Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Empty 100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote.

  Mesazh nga Administratori prej Thu 03 May 2012, 00:08

  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote.

  Nė kėtė speciale, revista “TIME” sjell 100 betejat qė konsiderohen nga historianė
  e specialistė si disa ndėr mė tė rėndėsishmet e njerėzimit. Beteja, si njė fragment
  i rėndėsishėm e me raste vendimtar i njė lufte mė tė madhe ėshtė njė ēast specifik
  luftimi ndėrmjet dy a mė shumė grupeve. Ndėrkohė qė fushatat ushtarake dhe
  luftėrat udhėhiqen nga strategjitė, betejat janė skena ku aplikohen taktikat.
  Strategu gjerman Carl von Causewitz ka theksuar se “angazhimi i betejės pėr tė
  fituar fundin e luftės” ėshtė esenca e strategjisė.


  ________________________________
  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Empty Re: 100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote.

  Mesazh nga Administratori prej Thu 03 May 2012, 00:08

  1. Beteja e Granicusit, viti 334 Para Krishtit

  Beteja e lumit Granicus nė maj tė vitit 334 Para Krishtit ishte e para e tre betejave tė mėdha, qė u zhvilluan ndėrmjet Aleksandrit tė Madh dhe Perandorisė Perse. E zhvilluar nė verilindje tė Azisė, ishte pikėrisht aty vendi nė tė cilin Aleksandri i Madh mundi forcat perse.

  2. Beteja e Dyrrahut, viti 48 Para Krishtit

  Beteja e Dyrrahut u zhvillua mė 10 korrik tė vitit 48 Para Krishtit, ndėrmjet Pompeit dhe Ēezarit. Pasi kishte fituar ndaj njerėzve tė Pompeit nė Spanjė, Ēezari vendosi tė kapėrcente detin Adriatik pėr ta sulmuar atė nė Dyrrah (Durrėsin e sotėm). Ēezari nuk arriti tė fitonte, por u tėrhoq duke shpėtuar pėr njė fije jetėn e tij.

  3. Beteja e Syllaeum, viti 677

  Beteja detare e Syllaeum ka nisur nė vitin 677 nė afėrsi tė Syllaeum. Lufta ka qenė mes arabėve dhe Perandorisė Bizantine. Nė 677 arabėt janė hedhur nė sulm pėrgjatė ishullit Anatolia, nė detin e Marmara, duke bėrė kėshtu edhe rrethimin e vet.

  4. Beteja e Kostandinopojės

  Perandori i Bizantit, Kostandini IV, e dėrgoi flotėn e tij nė afėrsi tė Sileumit pėr tė takuar atė arabe, por kjo flotė u shkatėrrua nga ajo greke. Kjo solli automatikisht edhe fitoren e Perandorisė Bizantine.

  5. Beteja e Tuluzės, viti 721

  Beteja e Tuluzės daton nė vitin 721. Vendi nė tė cilin ėshtė zhvilluar kjo betejė ėshtė Tuluza, e cila i pėrket Francės. Protagonistėt e kėsaj lufte kanė qenė francezėt dhe ushtrisė umaiade tė Kalifatit, tė drejtuar nga Al-Samh in Malik al-Khaėalani dhe pėrfundoi me fitoren franceze.

  6. Beteja e Versinikias, 813

  Beteja e Versinikias ka marrė emrin lufta qė daton nė vitin 813, midis Perandorisė Bizantine dhe Perandorisė Bullgare. Vendi, nė tė cilin ėshtė zhvilluar kjo betejė ėshtė njė qytet qė sot i pėrket Turqisė. Edhe pse ishin tė paktė nė numėr, bullgarėt ishin fitues.

  7. Beteja e Edingtonit, 878

  Daton nė maj tė vitit 878 beteja qė mban emrin Edington. Vendi nė tė cilėn luftuan danezėt dhe anglezėt ishte nė afėrsi tė Edingtonit nė qytetin e Ujltshajerit, nė jugperėndim tė Anglisė. Nė shekullin IX danezėt pushtuan Anglinė, duke shtyrė dhe duke nxitur anlgo-saksonėt. Mbreti i vikingėve mė pas u pagėzua nė kishė tė krishterė.

  8. Beteja e Gisors, 27 shtator 1198

  Ka qenė njė luftė midis Rikardit I tė Anglisė dhe Filip Augustit tė Francės. Konflikti i hershėm ka rifilluar pas njė armėpushimi midis dy mbretėrve. Tė dy mbretėrit pushtuan dhe grabitėn territore tė njėri-tjetrit dhe lufta midis tyre vazhdoi derisa anglezėt fituan kundrejt francezėve duke kapur rob shumė ushtarė.

  9. Beteja e Klokotnitsės, 1230

  Beteja e Klokotnitsės ka ndodhur mė 9 mars tė vitit 1230, nė afėrsi tė fshatit Klokotnitsa (sot nė provincėn Haskovo, Bullgari). Perandoria e dytė bullgare shfaqet si njė nga mė tė fuqishmet nė Evropėn Lindore dhe si njė fuqi e despotit tė Epirit tė venitur. Betejat janė konsideruar shpeshherė nga historianėt si mė tė suksesshmet nė historinė ushtarake bullgare.

  10. Beteja e Adrianoples, 1254

  Beteja e Adrianople u zhvillua nė vitin 1254 ndėrmjet Perandorisė Bizantine dhe Bullgarisė. Edhe pse ushtria bullgare shėnonte shumė suksese dhe ishte cilėsuar si njė nga me tė mirat nė Evropėn Lindore, nė kėtė vit ajo pėsoi humbje tė mėdha ndaj Perandorisė Bizantine qė i rrėmbeu fronin.


  ________________________________
  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Empty Re: 100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote.

  Mesazh nga Administratori prej Thu 03 May 2012, 00:09

  11. Beteja e Bafeusit, 1302

  Beteja e Bafeusit u zhvillua mė 27 qershor tė vitit 1302, midis ushtrisė osmane tė drejtuar nga Osmani I dhe ushtrisė bizantine. Bizantinėt, tė cilėt ishin plaēkitur dhe sulmuar shumė herė nga osmanėt, kishin nė dispozicion armatime shumė tė mira kėsaj here duke mos lejuar qė ushtria osmane tė merrte fortesat kryesore.

