Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Leonida - Mbreti Legjendar i Spartes.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Leonida - Mbreti Legjendar i Spartes. Empty Leonida - Mbreti Legjendar i Spartes.

  Mesazh nga Administratori prej Thu 03 May 2012, 00:24

  Mbreti legjendar i Spartės, emri i tė cilit ėshtė lidhur tashmė me
  betejėn e lashtė, betejėn e Termopileve, qė u bė nė muajin Gusht tė
  vitit 488

  LEONIDA - MBRETI SPARTAN

  Mbreti legjendar i Spartės, emri i tė cilit ėshtė lidhur tashmė me betejėn e
  lashtė, betejėn e Termopileve, qė u bė nė muajin Gusht tė vitit 488.
  Leonida ishte vėllai i mbretit Kleomen A', vendin e tė cilit dhe
  trashėgoi. Kur persėt arritėn tek ngushtica e Termopileve, po i priste
  Leonida sė bashku me 6 000 luftėtarė, tė cilėt prisnin pėrforcime tė
  tjera nga Sparta. Pėr tė shmangur njė masakėr tė kotė, pėrzuri shumicėn e
  ushtarėve, duke mbajtur me vete vetėm 300 spartanėt dhe 700 tespevset,
  tė cilėt nuk pranuan tė linin vendin e tyre tė betejės. Leonida qėndroi
  me njė trimėri tė madhe nė vendin e tij, duke thėnė pėrgjigjen mė tė
  lavdishme tė njė lideri nė histori, kur i kėrkuan tė dorėzonte armėt,
  (sipas Plutarkut) "Molon Lave" ose "Ec e Merri". Duke u bindur ligjeve
  tė Spartės, dhe duke krijuar nė kėtė mėnyrė njė qėndrim tė pėrjetshėm
  sakrifice dhe atdhedashjeje.

  Pėrdori me njė zgjuarsi tė veēantė,
  formimin fizik tė ngushticės, duke sulmuar dhe duke u mbrojtur me rradhė
  tė thella, duke tėrhequr nė ngushticė persėt, duke shfrytėzuar moralin e
  lartė dhe fuqinė e ushtarėve tė tij. Persėt arritėn tė bėnin njė
  manovrim nė pozicionin e tyre me ndihmėn e Efialtit - (nga ky personazh
  del fjala makth, nė greqisht), qė duke kaluar nga njė shteg sekret qė
  pėrdornin kafshėt, morėn pozicion nė shpinėn e grekėve. Duke luftuar me
  njė ngazėllim tė thellė, grekėrit nėn urdhėrat e Leonidės, ranė nė
  fushėn e betejės nga i pari e deri tek i fundit, nė atė betejė treditore
  qė u bė njė simbol i historisė botėrore. Lavdia e betejės sė
  Termopileve, pavarėsisht humbjes, kishte njė rezultat moral shumė tė
  rėndėsishėm mbi rezultatin e sulmit pėrfundimtar, pasi arriti tė
  pėrhapte tmerrin nė ushtrinė perse dhe njėkohėsisht si njė pėrpjekje
  mbrojtėse arriti tė fitonte kohė tė ēmuar nė mėnyrė qė lufta tė fitohej,
  nė luftėn e flotave detare nė Salaminė.

  Por nuk mund tė shikojmė Leonidėn si njė personalitet tė veēuar, por tė lidhur me jetėn dhe
  edukimin spartan. Atėherė, ēfarė ėshtė ajo qė bėri Leonidėn dhe
  spartanėt kaq tė veēantė si luftėtarė? Historianėt na thonė se, duhet tė
  shikojmė nė thellėsi tė historisė, dhe sidomos edukimin dhe stėrvitjen
  qė merrnin spartanėt qė nga mosha 7-vjeēare e deri nė burrėrimin e tyre.

  Shprehja mė karakteristike pėr tė shprehur qėndrimin e spartanėve kundrejt
  luftės, ishte shprehja qė Nėna Spartane i thoshte djalit tė saj kur po
  ikte pėr lufte, "I tan i epi tas" ose "kthehu me mburojėn ose mbi te".
  Nėna pėrshėndeste tė birin e saj, duke i kujtuar se detyra e tij ishte
  tė luftonte me guxim pėr atdheun e tij, duke nderuar armėt dhe nėse
  ishte e nevojshme dhe tė vdiste pėr tė. Kjo fjali e famshme fsheh
  mentalitetin e njė populli qė mbeti nė histori si njė shembull i njė
  jete tė thjeshtė, tė plotė dhe tė ndershme, dhe tė mbushur me dinjitet
  dhe vetėsakrificė. Kėto janė idealet qė himnon Leonida me kėtė veprim
  vetėrefuzimi. Dhe Leonida, si mbreti i denjė i njė populli tė tillė, dha
  i pari shembullin.

