Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:18

  Ethet e verdha

  Kjo semundje epidemike eshte e njohur dhe si nje semundje qe prekte me se tepermi zonat qe ne ate kohe quheshin dhe si Spanja Qendrore. Ka pasur tre zona kryesore te perhapjes se saj;
  1) Zona focale, nga ku epidemia nuk ishte kurre e zhdukur, perfshinte Havanen, Vera Cruz, Rio dhe vendet te ndryshme te Amerikes Latine.
  2) Zona perifocale qe ishte nje zone e epidemive periodike, perfshinte portet e Atlantikut tropikal dhe Afriken.
  3) Zona e epidemive aksidentale qe perfshinte zonen midis paraleleve 45°ne veri dhe 35° ne jug.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:18

  Leproza

  Eshte nje semundje me origjine orientale dhe mendohet te jete sjelle ne Europe nga ushtaret romake te Pompeit, pas nje inkursioni ne Palestine. Eshte nje semundje ngjitese ne disa raste. Emri vjen nga elephantiasis graecorum. Shkrimtaret e atehershem arabe e quanin "juzam" dhe me vone perkthyesit e zevendesuan me fjalen "lepra".


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:18

  Vdekja e Zeze

  Eshte quajtur ndryshe dhe si plaga Orientale , ose Mortalega ne Itali.
  Infeksionet e ndryshme, tumoret dhe njollat e zeza qe ishin shenja te dekompozimit te trupit,ishin shenja te panjohura me pare ne ndonje semundje tjeter epidemike. Te gjitha shenjat nuk gjendeshin se bashku dhe , ne me te shumten e rasteve dhe nje shenje e vetme , ?onte drejt vdekjes. Gjurmet e saj njihen rreth shekullit te dyte para Krishtit dhe arrijne gjer ne shekullin e IV te eres sone.
  "Pestilentia gravissima" ne vitin 314 era jone, mendohet te kete lindur ne fshatin Peleuse ne Egjypt. Nga doreshkrime te ndryshme, jane gjendur prova se kjo semundje qe arriti ne Constandinople(Stambolli i sotem) rreth pranveres se vitit 543, merrte ?do dite 5000-10 000 viktima, nje numer qe eshte nje rekord i paarritur nga ndonje semundje tjeter deri me sot.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:19

  Forme e re e insulines

  Departamenti i ushqimit dhe medikamenteve nė SHBA ka rekomanduar aprovim tė formės sė parė tė insulinės qė mund tė merret me frymė nė vend qė tė injektohet. Ka miliona diabetikė nė gjithė botėn me ndėrlikime si sėmundje tė zemrės dhe tė tė parit qė prekin ata qė vuajnė. Forma mė e dukshme e diabetit, Tipi 2, lidhet me obesitetin dhe kurohet me tableta ose injeksione tė insulinės. Sipas departamentit pėr ushqim dhe medikamente nė SHBA, Exubera,(medikamenti i ri) mund tė pėrdoret pėr njerėz qė kanė diabetin e tipit 2 ose mė rralllė kur kanė tipin 1 tė cilėt kanė nevojė pėr injeksione para se tė hanė. Medikamenti nuk do tė zėvendėsojė injeksionet e insulinės pėr ata qė vuajnė nga tipit 1. Megjithatė, rregullatorėt amerikanė tė medikamenteve kanė vėnė nė pyetje sigurinė e pėrdorimit tė Exuberas kur pėrdoret nga njerėz qė pijnė duhan, apo kanė sėmundje tė mushkėrive. Ata gjithashtu kanė shprehur shqetėsim pėr efektet afatgjata tė Exuberas, ndėrsa prodhuesit e medikamentit kanė rėnė dakord tė vazhdojnė studimet deri nė 2019.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:20

