Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  15 zbulimet mė tė mėdha, tė tė gjitha kohėrave!...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  15 zbulimet mė tė mėdha, tė tė gjitha kohėrave!... Empty 15 zbulimet mė tė mėdha, tė tė gjitha kohėrave!...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 31 Jan 2008, 03:34

  15 zbulimet mė tė mėdha tė tė gjitha kohėrave!...

  Ketu po paraqes 15 zbulimet per te cilat behet fjale:

  1. Zbulimi i amerikes:

  "Zbulimi i amerikes " - Kristofor Kolombo ne vitin 1492 duke udhetuar me anije beri nje nga zbulimet me te rendesishme te te gjitha koherave . zbuloi kontinentin e ri . emrin Amerik e muar nga Ameriko Vespuqi
  hyn ne nje nga zbulimet me te medha per arsye se hapi rrug per shum gjera te reja


  2. Ri zbulimi i sistemit heliocentrik:

  "Sistemi heliocentrik" - Eshte rizbuluar nga Nikolla Koperniku ne vitin 1543 por kishte nje te met dhe kjo eshte mbushur me ligjet e Johan Kepler me tri ligjet e tij . ky hyn ne zbulimet me te medha per arsye se ishte hequr ideologjia se kishe dielli sillet rreth tokes qe ishte mbajtur nga kisha per me shum 1400 vjet


  3. Zbulimi i teleskopit:

  "Zbulimi i teleskopit " - Teleskopin e pare e kan ndertuar mjeshtrit danez por epitetin e babait te teleskopit e ka Galileo i cili e ka zbuluar me 1610 ku me ate zbuloi shum gjera deri ateher te panjohura per njerzimin..


  4. Zbulimi i makines me avull:

  "Zbulimi i makines me avull " - Kete zbulim madheshtor e beri James Wati dhe ishte kthes ne historin njerzore sepse u hapen shum shtigje te reja per njeriun dhe keshtu hyn ne rrethin e ngushte te zbulimeve me te rendesishme...


  5. Zbulimi i rrymes elektrike:

  "Zbulimi i rrymes elektrike" - Rrymen elektrike qe e njohim sot eka bere Nikolla Tesla . pa energji elektrike sot jeta nuk paramendohet dhe keshtu tesles i takojn merita shum te medha qe e ka quar boten perpara...


  6. Zbulimi i telefonit:

  " Zbulimi i telefonit " - Telefonin e pare e ka bere Alexander Graham Bell . edhe sot jeta pa telefon eshte gati e pamundur gati per shumicen e njerzve . telefoni si mjet komunimi ka luajtur nje rol shum te rendesishem ne jetet tona dhe keshtu hyn ne zbulimet me te rendesishme...


  7. Zbulimi i aeroplanit:

  "Zbulimi i aeroplanit " I bere nga vellezerit wright ne vitin 1903 eshte i rendesie te veCant sepse eshte me e lehte te pershkruaj rruge te gjata dhe te sigurta...


  8. Zbulimi i teoris se relativitetit:

  " Teoria e relativitetit" - Nje nga teorit me te kompletuara te te gjitha koherave e zbuluar nga super gjeniu Albert Anjshtanj me 1905 dhe beri qe fizika te hyp nje shkall me lart...  9. Zbulimi i televizorit:

  "Zbulimi i televizorit" - Eshte bere nga John Logie Baird me 1925 . eshte ne nje nga zbulimet sepse jeta sot pa tv eshte gati e pamundur sepse te gjitha gjerat sot kryhen permes tv dhe ka nje rol jetesor ne ditet e sotme...


  10.Zbulimi i penicilinit:

  " Zbulimi i penicilinit " - Penicilina eshte zbuluar nga Alexander Fleming me 1928 dhe ka hyr ne histori sepse ka shpetuar me miliona njerez nga smundje te ndryshme dhe vazhdon te shpetoj...


  11. Zbulimi i radarit:

  "Zbulimi i radarit " Eshte bere nga Christian Hulsmeyer me 1904 . por radarin qe njohim sot eshte bere nga shkencetaret britanik ne luften e dyte boterore . hyn ne zbulimet me te medha sepse ka shpetuar miliona njerez...


  12. Zbulimi i ADN-se:

  " Zbulimi i ADN-se " ADN-ja eshte zbuluar nga dy shkencetar nga Francis Crik dhe James Watson me 1953 dhe eshte i nje roli jetesor sepse eshte mundesuar spjegimi i shum gjerave qe nuk kishin shpjegim por edhe mundesi per shum gjera te reja...


  13. Zbulimi i Aspirines:

  " Zbulimi i Aspirines " Abulimi i aspirines ka nje rendesi te veqant sepse pa te shum njerez do te kishin vdekur dhe ka rol shum te rendesishem ne eliminimin e shum smundjeve...


  14. Zbulimi i kompjuterit dhe internetit:

  " Zbulimi i kompjuterit dhe internetit " Eshte bere nga ushtria amerikane ne vitet 1970-1980 dhe dita dites po behet pjes e pandashme e jetes sone te perditshme . Ne te gjitha lemejt jetesor jeta pa kompjuter dhe internet eshte gati e pamundur...


  15. Arritja e klonimit:

  " Arritja e klonimit " Klonimin e pare e ka bere nje shkencetar kinez po kurr nuk ishte publikuar kjo arritje e tij.
  Klonimin e pare qe eshte publikuar eshte ne vitin 1996 me delen Dolly...


  ________________________________
  15 zbulimet mė tė mėdha, tė tė gjitha kohėrave!... Pictur10

   Ora ėshtė Tue 07 Jul 2020, 14:47