Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Disa te dhena rreth Luftes se I-re Boterore.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Disa te dhena rreth Luftes se I-re Boterore. Empty Disa te dhena rreth Luftes se I-re Boterore.

  Mesazh nga Administratori prej Thu 03 May 2012, 00:06

  Disa te dhena rreth Luftes se I-re Boterore.

  -Lufta e Parė Botėrore apo Lufta e Madhe ishte lufta qė pėrfshiu pothuajse gjithė botėn,
  nga viti 1914 deri nė vitin 1918. Kjo luftė e paparė ndonjėherė nė historinė e njerėzimit i
  kushtoi atij humbjen e mbi nėntė milionė njerėzve.
  "Lufta e Madhe" pėrfshiu gjashtė kontinentet e banuara tė lėmshit tokėsor:
  Evropėn, Azinė, Afrikėn, Amerikėn e Jugut, Amerikėn e Veriut dhe Australinė.

  -Lufta e I Botėrore nisi me vrasjen e kryedukės Franc Ferdinandit,
  trashėgimtarit tė tronit tė Perandorisė Austro-Hungareze nė Sarajevė tė Bosnjės
  nga kombėtaristi serbo-boshnjak Gavril Princip me 28 qershor 1914.

  -Nė kėtė konflikt mbarėbotėror tė armatosur u pėrballuan dy fuqi tė mėdha:
  Perandoritė qendrore (Perandoria gjermanike dhe Perandoria Austro-Hungareze)
  dhe nga ana tjetėr Pakti i Trefishtė (me Mbretėritė e Bashkuara, Francėn, dhe Rusinė).

  -Lufta e Madhe filloi me 28 korrik 1914 dhe pėrfundoi mė 11 nėntor 1918 me fitoren e Paktit tė Trefishtė.

  -Lufta shkaktoi shpėrbėrjen e katėr perandorive:
  Perandorisė Austro-Hungareze, Prusisė, Perandorisė Osmane dhe Rusisė.
  Gjermania humbi perandoritė koloniale dhe shtetet evropiane tė Ēekosllovakisė, Estonisė,
  Finlandės, Letonisė, Lituanisė, Polonisė dhe Jugosllavisė fituan pamvarėsinė.

  -Lufta e I Botėrore shėnoi mbarimin e rendit botėror qė u vendos pas Luftėrave
  Napoleoniane, dhe ishte njė shkaktare e rėndėsishme pėr shpėrthimin e Luftės sė Dytė Botėrore.

  Shkaqet
  1.Rivaliteti mes shteteve per te vendosur hegjemonine e tyre ne kolonite me te largeta
  2.Politika agresive qe ndiqnin shtetet ndaj njeri-tjetrit dhe gara e shfrenuar e armatimeve
  3.Konflitet mes shteteve per pabarazine ekonomike dhe lindja e ndjenjes se nacionalizmit.

  Shpėrthimi i luftės
  Shkaqet e luftės sė 1 Botėrore ishin tė shumėllojshme.
  Britania e Madhe dhe Franca humbėn parėsin ekonomike dhe ushtarake, kurse vendi i tyre
  ishte marrė nga forcat e reja ushtarako-ekonomike SHBA , Gjermani dhe Japonia.
  Ky ekulibėr i ri ushtarako-ekonomik, kėmbėngulja pėr ndarje tė re tė botės nė zona per ndikim,
  ndarja e re koloniale, dėshira pėr sigurim tė tregjeve tė reja dhe lėndė tė parė- e gjitha kjo e
  komplikoi seriozisht jetėn politike ndėrkombėtare dhe krizat politike bėheshin gjithnjė me te
  shpeshta dhe mė tė rrezikshme.Rivaliteti midis fuqive tė mėdha u theksua nė Evropė, Azi dhe Afrikė.
  Pėr arritjen mė tė mirė tė qėllimeve tė tyre, fuqitė e mėdha evropiane formuan dy blloqe tė
  luftarako-politike ANTANTEN dhe FORCAT QENDRORE.

  Pasojat
  Pasojat me te madha gjate lutes se 1 boterore ishin shkaterimet dhe demet qe u bene, si psh.
  vdekja e njerzve, shkaterrimi i shtepive, i fabrikave, i shkollave, i urave etj.
  Pasojat qe solli Lufta I Boterore ishin te shumta.
  1.Ne fushen politike:
  Solli ndryshimin e kufinjve dhe lindjen e shteteve te reja
  2.Ne fushen sociale:
  Mbi 8.5 milion njerez u vrane.
  3.Ne fushen ekonomike:
  a)Shpenzimet e shumta ne fushen ushtarake sollen rrenimin ekonomik te Britanise se Madhe dhe te Gjermanise
  b)Tokat me bujqesore te Frances dhe te Belgjikes mbeten djerre ose u shkaterruan
  c)U rrit niveli i papunesise sepse moshat e reja dhe ata qe ishin te afte te punonin kishin marre pjese ne lufte dhe
  ishin vrare ose ishin gjymtuar 77 242 3081, -4 Tetor 2009 13:55 (CEST)

  Ngatėrresė ndėrmjet Fuqive Qėndrore
  Strategjia e Fuqive Qėndrore vuajti nga pamundėsia pėr komunikim. Gjermania kishte pranuar tė
  mbėshteste pushtimin austro-hungarez nga Serbia, por interpretimi i kuptimit tė saj ndryshonte.
  Liderėt e Austro- Hungarezėve besonin se Gjermania do tė mbulonte anėn veriore kundra Rusisė.
  Sidoqoftė, Gjermania parashikoi drejtimin austro-hungarez drejt shumicės sė trupave tė tij kundėr
  Rusisė, nė kohen qė Gjermania luftonte me Francėn. Ky ngatėrrim detyroi ushtrinė austro-hungareze
  te shpėrndante forcat e saj ndėrmjet Rusisė dhe Serbisė.
  Nė 9 Shtator, 1914 programi I shtatorit,njė plan I cili detajoi dėshirat specifike tė Gjermanisė pėr
  luftė dhe kushtet qė Gjermania vuri pėr t’u ndaj Fuqive Aleate, u pėrjashtua nga kancelari gjerman
  Theobald von Bethmann Hollweg.

  Krimet e luftės
  Masakra e Belgjikės
  Nė Belgjikė, trupat gjermane, nga frika e ushtarėve guerile tė Francės dhe Belgjikės, masakruan
  banorėt e qytetit tė Andenne (211 tė vdekur), Tamines (384 tė vdekur), dhe Dinat (612 tė vdekur).
  Nė 25 gusht 1914, gjermanėt i vunė zjarrin qytetit Leuven, dogjėn librarinė me afėrsisht 230,000 libra,
  vranė 209 civile dhe detyruan 42,000 tė evakuoeshin. Kėto veprime sollėn dėnim nė mbarė botėn.


  ________________________________
  Disa te dhena rreth Luftes se I-re Boterore. Pictur10

   Ora ėshtė Mon 01 Jun 2020, 09:14