  12. Beteja e Pelekanonit, 1329

  Beteja e Pelekanon ose e Pelekanos u zhvillua nė vitin 1329 midis Perandorisė Bizantine tė udhėhequr nga Andronikusi III dhe ushtrisė Osmane tė drejtuar nga Orhani I. Ushtria bizantine e udhėhequr nga Andronikusi III u pėrball me humbjen nė qytetin e Antalias.

  13. Beteja e Fushė-Kosovės, 1389

  Tė ndodhur pėrballė njė armiku tė pėrbashkėt, princėrit, mbretėrit e fisnikėt shqiptarė, serbė, bullgarė e rumunė i fashitėn grindjet e tyre dhe krijuan njė koalicion anti-osman. Nė tė bėnin pjesė personalitete tė shquara shqiptarė si Gjergji II Balsha, Teodor Muzaka, Gjon Kastrioti etj. Beteja u zhvillua ndėrmjet 100 mijė ushtarėve osmanė dhe 40 mijė ushtarė ballkanas.

  14. Beteja e Rovines, 1395

  Ėshtė njė nga betejat mė tė rėndėsishme nė historinė e hershme rumune. Beteja u zhvillua nė 17 maj 1395, midis ushtrisė tė drejtuar nga Voivod Mirkea dhe asaj osmane tė udhėhequr nga sulltan Bajazidi I. Pavarėsisht numrit tė vogėl tė ushtarėve, ushtria rumune arriti tė thyejė atė osmane.

  15. Beteja e Ankarasė, 1402

  Beteja e Ankarasė ose e quajtur ndryshe edhe beteja e Angoras, daton mė 20 qershor tė vitit 1402. Vendi ku ėshtė zhvilluar kjo betejė ėshtė fusha e Ēubukut. Dy protagonistėt e kėsaj lufte janė forcat osmane, tė cilat ishin tė drejtuara nga sulltan Bajazidi I dhe forcat turko-mongole tė Timurit qė fituan betejėn.

  16. Rėnia e Kostandinopojės, 1453

  Rėnia e Kostandinopojės erdhi si pasojė e pushtimit tė Perandorisė Bizantine nga ajo osmane mė 29 maj tė vitit 1453. Kjo ngjarje shėnon fundin e politikės sė Perandorisė Bizantine. Rėnia e Kostandinopojės pėrshpejtoi eksodin shkollor tė grekėve bizantinė duke shkaktuar hyrjen nė masė tė studimeve klasike greke nė Rilindjen Evropiane.

  17. Beteja e Vasluit, 1475

  Beteja e Vasluit u zhvillua mė 10 janar tė 1475 midis Stefanit III tė Moldavisė dhe ushtrisė osmane. Beteja u zhvillua nė afėrsi tė qytetit tė Vasluit, nė Moldavi. Trupat osmane qė ishin 120 mijė u ndeshėn me 40 mijė trupa moldave. Por nė kėtė betejė edhe pse tė paktė nė numėr, moldavėt dolėn fitimtarė.

  18. Beteja e Otrantos, 1480

  Mė 28 qershor tė vitit 1480, flota osmane mbėrriti nė afėrsi tė Otrantos sė sotme. Mė 11 gusht muret e kėshtjellės ranė pasi u gjuajtėn me topa duke shkaktuar humbjen e ushtarėve. Mė pas flota detare sulmoi Viesten. Pavarėsisht se nė avantazh, ushtria osmane pėsoi humbje.

  19. Beteja e fushės sė Krbavės, 1493

  Beteja e fushės sė Krbavės kishte si protagonistė mbretėrinė kroate dhe atė osmane. Beteja u zhvillua nė jug tė Kroacisė, nė vitin 1493. Trupat osmane mbėrritėn nė lumin Neretva dhe morėn nė dorė Herzegovinėn nė vitin 1482. Tė gjitha kėto pushtime sollėn mė pas edhe rėnien e mbretėrisė kroate.

  20. Beteja e Lepantos, 1500

  Beteja e dytė e Lepantos (sot gjiri i Patras, nė Greqi) u zhvillua nė gusht 1500 gjatė luftės turk-veneciane tė viteve 1499-1503. Sulmet e trupave turke arritėn nė territorin venecian nė veri tė Italisė dhe, nė 1503, Venecia u detyrua tė kėrkonte paqe, duke pranuar kushtet turke.


  ________________________________
  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Empty Re: 100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote.

  Mesazh nga Administratori prej Thu 03 May 2012, 00:09

  21. Rrethimi i Rodesit, 1522

  Rrethimi i Rodesit nė 1522-shin ishte orvatja e dytė e suksesshme e Perandorisė Osmane pėr tė dėbuar kalorėsit e Rodosit nga ishulli, duke forcuar dhe siguruar kontrollin osman nė lindjen e Mesdheut. Trupat turke komandoheshin nga Mustafa Pasha dhe mė vonė mbėrriti vetė sulltan Sulejmani.

  22. Beteja e Gavinanės, 1530

  Beteja e Gavinanės u zhvillua mė 3 gusht tė 1530 mes qytetit tė Firences dhe forcave tė Perandorisė Romake. Forcat perandorake qė drejtoheshin nga Filibert of Shalon u pajisėn mė pas me pėrforcime tė drejtuara nga Fabricio Maramaldo. Fillimisht forcat fiorentine ishin nė avantazh, por nuk u bėnė dot ballė forcave shtesė.

  23. Beteja e Lepantos, 1571

  Beteja e Lepantos u zhvillua mė 7 tetor 1571, kur njė flotė e Lidhjes sė Shenjtė, koalicion i pėrbėrė nga Republika e Venecias, Papati, Spanja, Republika e Gjenovės, Dukati i Savojės etj., mundi nė mėnyrė bindėse flotėn kryesore tė ushtrisė osmane.

  24. Battle of Lutter

  Beteja e Lutter (Lutter am Barenberge) u zhvillua nė vitin e tretė tė luftės, mė 27 gusht tė 1626-s. Protagonistėt e kėsaj beteje ishin forcat Protestante Kristiane IV tė Danimarkės dhe ato tė Lidhjes Katolike. Lutter am Barenberge shtrihet nė jug tė qytetit modern Salzgitter, mė pas ishte brenda qarkut Perandoria tė Saksionisė sė Poshtme dhe tani ėshtė nė Gjermaninė Perėndimore. Trupat Kristiane IV u mundėn nga Perandori Ferdinand II.