  Inteligjenca e lidhur me peshėn e lindjes

  Foshnjet tė cilat peshojnė mė shumė gjatė lindjes kanė pėrparėsi nė zhvillimin e inteligjencės mė vonė gjatė fėmijėrisė, tregojnė studimet e fundit.
  Kjo ėshtė me siguri pėr shkak se foshnjat mė tė rėnda janė mė tė ushqyera nė momentet kyēe nė fazat fetale. Studimet tjera kanė treguar se pesha e vogėl e lindjes ėshtė e lidhur me zhvillim tė pakėt mental. Foshnjat e lindura para kohe janė mė tė predispozuara rrezikut qė tė lindin me peshė tė vogėl. Mirėpo, studimet e fundit, tė publikuara nė "Revistėn britaneze tė mjeksisė", sygjeron se pesha e vogėl e lindjes ėshtė e lidhur me inteligjencėn.
  Njė ekip nga qendra pėr studime epidemiologjike urbanistike nė New York ka vėzhguar 3.484 foshnje tė lindura tė lindura ndėrmjet viteve 1959 dhe 1966. Pesha e tyre e lindjes ishte nga 1.500 deri 4.000 gram, kurse koeficienti i inteligjencės (IQ) ėshtė testuar 7 vite mė vonė. Nė pėrgjithsi, pesha mė e madhe e lindjes ka shėnuar dhe njė rritje tė lehtė tė IQ. Dallimi nė mes tė foshnjeve me peshė mė tė vogėl se 2.5 kg me ata mbi 4 kg ishte 10 poena tė IQ. Kėta autorė tė studimit thonė: Edhe pse variacioni i koeficientit tė inteligjencės ėshtė i lidhur me peshėn e lindjes brenda peshės normale tė lindjes ėshtė shumė e vogėl dhe e pavlefshme pėr individualė, rezultatet e marra janė shumė tė rėndėsishėm pėr nivelin e tėrė popullatės.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:21

  Shikimi i TV nė moshėn fėminore zvogėlon koncentrimin

  Nėse fėmijėt nė moshėn prej 1 deri 3 vjet shikojnė program televiziv, ėshtė pėrqindje e madhe qė ata tė kenė problem me koncentrimin nė moshėn prej 7 viteve.
  Kėto janė rezultate tė njė hulumtimi tė publikuara nė revistėn "Pediatrics", tė cilėn e pubikon Akademia Amerikane e Pediatrisė.
  Kėto hulumtime janė bėrė nė 2500 fėmijė dhe tregon se dėmet e shikimi tė tepėrt tė TV-sė, mund tė jenė edhe mungesa e koncentrimit.
  Fėmijėt me moshė prej njė viti kishin shikuar TV mesatarisht rreth 2.2 orė TV program nė ditė kurse fėmijėt trevjeēar kishi shikuar mesatarisht rreth 3.6 orė nė ditė.
  Disa fėmijė kishin qėndruar edhe rreth 12 orė para ekraneve televizive.
  Frederick Zimmerman, njėri nga autorėt e kėtij hulumtimi, thotė se ėshtė e pamundur tė vėrtetohet se sa kohė e qėndrimit para TV nė ditė mund tė lėrė pasoja. "Ēdo orė do tė thotė rrezik" tha ai.
  Nė SHBA rreth 3 deri 5 % e fėmijėve ėshtė vėrejtur zvoglim tė koncentrimit, vėshtirėsi nė organizim dhe sjellje impulsive. Kėto ērregullime ėshtė vėshtirė tė vėrehen nė moshat mė tė reja se 7 vite.
  Autorėt theksojnė se hulumtimi ka disa kufizime tė caktuara pasi tė dhėnat e kohės sė qėndrimit para TV i kanė shėnuar prindėrit. Pėrveē kėsaj nuk mund tė vėrtetohet se a kanė pasur ndonjė ērregullim nė koncentrim tė cilėt i kanė sjelė deri te ajo qė ata tė shikojnė shumė TV.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:22

