Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 29 Sep 2008, 08:46

  Era e keqe e gojes


  Era e keqe nga goja paraqet njė pakėndshmėri tė madhe, mirėpo ėshtė njė problem shumė i shpeshtė. Mė shumė se 90 milionė njerėz vuajnė nga era e keqe kronike nga goja.
  Nganjėherė e injorojmė higjienėn e keqe dentale dhe kjo nuk ėshtė njė shenjė e mirė. Nėse zgavra e gojės ėshtė e shėndoshė atėherė ky ėshtė njė element pozitiv jo vetėm pėr erė tė mirė, por pėr mungesėn e sėmundjeve.
  Pėr tė shmangur erėn e keqe nga goja rekomandohet larja e rregullt e dhėmbėve dhe e zgavrės sė gojės. Pastaj pėrtypja e ēamēakėzėve nxit prodhimin e pėshtymės e cila ka njė ndikim pozitiv nė largimin e erės sė keqe. Pėrveē ēamēakėzėve preferohet edhe pėrtypja e cemetit, por pa sheqer.
  Sa mė shumė ujė qė pimė, ėshtė aq mė mirė pėr ta shmangur dehidrimin, dhe nė kėtė mėnyrė ndikohet pozitivisht pėr ta penguar erėn e keqe. Koret e bukės ndihmojnė shpesh nė shmangien e erės sė keqe.
  Era e keqe nga goja mund tė jetė pasojė e ndonjė sėmundjeje tė ndryshme, siē janė infeksionet, sėmundjet e mėlēisė dhe veshkave. Qė tė jeni tė sigurt vizitoni mjekun.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Denisa
  Denisa
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 34
  Vendlidja : Tiranė
  Vendndodhja : Diku rreth e rrotull
  Profesioni : mmmm
  Pikėt : 41
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/09/2008
  Hobi : Muzika
  Humor : Me shumicė

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Denisa prej Mon 29 Sep 2008, 23:29

  Dietat e shpejta dėmtojnė zemrėn!


  Tek femrat anorekse dhe ato qė kanė humbur shumė shpejt peshėn e trupit mund tė lajmrohen probleme nė zemėr, tė rrezikshme pėr jetėn, tė cilat bėhen tė dukshme gjatė ushtrimeve, pohojnė shkenctarėt Amerikan.
  Me vite ėshtė e njohur se tek femrat tė cilat tė sėmura nga anoreksia paraqiten probleme nė zemėr, tek tė cilat paraqiten tė rrahura tė pakta nė zemėr dhe dėmtim tė muskulit tė zemrės.
  Pėrveē kėsaj, shkenctarėt besojnė se vdekja e menjėhershme nė rastin e tė sėmurėve nga anoreksia kryesisht ėshtė rezultat i problemeve nė zemėr.
  Dr. Suzanne Riggs dhe kolegėt e saj nga spitali pediatrik Hsabro nė vendin Providence nė Rhode Island, kanė studiuar punėn e zemrės tek 36 vajza me moshė prej 11 deri 18 vjet, tė cialt ishin tė hospitalizuara pėr shkak mosushqyerjes tė shkatuara nga anorekisa. Deri sa aparatet kanė matur punėn e zemrės dhe metabolizmin e saj, kėto vajza ushtronin nė biēikleta tė dhomės duke simuluar vozitjen e saj nė tatėpjetė. Ato kishin ndėrprerė ushtrimet kur janė lodhur shumė.
  33% nga kėto vajza tė kontrolluara pastaj, duke pėrfshirė edhe ato qė kanė ushtruar ēdo ditė pėr disa orė, kishin zemėr tė dobėsuar mesatarisht apo edhe fort.
  Personat qė nuk kanė probleme me zemėr gjatė vozitjes sė biēikletės nė momente tė caktuara do tė arrijnė maksimumin e tyre. Para se tė arrijnė maksimumin do tė kalojė njė kohė e gjatė, harxhimi i oksigjenit nė kulm tė ushtrimeve do tė jetė e madhe, dhe kalimi nga metabolizmni aerob nė atė anaerob do tė kalojė njė kohė e gjatė.
  Pėrveē kėsaj, zemra e personave normal do tė ketė mė shumė forcė pėr ushtrime.
  Vajzat anoreksike shumė shpejt do tė vijnė deri te maksimumi i tyre (i ulėt), me harxhim tė vogėl tė oksigjenit, dhe kalimi nė metabolizmin anaerob do tė ndodh shumė shpejt, ēka do tė thotė se kanė shumė tolerancė tė dobėt nė rritjen e numrit tė rrahjeve tė zemrės.
  Denisa
  Denisa
  Anėtar/e Pėrparues/e
  Anėtar/e Pėrparues/e

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 60
  Mosha : 34
  Vendlidja : Tiranė
  Vendndodhja : Diku rreth e rrotull
  Profesioni : mmmm
  Pikėt : 41
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 16/09/2008
  Hobi : Muzika
  Humor : Me shumicė

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Denisa prej Mon 29 Sep 2008, 23:29

  Vera i bėn mirė zemrės sė femrės:

  Pirja e dy gotave verė ēdo ditė i bėn mirė zemrės sė grave. E ndihmon “tė mbajė ritmin”, i lejon tė pėrshtatet mė shpejt nevojave tė ditės. Aspekt shumė i rėndėsishėm ky, qė tregon shėndet shumė tė mirė dhe ul rrezikun e infraktit. Nė kėto pėrfundime ka arritur njė studim suedez botuar nė revistėn mjekėsore “Heart”.
  Studimi, i udhėhequr nga Instituti “Karolinska” nė Stokholm, ka patur subjekte 120 gra nėn 75 vjeē, tė mbijetuara nga tė njė infrakt ose bllokim venash. Efektet e mira janė shumė skarse nėse vera zėvendėsohet me birrė ose njė pije superalkolike. Ndėrsa vera, e cila ka njė efekt relaksues mbi sistemin nervor, i mundėson zemrės “ta marrė me qetėsi” punėn e saj. Ka mundėsi qė kėto efekte lidhen me faktin se kush pi verė bėn njė gjumė mė tė qetė, duke i lejuar organit tė zjarrit tė pushojė.
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 04 Oct 2008, 00:24

  9 kėshilla pėr tė pasur njė gjumė tė qetė:

  1- Ėshtė mirė qė tė mos flini gjatė ditės
  2- Kufizoni kafeinėn dhe alkoolin
  3- Mos pini duhan, nikotina vėshtirėson rėnien nė gjumė
  4- Ekspozoni veten ndaj dritės sė diellit
  5- Bėni ushtrime fizike herėt nė mėngjes
  6- Kontrolloni nivelet e hekurit nė gjak
  7- Relaksohuni para se tė shkoni pėr tė fjetur
  8- Mos bėni asgjė stimuluese
  9- Mbani dhomėn e gjumit tė qetė, dhe tė rehatshme


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 04 Oct 2008, 00:25

  8 mėnyrat mė praktike pėr tė mbrojtur sytė nga ekrani i Kompjuterit:

  1- Sfondi pėrtej ekranit tė mos jetė asnjėherė krejt i errėt.
  2- Tė mos ketė reflekse nė ekran.
  3- Kontrasti dhe drita e ekranit tė rregullohen nė vlera mesatare.
  4- Ekrani duhet tė jetė rreth 50-60 cm larg syve.
  5- Mundėsisht tė pėrdoret filtėr pėr ekranin kundėr reflekseve.
  6- Tė shpluhuroset shpesh ekrani.
  7- Gjatė punės para kompjuterit ėshtė mirė qė disa herė nė orė tė shkėputet shikimi nga ekrani pėr rreth njė minutė.
  8- Tė rrotullohen sytė nė ambientin pėrreth ose tė paktėn ēdo njė orė tė bėhet njė pushim prej 15 minutash.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 04 Oct 2008, 00:26

  Studjuesit krijojne nje zemer bio-artificiale ne laborator.

  Nese zemra e njeriut mund te krijohet nga organe kafshesh, keto te fundit do te shpetojne jete njerezish. Studiuesit e Universitetit te Minesotes qe po perpiqen te gjejne kurime te reja per semundjet e zemres kane rritur nje zemer miu ne laborator duke perdorur qeliza embrionale. Perfundimet e studimit te botuar ne revisten "Nature Medicine" vendosin bazat per transplantimin e atyre qe shkencetaret i quajne organe bio-artificiale te njerezit. Ekspertet thone se ne te gjithe boten llogaritet te jene rreth 100 milione njerez, zemrat e te cileve nuk arrijne te ushqejne me gjak trupin e tyre. Ne eksperimentet e tyre, studiuesit hoqen zemrat e minjve te sapolindur te laboratorit dhe ua hoqen qelizat. Studiuesja kryesore, Doris Taylor, qe drejton Qendren e Universitetit te Minesotes per Riparimin Kardiovaskular,
  thote se shkencetareve u mbeti ne dore nje mase e bardhe proteinash ne forme zemre, qe permbante tuba aty ku kishte pasur ene gjaku. Dr. Taylor thote se keto skelete zemrash u mbushen permes injektimit te disa qelizave qe kane aftesine e riperteritjes dhe transformim, pak a shume si qelizat embrionale. Brenda pak ditesh, thote Doktoresha Taylor, zemrat e minjve filluan te krijojne qeliza nga jashte.
  Qelizat e reja iu injektuan lende ushqyese dhe ndaj tyre u perdor nje stimulues kardiak. Pas kater ditesh, studiuesit vune re disa tkurrje ne zemrat e minjve.
  Doktoresha Taylor thote se pas tete ditesh organet eksperimentale filluan te qarkullonin leng lehte. Nese kjo metode perfeksionohet ne zemra me te medha do te mund te perftoheshin rezerva te pakufizuara organesh te nevojshme dhe studiuesit thone se perdorimi i qelizave baze te vete pacientit do te sillte si rezultat qe nje zemer bio-artificiale t’i pershtatej sistemit imunitar te tij.
  Hapi i ardhshem ishte perdorimi i kesaj procedure ne nje zemer derri per te pare nese do te funksionoje ne nje zemer me te madhe. Doktoreshe Taylor thote se zemrat bio-artificiale per njerezit mund te perftohen nga organet e derrit, sepse kane pothuajse te njejten mase. Valvulet e derrave perdoren per zevendesimin e valvuleve te dala jashte perdorimit te njerezit.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 04 Oct 2008, 00:27

  Brokoli ndihmon pėr tė mabajtur tė shėndetshėm aparetin e frymėmarrjes:

  Tė paktėn ky ėshtė rezultati i njė studimi tė kryer nga ekipi i "R&S" i "Bios Line", qė ka identifikuar se disa pėrbėrės natyral qė ndodhen nė familjen e kruēifereve (lakra, lulelakra, etj) kanė efekt mjaft tė mirė, nė sistemin e frymėmarrjes. Duhani dhe ndotja atmosferike sulmojnė ēdo ditė rrugėt e frymėmarrjes. Vėshtirėsi nė frymėmarrje, kollė nė mėngjes, sekrecione dhe broshit janė ankesat mė tė shpeshta qė shfaqen nga aparati i frymėmarrjes te duhanpirėsit, por dimė se dėmet qė shkakton smogu janė tė ngjashme me ato qė shkakton dhe duhani. Perime si lulelakra, sallata jeshile, brokoli, lakra e bardhė, rrepat, rukolat mbrojnė organizmin nga efekte e dėmshme tė duhanit dhe ndotjes atmosferike. Sipas autorėve tė studimit efekti mbrojtės i atribuohet disa substancave natyrore qė mbrojnė aparatin e frymėmarrjes sė duhanpirėsve, duke aktivizuar sistemet enzimatike intoksikues, nėpėrmjet njė procesi qė vepron nė nivel molekulash. Veprimi i kėtyre bimėve lidhet me njė faktor tė veēantė, faktori "Nrf2", i aftė tė rregullojė nė mėnyrė precize aktivitetin e geneve tė pranishme nė ADN e bėrthamės.
  "Jemi duke punuar prej mė shumė se njė viti me kėtė projekt. Fillimisht kemi parė funksionet kryesore tė faktorit "Nrf2", duke kaluar mė pas nė efektin e ekstrakteve bimore, qė pėrdoren mė tepėr pėr krijimin e njė pėrbėrėsi ushqimor specifik. Nėpėrmjet kėtyre analizave, kemi arritur tė individualizojmė ekstrakte bimore duke standardizuar nė to, principet aktive ku janė pėrqendruar mė shumė. Nga kjo ėshtė parė se bimėt si brokoli, lulelakra, rrepa, etj kishin nivele mė tė larta tė faktorit "Nrf2",- nėnvizojnė autorėt e studimit.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 04 Oct 2008, 00:27

  Ēokollata; e mirė pėr zemrėn por e dėmshme pėr kockat!

  Ēokollata ka veti antioksidante dhe antidepresive, ndikon nė qarkullimin e gjakut, ul rrezikun kardiovaskular dhe ka veti dobiprurėse nė funksionin endotelialė.
  Sipas njė studimi tė publikuar nė revistėn "American Journal of Clinical Nutrition", konsumimi i shpeshtė i ēokollatės shton rrezikun si tė osteoporozės ashtu dhe tė frakturės kockore te gratė qė janė nė moshė tė madhe. Nė studim kanė marrė pjesė njė kampion prej 1460 grash tė moshave nga 60 deri nė 75 vjeē dhe ka rezultuar se konsumi ditor ēon nė uljen dendėsisė kockore deri nė 3,1 pėr qind nė krahasim me ato qė konsumonin tė paktėn njė herė nė javė ēokollatė. Njė rezultat ky qė flet pėr njė rritje tė rrezikut pėr shfaqjen e osteoporozės dhe shfaqjen e frakturave kockore.
  Shkaku i kėtij efekti lidhet me ndikimin qė ka ēokollata nė pėrthithjen e kalciumit nga ana e kockės, qė mund tė japė njė dobėsim tė strukturės skeletore tė femrės. "Studimi mund tė ketė efekte tė mėdha pėr parandalimin e osteoporozės, por nevojiten prova tė tjera pėr ta konfirmuar", pohojnė autorėt e studimit.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 09 Oct 2008, 02:05


  Aspirina parandalon zmadhimin e prostatit


  Shkencėtarėt duket se kanė gjetur njė tjetėr arsye pėr marrjen e pėrditėshme tė aspirinės
  Njė studim i ri lė tė kuptohet se ilaēet jo steroidale dhe kundėr temperaturės si aspirina ose Ibuprofen mund tė parandalojnė ose vonojnė zmadhimin e prostatit. Kjo sėmundje e quajtur Bening Prostatic Hyperplasia shkakton shrregullime nė sistemin e urinimit tek tė moshuarit. Nga kjo sėmundje preken rreth 25 pėrqind e burrave mbi 40 vjeē.
  Gjatė studimit ku morrėn pjesė 2500 burra, u vu re se ata qė pėrdorinin rregullisht aspirina ishin 50 pėrqind mė pak nė rrezik pėr t’u prekur nga zmadhimi i prostatit.
  Megjithatė shkencėtarėt nuk janė tė sigurt se nė ē’mėnyrė ndihmon aspirina nė kėtė drejtim dhe vėnė nė dukje se aspirina dhe ilaēe tė tjera tė ngjashme kanė edhe efekte anėsore, prandaj ėshtė e nevojėshme kėshillimi me mjekun para pėrdorimit