  25. Beteja e Ixhhillit (Edgehill), 1462

  Beteja e Ixhhillit ėshtė beteja e parė e egėr e luftės civile angleze qė do tė njihej si “Lufta e Trėndafilave”. Beteja u zhvillua nė jug tė Uorkshajerit ndėrmjet Jorkut dhe Lankasterit, nė tetor 1642. Fitorja e Jorkut zbehu ėndrrat pėr njė fitore tė shpejtė nė luftė dhe e zgjati luftėn civile edhe pėr katėr vjet tė tjera.

  26. Beteja e Mohakėve (1687)

  Beteja e dytė e Mohakėve u luftua mes sulltanit turk Muhamedit tė katėrt dhe perandorit Leopoldi I nga dinastia austriake e Habsburgėve, e komanduar nga Ēarlsi i Loreinės. Habsburgėt fituan duke shkatėrruar ambicien e turqve pėr tė depėrtuar mė thellė nė Evropė.

  27. Beteja e Karilonit (1758)

  Beteja e Karilonit u zhvillua nė Fort Karilon, nė buzė tė liqenit Kamplain, aty ku ishte dikur kufiri mes kolonive britanike tė Nju-Jorkut dhe kolonive franceze tė Kanadasė. Lufta pėrfundoi me fitore tė garnizonit francez kundėr ushtarėve britanikė.

  28. Beteja e Long Ajlend, 1776

  Beteja e Long Ajlend ėshtė gjithashtu e njohur si beteja e Bruklinit, e cila u zhvillua mė 27 gusht 1776 dhe ishte e para betejė e madhe nė luftėn revolucionare amerikane qė pasoi shpalljen e Deklaratės sė Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara. Kjo ishte para betejė nė tė cilėn pėrfshihej njė ushtri e Shteteve tė Bashkuara.

  29. Beteja e Karansebesit, 1788

  Beteja e Karansebesit u zhvillua mbrėmjen e 17 shtatorit 1788, mes pjesėve tė ndryshme tė njė ushtrie austriake, e cila po zhvillonte njė spiunim pėr forcat e ushtrisė Perandorisė Osmane. Dy ditė mė vonė ushtria osmane mbėrriti. Ata zbuluan jo mė pak se 10 mijė ushtarė tė vrarė e tė plagosur.

  30. Beteja e Basanos, 1796

  Beteja e Basanos u zhvillua nė 8 shtator 1796, gjatė luftės revolucionare franceze, nė provincėn italiane tė Venecias, mes forcave franceze tė Bonapartit dhe atyre austriake tė Kontit Urmser. Beteja pėrfundoi me fitoren e francezėve, austriakėt u braktisėn artilerinė dhe bagazhet e tyre.


  ________________________________
  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Empty Re: 100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote.

  Mesazh nga Administratori prej Thu 03 May 2012, 00:09

  31. Beteja e Rivolit, 1797

  Beteja e Rivolit ishte fitore kyēe nė fushatėn e parė franceze nė Itali, kundėr Austrisė. 23 mijė francezėt e Bonapartit arritėn tė mposhtnin 28 mijė austriakė nėn gjeneralin Alvinxi, duke mbyllur orvatjen e katėrt e tė fundit tė austriakėve pėr tė ēliruar kėshtjellėn e tyre tė rrethuar tė Manuas.

  32. Beteja e Piramidave, 1798

  Beteja e Piramidave, e njohur ndryshe si beteja e Embabehut, u zhvillua nė 22 korrik 1798 mes ushtrisė franceze nė Egjipt, nėn drejtimin e Napoleon Bonapartit dhe forcave mamluke. Ajo ishte njė betejė nė tė cilėn Napoleoni pėrdori njė nga aftėsitė e tij taktike, divizionin masiv nė formė katrori.

  33. Rrethimi i El Arishit, 1799

  Franca mori nėn kontroll El-Arishin. Nė 2 janar Jezar Pasha dėrgoi 4 mijė ushtarė dhe tre topa, nėn komandėn e Abdullah Pashės sė Damaskut, pėr tė siguruar Kalat el-Arishin. Humbjet franceze: 200 tė vrarė, 300 tė plagosur. Humbjet turke: 500 tė vrarė, tė plagosur e tė kapur.

  34. Beteja nė Gjirin Algeciras, qershor 1801

  Beteja e Gjirit Aleciras i referohet dy betejave tė ndara nė qershor 1801 mes flotave aleate franko-spanjolle dhe britanikėve pranė Gjibraltarit. Nė sulmin e parė njė anije britanike u zu rob nga francezėt. Nė betejėn e dytė dy anije spanjolle u shkatėrruan dhe britanikėt zunė njė anije franceze.

  35. Beteja nė Tripoli Harbor, 1803

  Beteja nė Tripoli Harbor ishte njė bllokadė detare qė ndodhi gjatė Luftės sė Parė barbarike mes marinsave tė Shteteve tė Bashkuara dhe forcave tė Tripolit. Kapiteni Edward Preble mori komandėn e skuadronit amerikan tė Mesdheut nė vitin 1803. Kjo ngjarje pasoi shumė tė tjera qė luajtėn rol nė luftėn e ardhshme tė vitit 1812.  36. Beteja nė Derne, 1804

  Beteja nė Derne ishte njė fitore vendimtare e ushtrisė mercenare tė drejtuar nga marinsat amerikanė mbi forcat e kombit Barbary tė Tripolit gjatė Luftės sė Parė Barbare. Uilliam Eaton u kthye nė Mesdhe me titullin “Agjenti Detar” i Shteteve Barbare nė vitin 1804. Kjo i jepte tė drejtė tė mbronte trashėgimtarin e fronit tė Tripolit, Hamet Karamanli, i cili ishte rrėzuar nga i vėllai.

  37. Beteja e Ulm-it, 1805

  Beteja e Ulmit (16-19 tetor, 1805) ishte njė seri pėrleshjesh nė fund tė fushatės sė Bonapartit nė Ulm, qė kulmoi me dorėzimin e tėrė ushtrisė austriake pranė Ulm-it, nė Urtemberg. Napoleoni kishte 177 mijė trupa nė Bolonjė, gati tė sulmonin Anglinė. Fushata e Ulmit konsiderohet njė prej shembujve mė tė mirė tė lėvizjes strategjike nė historinė ushtarake.

  38. Beteja nė Zeland Point, 1808

  Nė kėtė betejė Britania mund Danimarkėn dhe Norvegjinė. Anija daneze e linjės sė “Prins Christian Frederik” ishte stacionuar nė Kristiansan, Norvegji, nė 7 gusht 1807 dhe patrullonte ujėrat mes Norvegjisė dhe Danimarkės, ku Britania kishte vėnė bllokadė. Nė shkurt, 1808 Anglia dėrgoi me dhjetėra anije tė tjera pėr ndihmė dhe anija daneze ngriu nė ujėrat pranė Kristiansand.