  Armiku i fshehur brenda nesh

  -Cili ėshtė shkaku i formimit tė kancerit?
  Nuk njihet shkaku themelor i formimit tė kancerit malinj. Ka nga ata qė mendojnė se ai vjen si rrjedhojė e disa kushteve tė trashėguara tė sėmundjes ose nga disa kushte tė jashtme, si virus dhe/ose e pėrdorimit tė gjatė tė duhanit.
  Nė tė vėrtetė, kanceri malinj nuk ėshtė i trashėgueshėm. Fakti qė tė afėrmit tanė mund tė kenė vuajtur nuk do tė thotė se ne jemi tė dispozuar qė tė kalojmė tė njėjtėn sėmundje; as edhe ekspozimi pėr njė kohė tė gjatė ndaj ‘helmit’ tė duhanit mund tė dėnojė me kėtė sėmundje (mjafton tė mendojmė tė gjithė ‘tė dashuruarit’ marrėzisht pas duhanit qė nuk janė sėmurur kurrė).
  Sidoqoftė, asnjė substancė kancerogjene e veēuar nuk mund tė jetė shkaku direkt i kancerit; mundėsisht, provokon forma malinje vetėm nėse shkakton ndryshime kimike nė brendėsi tė ēelizave tė trupit, por disa herė as ky nuk ėshtė shkaku i formimit tė kancereve.
  Deri mė sot, shkencėtarėt kanė identifikuar rreth 24 substanca kimike qė, nė kushte tė vėēanta, mund tė provokojnė kancerin nė trupin e njeriut. Kjo listė shtohet gjithnjė me vazhdimin e kėrkimeve qė bėhen dhe ajo pėrmbledh edhe mbeturinat industriale, tymin e makinave, helmeve te ndryshme bujqėsore dhe disa prej materialeve te ndėrtimit. Nė kėtė listė bėjnė pjesė edhe rrezet diellore, sidomos rrezet X dhe ato atomike. I njėjti opinion ėshtė edhe pėr viruset, edhe pse shumė kėrkues, tani pėr tani, refuzojnė tė pranojnė se ato janė njė ndėr shkaqet e formimit tė kancerit tek njeriu.
  Nė disa prej formave malinje, sidomos ata qė prekin gjiun, hormonėt mund tė jenė ndėr faktorėt e rastėsishėm. Tipa tė tjerė tė kancerit, duke pėrfshirė kėtu ato tė gojės (dhe tė buzės) ndodh qė tė zhvillohen pas njė periudhe tė gjatė irritimi kronik qė shkaktohet nga proteza jo tė pėrshtatshme (ose nga vesi pėr tė mbajtur cigaren e ndezur midis buzėve dhe jo midis gishtėrinjve).


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:22

  Si kurohet kanceri?

  Mėnyrat mė tė tė pėrdorshme pėr kurimin e kancerit janė kirurgjia, rrezatimi dhe kemioterapia. Kohėt e fundit ėshtė bėrė njė hap pėrpara nė kirurgji falė rrezeve lazer, qė duke mundur tė pėrdoren direkt nė mėnyrė shumė tė saktė, parandalojnė infektimin e qelizave tė shėndosha. Njė teknikė tjetėr e re ėshtė criochirurgia, qė pėrdor tė ftohtin nė vend tė bisturisė. Kjo mėnyrė operimi pengon gjithashtu edhe rrjedhjen e gjakun duke reduktuar kėshtu mundėsinė e pėrhapjes sė kancerit nėpėmjet qarkullimit tė gjakut.
  Nė tė kaluarėn janė bėrė shumė eksperimente tė ndryshme pėr tė zbuluar ilaēin pėr shėrimin e kancerit. Nė ditėt e sotme vihen nė pėrdorim edhe metoda tė ndryshme kompiuteristike pėr t’ia arritur kėtij qėllimi. Njė zbulim I ri ėshtė prezantuar nga ‘antikorpet monoklonale’, ose produkte spontane tė brojtjes sė njeriut, tė krijuara posaēėrisht pėr njė tip tė veēantė kanceri qė injektohen tek pacientėt. Kjo mėnyrė si dhe tė tjera premtojnė shumė pėr tė ardhmen por rezultatet e tyre reale duhen ende provuar. "


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:23

  Kurim i plageve me mjalte

  Nė Gjermani tashmė plagėt i kurojnė me mjaltė: nė 23 spitalet gjermane preparatet e pėrgatitur me bazė mjalti, tė sterilizuar me rreze gama, po pėrdoren pėr trajtimin e plagėve tė thella.
  Lajmi bėhet i ditur nga e pėrditshmja gjermane "Frankfurter Rundschau". "Organizmi lirohet mė lehtė nga indet e vdekura dhe plagėt shėrohen mė shpejt, ka thėnė pėr gazetėn, Kai Sofka, specialist nė Universitetin e Bonit. Madje e gjithė kėmba mund tė shėrohet brenda pak javėsh duke pėrdorur preparate me bazė mjalti. Substanca e ėmbėl, sipas studiuesve, do tė ishte efikase kundėr baktereve rezistente ndaj tė gjithė antibiotikėve.
  Mesa duket efekti i atribuohet molekulės sė perioksidit tė hidrogjenit qė ndodhet te mjalti dhe njė reaksion kimik natyral do tė ishte i mjaftueshėm pėr tė luftuar tė gjitha bakteret e plagės, pas vetėm 18 orėsh nga aplikimi. Kjo rekomandohet nė rastet e sterilizimit tė substancave, tė pėrdoruar vetėm nė spitalet me aparaturat e pėrshtatshme: nė rast tė kundėrt mjalti nuk ėshtė efikas kundėr sporeve tė mjaft mikrobeve qė mund tė jetojnė nė kushte anaerobike.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:24