  Pėr Leonidėn, ashtu si edhe pėr tė gjithė
  spartanėt, virtyti mė i madh, ishte gatishmėria e sakrifikimit nė
  detyrėn e mbrojtjes dhe shpėtimit tė atdheut tė tyre. Qėndrimi i tij
  pėrpara betejės dhe vdekjes ishte analog me edukimin dhe mentalitetin e
  popullit tė tij.

  Nė 40 vitet qė zgjaste shėrbimi, Spartani nuk
  ishte i detyruar tė punonte, por tė pėrgatitej pėrditė pėr luftė. Qė kur
  mbushnin shtatė vjeē, integroheshin nė grupe, ku dhe merrnin edukimin
  pėrkatės tė "Agogjisė". Kur mbushnin moshėn 20 vjeē, atėherė fillonin
  ecurinė e tyre nė ushtri.

  Deri nė moshėn 30-vjeēare jetonin nė ndėrtesa qė quheshin "Andreia" ose
  "Burrėrorėt" dhe vetėm pas tė tridhjetave mund tė flinin nė shtėpitė e tyre,
  dhe kjo vetėm natėn.
  Nė jetėn e pėrditshme mbreti nuk shijonte nderime apo kujdesje tė veēanta,
  por vetėm respektin dhe vlerėsimin e bashkėluftėtarėve tė tij. Madje dhe
  nė fushėn e betejės jetonte pa lukse dhe ruajtje dhe pėrsa i pėrket
  momentit tė luftės ishte gjithmonė i pari nė rreshtin e luftėtarėve.

  Njėzakon tradicional pėrpara betejės ishte tė pastronin derisa tė
  shkėlqenin armėt e tyre, tė kujdeseshin pėr trupin dhe tė krihnin flokėt
  e tyre. Me kėtė mėnyrė tregonin se ishin tė vendosur dhe gati pėr
  betejėn, duke besuar se, akoma dhe para vdekjes duhej tė paraqiteshin tė
  pastėr dhe tė bukur. Pak para pėrplasjes, bėnin njė sakrificė dhe nėn
  shoqėrinė e himneve fillonin betejėn. Periudha mortore e tė rėnėve nė
  betejė zgjaste 11 ditė, ndėrsa ditėn e 12 vinin fund mortit. Luftėtarėt i
  varrosnin tė mbuluar me mantelin e kuq dhe pa asnjė objekt tė ēmuar,
  duke treguar nė kėtė mėnyrė se gjėja mė e ēmuar e tyre ishte pjesėmarrja
  e tyre nė ushtrinė spartane. Leonida u rrit brenda njė sistemi ku
  individualizmi humbet pėrpara skuadrės dhe se pjesa ėshtė e nevojshme
  dhe e aftė vetėm kur ekziston pėr tė ndihmuar skuadrėn.

  Leonida dha njė pėrgjigje karakteristike kur u pyet se pėrse trimat preferojnė
  njė vdekje tė lavdishme kundrejt njė jete tė palavdishme, dhe ai u
  pėrgjigj, "sepse atė e konsiderojnė si njė karakteristikė tė natyrės sė
  paarsyeshme, ndėrsa vdekjen e quajnė si njė karakteristikė tė qenies sė
  arsyeshme".

  Pėr Leonidėn dhe 300 spartanėt ėshtė shkruar njė
  pllakė monumentale nga Simonidi, ku thotė: "O i huaj, shko e thuaju
  Lakedemonėve (spartanėve) se kėtu shtrihen ata tė cilėt vdiqėn duke
  shėrbyer ligjet e Spartės" dhe kjo jep njė rėndėsi mė tė madhe fjalėve,
  nėse do tė konsiderojmė se Leonida e dinte se nuk do tė vinin pėrforcime
  nga Sparta.

  Nė monumentin mė tė ri qė sot ndodhet nė ngushticėn e
  Termopileve pėr nder tė Leonidės, aty ku ndodhet dhe statuja e tij,
  ėshtė skalitur pėrgjigja qė, Leonida i dha Kserksit kur ai i kėrkoi tė
  dorėzonte armėt: "Molon Lave" ose "Ec e Merri ".

  Nė Spartė ekziston statuja e Leonidės qė e paraqet si njė luftėtar pa mustaqe, me
  njė pėrkrenare tė stilit Attik njė vepėr e fillimit tė shekullit tė 5
  para erės sonė, dhe nga pozicioni i trupit tė tij mund tė arrijmė nė
  konkluzion se mbante nė dorėn e tij tė majtė mburojėn e ngritur, ndėrsa
  me dorėn e djathtė mbante heshtėn lart. Kjo statujė u pėrputh me
  Leonidėn qė nga momenti i parė kur u zbulua, pavarėsisht se nuk ekziston
  ndonjė shkrim apo provė qė mund ta vėrtetojė njė gjė tė tillė.


  ________________________________
  Leonida - Mbreti Legjendar i Spartes. Pictur10

   Ora ėshtė Tue 26 May 2020, 21:37