Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Zhdukja e Dinosaureve...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Zhdukja e Dinosaureve... Empty Zhdukja e Dinosaureve...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:32

  Skeletet me te vjetra te dinosaureve janė gjetur te fosilizuara ne shkembinjte e Argjentines edhe Brazilit. me primitivi quhet Euraptor qe ishte njė dinosaur i vogėl mishngrenes. Skeleti i tij tregon disa forka te avancuara gjė qe bėn tė mendosh se mund te ekzistojne edhe forma me antike dinosauresh.
  Dinosauret kanė jetuar reth 65 milione vjet me pare. Shumė shkencetare mendojnė se zogjte janė pasardhės te dinosaureve mishngrenes. Megjithatė kjo teori ėshtė akoma e diskutueshme edhe nuk bazohet ne fakte te forta.
  Pallentollogjistet mendojnė se koha kur dinozauret kanė jetuar ndahet ne 3 periudha.
  1- Triassik (250 milione vjet me pare)
  2- Jurasik (150 milione vjet me pare)
  3- Cretacious (70 milione vjet me pare)
  Gjatė periudhes Triassike bota mendohet te kėtė pasur vetėm njė kontinent madhor. ndarja e kėtij kontinenti mendohet te kėtė filluar gjatė periudhes Jurassike ku edhe shpjegohet pse dinosauret u ndane ne kontinente tė ndryshme siē shpjegon edhe fakti i gjetjes se tyre kudo. Periudha e fundit do tė shenoje fillimin e shkaterrimit te dinosaureve edhe zhdukjen e tyre totale.
  Megjithatė ajo qe bėn me shumė pėrshtypje edhe qe akoma nuk i ėshtė dhėnė pėrgjigje ose te paktėn janė hedhur shumė teza pėr te ėshtė : Pse Dinosauret u Zhduken? Kėsaj pyetje siē thame i janė atribuar shumė teori. Njė nga teorite me te qendrueshme ėshtė meteori qe krijoi njė krater ja njė kontinent ne faqen e rruzullit tokesor. Kėtė teori e mbron ajo qe ndodhi ne 1994 kur meteore me pėrmasa te stermedha goditen Jupiterin duke shkaktuar kratere te paimagjinueshme. Pėrmasa e njė meteorit kapte pėrmasat e rruzullit tokesor. faktore te tjerė si shpėrthimi i gazeve vullkanike, ftohja e klimes dhe si rrjedhoje ndryshimi i nivelit te detit, shkalla e ulet e riprodhimit(Dinosauret kishin veti te riprodhoheshin ralle.). Faktor tjetėr mendohet te jetė edhe ndryshimi i orbites se tokes nga njė fushe magnetike. te tera kėto teori megjithė bazat ne evenimente tė ndryshme prapė e lėnė te papergjigjur pyetjen. Kush i zhduku dinosauret?


  ________________________________
  Zhdukja e Dinosaureve... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 34
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Zhdukja e Dinosaureve... Empty Re: Zhdukja e Dinosaureve...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:34

  Kreodonti grup gjitaresh mishngrenes.
  Shumė skelektre fosilesh kanė morfologji te ngjasme me mishngrenesit e kohėve te sotme (siē macet, qenjte, arinjte etj etj.)
  Kreodonti kanė pase koka me te mėdha, e tru me te vogėl duke u krahasuar me trupin e tyre.

  Dhembet e kėtyre gjitareve tregojnė se kanė qenė mishengrenes te medhenj. Dhemballe shumė te mprehta.
  Kreodontet me te perhapur kanė qenė (Hyaenodon) te cilėt u zhvilluan ne kohėn Eoceni. Kėto kafshe
  kishin njė morfologji qenjsh e madhesite e tyre ndryshonin sipas specieve, nga te cilėt
  njė dhelper moderne (dhelpra e kuqe) e ata me te medhenjte ujqerit modern.

