnė, mė ka zbuluar zemrėn.
  Tolstoi
  Denisa
  Denisa
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e


  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 38
  Vendlidja : Tiranė
  Vendndodhja : Diku rreth e rrotull
  Profesioni : mmmm
  Pikėt : 41
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/09/2008
  Hobi : Muzika
  Humor : Me shumicė

  dashurine - 250 Proverba per Dashurine Empty Re: 250 Proverba per Dashurine

  Mesazh nga Denisa Thu 16 Jul 2009, 02:02

  pershendetje Daniela.
  me te vertete qe ia vlen ti lexosh keto proverba.

  Kalofsh mire.

  Sponsored content


  dashurine - 250 Proverba per Dashurine Empty Re: 250 Proverba per Dashurine

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 16 Jul 2024, 07:09