  39. Rrethimi i Detroitit, 1812

  Forcat amerikane iu dorėzohen britanikėve gjatė luftės sė 1812-ės. Rrethimi i Detroitit, e njohur edhe si Dorėzimi i Detroitit, ishte njė humbje turpėruese pėr amerikanėt nė fillimet e luftė sė 1812-ės. Beteja iu kushtoi amerikanėve njė ushtri tė tėrė dhe ndali pushtimin e planifikuar tė Kanadasė, gjė qė ishte njė pjesė thelbėsore nė strategjinė amerikane tė luftės.

  40. Lufta e vitit 1812

  Lufta e vitit 1812 mes SHBA-sė dhe Mbretėrisė sė Bashkuar dhe kolonive tė saj, veēanėrisht nė Kanadanė e sipėrme (Ontario), Kanadanė e poshtme (Quebec), Nova Skotia, Bermunda dhe Newfoundland. Lufta zgjati nga 1812-1815, edhe pse traktati i paqes u nėnshkrua nė vitin 1814. 1600 trupa britanike dhe 2260 trupa amerikane humbėn jetėn.


  ________________________________
  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Empty Re: 100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote.

  Mesazh nga Administratori prej Thu 03 May 2012, 00:10

  41. Beteja e Kombeve, 1813

  Beteja nė Leipzig (16-19 tetor, Beteja e Kombeve) ishte lufta ku Napoleoni pėsoi humbjen mė tė madhe nė betejat e mėdha tė Luftėrave Napoleonike. U luftua nė tokėn gjermane dhe pėrfshiu trupa gjermane nė tė dyja palėt, pasi njė proporcion i trupave tė Napoleonit vinte nga Konfederata Gjermane nė Rhine. Konsiderohet beteja mė e madhe nė Evropė para Luftės II Botėrore ku u pėrfshinė 5000 trupa.

  42. Beteja nė Motmartre, 1814

  Beteja nė Montmartre ndodhi mė 30 mars, 1814 mes forcave aleate dhe forcave tė Perandorisė Franceze tė Napoleonit. Aleatėt dolėn fitimtarė, hynė nė Paris dhe si rezultat Napoleoni shumė shpejt u detyra tė abdikojė. Vetėm 23 mijė trupa e mbrojtėn Parisin kundėr aleatėve. Marmont nisi negociatat me Aleatėt dhe Napoleoni u dėbua nė Elba, por u kthye nė Francė njė vit mė vonė.

  43. Beteja e Vaterlosė, 1815

  Beteja e Vaterlosė mė 18 qershor 1815, ishte beteja e fundit e Napoleon Bonapartit. Mundja e tij gjithashtu shėnoi periudhėn e njohur si Njėqind Ditėt, e cila filloi nė mars 1815, pas kthimit tė Napoleonit nga Elba. Pas kthimit tė tij, shumė shtete qė i kishin rezistuar sundimit tė tij formuan Koalicionit e Shtatė dhe mobilizuan ushtritė pėr ta mundur. Fusha e betejės sot ndodhet 12 kilometra larg Brukselit.

  44. Beteja nė Cacabuko, 1817

  Beteja e Cacabuko-s ndodhi gjatė Luftės sė Kilit pėr Pavarėsi, mė 12 shkurt, 1817. Ishte njė mposhtje pėr gjeneralin kapiten tė Kilit, qė qeveria e kontrolluar nga Spanja vendosi pas ndarjes sė nėnmbretit tė Perusė. Kili ēlirohet nga Spanja me njė ushtri prej 6 mijė burrash, 1200 kuajsh dhe 22 kanonesh.

  45. Beteja e Carabobo-s, 1821

  Beteja e Carabobo-s u luftua mė 24 qershor 1821 mes luftėtarėve tė pavarėsisė, tė drejtuar nga Simon Bolivar dhe forcave tė mbretėrisė, tė drejtuara nga marshalli i fushės Miguel de La Torre. Simon Bolivar mund ushtrinė spanjolle nė Carabobo, duke siguruar pavarėsinė e Venezuelės.

  46. Lufta Greke e Pavarėsisė, 1821

  Lufta Greke e Pavarėsisė 1821–1829) njihet edhe si Revolucioni Grek dhe ishte njė luftė e suksesshme qė solli pavarėsinė nga Perandoria Otomane. Pas njė pėrleshjeje tė gjatė dhe tė pėrgjakshme, me ndihmėn e Fuqive tė Mėdha, pavarėsia u arrit nga Traktati i Kostandinopojės nė qershor 1831. Grekėt ishin tė parėt qė u ēliruan nga pushteti otoman. 25 marsi (1821) ėshtė ditė feste nė Greqi.

  47. Revolucioni i Teksasit, 1835

  Revolucioni i Teksasit ose Lufta e Pavarėsisė sė Teksasit u zhvillua mė 2 tetor – 21 prill 1836 mes Meksikės dhe njė pjese tė Teksasit qė ishte nė zotėrimin e shteti meksikan, Coahuila y Tejas. Armiqėsitė filluan nė vitin 1835 kur u hodh poshtė Kushtetuta e viti 1824. Lufta filloi me betejėn e Gonzalesit dhe pėrfundoi me betejėn nė San Jacinto, me fitoren e Teksasit.

  48. Beteja e Magenta-s, 1859

  Beteja e Magenta-s ndodhi mė 4 qershor, 1859 gjatė Luftės sė Dytė Italiane pėr Pavarėsi, qė rezultoi me fitoren franko-sardiniane nėn Napoleonin III kundėr austriakėve me marshallin Ferencz Gyulai. Beteja nuk ishte e madhe, por vendimtare pėr fitoren e franko-sardinianėve. Marie Edme Patrice Maurice de MacMahon (1808-1893) u bė Duka e Magentas, pėr rolin nė betejė dhe mė vonė presidenti i Republikės Franceze.

  49. Lufta Civile Amerikane, 1861-1865

  Lufta Civile Amerikane ishte njė luftė civile mes SHBA-sė (Unioni) dhe shteteve skllave tė jugut tė Konfederatės tė Shteteve tė Amerikės, nėn Jefferson Davis. Unioni pėrfshinte tė gjitha shtetet e lira dhe 5 shtete skllavopronare tė drejtuara nga Abraham Lincoln dhe Partia Republikane, qė kundėrshtonte zgjerimin e skllavėrisė. Beteja e rėndėsishme ishte ajo nė Fort Sumpter, 12 prill.

