Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Mundohuni tė konsumoni Ushqime cilsore.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Mundohuni tė konsumoni Ushqime cilsore. Empty Mundohuni tė konsumoni Ushqime cilsore.

  Mesazh nga Administratori Tue 08 May 2012, 04:49

  Mundohuni tė konsumoni Ushqime cilsore.

  Trupi ėshtė njė si makinė, dhe si ēdo makinė ai ka nevojė pėr
  karburant pėr tė funksionuar mirė, madje karburant me cilėsi.
  Mbani mend, makinėn mund ta ndėrroni sa herė qė tė doni,
  por trupin e keni deri sa tė vdisni, kėshtu qė trajtojeni mirė.
  Zakonisht, 5-6 porcione tė vogla ushqimi ėshtė mė mirė sesa
  tre porcione: mėngjes, drekė dhe darkė, qė ne jemi mėsuar tė
  hamė.
  Porcionet mė tė vogla treten mė shpejt nė sistemin e tretjes dhe
  i japin mė shumė energji trupit.
  Pėr ato qė nuk kanė mundėsi pėr proteinė pluhur, qumėshti pluhur
  ėshtė pothuajse njėsoj, sepse ka shumė aminoacide tė rėndėsishme
  pėr trupin dhe shėndetin.

  Kini kujdes!
  Kėto porcione duhet tė pėrmbajnė me tepėr proteinė dhe mė pak
  karbohidrate.
  Zakonisht dy gramė proteina pėr ēdo kilogram peshė trupi ėshtė mė
  se e mjaftueshme.
  Njė porcion ushqimi duhet tė ketė njė njėsi proteinė dhe njė njėsi
  karbohidratesh.
  Njė mėnyrė tjetėr pėr tė peshuar ėshtė me masėn e dorės.
  Kjo ėshtė mė e thjeshtė dhe e arsyeshme.

  Pėr shembull:
  -masa e dorės grusht ėshtė njė njėsi karbohidrate, ajo ėshtė zakonisht
  njė patate apo njė portokall, ndėrsa masa e njė proteine ėshtė sa dora a
  hapur pa matur gishtat.
  Kjo ėshtė zakonisht masa e njė bėrxolle.


  ________________________________
  Mundohuni tė konsumoni Ushqime cilsore. Pictur10

   Ora ėshtė Mon 01 Mar 2021, 09:51