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 09 Oct 2008, 02:06


  Kremi i tepėrt shkakton infeksione  Shpesh gjatė periudhės sė dimėrit njerėzit pėrdorin krem pėr zbutjen e buzėve kur lėkura thahet ose plasaritet. Por shkencėtarėt pranė universitetit tė Alabamės paralajmėrojnė se lyerja e tepruar e buzėve me krem mund tė bėhet shkak pėr ifeksione.
  Ata thonė se kremi zbut lėkurėn dhe e bėn atė tė pambrojtur nga bakteret dhe infeksione tė ndryshme.
  Mjekėt kėshillojnė qė sasia e kremit ose pomadės kundėr plasaritjes sė buzėve tė kufizohet nė maksimum dhe tė mundėsisht ajo tė pėrdoret vetėm pėr mbrojtjen e buzėve gjatė njė moti tepėr tė ftohtė.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 09 Oct 2008, 02:07


  Lėvorja e mandarinės, ilaē kundėr kancerit:

  Shkencėtarėt britanikė janė aq tė impresionuar me ndikimin e pėrmbajtjes nga lėvorja e mandarinės, sa qė e kanė patentuar zbulimin e tyre, duke hapur fabrikė pėr prodhimin natyror tė ilaēit kundėr kancerit. Lėvorja e mandarinės do tė mund tė ndihmonte nė luftėn kundėr tumorit. Nė fakt, qelizat e kancerit tė njeriut, tė cilat pėrmbajnė enzimėn P450 CYP1B1, janė tė dėmtuara me substancėn salvestrol Q40, tė cilėn e pėrmban lėvorja e mandarinės, kanė publikuar shkencėtarėt e Leicester School of Pharmacy. Ky zbulim do tė mund tė sillte deri tek mėnyrat e reja tė shėrimit tė kancerit tė gjirit, mushkėrive dhe vezoreve. Shkencėtarėt pėrmendin se ky ėshtė vetėm hapi i parė drejt zbulimit tė ilaēit, i cili nė treg do tė mund tė paraqitej pėr pesė deri nė shtatė vjet.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 15 Oct 2008, 10:30

  Dhimbjet kronike tė shtylllės kurrizore

  Dhimbja nė shtyllėn kurrizore ėshtė njė nga arsyet kryesore qė njerėzit shkojnė pėr vizitė tek mjeku. Tani kirurgėt janė nė gjendje t’i trajtojnė disa dhimbje kronike tė kurrizit duke zevendėsuar me njė unazė artificiale unazėn e dėmtuar midis ruazave tė shtyllės kurrizore. Kjo lloj teknologjie pėrdoret shpesh pėr zėvėndėsimin e pjesėve lidhėse kuēit tė gjurit e tė kofshės. Por pėr here tė pare tani po pėrdoret edhe pėr problemet e shtyllės kurrizore.
  Dr. Richard Rabinowitz ėshtė njė prej kirurgėve tė pare nė Shtetet e Bashkuara qė vuri nė zbatim kėtė teknologji duke zėvėndėsuar me unazė artificiale unazėn e tė shtyllės kurrizore tek njė pacient.
  Doktor Rabinovic pranė institutit orthopedic Aleksian Brothers, nė rrethin e Ēikagos thotė se shpreson qė kjo teknologji do t’i lejojė specialistėt tė riprodhojnė me mjete plastike e metalike anatominė normale dhe biomekanikėn e shtyllės kurrizore.
  Duke vepruar kėshtu, ata shpresojnė tė shmangin ndėrhyrjet kirurgjike dhe problemet e tjera tė shtyllės kurrizore. Nė sajė tė zevendėsimit tė unazave tė dėmtuara me unaza plastike, pacientėt rifitojnė tė gjitha aftėsitė qė i kanė patur para se tė sėmureshin.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 15 Oct 2008, 10:30

  Ndikimi i lajmeve nė gjendjen shpirtėrore:

  Sipas njė studimi tė kohėve tė fundit, lajmet e mira kanė njė ndikim pozitiv nė jetėn tonė, ndėrsa lajmet e kėqia pėrfshi ato mbi luftrat, vdekjet e trazirat, apo krimet sjellin njė ndikim psikologjik negativ kur i dėgjojmė. Mjekja Dorri Lin, psikologe qė merret me analizimin e lajmeve, thotė se lajmet e kėqia apo kronikat e zeza shtojnė ankthin tek njerėzit, ata bien nė depresion, ndjehen keq dhe frikėsohen. Studimi rreth qėndrimit tė amerikanėve ndaj lajmeve u krye nga shėrbimi i anketave Monitor. Mjeku psikolog David Bersof, qė kryesoi studimin thotė se 63 pėrqind e amerikanėve thanė se dėshirojnė tė dėgjojnė mė shumė njoftime tė mira nė emisionet e lajmeve. Studimi tregon se lajmet e mira i bėjnė njerėzit tė ndjehen mė tė motivuar, mė tė frymėzuar e mė optimistė rreth tė ardhmes, si dhe tė bėhen mė tė suksesshėm nė punėn e tyre.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 15 Oct 2008, 10:31

  Domatja ndihmon uljen e Kolesterolit ne gjak:

  Konsiderohet mbretėreshė e dietės mesdhetare, dhe ėshtė e famshme pėr numrin e elementeve tė vlefshme pėr shėndetin: vitamina, potas, fosfor, beta-karotenė dhe likopenė, njė pigment anti-kancerogjen.
  Por tashmė domates i njihet dhe njė veti tjetėr: ndihmon kundėr kolesterolit. Tė paktėn ky ėshtė konkluzioni i njė studimi tė kryer nga disa studiues finlandezė, i cili ėshtė publikuar kėto ditė nė faqet e revistės "British Journal of Nutrition". Studiuesit finlandezė kanė studiuar rastet e 16 burrave dhe 5 grave tė moshave nga 20 deri 49 vjeē, tė cilėt kishin vlera tė larta kolesteroli. Vullnetarėve u ėshtė kėrkuar tė ndjekin pėr njė periudhė 3-javore njė dietė pa domate dhe mė pas duke e modifikuar tė shtonin 30 gramė ketchup ose 300 mililitra lėng domateje nė dietė. Pėr gati tė gjithė periudhėn qė janė ndjekur, shkencėtarėt kanė kryer analiza tė rregullta gjaku pėr tė vlerėsuar nivelet e kolesterolit tė keq dhe atij tė mirė. Nė pėrfundim tė studimit, rezultatet kanė qenė mbresėlėnėse edhe pėr vetė shkencėtarėt. Te tė gjithė vullnetarėt, nivelet e pėrgjithshme tė kolesterolit kanė zbritur me 6% dhe ato tė kolesterolit tė keq me 13%. Arsyeja pse domatja ka kėtė veti anti-kolesterol kaq tė lartė ende nuk dihet, por sipas shkencėtarėve, mendohet se numri i lartė i substancave antioksidante luan njė rol kyē, sidomos i likopenit qė i jep domates ngjyrėn e kuqe. Por ajo qė ėshtė e sigurt ėshtė fakti, se personat qė vuajnė nga kolesteroli nuk duhet t’ju mungojnė dozat ditore tė domates.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 15 Oct 2008, 10:32

  Tė flesh nė njė dhomė me dikė qė Gėrhet, dėmton shėndetin!

  Mesa duket zhurma e bezdisshme, jo vetėm dėmton gjumin, por shkakton dhe njė ndjeshmėri tė lartė tė presionit tė
  gjakut duke lehtėsuar shfaqjen e sėmundjeve tė tilla si: infarkti, bllok renal dhe demence.
  Tė paktėn kėshtu pretendojnė njė grup shkencėtarėsh londinezė tė "University College" dhe "Imperial College",
  studimi i tė cilėve ėshtė publikuar nė numrin e fundit tė "European Heart Journal".
  Sipas autorėve tė studimit, gjatė natės organizmi i njeriut nuk i pėrballon dot gėrhimat,
  zhurma e tė cilės paskan tė njėjtin decibel me tė njė treni qė kalon poshtė shtėpisė.
  Nė studim janė analizuar rastet e 140 kavieve qė jetonin nė zonėn pranė aeroportit londinez tė "Heathrow".
  Gjatė eksperimenteve u vu re se sa mė shumė shtoheshin decibelėt, aq mė shumė rritej presioni i gjakut.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 15 Oct 2008, 10:32

  Pėrdorimi i telefonit celular, i dėmshėm pėr gratė shtatzėna!

  Edhe pse vazhdimisht paraqiten studime kontradiktore nė lidhje me pėrdorimin e telefonave celularė, ende nuk ėshtė e qartė nėse vėrtet pėrdorimi i tyre mund tė jetė shkaktar i sėmundjes Alzheimer ose mund tė sjellė sterilitetin te meshkujt, ose sipas studimeve tjera radio-valėt nuk kanė asnjė ndikim negativ nė shėndetin e njeriut…
  Keshtu, sipas njė studimi tė ri tė realizuar nga UCLA (Universitet e Kalifornisė nė L.A.) dhe nga Universiteti Aarhus i Danimarkės, ekspertėt kanė ardhur nė pėrfundimin se pėrdorimi i telefonave celularė gjatė shtatzėnisė, edhe atė vetėm dy ose tri herė nė ditė, mund tė shkaktojė probleme tė mėvonshme nė sjelljen e fėmijės, hiperaktivitet dhe ērregullime tė ngjashme.
  Shkencėtarėt nga tė dy Universitetet tė cilėt kanė marrė pjesė nė kėtė studim kanė qenė tė befasuar nga rezultatet, mirėpo kanė pohuar se nevojiten studime shtesė pėr t’i vėrtetuar kėto rezultate.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 15 Oct 2008, 10:32

  Tė qėnit Agresiv, dėmton zemrėn!