  50. Beteja nė Calatafimi, 1860

  Beteja nė Calatafimi ndodhi mė 15 maj 1860 dhe solli fitoren e Garibaldit mbi trupat napolitane. Mė 11 maj mblodhi njė mijė vullnetarė (Kėmishėkuqtė); mė 15 maj mundi 3 mijė trupa tė garnizonit francez burbon dhe ditėn tjetėr e deklaroi veten diktatori i Sicilisė (Victor Emmanuel II i Italisė).


  ________________________________
  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Empty Re: 100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote.

  Mesazh nga Administratori prej Thu 03 May 2012, 00:10

  51. Lufta austriake-prusiane, 1866

  Lufta austriake-prusiane u luftua nė vitin 1866 mes Perandorisė Austriake me aleatėt gjermanė dhe Italisė nga ana tjetėr. Rezultoi me dominimin prusian mbi shtetet gjermane. Nė Gjermani dhe Austri quhet “Lufta Gjermane”, “Lufta e vėllezėrve”. Nė unifikimin italian quhet Lufta e Tretė pėr Pavarėsi.

  52. Lufta e Aleancės sė trefishtė

  Lufta e Aleancės sė Trefishtė, e njohur si Lufta Paraguaiane, u luftua nga 1864-1870. Ishte lufta mė e pėrgjakshme nė historinė e Amerikės sė Jugut. U luftua mes Paraguait dhe shteteve aleate tė Argjentinės, Brazilit dhe Uruguait. Shkaqet ishin efektet pas kolonizimit tė Amerikės Latine, interesat britanike nė krahinė dhe ambiciet pėr zgjerim tė presidentit tė Paraguait.

  53. Lufta franko-prusiane, 1870

  Lufta franko-prusiane apo lufta franko-gjermane ishte njė konflikt mes Francės dhe Prusisė, e cila mbėshtetej nga Konfederata gjermano veriore dhe shtetet e Gjermanisė jugore tė Badenit, Urtembergut dhe Bavarisė. Fitorja gjermane solli unifikimin e saj nėn mbretin Uilliam I i Prusisė dhe rėnien e Napoleonit tė III-tė.

  54. Pushtimi i Gjirit tė Guantanamos, 1898

  Pushtimi i Gjirit tė Guantanamos ndodhi mė 6-10 qershor 1898 gjatė Luftės spanjolle-amerikane, kur forcat amerikane dhe kubaneze pushtuan zonėn strategjike tė Gjirit tė Guantanamos, Kubė dhe morėn kontrollin nga forcat spanjolle. Pushtimi ishte instrumental nė betejėn e Santiago de Cuba dhe pushtimit tė mėvonshėm tė Puerto Rico-s.

  55. Beteja e Manilės, 1898

  Nė betejėn e Manilės (Lufta spanjolle-amerikane, 25 qershor-15 gusht) forcat amerikane marrin kryeqytetin e Filipineve nga spanjollėt. Beteja e Manilės ishte njė luftė e shkurtėr mes SHBA-sė dhe Spanjės gjatė luftės spanjolle-amerikane. Traktati i Parisit u nėnshkrua nė dhjetor. 109 ditė pas luftės, ky traktat i dha SHBA-sė zotėrim tė kolonive tė mėparshme spanjolle, Puerto Rico, Filipinet dhe Guam-in.

  56. Lufta filipino-amerikane, 1899

  Kjo luftė ishte njė konflikt i armatosur mes SHBA-sė dhe Republikės sė Parė Filipinase filluar mes vitit 1899 deri nė vitin 1902, qė lindi nga njė luftė politike nė Filipine kundėr pushtimit amerikan. Konflikti pėrfundoi mė 4 qershor 1902, por trupat amerikane vazhduan armiqėsitė kundėr mbeturinave tė Ushtrisė Filipinase dhe grupeve tė tjera tė rezistencės deri nė 1913.

  57. Beteja e Port Arthur, 1904

  Beteja e Port Arthur (8-9 shkurt, 1904) ishte fillimi i betejave tė Luftės Ruso-Japoneze. Filloi gjatė natės me anė tė sulmeve tė papritura nga shkatėrruesit japonezė mbi flotėn ruse, tė ankoruar nė Port Arthur, Manchuria dhe vazhdoi me sulmet nė tokė nė mėngjesin tjetėr. Beteja pėrfundoi pa asnjė rezultat dhe u rinis nė maj, 1904.

  58. Beteja e Mukden, 1905

  Beteja e Mukden ishte beteja e fundit mė e madhe nė tokė e Luftės Ruso-Japoneze nga 20 shkurti mė 10 mars, 1905, mes Japonisė dhe Rusisė pranė Mukden nė Manchuria. Qyteti tani quhet Shenyang, kryeqyteti i provincės Liaoning nė Kinė. Forcat ruse numėronin 410 mijė, ndėrsa ushtria japoneze numėronte 450 mijė persona.

  59. Beteja nė Sarantaporo, 1912

  Beteja nė Sarantaporo ndodhi mė 9-10 tetor. Ishte beteja e parė mes grekėve dhe ushtrive otomane nė Luftėn e Parė tė Ballkanit dhe rezultoi me fitoren e grekėve. Gjatė vitit 1912, tensionet u rritėn nė Ballkan mes shteteve tė krishtera, Liga e Ballkanit dhe Perandorisė Otomane. Mė 25 shtator Mali i Zi deklaroi luftė i ndjekur nga Bullgaria dhe Serbia mė 4 tetor.

  60. Beteja nė Bitola, nėntor 1912

  Beteja e Bitolas ndodhi pranė Bitolas nga 16-19 nėntori 1912. Ishte pjesė e Luftėrave Ballkanike. Ushtria serbe mundi ushtrinė otomane dhe hynė nė Bitola nė 19 nėntor. Me kėtė pushim serbėt kontrolluan Maqedoninė jug-perėndimore dhe qytetin e rėndėsishėm tė Ohrit. Pas betejės sė Bitolės i erdhi fund sundimi pesėshekullor i otomanėve nė Maqedoni.


  ________________________________
  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Empty Re: 100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote.

