Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Shpikja e Busulles.

  Armanda
  Armanda
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Libra
  Numri i Postimeve : 340
  Mosha : 29
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : ?!
  Pikėt : 1042
  Vlersuar : 12
  Data e Regjistrimit : 14/03/2011
  Hobi : Muzika
  Humor : Here here

  Shpikja e Busulles. Empty Shpikja e Busulles.

  Mesazh nga Armanda prej Sat 14 Apr 2012, 01:44

  Kinezet ishin te paret te cilet shpiken busullen, reth vitit 1000 pas lindjes se krishtit. Ishte nje gur i “gropezuar” i mbushur me uje, ne qender te te cilit ndodhej nje shigjete mbi nje disk rrotulles. Shigjeta ishte magnetike. Dhe sa here qe ndalonte se rrotulluari, tregonte gjithmone Veriun. E njejta gje ndodh edhe me magnetin, i cili terheq sendet metalike qe ndodhen ne fushen e tij magnetike. Ne rastin e busulles, Toka eshte magniti gjigand. Busulla kineze ishte ndryshe nga te tjerat dhe gjithmone flasim per ate te vitit 1100 pas lindjes se krishtit. Simbolet e saja ishin te skalitura mbi gur. Nje nder instrumentet e marines qe perdoren sot neper anije eshte edhe busulla, e cila funksionon me te njejten menyre me ate te busulles se lartepermendur. I vetmi ndryshim midis tyre, eshte se busulla qe perdoret nga detaret nuk ka shigjete magnetike, por ajo c’ka rrotullohet eshte nje disk i thelle. Disku ndalon gjithmone duke treguar Veriun. Busulla moderne. Kjo busulle e thjeshte te ndihmon te orientohesh, nese ndodhesh ne nje mal dhe ke
  humbur rrugen e kthimit. Shigjeta e gjate tregon vijen VERI-JUG. Shigjeta e bardhe perdoret per te percaktuar drejtimin te cilin duhet te ndjekim per te arritur atje ku deshirojme.

   Ora ėshtė Fri 10 Apr 2020, 13:32