Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Join the forum, it's quick and easy

Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.

Forumi Guri Bardhė

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Guri Bardhė

  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Empty Etruskėt - 3 mijė vjet mistere.

  Mesazh nga Administratori Thu 03 May 2012, 00:30

  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere.

  Janė njė prej popujve mė enigmatikė tė historisė sonė. Gjuha e tyre dhe origjina e tyre mbeten edhe sot, njė rebus i padeshifrueshėm. U shfaqėn nė brigjet tokėsore pothuajse 3 mijė vite mė parė. Po nga vinin? Dhe mbi tė gjitha, si u zhdukėn etruskėt, qytetėrimi mė i lashtė i Italisė?


  Dėshmi tė mrekullive tė lashtėsisė

  Janė njė prej popujve mė enigmatikė tė historisė sonė. Gjuha e tyre dhe origjina e tyre mbeten edhe sot, njė rebus i padeshifrueshėm. U shfaqėn nė brigjet tokėsore pothuajse 3 mijė vite mė parė. Po nga vinin? Dhe mbi tė gjitha, si u zhdukėn etruskėt, qytetėrimi mė i lashtė i Italisė?

  Njė hipotezė e re mund tė hapė sot njė tė ēarė nė misterin e tyre tė lashtė dhe tė padepėrtueshėm. Njė e ēarė e thellė tridhjetė metra, nė thellėsi tė asaj toke qė etruskėt e konsideronin tė shenjtė. Bėhet fjalė pėr tė famshmet "rrugė minerare" ciklopike tė tyre, gėrmime shumė tė thellė tė fshehur nė vegjetim dhe tė gėrmuar vetėm me ndihmėn e daltave dhe ēekiēėve tė vegjėl.

  Studimi i rrugėve minerare nxjerr megjithatė nė pah pikėpyetje trazuese: Pėr ēfarė mund tė shėrbenin kėto vepra kolosale? Pėrse ēdo rrugė minerare kalon pėr njė nekropol? Pėrse nga muret e lartė dalin nė mėnyrė tė vazhdueshme hapje tė varreve tė lashtė?

  Pėrse kisha templare dhe ndėrtesa tė tjera si kėto janė ngritur nė afėrsi? Dhe si ėshtė e mundur qė disa besojnė se, edhe sot, kėto vende kanė njė fuqi tė veēantė, aq sa tė celebrojnė nė brendėsi tė trye me rite spirituale?

  Shpgjegimi i misterit duhet tė kėrkohet nė ritet dhe nė mitet etruskė. Perėndeshja e Krijimit pėr etruskėt ishte Uni, toka Mėmė. Fuqia e saj e shenjtė frymėzon nė mėnyrė tė thellė tė gjithė artin etrusk, tokėsor dhe pėrtej tokėsor.

  Sipas legjendės, ishte mbreti i parė, Tarkun, qė mori udhėzimet e shenjtė drejtpėrdrejtė nga njė qenie mbinjerėzore, Tages, njė djalosh me zė plaku, i cili doli qė nga dheu. Tages, pėrpara se tė rikthehej sėrish nė nėntokė u dha Tarkunit dhe dymbėdhjetė priftėrinjve etruskė (Lukumonėt) Librat Akerontikė: tekste tė shenjtė qė flisnin pėr udhėtimin e shpirtėrave pėrtej lumit tė Adilės, drejt mbretėrisė sė nėndheshme tė Hadit dhe Persefonit. Ėshtė libri etrusk i tė vdekurve, rruga drejt fundit.

  Pra, pėr etruskėt ekzistonte nė nėntokė njė hyjni shpėrndarėse e forcės dhe dijes. Gjithė kulti i tyre i Tokės ėshtė penetrimi fizik dhe ritual i botės sė nėndheshme, nė kėrkim tė dijes dhe tė fuqisė sė shenjtė.