  Mesazh nga Administratori prej Thu 03 May 2012, 00:10

  61. Beteja nė Kresna Gorge, 1913

  Beteja nė Kresna Gorge mes grekėve dhe bullgarėve gjatė Luftės sė Dytė Ballkanike. Beteja zgjati dhjetė ditė, mes 29 qershorit dhe 7 gushtit 1913. Bullgarėt ndalėn progresin grek, arritėn ta rrethonin ushtrinė greke dhe ruajtėn bllokadėn e tyre pėr katėr ditė. Shkatėrrimi i grekėve u parandalua nga bisedimet paqėsore dhe nėnshtrimin e Traktatit tė Paqes tė Bukureshtit.

  62. Beteja e Tannenberg-ut, 1914

  Beteja e Tannenberg-ut ishte njė luftė vendimtare mes Perandorisė Ruse dhe Perandorisė Gjermane nė ditėt e para tė Luftės sė Parė Botėrore, mes 17 gushtit dhe 2 shtatorit 1914 pranė Allenstein. Beteja rezultoi nė shkatėrrimin pėrfundimtar tė Ushtrisė sė Dytė ruse. Njė seri humbjes bėri qė Rusia mos ta marrė veten deri nė pranverė tė 1915-ės.

  63. Beteja nė Liege, gusht 1914

  Beteje nė Liege ishte hapja e pushtimit gjerman nė Belgjikė dhe beteja e parė e Luftės sė Dytė Botėrore. Rrethimi i qytetit filloi mė 3 gusht dhe zgjati deri mė 5-16 gusht, kur fortesa u dorėzua. Ndėrsa Gjermania Perandorale i trembej njė lufte tė gjatė kundėr Francės dhe Perandorisė Ruse, u pėrdor plani “Schlieffen” pėr tė mundur Francėn.

  64. Beteja e Lorenės, 1914

  Beteja e Lorenės u zhvillua nė gusht tė vitit 1914, ndėrmjet Francės dhe Gjermanisė. Beteja ra nė rrugė qorre deri mė 24 gusht, kur u Gjermania bėri njė ofensive tė kufizuar. Duke qenė se francezėt ishin paralajmėruar mė parė pėr sulmin, fitorja e gjermanėve nuk ishte domethėnėse. Luftimet vazhduan deri nė fund tė muajit dhe Gjermania fitoi.

  65. Beteja e Xhadarit, 1914

  Njihet si beteja e Xhadarit, pasi pjesa mė e madhe e luftimeve u zhvillua pranė grykėderdhjes sė kėtij lumi. Njė prej betejave tė para tė Luftės sė Parė Botėrore, ajo shėnoi fitoren e parė tė aleatėve nė luftė. Beteja u zhvillua ndėrmjet ushtrisė Austro-hungareze dhe forcave serbe.

  66. Beteja Staluponen, 1914

  Beteja e Staluponenit, ndėrmjet ushtrisė ruse dhe asaj gjermane, mė 17 gusht 1914 ishte beteja hyrėse e Luftės sė Parė Botėrore nė frontin lindor. Shkaku i betejės ishte pėrpjekja e Rusisė pėr tė pushtuar Prusinė Lindore. Pas taktikave agresive tė gjeneral Hermann von Francois pėr mbrojtjen e provincės gjermane, rusėt u tėrhoqėn nė kufi.

  67. Betejat e Monsit, 1914

  Beteja e Monsit, ishte veprimi i parė madhor i Forcave Britanike tė Ekspeditės (BEF) nė Luftėn e Parė Botėrore. Pesha e ushtrisė gjermane qė po avanconte drejt Parisit ra nė forcat e vogla nė numėr britanike, tė cilat u vendosėn nė njė front 32 kilometra pėrgjatė kanalit Mons-Monde.

  68. Beteja e Lembergut, 1914

  Beteja e Lembergut ishte njė betejė madhore ndėrmjet Rusisė dhe Austro-Hungarsiė, nė fazėn e hershme tė Luftės sė Parė Botėrore. Nė kėtė betejė rusėt morėn fortesėn e Lembergut, ku dhe u bėnė pritė forcave austro-hungareze. Komandanti rus Nikolai Ivanov vendosi dy ushtri ruse nga jugu e dy tė tjera qė do tė sulmonin nga veriu, duke thyer trupat kundėrshtare.

  69. Beteja e Heligoland Bajtit, 1914

  Beteja e parė e Helogoland Bajtit (Heligoland Bight) ishte beteja e parė detare e Luftės sė Dytė Botėrore dhe u zhvillua mė 28 gusht 1914, kur britanikėt planifikuan tė sulmonin patrullat gjermane nė bregun verilindor gjerman. Beteja pėrfundoi me fitoren e Britanisė e cila humbi vetėm 35 ushtarė nė krahasim me 1242 gjermanė.

  70. Beteja e lumit Vistula, 1914

  Beteja e lumit Vistula, e njohur gjithashtu edhe si beteja e Varshavės, ishte njė fitore ruse kundėr Perandorisė Gjermane nė frontin lindor, gjatė Luftės sė Parė Botėrore. Beteja u zhvillua pranė Varshavės dhe ushtria ruse nėn komandėn e gjeneralit Nikolai Ruzsky mundi forcat gjermane nėn drejtimin e August von Mackensen.


  ________________________________
  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Empty Re: 100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote.

  Mesazh nga Administratori prej Thu 03 May 2012, 00:11

  71. Beteja e fortesės Fao, 1914

  Beteja ėshtė zhvilluar mes forcave britanike dhe atyre tė osmane. Britanikėt sulmuan fortesėn osmane Fao nė gjirin Persik, nė mėnyrė qė tė mund tė fitonin kontroll nė pjesėn e gjirit qė dominohej nga forcat osmane. Me fitoren britanike, forcat osmane nuk kontrollonin mė asnjė pjesė tė Gjirit Persik.

  72. Ofensiva e Suezit, 1915

  Ofensiva e parė e Suezit ishte njė sulm i iniciuar nga forcat e Perandorisė Osmane kundėr forcave britanike nė Egjipt, gjatė Luftės sė Parė Botėrore. Qėllimi ishte pėrvetėsimi i Kanalit tė Suezit. Sulmi rezultoi me humbje dhe 1500 forca turke humbėn jetėn, ndėrkohė qė Egjipti nuk shpalli asnjė interes pėr njė revoltė arabe ndaj forcave britanike.

  73. Beteja e Ipres, 1915

  Beteja e Ipres qė u zhvillua nga 22 prill–25 maj 1915, ishte hera e parė qė Gjermania pėrdorin gaz tė helmuar nė shkallė tė gjerė, nė frontin perėndimor nė Luftėn e Parė Botėrore. Ishte gjithashtu hera e parė qė njė forcė ish-koloniale, siē ishin kanadezėt, arritėn tė zmbrapsin njė fuqi evropiane (Gjermaninė) nė tokė evropiane.

