Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Prometeu i lidhur (Analize vepre)

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit


  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 39
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Prometeu i lidhur (Analize vepre) Empty Prometeu i lidhur (Analize vepre)

  Mesazh nga Administratori Sun 15 Jun 2014, 03:29

  PROMETEU I LIDHUR (Eskili)
  Analize vepre.  Tragjedia buron nga fatalitetiti jetes dhe heroi tragjik afirmohet ne lufte me te.
  Fataliteti bie mbi ate qe ka shkelur ligjet e pashkruara per te cilat vihen ne
  mbrojtje perendite. Prandaj ne te gjitha tragjedite antike, perendite marrin pjese
  si personazhe me te drejta te plota.
  Heroi I tragjedise eshte hero me karakter te jashtezakonshem ne situate te
  jashtezakonshme.
  Subjektin kjo tragjedi e merr nga ciklet mitologjike me bema hyjnish dhe me heronj
  legjendare. Subjekti ishte I njohur, ndaj dhe nuk ka rendesi zgjidhja e konfliktit aq
  sa ka rrjedha artistike dhe teknika e organizmit te materialit dramamtik, ndaj dhe
  skenat jane te gjalla dhe universale.
  Kori I oqeanideve nga ana tjeter jane nje perberes I tragjedise antike greke.
  Kori nuk eshte kundra veprimit te Prometeut, por ai nuk mund te pranoje qe heroi
  te denohet ne nje forme aq te dhushme. Kori eshte nje e I paanshem, zeri I
  urtesise popullore dhe na afron me prane te vertetave te autorit.


  Prometeu – hero mitologjik dhe hero I epokes sepse eshte :
  - Simbol I vetesakrifikimit
  - Simbol I pathyeshmerise intelektit dhe durimit
  - Hero me fat te paracaktuar (ai ishte ne dijeni te pasojave te veprimit te tij)
  - Simbol I perparimit dhe ndricimit te mendjes se njerezimit,krijuesi I arteve te dobishme
  - Profeti qe parashikoi permbysjen e tiranise
  - Heroi midis botes njerezore dhe asaj hyjnore
  - Simbol I humanimzmit
  Edhe pse ai I perket botes se hyjnive, ai nuk ishte ne mbrojtje te tyre.
  Ai eshte vuajtesi tragjik, heroi I vetmuar qe shpetoi gjithe njerezmin por asnje
  s’mund ta shpetonte ate.


  Subjekti:

  Prometeu eshte nje Hyjni Titane. Mendohet se vete ai ka krijuar njerezimin.
  Ai ishte I zgjuar dhe donte qe dhe njerezit e vdekshem te benin nje jete me
  te mire, si benin perendite. Ndaj ai vodhi zjarrin e Zeusit nga Parajsa dhe e
  dergoi ne toke, duke I sjelle njerezve dhuraten me te madhe. Kur Zeusi e kuptoi,
  ai urdheroi krijim e Pandores- gruas se pare qe do te sillte fatkeqesi ne boten
  e njereve, dhe Prometeun e lidhi ne nje shkemb ku cdo dite nje shqipnje I hante
  melcine. Me vone prometeu shpetohet nga Herkuli.


  Mesazhi dhe idealet demokratike:

  Heroi I epokes se lavdishme ishte ai qe u sakrifikua per te mrien e njerezimit,
  nje deshmor I vertete qe e meritojne te gjithe.Ai kishte ideale te medha bauar
  tek lufta e pabarazise, ndryshimet klasore dhe kunder pushtetit absolute te te
  forteve.

  Konflikti midsi Zeusit dhe Prometeut ka nje kuptim filozofik. Kemi te bejme me
  konfliktin mes te fortit e tiranit me njeriun e drejte. Zeusi simbolizon dhunen dhe
  erresiren, ndersa Prometeu parashikon thyerjen e tiranise. Ai shfaqet hapur kundra
  hynive, pasi perndyshe do te quhej hipokrizi.


  Temat:

  Tirania dhe shoqeria : Zeusi eshte konsideruar si me I pameshirshmi nga tiranet se
  pse ai nuk njeh ndjenja si dashuria, miqesia apo keqardhja. Ai e den Prometeun edhe
  pse ishin miq, madje Prometeu ishte faktori kys qe e coi Zeusin ne fitoren e luftes
  kundra Titaneve. Ky ndeshkim eshte konsideruar si shume I rende jo per faktin se
  ishte I veshtire , por seshte ishte bere kundra nje miku. Akoma me tej, ky ndeshkim
  eshte marre nga Zeusi sepse Prometeu vleresoi me shume miqesine me njerezit sesa
  ate me Zeusin. Shkaku pse Zeusi nuk e vlereson miqesine gjendet thelle ne natyren e
  tij, mbi vleresimi per veten dhe ne bindjen se te gjithe duhet t’I nenshtrohen atij.
  Ndaj Eskili me qellim permend disa here gjate vepres rolin e shoqerise dhe dashurise.
  Gjithashtu kori I Oqeanideve ne fund permbyll duke thene se miqesia eshte nje vlere
  e mrekullueshme.

  Mendimi dhe forca : Prometeu dhe Zeusi njihen respektivisht si perfaqesues te mencurise
  dhe forces. Konflikti midis dy personazheve avancon gjate vepres sepse te dy ndjekin
  rrugen e vet per te zgjidhur problemet. Ne fund Eskili na meson se forces I nevojitet
  mencuri per ta menaxhuar dhe per te evituar katastrofa.


  Kryenecesia:

  Te dy personazhet ne fjale jane kryenece : Prometeu qe nuk kerkon falje dhe Zeusi
  qe nuk e zbut denimin. Asgje e mire nuk erdhi nga kjo sjellje. Funksionimi me I mire I
  shoqerise arrihet atehere kur eshte e pranishme toleranca.


  Perparimi:

  Eskili beson tek progresi I njerezimit, dhe si rrjedhoje Zeusi ndiehet I kercenuar nga kjo.

   Ora ėshtė Sun 04 Dec 2022, 06:09