  Por ėshtė edhe njė tjetėr qytetėrim arkaik qė nderon tė njėjtin kult: janė inkasit e Perusė sė lashtė. Mbretėria e nėndheshme e Ukupaēės ėshtė analoge me etruskėt dhe zoti i tyre, Uasharinka, kur evokohet nga priftėrinjtė inkas shfaqet ashtu si Tages, si njė perėndi qė shpėrndan fuqi dhe dije. Por nuk ėshtė kjo e vetmja analogji mes dy qytetėrimeve...

  Rrugėt minerare duhet tė jenė nė kėtė mėnyrė shtigje tė shenjtė, pasazhe ritualė qė lidhnin qytetet e tė gjallėve me ata tė tė vdekurve. Thellėsia e tyre duhet tė ketė shėrbyer pėr t'i bėrė mė tė afėrt me nėntokėn, nė kontakt me atė qė etruskėt e konsideronin burimi i drejtpėrdrejtė i fuqisė sė shenjtė. E nė ēfarė mėnyre kjo hipotezė duhet tė jetė ende e lidhur me zhdukjen e etruskėve?

  Harta e rrugėve tė shenjta tė zbuluara deri sot tregon se si shpėrndarja e tyre dukej se i bindej njė projekti tė madh gjeometrik. Duket se tė gjithė kėto rrugė tė nėndheshme shkonin drejt njė qendre precize gjeografike: liqeni i Bolsenės.

  Velzna ishte emri i lashtė i Bolsenės, liqeni mė i madh vullkanik i Evropės. Pėrreth liqenit ngrihej Fanum Voltumnae, pylli i shenjtė mė i rėndėsishėm i Etrurias, qė i kushtohej perėndeshės sė ujit. Liqeni u zgjodh nga priftėrinjtė si omfalos, domethėnė kėrthizė e shenjtė e tė gjithė qytetėrimit etrusk. Kėtu, njė herė nė vit, dymbėdhjetė Lukumonėt mblidheshin pėr tė festuar bashkimin shpirtėror tė popullit etrusk.

  Nė qendėr tė liqenit dalin dy ishuj: Martana dhe Bizentina. Ky i fundit konsiderohej nga etruskėt si njė ishull i shenjtė, zemra e vėrtetė gjeografike dhe shpirtėrore e tė gjithė "kombit" etrusk. Tempulli i madh e i shenjtė nuk ėshtė gjendur asnjėherė dhe tekstet e lashtė tė bėjnė tė mendosh se ndoshta u fsheh nga vetė priftėrinjtė bashkė me kullat e tij, si dhe me thesaret e tyre tė fshehtė.

  Bolsena ka megjithatė njė ngjashmėri mbresėlėnėse me Titikakėn e Andeve, qė ishte liqen i shenjtė dhe qendėr spirituale e qytetėrimit inkas. Edhe nė Titikaka dalin dy ishuj dhe edhe atje, inkasit zgjodhėn njėrin si kėrthizėn e tyre tė shenjtė.

  Priftėrinjtė thoshin se poshtė kėtyre ujėrave banonte shpirti i Uasharinkės. Pra pėr tė dy qytetėrimet, ishulli nė liqen pėrfaqėsonte portėn e komunikimit me botėn e shenjtė dhe tė fshehtė tė nėntokės.

  Tamam ashtu si pėr inkasit, disa mendojnė se njė pjesė e popullit etrusk mund tė ketė vendosur tė zhduket duke shkuar drejt nėntokės.

  Nė kėtė hipotezė, qė mė shumė ka elementė tė fantazisė, ishulli i shenjtė Bizentin pėrfaqėson njė prej hyrjeve nė mitiken dhe tė mrekullueshmen Agartė.

  Agarta ėshtė bota imagjinare nėntokėsore ku, sipas besimeve ezoterikė, jetojnė zotat e mėdhenj antikė, njerėz qė mbajnė sekrete arkaikė dhe qė nė fshehtėsinė e saj mund tė mbajė edhe priftėrinjtė e zhdukur etruskė.


  ________________________________
  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Empty Re: Etruskėt - 3 mijė vjet mistere.