  74. Beteja e Galipolit, 1915

  Kjo betejė u zhvillua nė Turqi nga prilli 1915 deri mė dhjetor tė kėtij viti. Kjo betejė ishte rezultat i njė operacioni tė pėrbashkėt britanik dhe francez pėr tė shtėnė nė dorė Stambollin dhe pėr tė siguruar njė rrugė detare drejt Rusisė. Pėrpjekja dėshtoi dhe dy palėt pėsuan humbje tė mėdha.

  75. Beteja e Losit, 1915

  Beteja e Losit (Loos) ėshtė njė prej ofensiva mė tė mėdha britanike kundėr forcave gjermane nė frontin perėndimor nga 25-28 shtatori 1915. Ishte hera e parė qė forcat britanike pėrdorėn gaz tė helmuar nė luftė. Ndėr tė rėnėt nė kėtė luftė ishte djali i poetit Rudyard Kipling, John, si dhe poeti Charles Sorley

  76. Beteja e Verdunit, 1916

  Beteja e Verdunit ėshtė njė prej beteja mė kritike tė Luftės sė Parė Botėrore nė frontin e perėndimit. Beteja u zhvillua ndėrmjet ushtrisė franceze dhe asaj gjermane nga 21 shkurti deri mė 18 dhjetor tė vitit 1916, pėrreth qyteti Verdun-sur-Meuse nė verilindje tė Francės dhe rezultoi me fitoren e ushtrisė franceze.

  77. Beteja e Romanit, 1916

  Beteja e Romanit u zhvillua pranė qytetit egjiptian, Romani nė gusht tė vitit 1916 mes forcave tė Mbretėrisė sė Bashkuar dhe atyre turke, pėr tė parandaluar avancimin e kėtyre tė fundit nė Kanalin e Suezit. Pas luftimeve qė zgjatėn njė natė dhe njė ditė, forcat aleate arritėn tė zmbrapsin ushtrinė osmane.

  78. Beteja e Goricias, 1916

  Beteja e Goricias ėshtė njė prej fitoreve mė vendimtare tė Italisė gjatė Luftės sė Parė Botėrore. Ushtria italiane mundi forcat austro-hungareze duke i dhėnė vendit njė fitore qė i shėrbeu shumė moralit kombėtar. Pas kėsaj fitoreve, Italia i deklaroi luftė Gjermanisė mė 28 gusht 1916.

  79. Beteja e tretė e Gazės, 1917

  Beteja e tretė e Gazės u zhvillua mė 31 tetor – 7 nėntor 1917, nė jug tė Palestinės, gjatė Luftės sė Parė Botėrore. Forcat britanike nėn komandėn e gjeneralit Edmund Allenby arritėn tė theyjnė mbrojtjen turke nė frontin Gazė-Bershebė dhe tė marrin qytetin e Bershebės.

  80. Beteja e lumit Piave, 1918

  Beteja e lumit Piave e njohur nė Itali si “Beteja e Solsticit” apo “Beteja e Mesit tė Korrikut” shėnoi njė fitore vendimtare pėr ushtrinė italiane gjatė Luftės sė Parė Botėrore. Fitorja e Italisė shėnoi nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė rėnien e perandorisė austro-hungareze.


  ________________________________
  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Empty Re: 100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote.

  Mesazh nga Administratori prej Thu 03 May 2012, 00:11

  81. Beteja e Sambres, 1918

  Beteja e Sambres nė nėntor 1918 u zhvillua ndėrmjet forcave aleate dhe Gjermanisė. Forcat britanike, franceze dhe amerikane u pėrballėn me forcat gjermane nė kanalin e Sambres. Pavarėsisht se arritėn tė kalonin mbrojtjen gjermane, forcat aleate humbėn njė numėr tė madh njerėzish.

  82. Beteja e Varshavės, 1920

  Beteja e Varshavės (nganjėherė quhet dhe Mrekullia nė Vistula) ėshtė beteja vendimtare e luftės polako-sovjetike, e cila filloi menjėherė pas pėrfundimit tė Luftės sė Parė Botėrore dhe zgjati deri nė Traktatin e Rigės (1921). Fitorja polake ishte e thellė dhe sovjetikėt pėsuan humbje me rreth 10 mijė tė vrarė e po aq ėt plagosur si dhe 66 mijė tė kapur rob.

  83. Beteja e Dublinit, 1922

  Beteja e Dublinit nuk ėshtė luftė mes dy kampesh, por ėshtė pikėrisht ajo qė nisi Luftėn Civile Irlandeze 1922-1923. Kjo betejė zgjati njė javė nėpėr rrugėt e Dublinit, qė prej 28 qershorit e deri mė 5 korrik 1922. Dhuna filloi me sulmin e Qeverisė Provizore ndaj Shtetit tė Lirė Irlandez.

  84. Beteja e Guadalaharės, 1937

  Beteja e Guadalaharės (8 mars – 23 mars 1937) u zhvillua mes Ushtrisė Popullore tė Spanjės dhe forcave nacionaliste dhe italiane, tė cilat po pėrpiqeshin tė rrethonin Madridin gjatė luftės civile nė vend. Beteja u hap me sulmin italian mė tetė mars, por republikanėt arritėn tė kundėrpėrgjigjeshin me sukses.

  85. Beteja e Shangait, 1937

  Beteja e Shangait u zhvillua nga 13 gushti 1937 deri mė 26 nėntor tė kėtij viti. Ajo ishte e para nga 22 pėrleshjet ushtarake ndėrmjet Ushtrisė Kombėtare Revolucionare tė Republikės sė Kinės dhe Ushtrisė Perandorake Japoneze. Kjo mbahet mend si beteja mė e madhe dhe mė e pėrgjakshme e gjithė luftės mes dy vendeve.

  86. Beteja e Holandės, 1940

  Beteja e Holandės ėshtė pjesė e planit gjerman pėr pushtimin e vendeve tė ulėta (Belgjika, Luksemburgu dhe Holanda) dhe Francės. Beteja vazhdoi nga 10 maji 1940 deri mė 14 maj, kur forca kryesore holandeze u dorėzua. Beteja pėrfundoi pas bombardimit tė Roterdamit dhe forcat holandeze u dorėzuan.