  Lentiginet solare (njollat e plakjes)

  Kėto njolla nuk janė shkaktuar nga plakja por shumohen me kalimin e viteve. Shkaktuar nga ekspozimi nė diell, pėr kėtė arsye ato paraqiten nėpėr pjesėt e trupit ku bien mė tepėr rrezet e diellit. Ato nuk janė tė rrezikshme por gjithsesi duhet mendimi i mjekut pėr tu identifikuar si tė tilla.

  Njollat e vogla
  Njollat e vogla si luspa tė kuqe (Actinic Keratosi), ngjyrė kafeje ose ngjyrė lėkure, shkaktohen nga ekspozimi i tepėrt nė diell. Gjenden kryesisht nė kokė, qafė dhe duar, por mund tė identifikohen edhe nė pjesė tė tjera tė trupit. Ato zakonisht paraqiten pas moshės 40-vjeēare, por nė rastet ekstreme edhe nė moshat e reja. Trajtimi i hershėm ėshtė i nevojshėm pėr parandalimin e kancerit tė lėkurės.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:24

  Bari i Bletes


  Bari i Bletes ėshtė njė bimė mjaft e njohur nė mjekėsinė popullore. Prej kohėsh ēaji i pėrftuar nga kjo bimė ka ndihmuar nė parandalimin dhe lehtėsimin e shumė sėmundjeve. Njė rol tė rėndėsishėm lulebleta luan nė qetėsimin e dhimbjeve tė migrenės.
  Ēaji rekomandohet kryesisht kur ajo karakterizohet nga dhimbje tė forta tė kokės dhe sidomos nė gjysmėn e saj. Nė kėtė rast kėshillohet tė pihet menjėherė njė gotė ēaj barblete. Shumė shpejt tė sėmurėt do shohin rezultatet e shkėlqyera tė bimės.
  Ky ēaj ndihmon edhe nė parandalimin dhe qetėsimin e sėmundjeve tė shfaqura nė mėlēi.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:24

  Zbulohet njė klasė e re antibiotikėsh

  Zbulohet njė klasė e re antibiotikėsh, qė ndoshta veprojnė me mekanizma molekularė krejt tė ndryshėm nga ata qė veprojnė sot. Burimi ėshtė njė tip kėrpudhe qė jeton nė pyjet me pisha nė Veri tė Europės dhe qė nė studimet paraprake ka rezultuar nė gjendje tė luftojė mjaft bakterie rezistente ndaj disa antibiotikėve tradicionalė. Lajmi ėshtė publikuar nė revistėn "Nature" dhe ėshtė fryt i bashkėpunimit midis: "David Geffen School of Medicine" i Universitetit tė Los Anxhelosit, UCLA, me studiues tė "Georgetown University Medical Center" dhe kompanisė bioteknologjike daneze "Novozymes". Substanca e re, "plectasina" bėn pjesė nė familjen mbrojtėse, qė prodhohen edhe nga vetė sistemi imunitar njerėzor. Substanca ka ngjashmėri me molekulat e prodhuara nga akrepat dhe molusqet dhe ėshtė mė efikase se vancomicina dhe penicilina. Ekspertėt kanė arritur ta lokalizojnė vetėm falė metodave gjenetike. Plectasina, ekstrakt i kėrpudhės "Pseudoplectania nigrella", ka rezultuar mjaft efikase kundėr mjaft bakterieve Gram-pozitiv si p.sh. "Streptococus pneumonia" dhe "Streptococus pyogenes", pėrgjegjės pėr shfaqjen e polmonitit, dhimbjes sė fytit, bajameve dhe melingjitit.Nė eksperimentet e kryera mbi kafshėt, molekula e re nuk ka shfaqur efekte toksike dhe ka qenė mjaft efikase kundėr njė numri tė madh infeksionesh bakteriale.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:25