  Agresiviteti dėmton zemrėn. Tė paktėn kėshtu kėmbėngul njė ekip studiuesish amerikanė, tė cilėt kanė kryer njė studim te gati 3 579 persona.
  Punimi ėshtė publikuar nė "American Journal of Epidemiology" dhe objekt studimi ka qenė fakti se si ndikon agresiviteti nė shfaqjen e sėmundjeve kardiake. Sipas studiuesve personat me personalitet "tė egėr" janė mė tė riskuar pėr tė shfaqur sėmundje tė zemrės dhe kjo shpjegohet me faktin qė janė mė nė varėsi tė duhanit dhe alkoolit, "armiq tė fuqishėm" tė antioksidantėve. "Stresi oksidativ, shkaktohet nga radikalet e lira, tė cilat prodhohen normalisht nga organizmi ynė", shpjegon Tetsuya Ohira, i Universitetit tė Minneapolisit.
  Nėse ulet aftėsia e organizmit pėr t’u normalizuar, rritet rreziku pėr shfaqjen e sėmundjeve kardiake, tumoreve dhe sėmundjeve tė tjera. Vitaminat mund tė luftojnė stresin oksidativ, aty ku e rrisin duhani dhe ndotja urbane. Ekspertėt kanė vėrejtur 3.579 burra dhe gra, tė moshės nga 18 deri 30 vjeē, pjesėmarrės nė njė studim tė quajtur "zhvillimi i rrezikut kardiovaskular te tė rinjtė". Studiuesit kanė matur nivelet e karotenoideve tė ndryshėm, qė janė pigmentet me veti tė forta antioksidante si p.sh vitamina E. Pjesėmarrėsit nė studim qė shfaqnin karakter agresiv nė momentin e studimit, pas 7 vitesh i kishin nivelet e antioksidanteve mė tė ulėta se personat e tjerė qė ishin tė qetė. "Nėse agresiviteti ul nivelin e antioksidanteve, faktorė qė pėrfshijnė stilin e jetės si dieta, duhani dhe alkooli kanė njė rol mjaft tė rėndėsishėm", shpjegon Ohira. Gjithsesi nevojiten studime tė mėtejshme pėr tė shpjeguar rolin e "karakterit" nė sėmundjet kardiake si p.sh infarktin.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 16 Oct 2008, 01:46

  7 Rregulla se si tė mposhtni mbipeshėn:

  1- Duhet tė lėvizni duke caktuar kohė pėr aktivitete ēdo ditė.
  2- Zgjidhni ushqimin cilėsor, duke i dhėnė organizmit gjithēka pėr tė cilėn ai ka nevojė.
  3- Yndyrat dhe sheqernat kanė shije tė mirė dhe ju nevojitet njė masė e caktuar e tyre ēdo ditė.
  4- Balanconi dietėn tuaj, tė gjitha ushqimet mund t’i vendosim nė dietė tė shėndetshme.
  5- Planifikoni njė meny tė shumėllojshme gjatė ditės.
  6- Planifikoni tė kaloni 5-10 minuta relaks ēdo mėngjes.
  7- Mundohuni tė jeni korrektė me ushqimin, hani nga tė gjitha llojet, por me kufi.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 16 Oct 2008, 01:49

  Hormoni i besnikėrisė:

  Ndėrkohė qė disa hormone, qė nuk prodhohen pėr njė kohė tė gjatė, janė pėrgjegjėse pėr ndjenjat romantike tė periudhės sė parė tė rėnies nė dashuri, ndikojnė disa hormone tė tjera pėr shtuar dėshirėn pėr njė lidhje me afat akoma mė tė gjatė me partnerin Shumė marrėdhėnie ēiftore mbeten tė pandryshuara edhe pas periudhės sė hershme tė rėnies nė dashuri. Dėshira e madhe pėr qetėsi dhe siguri i mban partnerėt sė bashku. Pėr kėtė kujdeset njė "hormon besnikėrie" i caktuar, oksitina. Vijon nga Rėnia nė dashuri Oksitina tė bėn tė lumtur Oksitina ka gisht nė shumė procese nė trup. Pėr shembull oksitinė prodhohet me tė madhe gjatė shtatzėnėsisė dhe lindjes. Ajo i liron shtrėngimet e gjatė lindjes dhe nxit formimin e qumėshtit tė nėnės gjatė periudhės sė ushqimit tė foshnjes me gji. Pandehet se mos pėrveē kėsaj, pėrmes ndikimit tė oksitinės krijohet edhe lidhja e ngushtė amė-foshnje. Edhe gjatė takimeve tė trupngjeshura ndėr partnerė ngjet njė rritje e pasqyrės sė oksitinės nė gjak. Ky hormon zgjon ndjenjat e lumturisė dhe tė ndjehurit e pasjes sė njė lidhjeje tė fuqishme. Katėr vjet kohėzgjatje Hulumtuesit janė tė mendimit se hormoni oksitinė ndikon nė jetėn tonė dashurore pėr vetėm katėr vjet. Ritmi katėrvjeēar i oksitinės mund tė jetė trashėgim nga stėrgjyshėrit tanė. Nė atė kohė gratė ishin tė varura nga partnerėt e tyre pėr sa kohė qė i kishin fėmijėt tė vegjėl. Meshkujt i mbanin ato me ushqim dhe u ofronin mbrojtje. Pėr shkak se rritja e fėmijės kėrkon kohė tė gjatė, stėrgjyshet tona lindnin mesatarisht njė fėmijė nė katėr vjet. Kohėn midis lindjeve ato e kalonin me sa duket gjithnjė nė lidhje tė qėndrueshme ēiftore. Pas rreth 4 vjetėsh fėmija dilte mė nė fund nga faza e asaj tė fėmijės sė vogėl. Ėma ishte sėrish e pavarur dhe mund t'i drejtohej njė partneri tė ri. Nė kėtė mėnyrė - sipas mendimit tė dijetarėve - ėshtė rregulluar nė trurin tonė, pėrgjatė evolucionit dhe gjedhes sė stėrvjetėr tė lidhjeve njerėzore, rėnia nė dashuri dhe mbarimi i saj. Fatmirėsisht sjelljet e njeriut nuk janė tė varura vetėm nga hormonet. Pjesa mė e madhe e tyre pėrcaktohen nga rregulla kulturore dhe shoqėrore. Kėshtu qė hormonet janė vetėm njė shenjė qė tregon se prika jonė gjenetike ndikon pjesėrisht nė sjelljet tona. Kjo trashėgimi nuk ėshtė e njėjtė tek gruaja si tek burri, tė paktėn ndryshon nė njė kromozon. A mund tė jetė ky shkaku qė kėta shpesh nuk kuptohen ndėrmjet tyre?!