  Mesazh nga Administratori Thu 03 May 2012, 00:31

  Misteri i Etruskėve

  Hija e Rasnave

  Etruskėt janė populli mė enigmatik dhe mė tėrheqės qė i pėrket Italisė, territori kryesor i ndikimit tė tyre. Simbas hulumtuesit Mario Gattoni Celli, tė dhėnat historike pėr ta nuk i kapėrcejnė pesė apo gjashtė faqe libri. Asgjė mė shumė.

  Tekstet shkollore e pėrshkruajnė shpejt e shpejt monarkinė e fuqishme etruske tė zhvilluar nėpėr breza, formuar nga shtatė mbretėr, mbas tė cilėve ia beh menjėherė lindja e republikės romake.

  Esetė e studiuesve, duke u mbėshtetur tek kėngėt e tyre, shtojnė vetėm se Etruskėt ishin autoktonė nė gadishullin e tyre, qė flisnin njė gjuhė tė padeshifrueshme dhe qė kishin arritur nivele tė shkėlqyera nė arte, nė politikė e nė arkitekturė, por pa e vėnė theksin nė vlerat njerėzore dhe shpirtėrore qė ata i dhuruan perandorisė romake. Etruskėt nuk kanė vdekur kurrė dhe kanė lėnė si dhuratė njė thesar tė paēmuar qė rrėfen njė histori, njė histori tė filluar shumė kohė mė parė.


  ________________________________
  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Empty Re: Etruskėt - 3 mijė vjet mistere.

  Mesazh nga Administratori Thu 03 May 2012, 00:31

  Ata e kishin prejardhjen nga Gjigandėt

  Hulumtuesit mė tė zotė e vendosin origjinėn e Etruskėve nė Lydia, nė lindje tė Smirnes, duke cituar Herodotin qė shkruan kėshtu nė Historitė, I, 94: ?Lidėt tregojnė se nė kohėn e mbretit Atys, bir i Manes, nė Lidi pllakosi njė zi buke e madhe; pėr ca kohė pupullsia rezistoi, por mandej, duke parė qė ajo nuk reshtte,?mbreti e ndau popullin nė dy pjesė?

  Nė krye tė atyre qė ishin pėrcaktuar tė mbeteshin aty, mbreti vuri veten; nė krye tė atyre qė ishin caktuar tė largoheshin, vuri birin e tij Tirrenin. Mėrgimtarėt zbritėn nė Smirne, ndėrtuan anije?e u vunė nė kėrkim tė njė toke tė re?, derisa mbasiqė kishin ndaluar nė disa vėnde, mbėrritėn pranė Umbrėve ku themeluan qytetin ku ende sot banojnė??

  Manes, analog me faraonin e parė Menes, ėshtė monarku legjendar Manu, emėr qė mishėron udhėheqjen e shtatė racave- mėma me nėnracat korresponduese. Manu kishte udhėhequr shumė migrime nė epokat e parapėrmbytjes nga zanafillori Ishull i Bardhė nė Detin e Gobėve, Thule mitologjike, territor tropikal i harlisur qė i shtrinte kufinjtė e vet nė Polin e Veriut, deri nė tokat e kontinentit Mu e nė Atlantidė.

  Etruskėt e quanin veten Rasna, nga rrėnja ra, analoge me Ramu, mbreti-prift i Mu, Rama nė Indi dhe Ra-ja egjiptian, personifikim i energjisė diellore zemra vitale e Kozmosit. Simbole kryqi i thyer dhe globi me flatra i pllakave tė Mu, gdhendur nė mėnyrė respektive mbi muret e Sovana-s nė Grosseto , e nė Varrin e tė Shquarve nė Caere. Rrugėt tregtare tė Etruskėve ishin Tule-t qė mbėrrinin deri nė Himalaje, e jehonėn e tė cilave e gjejmė nė toponimin Caput?tolium, kapo i Tule-ve, Kapitol, Romė.