  Depresioni

  Tė rinjtė me depresion janė shtuar dhe po trajtohen me ilaēe e jo psikoterapi, sepse numri i vizitave mjekėsore pėr adoleshentėt e depresionuar vazhdon tė rritet, sipas njė studimi nė Universitetin "Stanford". Akademia Amerikane e Fėmijėve dhe Psikiatria e Adoleshentėve, u imponojnė mjekėve tė pėrdorin psikoterapinė si njė mėnyrė e mirė pėr tė zgjidhur problemet.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:25

  Kola-kafeine

  Lajm i mirė pėr gratė. Kafeja nuk e shton rrezikun e tensionit tė lartė tė gjakut, kjo sipas njė studimi tė Shoqatės Amerikane tė Mjekėsisė. Studimi u krye pėr 12 vjet dhe pėrfshiu mė shumė se 150 mijė gra. Nuk mund tė thuhet e njėjta gjė pėr gratė qė e marrin kafeinėn nga kolat. Kola e rregullt e shton rrezikun me 44 pėr qind tek gratė mė tė moshuara dhe 28 pėr qind tek tė rejat.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:26

  Viagra

  Trajtimet me viagra mund tė pėrmirėsojnė aftėsitė funksionale te pacientėt me hipertension pulmonar arterial, njė sėmundje serioze, qė ka tė bėjė me presionin e lartė nė enėt e gjakut qė hyjnė nė mushkėri. Zbulimi bazohet nė njė studim tė 278 pacientėve qė kanė marrė viagra, nė njė nga tre doza, apo "placebo" inaktive tre herė nė ditė pėr 12 javė.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:26

  Antibiotiket

  Pėrdorimi i antibiotikėve mė shumė se 10 herė nė fėmijėri rrit mundėsinė e zhvillimit tė limfomės, njė lloj kanceri qė prek sistemin limfatik tė trupit. Dr. Ellen T. Chang nė qendrėn e studimit nė Kaliforni ka zbuluar sėmundjen edhe tek pėrdoruesit e shpeshtė tė ilaēeve antiinflamatore, si ibuprofen, por nuk ka gjetur lidhje ndėrmjet sėmundjes dhe mjekimeve tė tjera.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:26

  Nikotina

  Shkencėtarėt thonė se nikotina nuk ėshtė mė shumė e dėmshme sesa kafeina, por ajo qė e bėn tė rrezikshme nikotinėn ėshtė mėnyra e marrjes sė saj nėpėrmjet tymosjes. Sipas njė studimi nė kolegjin mbretėror tė mjekėve nė Londėr, duhani pa tym ėshtė 10 herė mė i padėmshėm sesa tymi i cigareve.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:27

  Duhanpirja

  Rezultatet e studimit "diskutimi i ekspozimit tė duhanpirėsve pasivė" tregojnė se, pirja pasive e duhanit rrit rrezikun e kancerit tė gjirit, sidomos te gratė para menopauzės, nė njė shkallė tė ngjashme si duhanpirėsit aktivė. Rezultatet janė publikuar nė "International Journal of Cancer" dhe tregojnė se rreziku ėshtė i njėjtė .


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:27

  Krijimtaria

  Njė jetė aktive seksuale dhe krijimtaria mund tė ecin dorė pėr dorė sė bashku, sipas njė studimi tė ri britanik, i cili ka vėnė re se artistėt dhe poetėt profesionistė kanė rreth dyfishin e partnerėve seksualė nė krahasim me njerėzit e tjerė. Krijuesit shpesh cilėsohen shumė joshės. Ata prodhojnė art e poezi qė rrėmben interesin e njerėzve.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:27

  Bakteri

  Njė bakter vdekjeprurės, i cili shfaqet te njerėzit qė trajtohen me antibiotikė po pėrhapet nė Amerikėn Veriore dhe ėshtė edhe rezistues ndaj ilaēeve. I provokuar nga antibiotikėt brenda zorrėve tė pacientėve tė spitaleve, bakteri ka treguar aftėsinė pėr mutacion dhe ka rritur rezistence ndaj mjekimeve, tregon raporti.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:28

  Mbipeshe

  Njė studim i ri ka treguar se fėmijėt e lindur nga nėnat qė pinė duhan apo janė nė mbi peshė, lindin mbi peshė. Shkencėtarėt kanė zbuluar se, fėmijėt qė lindin nga nėna qė janė mbi peshė gjatė shtatzėnisė sė tyre janė tri herė mė shumė tė rrezikuara pėr tė qenė me shėndet tė tepėrt.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:28