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 16 Oct 2008, 01:51

  Lėngu i boronicės mund tė mbrojė gratė nga infeksionet e traktit urinar.

  Tė paktėn ky ėshtė konkluzioni i disa studimeve qė janė publikuar nė revistėn "The Cochrane Library". Shkencėtarėt kanė pėrpunuar tė dhėnat e 10 studimeve tė ndryshme qė kanė pėrfshirė rreth 1.049 persona. Pas analizimit tė tė dhėnave ka rezultuar se lėngu i boronicės ėshtė mjaft i mirė nė parandalimin e infeksioneve urinare tė zakonshme, sidomos te gratė, qė e konsumonin pėr njė periudhė tė paktėn njėvjeēare. Por lėngu nuk ka shfaqur tė njėjtin efekt te personat e moshuar apo tek ata qė pėrdorin kateter. Gjithsesi, rezultatet janė mjaft interesante, duke marrė nė konsideratė se infeksionet e traktit urinar janė 50 % mė tė shpeshta te gratė, se sa te burrat. Nė fakt mendohet se 30% e grave ėshtė e prekur nga njė infeksion i fshikėzės urinare. Sipas autorėve tė studimit, lėngu i boronicės pėrmban njė substancė qė lufton bakteret, sidomos pėr Escheria Coli, e cila pėrthithet nga muret e fshikėzės dhe ndihmon pėr tė parandaluar infeksionet. Por studiuesit nuk kanė arritur tė kuptojnė mirė sasinė ideale qė duhet pėrdorur nga ky frut.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Scarfa10
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:59

  Lėngu i mollės i mirė pėr kujtesėn.

  Tė paktėn ky ėshtė konkluzioni i njė studimi tė kryer nga njė grup studiuesish tė Universitetit tė Massachusetts, tė kryesuar nga Thomas Shea. Studimi do tė publikohet nė numrin e ardhshėm tė revistės "Journal of Alzheimer’s Disease". Sipas studiuesve fryti ėshtė i pasur me njė miks tė vėrtetė antioksidantėsh qė ndikojnė nė uljen e oksidimit tė qelizave, ndihmojnė qelizat tė qėndrojnė tė shėndetshme dhe pėrmirėson trafikun e neurotransmetuesve. Shea ka arritur tė tregojė, te disa modele kafshėsh, qė njė ushqim i pasur me mollė ose lėng molle vonon shfaqjen e problemeve neurodegjenerative si: Demenca ose sėmundja e Alzaimerit. "Sekreti" qėndron tek antioksidantėt qė sulmojnė dhe anulojnė radikalet e lira, molekula kimikisht aktive qė meqenėse kanė njė elektron disponibėl nė nivelin e fundit energjetik, janė gati tė reagojnė me molekula tė tjera. Nė organizmin njerėzor radikalet e lira reagojnė me ēdo strukturė molekulare qė hasin. Ato janė "vrasėse" tė strukturave qelizore dhe ndikojnė nė shfaqjen e arteriosklerozave, pėrfshihen nė ēdo sėmundje degjenarative, nė procesin e plakjes dhe nė atė kancerogjen. Vepruesit antioksidantė ndikojnė nė ekuilibrin kimik tė radikaleve tė lira falė mundėsisė pėr t’i furnizuar me elektrone, tė cilat u mungojnė. Organizmi njerėzor mbrohet nė mėnyrė natyrale nga radikalet e lira qė prodhohen nga antioksidantėt, megjithėse herė pas here ėshtė e nevojshme njė mbėshtetje e jashtme me antioksidantė. E burimi mė mirė i tyre ėshtė njė ushqyerje me bazė fruta-perimesh.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 02:59


  Frutat pengojnė evoluimin e kancerit.

  Shoqėria Amerikanė e Kancerit ka theksuar se domatet kanė shumė antioksidantė tė domosdoshėm pėr organizmin. "Ato nuk mund tė ndryshojnė sėmundjen te ata qė vuajnė nga kanceri por ato mund tė ndikojnė nė pėrmirėsimin dhe lehtėsimin e gjendjes sė tyre shėndetėsore. Pacientėt qė hanė ēdo ditė fruta dhe perime gėzojnė njė gjendje mė tė lehtėsuar, duke e mbrojtur veten nga evoluimi i pėrshpejtuar i sėmundjes", shprehet Marji Mēullough, drejtor i epidemiologjisė sė pėrbėrėsve ushqimorė nė kėtė shoqatė. Domatet dhe produktet e ndėrtuara mund tė reduktojnė rrezikun e pėrhapjes sė shumė llojeve tė kancerit, por rekomandohet si bashkėngjitje e njė diete tė pasur nė varietete tė ndryshe perimesh dhe frutash. Pėr momentin kjo ėshtė njė shpresė mė tepėr nė gjetjen e njė ēelėsi pėr tė ecur nė luftėn kundėr kancerit.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 03:00

  Kafja shton rrezikun nga abortimi spontan!