  87. Beteja e Greqisė, 1941

  Beteja e Greqisė (e njohur gjithashtu si Operacioni Marita) u zhvillua nė Greqi dhe nė jug tė Shqipėrisė. Beteja u zhvillua ndėrmjet forcave aleate (Greqisė dhe forcave tė Britanisė sė Madhe) dhe Gjermanisė naziste e Italisė fashiste. Kjo betejė konsiderohet si vazhdim i luftės greko-italiane.

  88. Operacioni Barbarosa, 1941

  Operacioni Barbarosa ishte emri i koduar i planit tė Gjermanisė pėr pushtimin e Bashkimit Sovjetik, i cili nisi mė 22 qershor 1941. Ky do ishte pushtimi mė i madh nė historinė e shkruar nėse do tė kishte rezultuar me sukses. Dėshtimi i operacionit rezultoi nė humbjen e Gjermanisė dhe konsiderohet si njė pikė kthese pėr Rajhun e tretė.

  89. Beteja e Brodit, 1941

  Beteja e Brodit ėshtė njė beteja mė e madhe e tankeve ndėrmjet gjermanėve dhe rusėve, e cila u zhvillua nė Ukrainė ndėrmjet 26 – 30 qershorit tė vitit 1941. Edhe pse rusėt luftuan mirė dhe u shkaktuan humbje gjermanėve, kėta tė fundit arritėn tė shkatėrronin tanket sovjetike.

  90. Beteja e Kievit, 1941

  Beteja e Kievit e zhvilluar nė Ukrainė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, pėrmendet nė ditėt e sotme si rrethimi mė i madh nė histori. Pothuajse gjithė fronti juglindor sovjetik i Ushtrisė sė Kuqe ishte i rrethuar dhe gjermanėt kapėn rob 665 mijė ushtarė.


  ________________________________
  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Empty Re: 100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote.

  Mesazh nga Administratori prej Thu 03 May 2012, 00:12

  91. Sulmi mbi Perl Harbor, 1941

  Sulmi mbi Perl Harbor, ishte njė ofensive e papritur kundėr bazės detare tė SHBA nė Havai, nga marina japoneze. Sulmi i papritur kapi nė befasi bazėn amerikane nė mėngjesin e sė dielės tė 7 dhjetorit 1941. Ky sulm bėri qė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės tė pėrfshiheshin nė Luftėn e Dytė Botėrore.

  92. Beteja e detit Java, 1942

  Beteja e detit Java ėshtė njė betejė e madhe detare e zhvilluar nė Paqėsor gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Flota detare e aleatėve (SHBA-Britani-Holandė-Australi) pėsoi njė humbje tė madhe ndaj flotės Perandorake Japoneze mė 27 shkurt tė vitit 1942.

  93. Beteja ajrore e Shveinfurtit, 1943

  Njihet si beteja mė e madhe ajrore ndėrmjet Gjermanisė dhe Forcave Ajrore Amerikane (USAAF). Beteja nisi kur USAAF sulmoi fabrikat e gjyleve nė Shveinfurt. Duke qenė se 42 pėrqind e gjyleve prodhoheshin nė kėto fabrika, misioni i forcave aleate ishte shkatėrrimi i plotė i tyre.

  94. Beteja e Stalingradit, 1943

  Beteja e Stalingradit ndėrmjet Gjermanisė dhe aleatėve dhe Bashkimit Sovjetik konsiderohet shpesh herė si ngjarja qė i dha njė drejtim tjetėr Luftės sė Dytė Botėrore. E zhvilluar nė Stalingrad, kjo ėshtė beteja mė e pėrgjakshme nė historinė e njerėzimit me 1.5 milionė tė vdekur.

  95. Operacioni Bagration, 1944

  Ky ėshtė emri i koduar i sulmit sovjetiko-bjellorus qė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, qė largoi gjithė forcat gjermane nga Bjellorusia dhe pjesa lindore e Polonisė nga data 22 qershor 1944 deri mė 19 gusht 1944. Sulmi rezultoi nė shkatėrrimin pothuajse tė plotė tė ushtrisė gjermane.

  96. Ēlirimi i Parisit, 1944

  Ēlirimi i Parisit njihet dhe si “beteja pėr Parisin” u zhvillua nga data 19 gusht 1944 e deri nė dorėzimin e garnizonit pushtues gjerman. Kryeqyteti i Francės administrohej nga Gjermania naziste qė prej qershorit tė vitit 1940. Ēlirimi ishte njė lėvizje e inskenuar nga Rezistenca Franceze me mbėshtetjen e aleatėve.

  97. Beteja e Manilės, 1945

  Beteja e Manilės nga 3 shkurti deri mė 3 mars 1945 u zhvillua nga forcat amerikane, filipinase dhe japoneze. Beteja njėmujore rezultoi nė gjakderdhje tė tmerrshme dhe rezultoi nė 100 mijė civilė tė vrarė. Beteja pėrfundoi duke i dhėnė fund pushtimit ushtarak tre vjeēar tė Filipineve nga Japonia.

  98. Beteja e Berlinit, 1945

  Beteja e Berlinit ėshtė njė prej betejave finale tė Luftės sė Dytė Botėrore nė skenėn evropiane. Nė atė qė u quajt “Operacioni i Sulmit tė Berlinit”, dy ushtri masive sovjetike e sulmuan Berlinin nga lindja dhe nga jugu, ndėrkohė qė njė e tretė vėrshoi drejt forcave gjermane tė pozicionuara nė veri tė qytetit.

  99. Lufta indo-pakistaneze, 1947

  Lufta indo-pakistaneze e vitit 1947, nganjėherė njihet si lufta e parė e Kashmirit. Ajo ishte njė luftė qė zgjati nga viti 1947 – 1948 ndėrmjet Indisė dhe Pakistanit pėr rajonin e Kashmirit. Ishte e para ndėr katėr luftėrat ndėrmjet dy vendeve qė sapo kishin fituar pavarėsinė.

  100. Rrethimi i Sarajevės, 1996

  Rrethimi i Sarajevės ėshtė mė i gjati qė ka ndodhur ndonjėherė nė historinė moderne tė luftės. Ky rrethim zgjati nga pesė prilli i vitit 1992 deri mė 29 shkurt 1996. Rrethimi u krye gjatė luftės boshnjake, ndėrmjet forcave tė qeverisė boshnjake dhe ushtrisė popullore jugosllave dhe forcave tė serbėve tė Bosnjės.


  ________________________________
  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Pictur10

  Sponsored content

  100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote. Empty Re: 100 Betejat Luftarake me te rendesishme ne Bote.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 26 May 2020, 20:49