  Injeksionet

  Veterinerėt nė kopshtin zoologjik nė Romė kanė trajtuar njė luan tė moshuar pėr artritin, duke i futur 50 pilula floriri nė muskujt e tij, thanė zyrtarėt. Luani aziatik i quajtur Bellamy, kishte vėshtirėsi nė tė ecur deri nė mbarimin e procedurės dy javė mė parė, ku pilulat 24-karat tė floririt u futėn nė muskujt e tij afėr kyēeve


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:29

  Shenjat e gishtave

  Provat qė kanė tė bėjnė me shenjat e gishtėrinjve ka kohė qė po konsiderohen dyshuese. Nėse vėrtetohet se ato nuk janė shumė tė sakta, kjo do tė thotė se duhet tė rihapen shumė ēėshtje gjyqėsore nė tė gjithė botėn. Askush nuk e diskuton se shenjat e gishtėrinjve janė njė vegėl e mirė e policisė, por qėndron edhe fakti qė, edhe pse kjo metodė ka mė shumė se njė shekull qė pėrdoret, nė mėnyrė shkencore provat e shenjave tė gishtėrinjve nuk janė vlerėsuar kurrė. Ka shumė raste qė e bėjnė dyshuese provėn e tyre, duke e komplikuar jetėn e njerėzve tė thjeshtė me ēėshtje kriminale.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Daniela
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Daniela prej Sat 27 Sep 2008, 11:29

  Dhėmballėt e pjekurisl, rrezik pėr shtatzaninė

  Sėmundja peridontale, e cila gjatė shtatzėnisė rrit rrezikun e njė rezultati jo tė favorshėm qė pėrfshin lindjet e parakohshme dhe peshėn e vogėl tė lindjes, mund tė fillojė mė herėt nga ē'mund tė mendohej. Sipas llogaritjeve tė fundit tė shkencėtarėve ajo nis qė kur pacientėt arrijnė moshėn 20-vjeēare, kohė qė pėrkon me daljen e dhėmbėve tė pjekurisė. Pėrfundimi doli i njėjtė nė sy studime tė ndryshme. Dhėmbėt e pjekurisė apo dhėmballėt e treta janė njė vend i pėrshtatshėm mbarėshtimi pėr bakterin "gram-negative" qė shkakton sėmundjen peridontale. Dy grupet e shkencėtarėve i kanė paraqitur zbulimet e dy studimeve tė tyre nė "American Association of Oral and Surgeons" (Shoqatėn amerikane tė kirurgjisė sė gojės dhe fytyrės).


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 478f843eb50393eb697b0b8
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Scarface prej Mon 29 Sep 2008, 08:45

  Temperatura "pa shkak", sinjal tumori:

  Temperaturė me origjinė tė panjohur? Mund tė pėrfaqėsojė njė kėmbanė alarmi pėr zhvillimin e njė tumori. Tė paktėn kėshtu thuhet nė revistėn "Lancet". Kjo tip temperature zakonisht ėshtė mė e lartė se 38 gradė, zgjat rreth 3 javė dhe ėshtė e vėshtirė tė individualizohen shkaqet e shfaqjes sė saj. Studiuesit e "Departament of Clinical Epidemiology dell'Aarhus University Hospital", nė Danimarkė, kanė hedhur hipotezėn se pacientėt e prekur nga kjo lloj temperature me origjinė tė panjohur janė mė tė riskuar pėr t'u prekur nga njė tumor.
  Pėr tė testuar kėtė hipotezė, studiuesit kanė analizuar tė dhėnat e rreth 43.205 pacientėve tė shtruar nė spitalet daneze nga viti 1977 deri nė vitin 1997, pėr shkak tė njė temperature me origjinė tė panjohur. Vitin qė pasoi nė kėto spitale janė diagnostikuar 399 raste me tumore. Rreziku ka qenė mė i lartė pėr tumoret hematologjike, por dhe pėr tumoret nė mėlēi, tru, veshka, kolit dhe pankreas. Megjithėse i ulėt, rreziku ka qenė prezent deri njė vit pas shtrimit nė spital. Madje dhe nivelet e vdekshmėrisė kanė qenė mė tė larta te pacientėt qė kanė patur njė histori temperature me origjinė tė panjohur.


  ________________________________
  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Scarfa10

  Sponsored content

  Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė... - Faqe 2 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime tė rėndėsishme ne lidhje me mjekėsinė...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 18 Nov 2019, 16:59