  Paraardhėsit e Etruskėve janė Toltekėt, nėnraca e tretė kryesore e racės atlantidase, siē kuptojmė nga vepra e Arthur Poėell, Sistemi diellor. Me ngjyrė kuqe-brune, kishin njė lartėsi tė mrekullishme dhe ishin tė parėt nė artin e ndėrtimit, qė vėrehet nėpėrmjet tempujve ciklopikė, rrugėve me kalldrėm dhe urave.

  Ata krijuan njė perandori tė shkėlqyer nėpėrmjet disa mijėvjeēarėve, derisa njė kataklizmė u pėrplas nė Atlantidė dhe Toltekėt mundėn tė hidhen nė Amerikė, duke themeluar qytetėrimin inkas, teksa trashėgimtarėt e tyre ndėrtuan nė shekullin IX para Krishtit Tula-n nė Meksikė, me ?atlantėt? e tyre gjigandė.

  Geni toltek gjendet i pacėnuar nėn nėnracėn e gjashtė akkadiane, pikėrisht e Etruskėve, qė pėrfaqsojnė lidhje tė pazgjidhshme edhe me Egjiptianėt, Majatė e Indianėt e Amerikės sė Veriut, tė tjerė prejardhės nga Toltekėt.


  ________________________________
  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Empty Re: Etruskėt - 3 mijė vjet mistere.

  Mesazh nga Administratori Thu 03 May 2012, 00:31

  Ata flisnin sanskritisht

  Po kush ishin nė tė vėrtetė Etruskėt? Gjuha e depėrton misterin? Perandori Klaud, i mrekulluar nga bota e tyre, shkroi Tirreniket nė njėzet vėllime, zhdukur tė gjitha nė hiē.

  Tė njejtin fat pėsuan Anualet Etruske qė ruheshin nė Tabularium Capitolinum, tė cilat rrėfenin origjinėn e vėrtetė tė Romakėve, Librat Etruskė, duke mbijetuar vetėm ndonjė fragment nė autorėt latinė.

  E ēuditshme, duke e ditur se nxėnėsit romakė shkonin pėr tė studiuar etruskisht nė shkollėn prestigjioze Kaere. Gjuha e Rasna-ve, pohon filologu Bernardini Marzolla, zbulon njė prejardhje antike nga idioma e parė e planetit: sanskritishtja.

  Teksti mė i plotė ėshtė gdhendur mbi fashat e njė mumjeje tė zbuluar nė Egjipt dy shekuj mė parė, e cila sot ndodhet nė Muzeun e Zagrebit. Rrypat e fashės qė janė katėrmbėdhjetė metra, pėrbėjnė ?Librin e Mumies?, duke iu shtuar bashkangjitur mėshtu dymbėdhjetė mijė shkrimeve tjera tė mbetura.


  ________________________________
  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Empty Re: Etruskėt - 3 mijė vjet mistere.

  Mesazh nga Administratori Thu 03 May 2012, 00:31

  Adhurues tė Nėnės sė Madhe

  Rreth vitit 1.000 para Krishtit, banorėt e Lydias u vendosėn nė ishullin Lemno me kryeqytet Hefestian, nė Detin Egje, i cili ėshtė i mbjellur me nekropole e sanktuare kushtuar viirgjėreshės sė zezė Ēibele, qė thirrej nėnė e Indo-s.

  Vajzat mėsonin teogaminė e shenjtė nė kolegje tė veēanta, qė tė kujtojnė ato tė Mamakones inkase e ato tė Vestaleve romake. Shoqėria etruske e ishte e tipit matriarkal, si Atlantida, me gra qė ishin tė pranishme nė kultet e shenjta dhe gėzonin ndikim tė fortė nė vendimet mė tė rėndėsishme.

  Provė pėr kėtė ėshtė varri Regolini?Galassi, zbuluar mė 1836 nė Kaere, ku ėshtė varrosur princesha Larthia. veshur me njė rrobė tė endur me sfera tė vogla tė kokrrizuara. Pohon, mandej, edhe historia e Lukumonit, bir i njė fisniku korintas qė sė bashku me gruan e tij Tanakuila arriti nė Romė nga Tarkuinia nė shek. VII sec. para Krishtit.

