Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Si te shpejtosh rrjetin?

  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 30
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Si te shpejtosh rrjetin? Empty Si te shpejtosh rrjetin?

  Mesazh nga fjolla-1 Tue 17 Jun 2008, 20:17

  Pershendetje.

  Ne kete teme ju do te mund te lexoni se si te mund ta shpejtoni rrjetin.

  1.Per Ta Ber Kete , Duhet Ti Keni Previligjet E Administratorit ...
  Per te hyre sikur Administrator...duhet tja beni keshtu..:
  Shkoni Start --> Log Of ... --> Log Of
  Pasi te Dilni Nga Nga Username Qe Jeni Duke Perdorur Dhe Ju Parashtrohet Pyetje Se Ne Cilin Username Doni Te Kyceni Ne Windowsin Tuaj ju Veproni Atl + CTRL Del dhe kur te ju Paraqitet Nje Dritare e Vogel Shkruani Administrator Dhe Shtypeni Enter
  Tash jeni te kyqur si Administrator dhe mundemi tja fillojm....
  Kjo Ishte Saper Tu Kycur Sikur Administrator..
  ===============================================
  Tash pasi qe jemi te Kyqur Sikur Administrator Mundemi Tja Fillojm...
  Klikoni Ne .. Start --> RUN --> gpedit.msc dhe Shtypeni Enter
  Do te ju hapet nje faqe ku do te duhet te veproni:
  Hapeni "local computer policy"
  Hapeni "administrative templates"
  Hapeni "network"
  Hapeni "QoS Packet Scheduler"
  Ne Anen e djatht te dritares klikoni ne "limit reservable bandwidth" Dhe klikoni ne "enabled"
  Pak me posht pasi qe ta beni "Enabled" shkoni ne "Bandwidth limit %" dhe ndrojeni ate prej ne 20 (apo sa eshte) ne 0 dhe klikoni OK....
  Pastaj restartoni PC-ne dhe kycuni ne modin normal......dhe to ta shihni ndryshimin...
  =============================================================
  2.Origjina e Internetit
  Origjina e Internetit te sotėshem shpien ne vitet e 60 - ta. Ishte koha e
  Luftes sė ftohet ne mes te dy Superfuqive USA dhe UDSSR. Impulse te reja ne
  te dhėnat elektronike-kompjuteristike vishin qdo here nga iniciativat e
  Ushtrisė. Gjithashtu ka kundershtime nė Internet kunder ketijė pohimi se
  interesat ushtarake e kan zbuluar Internetin. Ky pohim ėshtė i drejtė pasi
  qe nuk ka te dhena te tjera krahasuese. Gjithashtu Idetė dhe zhvillimet
  teknologjike te rrjetave te me hershme vinė definitiv nga Ushtria nė USA,
  dhe keshtu njė prezentim i tillė nuk ėshtė i gabuar.
  Ne Departament of Defense, te ministrisė se mbrojtjes te Amerikes, qysh ne
  vitet e 60ta ėshtė menduar se si te dhenat ushtarake mund te siguroheshin mė
  mirė. Keshtu edhe ne rastin e nji sulmi berthamor te Armikut, keto te dhena
  do te mbesin te pa shkatėrruara. Si zgjidhje vjen ne pytje vetem nji rrjetė
  elektronike qe do te perdorej perė shkembimin e te dhėnave ndermjet
  Kompjutereve. Keshtu te dhenat e njejta duheshin qe ne Kompjuteret qe
  gjindeshin ne nji largėsi te madhe te transportoheshin. Gjatė te dhenave te
  reja apo atyre te ndryshuara duhej qe te gjithė Kompjuteret e instaluar ne
  rrjetė ne nji kohė te shkurtė te dergojnė gjendjen aktuale te te dhenave.
  Qdo Kompjuter duhej qe te ket mundesinė qe permes dy a me shumė rrugeve te
  komonikojė me Kompjuteret tjerė. Keshtu rrjeti do te funksiononte edhe nese
  ndonjė prej Kompjutereve apo ndonjė pjesė e percjellesit do te
  shkaterroheshin nga sulmi i armikut. Nė vitin 1964 US Air Force jep te RAND
  Coperation te ashtuquajturen "Rjetė decentrale" perė ndertimė. Ne kete qka
  do te ndertohej nė kete kohė nuk ka te bejė ende me paraardhesin e
  internetit te sotem. Pas shumė eksperimenteve nderprehet ky projekt dhe kurr
  me nuk u realizua. Ideja perė "Rrjetin decentral" me percjelljen e te
  perė me vonė. Advanced Research Projects
  Agency (ARPA), e cila posedonte qysh nga viti 1958 Labor hulumtimi, te
  gjitha hulumtimet e bėra pėrdoreshin pė qellime ushtarake dhe keshtu vendosė
  qe ne vitin 1966 te ndertojė rrjetin Kompjuteristik. Me kete edhe njė her u
  perserit Ideja e "Rrjetit te decentralizuar". Nė fund te vitit 1965 u kyqen
  katėr Kompjuter nė ARPA-Net. Tri vite mė vonė numri i tyre u rritė nė 40
  Kompjuter. Ne ketė ishte ky rrjeti i ARP-es. Nė vitet e para pas zbulimit
  per kete arsye u quajt ARPA-Net. Nga ky do te zhvillohet me vonė Interneti.
  Pra Historia e Internetit fillon nė kohen kur Kosmonautet pėr her te parė
  mberriten nė Han


  ________________________________
  Me mire te kesh qenin shoke sesa shokun qene.

   Ora ėshtė Thu 04 Mar 2021, 01:55