  Paleontologjia shkenca qe studjon historinė e evoluzionit te organizmit te kafsheve
  duke u pershtatur fosileve.
  Pėr te levizur njė fosil nga kafazi i gureve qe kanė miljona e miljarda vite ėshtė e nevojshme njė pune e gjatė dhe shumė delikate.
  Statigrafija ėshtė shkenca qe ka pėr objekt studimin dhe dallimin e gureve forumuar
  me kalimin e kohėve gjeologjike, nga perberja e mineraleve , karakteristikat gjeofizike e permbajtjen e fosileve.
  Kėto te fundit mbajnė shenja jetese. Japin njė pikė te madhe infomatash pėr datat.

  Dinozauret rreth 350 gjitar te cilėt u zhduken 65 milion vjet me pare.
  Zbuluar nga fundi i shekullit XVII. Kėto kafshe u ngjohen si gjitar vetėm ne fillim te shekullit
  XIX me emrin "Dinozauria" qe do tė thotė Zhapik te frikshem.
  Janė te ndare ne dy grupe duke u bazuar nga ndryshimi i pamjes.
  Dinozauret me te vjetėr, ishin te vegjel te shpejte e te dobtė e mishngrenes.
  Me kalimin e koherave gjeologjike dinozauret u ndane ne shumė forma tė ndryshme.
  Disa arriten te ishin tepėr te medhenj.

  Shenjat e para te dinozaureve (shenjat e gishterinjeve) janė gjetur ne Amerikė nga fundi i shekullit
  XVII. Ne atė kohe ende nuk ishte e njohur si shenja e njė kafshe te zhdukur. Ne testet e bibles ėshtė shkruar siē shenja e korbit te NoĆƒĀš.
  Shenjat e para si fosile te dinozaureve , u njohen te tillė nga dhembet gjigante e njė dinozauribarngrenes ne Angli.
  Vetėm pas 20 vjetėsh janė njohur dinozaur te ndryshėm. Ne 1880 ne SHBA u mblodhen skeletre komplete.
  U dallua qe kėto kafshe ishin dy kembesh, fakt i ndryshėm nga gjitaret e tjerė.


  ________________________________
  Zhdukja e Dinosaureve... Scarfa10
  fjolla-1
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 30
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Zhdukja e Dinosaureve... Empty Re: Zhdukja e Dinosaureve...

  Mesazh nga fjolla-1 prej Wed 25 Jun 2008, 18:25

  Pershendetje Scarface dhe urime per temen.
  Vertet interesante kjo puna e dinosaurve.-Pse jane zhdukur ata?
  Sic e kam mesuar ne shkolle, dinosauret ishin qenie me e persosur ne natyre.Por pas nje zhdukjes se tyre, ata zevendesohen nga njeriu.Por njeriu po shkon drejt shkaterrimit te tij.Do te vij nje dite kur njeriu do te zhduket dhe do te zevendesohet nga dikush tjeter qe do te jete edhe me intelegjente.

  Kalofsh mire ...


  ________________________________
  Me mire te kesh qenin shoke sesa shokun qene.
  orgest ferazini
  orgest ferazini
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 2
  Mosha : 30
  Pikėt : 6
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 12/12/2009

  Zhdukja e Dinosaureve... Empty Re: Zhdukja e Dinosaureve...

  Mesazh nga orgest ferazini prej Tue 15 Dec 2009, 01:03

  por nga shperthimi i madh i bigbengut dinosauret u zhduken kjo eshte teoria me e sakte e zhdukjeve te dinosa
  orgest ferazini
  orgest ferazini
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 2
  Mosha : 30
  Pikėt : 6
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 12/12/2009

  Zhdukja e Dinosaureve... Empty Re: Zhdukja e Dinosaureve...

  Mesazh nga orgest ferazini prej Tue 15 Dec 2009, 01:09

  elonaeza
  i shkruajti:
  por nga shperthimi i madh i bigbengut dinosauret u zhduken kjo eshte teoria me e sakte e zhdukjeve te dinosa

  Sponsored content

  Zhdukja e Dinosaureve... Empty Re: Zhdukja e Dinosaureve...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 07 Jul 2020, 13:11