  Nė portat e Romės, njė shqiponjė ia rrėmbeu kapelėn Lukumonit, pėr t‘ia rikthyer mandej sėrish. Njė ndodhi e tillė shfaqet edhe nė mitin actek, e nė themelimin e kryeqendėrs Kajamarkuila nė Peru, ku njė kondor kishte kurorėzuar themeluesin e saj.

  Tanakuila ėshtė njė emėr inkas, meqė ?kuila? do tė thotė hėnė, duke lėnė tė nėnkuptohet se gruaja i pėrkiste njė kulti tė lashtė hėnor. Nė etruskisht i njejti emėr ėshtė Thanakhvil, ku ?than? ėshtė pamja femėrore e Zotit Tin dhe ?akhvil? ėshtė shėrbėtore, do tė thotė ?shėrbėtoret e zotave?, njė urdhėr i lashtė.


  ________________________________
  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Empty Re: Etruskėt - 3 mijė vjet mistere.

  Mesazh nga Administratori Thu 03 May 2012, 00:32

  Deshmi te antikeve

  Herodoti thotė se popullsia e Etruskėve u krijua nga shpėrngulja e disa banorėve tė Lidias, tė cilėt u pati prirė drejt brigjeve italiane Tirreni, biri i mbretit Ati; Etruskėt u patėn quajtur prej grekėve Tirrenė, simbas emrit tė prijėsit tė tyre..

  -Kurse Helaniku nga Lesbi thotė se fjala ishte pėr Pellazgėt-banorė tė Thesalisė, qė qenė shpėrngulur nė Etruri nė njė ēast tė historisė sė tyre.

  -Antiklidi u besonte tė dyja kėtyre hipotezave, pra qė shpėrngulja ishte bėrė edhe prej Lidėve edhe prej Pellazgėve.

  -Historiani grek Dionisi i Halikarnasit (shek. I para Krishtit), krejt ndryshe prej tė tjerėve, mbėshtet autoktoninė, pra origjinėn indigjene tė popullit etrusk.


  ________________________________
  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 37
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Empty Re: Etruskėt - 3 mijė vjet mistere.

  Mesazh nga Administratori Thu 03 May 2012, 00:32

  Heshtja etruske...

  Qendra fillimore dhe zemra e jetės etruske ėshtė Fanum Voltumnae, mes pyllit tė dendur tė Lamonit pėrresth Liqenit tė Bolsena-s, qė i shtrinte kufinjtė e veta deri nė Tarkuinia, duke formuar njė vend tė shenjtė nė kufirin mes qiellit e tokės.

  Kėtu, nė Tempullin e shenjtė, lukumonėt e dymbėdhjetė qyteteve tė shenjta mblidheshin ēdo vit pėr tė zgjedhur njė prift tė ri dhe pėr tė kremtuar ceremoninė misterioze tė Paska-s, nė ku thyhej buka dhe pihej vera, ndėrsa pjesėmarrėsve u jepej shega si simbol i ripėrtėritjes.

  Rasnat e dinin se detyra e tyre nė tokė po shkonte drejt fundit, ashtu si edhe inkasit tė cilėt nėpėrmjet yjeve tė njejtin paralajmėrim. Dhjetė ?Saekula? Zgjati qytetėrimi i lavdishėm qė ata kishin krijuar, e askush, as dhe mė i fuqishmi i lukumonėve nuk ishte nė gjendje t‘i kundėrvihej. E u zhduk nė agimin e njė Dielli tė ri kjo rracė e lavdishme qė nė heshtje e kishte mbrojtur kohėn.

  Nga Dino Vitagliano
  Pėrktheu: Shpėtim Kelmendi


  ________________________________
  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Pictur10

  Sponsored content

  Etruskėt - 3 mijė vjet mistere. Empty Re: Etruskėt - 3 mijė vjet mistere.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 11 May 2021, 13:04