  Marrja e pėrditshme e dozave tė mėdha tė kafes gjatė shtatzėnisė shton rrezikun nga abortimi spontan, ka dėshmuar studimi i publikuar tė hėnėn nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, qė njėkohėsisht ka vėrtetuar rezultatet e hulumtimeve tė mėhershme.
  Shtatzėnat do tė duhej "tė mendojnė pėr tė ndaluar pirjen e pijeve tė cilat pėrmbajnė kafeinė", shkruajnė autorėt e studimit tė publikuar nė numrin e fundit tė gazetės amerikane pėr obstetrikė dhe gjinekologji (American Journal of Obstetrics and Gynecology). Pėr shkak tė mundimeve tė mėngjesit dhe vjellave tė shkaktuara nga shtatzėnia, shumė gra e ndėrpresin konsumimin e pijeve me bazė kafeine, zbulon doktori De-Kun Li nga qendra Kaiser Permanente.
  Autorėt e studimit i kanė pėrcjellė 1.063 gra shtatzėna gjatė dy vjetėve dhe kanė vėrtetuar "se ekziston lidhje e fortė nė mes tė kafeinės dhe abortimit spontan, sepse hulumtimi pėr herė tė parė ka pėrcjellė vetėm shtatzėnat tė cilat kanė vazhduar tė konsumojnė pijet me kafeinė", shkruan Li. Gratė tė cilat kanė konsumuar sė paku dy filxhanė kafe nė ditė apo pesė kanaēe tė pijeve tė gazuar me kafeinė, qė do tė thotė 200 miligramė tė kafeinės nė ditė, kanė pasur dy herė mė shumė gjasa pėr abortim spontan pėr dallim nga gratė tė cilat nuk kanė futur aspak kafeinė nė organizėm. Tek gratė tė cilat kanė marrė mė pak se 200 miligramė kafeinė nė ditė, rreziku pėr tė humbur frytin e tyre ka qenė prapėseprapė 40 pėr qind mė i madh sesa tek gratė tė cilat kanė hequr dorė tėrėsisht nga konsumimi i kafeinės. Rreziku nga abortimi spontan rritet pikėrisht pėr shkak tė kafeinės, e jo pėr shkak tė pėrmbajtjeve tjera kimike tė kafesė, sepse futja e kafeinės nė organizėm nėpėrmes pijeve tjera siē ėshtė qaji, pijet e gazuara apo ēokolata e nxehtė, tregon pėr rrezikun e shtuar nga abortimi spontan, pėrfundon studimi.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 03:01

  Vrapimi shkakton eufori!

  Personat tė cilėt vazhdimisht ushtrojnė gjithmonė flasin pėr atė ndjenjėn e shkėlqyer qė e kanė gjatė apo pas aktivitetit fizik.Disa prej tyre madje pohojnė se ndjehen sikur kanė marrė ndonjė lloj droge pėr disponim mė tė mirė. Substancat tė cilat kanė ndikim nė nxitjen e ndjenjės sė disponimit janė endorfinet, opioide tė cilat prodhohen nga truri.
  Mirėpo, meqenėse nuk ėshtė e mundur qė tė caktohet vlera e endorfineve tė prodhuara nga truri pas aktivitetit trupor, teoria e euforisл sportive nuk ėshtė vėrtetuar nė mėnyrė shkencore.
  Megjithatė, duke iu falėnderuar teknologjisė sė re mjekėsore, disa shkencėtarė gjermanė kanė arritur tė vėrtetojnė se vrapimi sjell deri te niveli I rritur i endorfineve nė tru. Kėto endorfine veprojnė nė qendrėn trunore pėr emocione, dhe njėkohėsisht e rritin pragun e tolerancės pėr dhimbje. Ende nuk dihet nėse efekti ėshtė i ngjashėm te tė gjithė, meqenėse disave u pėlqen aktiviteti trupor, e tė tjerėve jo.
  Tigri
  Tigri
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 752
  Mosha : 36
  Vendndodhja : Ne zemer te xhungles
  Profesioni : sekret
  Pikėt : 302
  Vlersuar : 9
  Data e Regjistrimit : 18/09/2008
  Humor : tere diten

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Tigri prej Mon 20 Oct 2008, 03:02

  AID-s (Sida) epidemi e pandaluar!

  Numri i rasteve tė vdekjes nga AIDS nė Azi do tė kalojė nga 440.000 sa janė aktualisht pėr vit nė 500.000 nė vitin 2020 nėse nuk ndėrmerren hapa tė koordinuar tė parandalimit, ka tėrhequr vėmendjen OKB-ja. Hulumtimin tė cilin fillimisht e ka kėrkuar drejtori i programit tė OKB-sė nė luftė kundėr AIDS-it, Peter Piot, Sekretarit tė pėrgjithshėm Ban Ki-Moon ia ka dorėzuar kryetari i Kėshillit pėr AIDS nė Azi, Chakravarthi Rangarajan.
  Hulumtimi tėrheq vėmendjen se nė rast tė vazhdimit tė ritmit tė tanishėm tė infektuarve me virusin e AIDS deri nė vitin 2020 ai do tė rritet dhe do tė rritet nė 10 milionė.
  Ki-Moon u ka bėrė thirrje vendeve aziatike qė tė nisin rekomandimet e tyre tek Kėshilli, tė cilat pėrfshijnė edhe rritjen e fondeve tė dedikuara pėr parandalimin.

  Sponsored content

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 3 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 21 Jan 2020, 00:12